Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 105

Θέμα: Τρακάρισμα

  1. #76
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.066
    Γράφει ότι ισχύουν και για την Πάτρα αυτά;

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Χθες ειχε ενας φιλος ατυχημα με τη μηχανη. Καποιος περαστικος καλεσε ΕΚΑΒ και αστυνομια (ο φιλος τελικα ειχε καταγμα κλειδας). Το ασθενοφορο ηρθε πρωτο και προφανως δεν περιμεναν την αστυνομια. Η αστυνομια πηγε στον τοπο του δυστυχηματος και αφου δεν βρηκε κανεναν εκει ηρθε μονη της στα επειγοντα του νοσοκομειου που εφημερευε και βρηκε τον φιλο μου για να τον ρωτησει τι ακριβως συνεβη. Αν οντως δεν ηταν υποχρεωμενοι φανταζομαι θα περιοριζονταν στο να πουνε οτι εμεις καναμε την προσπαθεια και ηρθαμε, δε φταιμε εμεις που δεν ηταν κανεις εκει.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πάντως η ίδια η αστυνομία σου λέει να ειδοποιήσεις, ακόμα κι αν δεν υπάρχει τραυματισμός. Δε διευκρινίζει αν αυτό σημαίνει υποχρέωση να έρθει επί τόπου, αλλά από την άλλη φαίνεται οξύμωρο να σκεφθούμε ότι εννοούν: "Ειδοποιήστε μας, αλλά δε θα έρθουμε έτσι κι αλλιώς."


    http://www.astynomia.gr/index.php?op...temid=247&lang
    Yπάρχει διαχωρισμός αν υπάρχει τραυματισμός σου λένε περιμενεις μεχρι να έρθουμε αν δεν υπάρχει ειδοποιησέ μας και
    εμείς θα σε συνδέσουμε με Κάιρο

  4. #79
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Καλή η πλάκα και ειδικά μέσα στα φόρα γιατί γενικότερα μιζεριάζουμε στην καθημερινότητά μας οπότε η πλακίτσα βοηθάει να αποσυμπιεστούμε.

    Επίσης καλό και το γράμμα του νόμου, έτσι για να ξέρουμε που βαδίζουμε. Αλλά όταν 2 άτομα σας λένε το ίδιο ότι δλδ οι τσέοι δεν έρχονται σε ατυχήματα με υλικές ζημιές μόνο κι εσείς λέτε "είναι η δουλειά τους άρα έρχονται", εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλα παρά να πάω πάσο.

    Μόνο μη συμβεί στραβή σε κανέναν στην Πάτρα. 17 τηλέφωνα θα κάνει, 20 φεκ θα επικαλεστεί αλλά τροχαίο δεν πρόκειται στον αιώνα τον άπαντα.
    Επιβεβαιωμένο!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #80
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Ειπες οτι ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν. Για ποιες παραβασεις; για ολες η υπαρχει καποιος περιορισμος.; αν παρω την τροχαια τηλεφωνο οτι καποιος πεζος περασε με κοκκινο το φαναρι των πεζων θα ερθουν; η αν καποιος εχει καμμενη λαμπα στοπ θα ερθουν; επισης το οτι ειναι υποχρεωμενοι να πανε σε καθε κληση εχεις καποιον προσφατο μη αναθεωρημενο νομο που να το αναφερει ρητα;

  6. #81
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Χθες ειχε ενας φιλος ατυχημα με τη μηχανη. Καποιος περαστικος καλεσε ΕΚΑΒ και αστυνομια (ο φιλος τελικα ειχε καταγμα κλειδας). Το ασθενοφορο ηρθε πρωτο και προφανως δεν περιμεναν την αστυνομια. Η αστυνομια πηγε στον τοπο του δυστυχηματος και αφου δεν βρηκε κανεναν εκει ηρθε μονη της στα επειγοντα του νοσοκομειου που εφημερευε και βρηκε τον φιλο μου για να τον ρωτησει τι ακριβως συνεβη. Αν οντως δεν ηταν υποχρεωμενοι φανταζομαι θα περιοριζονταν στο να πουνε οτι εμεις καναμε την προσπαθεια και ηρθαμε, δε φταιμε εμεις που δεν ηταν κανεις εκει.
    Όχι σε τραυματισμό επιλαμβάνονται του ατυχήματος κανονικά. Το κέντρο δεν δίνει καν κλήση σε περίπτωση μόνο υλικών ζημιών. Τώρα αν αυτό γίνεται επειδή το αποφάσισε ο διοικητής κι εφαρμόζεται τοπικά δεν το γνωρίζω, ξέρω τι γίνεται στην πόλη μου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2019
    Μηνύματα
    27
    Καλά τα λέτε όλοι αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει να γράφει κανένας για τους κατόχους διπλωματος οι οποίοι είναι σίριαλ κιλλερς του δρόμου... Ξέρετε όλοι καλά για τι πράγμα μιλάω... Έχω δει άπειρους οδηγούς να κόβουν στοπ κλπ κλπ και το 90% από αυτούς είμαι σίγουρος πως έχουν δίπλωμα..
    Εν κατά κλειδι πάλι το να έχεις δίπλωμα δεν σε κάνει ασφαλέστερο οδηγό από κάποιον που δεν έχει (ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΕ ΚΑΜΊΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΏ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ, ΑΛΛΆ ΕΊΝΑΙ ΛΊΓΟ ΓΕΛΟΊΟ ΝΑ ΚΡΆΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΡΊΧΝΟΥΜΕ ΤΟ 100 ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΏΝ ΣΕ ΚΆΠΟΙΟΝ ΜΗ ΚΑΤΟΧΟ ΔΙΠΛ..)

  8. #83
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Ειπαμε, σε περιπτωση τραυματισμου ερχονται. Επισης ο τραυματισμος αποτελει εν δυναμει κακουργημα οποτε ερχονται υποχρεωτικα (και πιθανως αυταπαγγελτα), οποτδ θεωρητικα πρεπει να υπαρχει και αντιστοιχη αντιμετωπιση

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ttrakias Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λέτε όλοι αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει να γράφει κανένας για τους κατόχους διπλωματος οι οποίοι είναι σίριαλ κιλλερς του δρόμου... Ξέρετε όλοι καλά για τι πράγμα μιλάω... Έχω δει άπειρους οδηγούς να κόβουν στοπ κλπ κλπ και το 90% από αυτούς είμαι σίγουρος πως έχουν δίπλωμα..
    Εν κατά κλειδι πάλι το να έχεις δίπλωμα δεν σε κάνει ασφαλέστερο οδηγό από κάποιον που δεν έχει (ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΕ ΚΑΜΊΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΏ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ, ΑΛΛΆ ΕΊΝΑΙ ΛΊΓΟ ΓΕΛΟΊΟ ΝΑ ΚΡΆΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΡΊΧΝΟΥΜΕ ΤΟ 100 ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΏΝ ΣΕ ΚΆΠΟΙΟΝ ΜΗ ΚΑΤΟΧΟ ΔΙΠΛ..)
    Ρε φιλε σορι κιολας, αλλα στου κρεμασμενου το σπιτι δε μιλανε για σχοινι. Εσυ εξ ορισμου παρανομεις απο τη στιγμη που ανεβαινεις πανω στη μηχανη μεχρι να κατεβεις. Και θα κρινεις τον αλλον που εσφαξε ενα στοπ πχ;

    Αντι να κοιταμε τους αλλους ας κοιταξουμε τα χαλια μας πρωτα. Ετσι κι αλλιως τον αλλον ο,τι και να κανεις δεν τον αλλαζεις.

  10. #85
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρε φιλε σορι κιολας, αλλα στου κρεμασμενου το σπιτι δε μιλανε για σχοινι. Εσυ εξ ορισμου παρανομεις απο τη στιγμη που ανεβαινεις πανω στη μηχανη μεχρι να κατεβεις. Και θα κρινεις τον αλλον που εσφαξε ενα στοπ πχ;

    Αντι να κοιταμε τους αλλους ας κοιταξουμε τα χαλια μας πρωτα. Ετσι κι αλλιως τον αλλον ο,τι και να κανεις δεν τον αλλαζεις.
    Μεγάλη αλήθεια αυτή που είπες. Γείτονας σφάζει ανηλεώς τα κόκκινα. Έχει μαζέψει μέχρι τώρα (όσες ξέρω βεβαιωμένες) 4 700σάρες, του έχουν πάρει το δίπλωμα και αυτός και οδηγεί και σφάζει τα κόκκινα και κομπάζει γι' αυτό!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Χωρις να είμαι δικηγόρος η αστυνομικός και από προσωπική πείρα ....η τροχαία καλείται σε ένα ατύχημα για να συλλέξει στοιχεία και να γράψει την "Εκθεση Αυτοψίας Τροχαίου Ατυχήματος". Ακόμα και να μην προλάβει τον τραυματια στον τόπο του ατυχήματος θα πάει μέχρι και στο νοσοκομείο να τον βρει να μάθει τι έγινε (και όχι μονο...μπορεί να κάνει μήνες να την συνταξει). Προσοχή η Εθεση Αυτοψιας είναι απαραίτητη για να συμπληρωθεί ο φάκελος της δικογραφίας του δικηγόρου πριν κατατεθεί για να οριστεί δικασιμη ημερομηνία της υπόθεσης από την Ελληνική δικαιοσύνη. Αυτό γίνεται φυσικά μόνο σε θανάτους τραυματισμούς και σε ζημιές σε τρίτους.

    Αν δεν υπάρχουν όλα αυτά απλά τηλεφώνουμε στις ασφαλιστικές μας και μας στέλνουνε τα ευγενεστατα παιδιά με τα μηχανάκια και κάνουμε από κοινή δήλωση και τα βρίσκουν οι ασφαλιστικές μεταξύ τους.

    Στην περίπτωση του νεαρού και από την στιγμή που δεν κλείθηκε η τροχαία ΝΟΜΙΖΩ ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου πρέπει να κάνει μυνηση στον νεαρό και να έχει και μάρτυρες. Και πάλι δεν ξέρω αν θα καταφέρει τίποτα γιατί αντίστοιχα πράγματα μπορεί να κάνει και ο νεαρός (μάρτυρες...).

    Τώρα όσον αφορά τον κατ επανάληψη παρανομουντα νεαρό (που τον αντιμετωπίζουμε με πολιτισμό και ευγένεια σπάνια για τον κόσμο της μοτοσυκλέτας) θα ήθελα να του ζητήσω προσωπικά συγνώμη που δεν μπορω να του φτιάξω μια χρονομηχανή για να τον βοηθήσω περισσότερο...
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 13/01/2019 στις 20:10.

  12. #87
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.066
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Ειπες οτι ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν. Για ποιες παραβασεις; για ολες η υπαρχει καποιος περιορισμος.; αν παρω την τροχαια τηλεφωνο οτι καποιος πεζος περασε με κοκκινο το φαναρι των πεζων θα ερθουν; η αν καποιος εχει καμμενη λαμπα στοπ θα ερθουν; επισης το οτι ειναι υποχρεωμενοι να πανε σε καθε κληση εχεις καποιον προσφατο μη αναθεωρημενο νομο που να το αναφερει ρητα;
    Γι'αυτά δε γνωρίζω, γιατί δε με ενδιαφέρουν. Αλλά σε τροχαία ατυχήματα οφείλουν, είναι η δουλειά τους. Αν ψάξεις, θα βρεις και τα ανάλογα άρθρα. Ξανά εμένα δε με ενδιαφέρει να ψάξω, γιατί δε μου'χει τύχει ποτέ να μην έρθουν όταν τους κάλεσα, τραυματισμός ή όχι. Αν δεν είναι μέρος της δουλειάς τους, μάλλον με συμπαθούν και με εξυπηρετούν. Πού είναι οι αστυνομικοί του φόρουμ να επιβεβαιώσουν ό,τι γνωρίζω ήδη; Μια δουλειά έχουν.

  13. #88
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μεγάλη αλήθεια αυτή που είπες. Γείτονας σφάζει ανηλεώς τα κόκκινα. Έχει μαζέψει μέχρι τώρα (όσες ξέρω βεβαιωμένες) 4 700σάρες, του έχουν πάρει το δίπλωμα και αυτός και οδηγεί και σφάζει τα κόκκινα και κομπάζει γι' αυτό!
    Όταν του κάτσει "καλή" στραβή να δούμε πόσο θα κομπάζει...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #89
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτά δε γνωρίζω, γιατί δε με ενδιαφέρουν. Αλλά σε τροχαία ατυχήματα οφείλουν, είναι η δουλειά τους. Αν ψάξεις, θα βρεις και τα ανάλογα άρθρα. Ξανά εμένα δε με ενδιαφέρει να ψάξω, γιατί δε μου'χει τύχει ποτέ να μην έρθουν όταν τους κάλεσα, τραυματισμός ή όχι. Αν δεν είναι μέρος της δουλειάς τους, μάλλον με συμπαθούν και με εξυπηρετούν. Πού είναι οι αστυνομικοί του φόρουμ να επιβεβαιώσουν ό,τι γνωρίζω ήδη; Μια δουλειά έχουν.
    Έλα ρε κ@ριόλη Πάτρα να πω του γείτονα να περάσει μία πάνω από το ρδέλο σου και μετά κάλεσε τους τσέους. Αν έρθουν κερνάω μπάρες δημητριακών. Εκτός κι αν για σένα που είσαι ομορφόπαιδο έρθουν από Αττική.
    Εκεί θα κεράσω και μηλίτη μαζί με τις μπάρες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #90
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όταν του κάτσει "καλή" στραβή να δούμε πόσο θα κομπάζει...
    Ένα θέμα έχει όλο κι όλο αυτός, μην του πιάσει άλλος την θέση που παρκάρει. Τα υπόλοιπα δεν τον αγγίζουν.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τρακάρισμα και ασφαλιστικές..
    από Trickster στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 10:38
  2. Τρακάρισμα (ποιός Αγιος γιόρταζε χθές...??)
    από motaba στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2007, 12:16
  3. τρακαρισμα!!!!!!!!
    από caster1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:17
  4. Καλοκαιρινό Τρακάρισμα...
    από Innersense στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 15:01
  5. Τρακάρισμα Suzuki SV650S
    από Multijohn στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 14:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF