Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: SV1000N, νέος κάτοχος

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461

    SV1000N, νέος κάτοχος

    Τελικά, μετά από αρκετό χάζεμα και σκέψη, πήρα ένα SV1000N. Το μηχανάκι είναι του κουμπάρου μου, πρώτο χέρι και καθόταν πίσω από μια πυλωτή για πάνω από ένα χρόνο...
    Οπότε, αρχικά θα πέσει λίγο φροντίδα και θέλω την γνώμη σας.
    Η μηχανή ήταν από σέρβις, παρόλα αυτά θα κάνω αλλαγή λαδιών/φίλτρου λαδιού, υγρών φρένων/συμπλέκτη (είναι μαύρα άρα δεν ξέρω αν είχαν αλλαχθεί), φρέσκο παραφλού, φρέσκια βενζίνη, καθάρισμα φίλτρου αέρα. Επίσης, θα τοποθετηθεί πίσω αμορτισέρ που θα γίνει revalving. Η μηχανή ήδη έχει σωληνάκια υψηλής, εξατμίσεις Yoshimura, φίλτρο DNA, ohlins ελατήρια εμπρός.

    Ερωτήσεις:
    - Υγρά φρένων να βάλω 5.1 ή να παραμείνω στα dot 4? Δεν θυμάμαι ποιά δεν είναι συμβατά (τα dot 5?)
    - φίλτρο αέρα, το πλένω με χλιαρό νεράκι μόνο, βάζω κάποιο λαδάκι όπως στα K&N, φύσημα με πίεση απαγορεύεται?
    - Στα μπροστινά είχε γίνει σέρβις αλλά μετά η μηχανή ακινητοποιήθηκε. Θα χρειαστεί να ξαναλλάξω τα λάδια ή όχι?

    Γενικά, αν και έχω κάνει κάποιες από τις παραπάνω δουλειές στο παρελθόν, είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ ολοκληρωτικά με μια μηχανή και την "ανάσταση" της. Οπότε θα είναι μια κατάσταση work in progress
    Υποτίθεται ότι θα προσπαθήσω να κάνω και την τοποθέτηση του πίσω αμορτισέρ καθώς και έλεγχο/γρασάρισμα του μοχλικού αλλά θα δούμε πως θα πάει μέχρι εκεί.

    Τώρα, γιατί SV?
    Γιατί είναι τίμιο, φθηνό, φαίνεται εύκολο στην βασική του συντήρηση, με κάποιες μικρές αλλαγές στις αναρτήσεις (λένε ότι) γίνεται αξιόλογο. Για μένα που θέλω κάτι φθηνό για να γυρνάω 2-3 φορές τον χρόνο Μέγαρα, νομίζω ότι είναι ταμάμ.

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155



    Καλά χιλιόμετρα και πολλά να ΄χεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος

    Ερωτήσεις:
    - Υγρά φρένων να βάλω 5.1 ή να παραμείνω στα dot 4? Δεν θυμάμαι ποιά δεν είναι συμβατά (τα dot 5?)
    Το 5.1 έχει υποτίθεται ψηλότερο σημείο βρασμου, οπότε σε χρήση με εντονα φρενα και συνεχόμενα επί ώρα, αντεχει περισσότερο στο βρασιμο. ότι και να βάλεις να το αλλάζεις όσο πιο συχνά, μόνο καλο κάνεις. Δεν είναι και κανά έξοδο. Τα dot5.σκετο είναι υγρό σιλικόνης, και είναι ασύμβατο με τα υγρά με γλυκόλες (dot4, dot5.1), αλλά μπορει να μπει και αυτο, αν λυθει τελειως το συστημα των φρένων, καθαριστει εξονυχιστικα από τα παλιο υγρό, και μπει τελείως σκέτο και από την αρχή dot5. Δεν έχει νόημα βέβαια να κάνεις κάτι τέτοιο.
    - φίλτρο αέρα, το πλένω με χλιαρό νεράκι μόνο, βάζω κάποιο λαδάκι όπως στα K&N, φύσημα με πίεση απαγορεύεται?
    Ανάλογα τι φίλτρο(α) έχει μέσα. Η ΔΝΑ τι συντήρηση λέει να του κάνεις;
    - Στα μπροστινά είχε γίνει σέρβις αλλά μετά η μηχανή ακινητοποιήθηκε. Θα χρειαστεί να ξαναλλάξω τα λάδια ή όχι?
    όταν η μηχανή κάθεται πολύ καιρό, είναι συχνό φαινόμενο να πιέζονται μονόμπαντα οι τσιμούχες, και μόλις την ξανακυκλοφορείς, αρχίζουν τα δακρύσματα. Είναι λαχείο η φάση αν θα σου κάτσει. Αν δακρύσουν, τις αλλάζεις και αυτές και το λάδι. Αν δεν δακρύσουν, δες πως πάει, και βλέπεις αν χρειάζεται κάτι. Δεν παθαίνει τίποτα το λάδι της ανάρτησης, ειδικά αν ήταν προστατευμένη η μηχανη σε πυλωτή και δεν έτρωγε βροχή.



    Καλοτάξιδο και καλόστριφτο
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ευχαριστώ παιδιά!

    @telegonos
    φίλτρο έχει DNA. Ξέχασα να ρωτήσω επίσης τι ψυκτικό βάζω.Το μάνουαλ λέει ethenol glycol αντιψυκτικό και ΟΧΙ alcohol based. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Στο μπουκαλάκι θα έχει τα συστατικά?
    Λάδια το μάνουαλ λέει 10/40, μένω αυστηρά σε αυτό ή βάζω το κλασσικό 10/50??

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παιδιά!

    @telegonos
    φίλτρο έχει DNA. Ξέχασα να ρωτήσω επίσης τι ψυκτικό βάζω.Το μάνουαλ λέει ethenol glycol αντιψυκτικό και ΟΧΙ alcohol based. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Στο μπουκαλάκι θα έχει τα συστατικά?
    Λάδια το μάνουαλ λέει 10/40, μένω αυστηρά σε αυτό ή βάζω το κλασσικό 10/50??
    10w-40 λέει το Αγγλικό manual, 15w50 γράφει το μεταφρασμένο ελληνικό. Για το καλοκαίρι καλό είναι το 10w-50 (και για τον ελληνικό χειμώνα, βασικά)

    Βάλε ένα organic ψυκτικό όπως το valeo protectiv 50 και θα είσαι οκ.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα να ρωτήσω επίσης τι ψυκτικό βάζω.Το μάνουαλ λέει ethenol glycol αντιψυκτικό και ΟΧΙ alcohol based.
    Η αιθυλενογλυκόλη (ethenol glycol) είναι το πιο σύνηθες πρόσθετο που έχει το σύστημα ψύξης στο νερό, για να μην παγώνει τον χειμώνα. Εϊναι μάλλον απίθανο, να βγεις στην αγορά, να ψάξεις κάποιο ψυκτικό διάλλειμα και να μην είναι κάτι του στυλ 75% νερό, 25% αιθυλενογλυκόλη. Θα πρέπει να ψάξεις κάτι πολύ εξειδικευμένο, να βασίζεται σε ΑΛΛΗ αντιπαγωτικη ουσία.

    Το περίεργο με αυτό που είδες και μετέφερες, είναι ότι η αιθυλενογλυκόλη ή 1,2-αιθανοδιόλη όπως είναι το σωστό επιστημονικό όνομα, υπάγεται στις αλκοόλες, οπότε αυτό που λέει η φράση είναι του στυλ ''βαλε αιθυλενογλυκόλη που είναι αλκοόλη αλλά μην βάλεις αλκοόλη'' .

    Αλκοόλες, λέγονται οι ενώνεις που έχουν -ΟΗ (ρίζα με ένα οξυγόνο-υδρογόνο) σε ένα τουλάχιστον άνθρακα του μορίου.
    1,2αιθανοδιόλη δλδ HO-CH2-CH2-OH , σημαίνει, το ΑΙΘ πάει να πει ότι έχει 2 άτομα άνθρακα, το ΑΝ ότι είναι κορεσμένοι οι δεσμοί, και το ΔΙΟΛΗ ότι έχει ΔΥΟ ρίζες -ΟΗ. τα 1,2 μας λένε ότι είναι στον άνθρακα 1 το ένα -ΟΗ και στον άνθρακα 2 το άλλο -ΟΗ . Το σύνηθες οινόπνευμα για παράδειγμα είναι ''αιθανόλη'' CH3-CH2-OH : 2 άνθρακες, κορεσμένοι, μια ρίζα -ΟΗ.


    Επί του πρακτικού τώρα, απλά πάρε ένα επώνυμο διάλυμα και όχι κάτι πολύ χύμα στο τελευταίο ράφι του ξεχασμένου βενζινάδικου. Μην ξεχάσεις αφού αδειάσεις-γεμίσεις, και δουλέψει λίγη ώρα το μοτέρ και βγάλει τον όποιο αέρα πάνω, να συμπληρώσεις αν χρειάζεται μετά.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 15/04/2019 στις 10:37.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    στον ενα χρονο που καθεται το μηχανακι στο γκαραζ, αλλαξε λαδια μονο, και λιωσε το στη βολτα...αντε αμα εισαι και σουπερ μερακλης αλλαξε και υγρα φρενων...δε χρειαζεται κατι αλλο...στη χειροτερη περιπτωση να χρειαστει μπαταρια αν αδειασε τελειως...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    στον ενα χρονο που καθεται το μηχανακι στο γκαραζ, αλλαξε λαδια μονο, και λιωσε το στη βολτα...αντε αμα εισαι και σουπερ μερακλης αλλαξε και υγρα φρενων...δε χρειαζεται κατι αλλο...στη χειροτερη περιπτωση να χρειαστει μπαταρια αν αδειασε τελειως...
    Κοίτα, πέρα ότι μου αρέσει που θα ασχοληθώ, η μηχανή ήταν σε εξωτερικό χώρο, κουκουλωμένη. Επίσης, ήταν από σέρβις αλλά τι εργασίες έγιναν σε αυτό? Ο κουμπάρος μου δεν θυμάται, εγώ που κοίταξα στα δοχεία των υγρών φρένων και συμπλέκτη, στο μεν πρώτο τα υγρά είχαν σκουρίνει αρκετά, στο δε δοχείο υγρών συμπλέκτη τα υγρά ήταν κατράμι...

    Τηλέγονε, ίσως δεν σου μετέφερα σωστά τι λέει στο manual, επισυνάπτω την φωτό.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων coolant.jpg‎   SV1000N.jpg‎  

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Καλορίζικο ΚΑΙ να το χαρείς !!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Α μην αναμίξεις με άλλου είδους λέει. ΟΚ, λύθηκε η απορία.

    Το ίδιο με το δικό σου, είχε φίλος στην Καλαμάτα, και το είχα κάνει μια σύντομη βόλτα. Σε σχέση με το VTR1000SP2 που με είχε ταξιδέψει εκείνη την ημέρα στην Καλαμάτα, θυμάμαι πόσο απείρως πιο εύκολο ήταν το SV, παρότι V2 1000ρι το ένα, V2 1000ρι και το άλλο.

    Απότι βλέπω μια συχνή βελτίωση στο μοντέλο από όσους το ''κυνηγάνε'' είναι κομπλέ μπροστινό από GSXR

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	user92626_pic9458_1405971608.jpg 
Προβολές:	410 
Μέγεθος:	67,2 KB 
ID:	406099
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Καλά χιλιόμετρα, να την ευχαριστηθείς!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο με το δικό σου, είχε φίλος στην Καλαμάτα, και το είχα κάνει μια σύντομη βόλτα. Σε σχέση με το VTR1000SP2 που με είχε ταξιδέψει εκείνη την ημέρα στην Καλαμάτα, θυμάμαι πόσο απείρως πιο εύκολο ήταν το SV, παρότι V2 1000ρι το ένα, V2 1000ρι και το άλλο.
    Αυτό?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	55957698_10215897981175278_3101109315633676288_n.jpg 
Προβολές:	395 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	406102

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Α, ωραίο SV!
    Οι εξατμίσεις είναι dominator? Έχει γίνει κάποια πατέντα 2 σε 1 γιατί διακρίνω λίγο διαφορετικούς τους λαιμούς...

    Γενικά, ο V2 της Suzuki είναι πολύ ομαλός και ελαστικός, καμία σχέση με αυτόν της Aprilia πχ που γνωρίζω καλά. Επίσης, εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι ενώ φαίνεται χαμηλό, βολεύομαι σχετικά άνετα πάνω στατικά. Περί αναρτήσεων, γνωρίζω για την μεταροπή με μπροστινά από GSXR, όπως και πίσω που βάζουν αμορτισέρ από K4 1000. Δεν θα ασχοληθώ προς το παρόν, θα πάρω μόνο το μαμά πισινό και θα του κάνω ένα σερβις/revalving/αλλαγή ελατηρίου και βλέπουμε. Μπροστά έχει ήδη ελατήρια, πρέπει να δω σκληρότητα όμως...

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Α, ωραίο SV!
    Οι εξατμίσεις είναι dominator? Έχει γίνει κάποια πατέντα 2 σε 1 γιατί διακρίνω λίγο διαφορετικούς τους λαιμούς...
    Dominator αλλά 2->2,βγάζει και δεύτερο τελικό από την άλλη.
    Καλοτάξιδο και το δικό σου και πάντα όρθιος!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Αυτό?
    Ίδιο χρώμα ναι, τώρα αν είναι το ίδιο, 2007 το είχα δει εγώ. Θάνος, εκπαιδευτικός (τότε) ο φίλος, είχε (τότε) κι ένα bros 400 αν σου λέει κάτι.

    Πόσα γκρι SV1000N να έχει πια στην Καλαμάτα;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2016, 16:51
  2. Νέο Μέλος Νέος Κάτοχος GS Adventure 1200
    από Mike20 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2012, 13:33
  3. Νέος κάτοχος KTM 990 Adventure
    από trelf στο forum KTM
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2011, 17:42
  4. νεος κατοχος bandit 650S
    από takos 66 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 23:45
  5. Νέος κάτοχος SRX400 με απορίες
    από kostakisSs στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2008, 09:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF