Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Πρωτη μηχανη!

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Και οι οδηγοι αυτοκινητων στα 18 τους, απο τα 0 αλογα πηγαινουν στα 60-70-90-120 με οχημα μεικτου βαρους που ξεκιναει απο τα 900kg.

    Ο καθενας διαλεγει οπως νομιζει, δεν ειμαστε εδω να κρινουμε την ψυχοσυνθεση του, την εμπειρια του, την ηλικια του κλπ
    Εχει κουρασει η προσπαθεια να ορισουμε σωνει και καλα μια δικη μας καμπυλη εκμαθησης.

    Αντε και απο 50 ανεβηκε στα 250.
    Ξερεις εσυ τι απωθημενα μπορει να βγαλει στα 500-600-800-900-1000cc αν τυχει και οδηγησει;
    Φίλε μου δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η μηχανή με το αυτοκίνητο. Το αμάξι μου έχει 180 άλογα και το σκούτερ μου ούτε 30. Στη μηχανή το κάθε λάθος κοστίζει , μη δίνουμε συμβουλές που δεν έχουν εφαρμογή.

    Δε βγήκαν τυχαία οι κατηγορίες , ούτε οι οδηγοί των σχολών ασφαλούς οδήγησης.

    Στο τέλος ο καθένας παίρνει ότι θέλει , οδηγεί όπως γουστάρει , τρέχει όσο θέλει και αναλαμβάνει και το ρίσκο. Μην πάμε όμως να δικαιολογήσουμε το λάθος!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η μηχανή με το αυτοκίνητο. Το αμάξι μου έχει 180 άλογα και το σκούτερ μου ούτε 30. Στη μηχανή το κάθε λάθος κοστίζει , μη δίνουμε συμβουλές που δεν έχουν εφαρμογή.
    Ηταν αναμενομενη η απαντηση σου.
    Αλλα οκ, συ ξερεις καλυτερα.... με τη μηχανη σκοτωνεσαι, με το αμαξι πουτσα σου... το πολυ πολυ να σκοτωσεις κανεναν αλλο.
    Αεροσακοι, ζωνες, esp, abs, ebd... εμεις να ειμαστε καλα!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Στο τέλος ο καθένας παίρνει ότι θέλει , οδηγεί όπως γουστάρει , τρέχει όσο θέλει και αναλαμβάνει και το ρίσκο. Μην πάμε όμως να δικαιολογήσουμε το λάθος!
    Και καπου εδω, οπως ειπα αλλα συμπληρωνεις και εσυ, κλεινει η κουβεντα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Μην πάμε όμως να δικαιολογήσουμε το λάθος!
    Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ λαθος.
    Ο καθενας παιρνει τα ρισκα του.
    Υπαρχει κοσμος που οδηγαει και ποδηλατο, εχοντας ξεπερασει την προεφηβικη ηλικια στο διπλασιο και βαλε.... την ιδια στιγμη απο πισω του το μπινελικι παει συννεφο, γιατι βγηκε στην Εγνατια οδο, ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟ Α.Ε. για "προπονηση".
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #18
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Όταν ζητείται μια συμβουλή σε δημόσιο forum απαντάει ο καθένας σύμφωνα με το τρόπο που σκέφτεται αυτός. Η πρόθεση είναι το ίδιο καλή από όλους.
    Αφήστε αυτόν που ρωτάει να βγάλει μόνος του τα συμπεράσματα του.

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    Γνωστός μου πηρε στροφή με φειζερ 600 πάτησε λακουβα του εφυγε,του μαγκωσε το πόδι μεταξυ ντεπόζιτου και ασφάλτου κ του το έκοψε απευθείας, τον παρέσυρε βρήκε το αλλο σε μια βιδα βασης κολώνας ΔΕΗ κ κόπηκε κ το αλλο. Σημερα περπατά με τεχνίτα μελη 1η μηχανή ηταν γ εκείνον. Μην πας σε τόσα κυβικά κ μην πάρεις τόσο βαριά μηχανή. Προτίμησε κατι πιο αργό κ πιο ελαφρύ . Γιάννης πελλιδης λέγεται δες τον στο γιουτιουμπ
    Όσο κι αν λυπόμαστε για την σοβαρότητα του ατυχήματος, δεν φταίει το φεηζερ και το κάθε φεηζερ όταν αυτά συμβαίνουν.
    Νομίζω ήταν λίγο άτοπο το υπερπαραστατικο θρίλερ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Εχει κουρασει η προσπαθεια να ορισουμε σωνει και καλα μια δικη μας καμπυλη εκμαθησης.
    ;
    Λυπάμαι αν κουράστηκες αλλά δεν υπάρχει καμία προσπάθεια ορισμού.
    Υπάρχει μόνο η κοινή λογική. Όπως θα συμβουλεύαμε το ξαδερφάκι/ανιψάκι/γειτονακι μας, κατά τον ίδιο τρόπο -μεσες ακρες- λέμε και για την ομαλή μετάβαση στα κυβικά.
    Κανείς δεν επιβάλει κάτι. Αλλά το σώφρων όταν νέος ζητάει συμβουλή (και βλέπουμε όλοι πως όλο τέτοια ποστ αναδύονται) είναι να του πούμε τα δεδομένα.
    Το αν αυτός θα ακούσει, καπέλο του.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παιδιά και εμένα η πρώτη μου μηχανή ήταν με 100 ιππους. Καλό αυτό με την εκμάθηση του εγγεφάλου αλλά δεν σημαίνει ότι αν αγοράσεις μια μηχανή θα εκτοξευτεί άμεσα στα 150+ χιλιόμετρα μη έχοντας πρώτα κάποια εμπειρία με πιο μικρές ταχύτητες. Για να φτάσει τα 150+ χλμ θα πρέπει πρώτα να περάσει από 45 μετά θα φτάσει στα 80 μετά στα 120 και μετά στα 150+. Οπότε και με μία μεγάλη μηχανή μπορείς να κάνεις εκμάθηση του εγγεφάλου και να μάθεις. Και ειδικά αφού ο φίλος έχει έστω και 50άρη οπότε τα βασικά τα γνωρίζει ήδη. Επίσης μπορεί και να οδηγάει χρόνια αυτοκίνητο οπότε να έχει μία σχετική εμπειρία στην οδήγηση ώστε να μπορεί να προβλέπει καταστάσεις. Το πιο σημαντικό για εμένα είναι να έχει τα μυαλά στο κεφάλι του ώστε να έχει την αίσθηση του κυνδίνου και να περάσει από ένα σχολείο ασφαλής οδήγησης που θα το βοηθήσει πραγματικά να μάθει να οδηγάει σωστά και με ασφάλεια. Τα υπόλοιπα περι κατηγορίες για μένα παίζουν πιο σημαντικό ρόλο με τις ηλικίες των παιδιών που δεν έχουν ακόμη ωριμάσει και σκοτώνονται κάνοντας τραζανιές (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς) παρά την εκμάθηση του εγγεφάλου στις μεγάλες ταχύτητες. Ίσα ίσα που σε μιρκές ηλικίες ο εγγέφαλος εκπαιδεύεται πιο γρήγορα και καλύτερα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Παιδιά και εμένα η πρώτη μου μηχανή ήταν με 100 ιππους. Καλό αυτό με την εκμάθηση του εγγεφάλου αλλά δεν σημαίνει ότι αν αγοράσεις μια μηχανή θα εκτοξευτεί άμεσα στα 150+ χιλιόμετρα μη έχοντας πρώτα κάποια εμπειρία με πιο μικρές ταχύτητες. Για να φτάσει τα 150+ χλμ θα πρέπει πρώτα να περάσει από 45 μετά θα φτάσει στα 80 μετά στα 120 και μετά στα 150+. Οπότε και με μία μεγάλη μηχανή μπορείς να κάνεις εκμάθηση του εγγεφάλου και να μάθεις. Και ειδικά αφού ο φίλος έχει έστω και 50άρη οπότε τα βασικά τα γνωρίζει ήδη. Επίσης μπορεί και να οδηγάει χρόνια αυτοκίνητο οπότε να έχει μία σχετική εμπειρία στην οδήγηση ώστε να μπορεί να προβλέπει καταστάσεις. Το πιο σημαντικό για εμένα είναι να έχει τα μυαλά στο κεφάλι του ώστε να έχει την αίσθηση του κυνδίνου και να περάσει από ένα σχολείο ασφαλής οδήγησης που θα το βοηθήσει πραγματικά να μάθει να οδηγάει σωστά και με ασφάλεια. Τα υπόλοιπα περι κατηγορίες για μένα παίζουν πιο σημαντικό ρόλο με τις ηλικίες των παιδιών που δεν έχουν ακόμη ωριμάσει και σκοτώνονται κάνοντας τραζανιές (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς) παρά την εκμάθηση του εγγεφάλου στις μεγάλες ταχύτητες. Ίσα ίσα που σε μιρκές ηλικίες ο εγγέφαλος εκπαιδεύεται πιο γρήγορα και καλύτερα.
    Ο παράλληλος εγκέφαλος βοηθάει ή μπα ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ο παράλληλος εγκέφαλος βοηθάει ή μπα ?
    Φυσικα, οταν η γυναικα (παραλληλος εγκεφαλος) ριχνει φαπες ... ηρεμει καπως το πραμα.
    Και ο παραλληλος προγραμματιζεται αναλογα.... οποτε ολα κυλουν ηρεμα αφου τελειωσει το tune στο δρόμο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Παιδιά και εμένα η πρώτη μου μηχανή ήταν με 100 ιππους. Καλό αυτό με την εκμάθηση του εγγεφάλου αλλά δεν σημαίνει ότι αν αγοράσεις μια μηχανή θα εκτοξευτεί άμεσα στα 150+ χιλιόμετρα μη έχοντας πρώτα κάποια εμπειρία με πιο μικρές ταχύτητες. Για να φτάσει τα 150+ χλμ θα πρέπει πρώτα να περάσει από 45 μετά θα φτάσει στα 80 μετά στα 120 και μετά στα 150+. Οπότε και με μία μεγάλη μηχανή μπορείς να κάνεις εκμάθηση του εγγεφάλου και να μάθεις. Και ειδικά αφού ο φίλος έχει έστω και 50άρη οπότε τα βασικά τα γνωρίζει ήδη. Επίσης μπορεί και να οδηγάει χρόνια αυτοκίνητο οπότε να έχει μία σχετική εμπειρία στην οδήγηση ώστε να μπορεί να προβλέπει καταστάσεις. Το πιο σημαντικό για εμένα είναι να έχει τα μυαλά στο κεφάλι του ώστε να έχει την αίσθηση του κυνδίνου και να περάσει από ένα σχολείο ασφαλής οδήγησης που θα το βοηθήσει πραγματικά να μάθει να οδηγάει σωστά και με ασφάλεια. Τα υπόλοιπα περι κατηγορίες για μένα παίζουν πιο σημαντικό ρόλο με τις ηλικίες των παιδιών που δεν έχουν ακόμη ωριμάσει και σκοτώνονται κάνοντας τραζανιές (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς) παρά την εκμάθηση του εγγεφάλου στις μεγάλες ταχύτητες. Ίσα ίσα που σε μιρκές ηλικίες ο εγγέφαλος εκπαιδεύεται πιο γρήγορα και καλύτερα.

    Φίλε καλά τα λες αλλά είσαι τυχερός που "δε αγόρασες κανα οικόπεδο"(η πιο συνήθης κατάσταση σε άπειρο οδηγό)...Εκτός και αν "αγόρασες" και δε μας το λες, και οτι πήγαινες με τα "μυαλά στο κεφάλι" δεν παει να πει οτι ΑΝ σου συνέβαινε κάτι μπροστά σου θα μπορούσες να διαχειριστής 230kg + 10kg ροπής και την κατευθυντική αδράνεια τους.
    Όμως εδώ και σε αντίστοιχα θέματα οι περισσότεροι μιλάμε για τον κανόνα όχι για εξαιρέσεις. Και μη μπερδεύεστε με το τι είναι νόμιμο όπως να μπορεί κάποιος να βγάλει στα 24 δίπλωμα απεριόριστο και να καβαλάει χιλιάρα με μηδέν εμπειρία. Άλλο η νομιμότητα της άδειας οδήγησης του υπουργείου και άλλο η ικανότητα οδήγησης που έρχεται με την εκπαίδευση σε καθημερινές αλλά και ειδικές συνθήκες, γραμμικά όπως περιγράφει στο επάνω βίντεο ο χούντρας.

    Οκ ο καθένας μπορεί να κάνει ότι του κόφτει, εμάς ως ενεργή κοινότητα δε μας ενδιαφέρει άμεσα, δικό του το κεφάλι δικό του το μαχαίρι, μας ενδιαφέρει όμως έμμεσα για την δυσφήμηση του προιόντος σε περίπτωση εμπλοκής σε σοβαρό ατύχημα λόγω απειρίας ή υπαιτιότητας προς συνάνθρωπο του κατά την μετριότατη οδηγική του ικανότητα
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Η απειρία του οδηγού απαιτεί δύο βασικές προϋποθέσεις για να είναι σχετικά ασφαλής:

    1) Σύνεση, αυτοέλεγχος. Κοινώς, να μην τρέχεις, παρόλο που το όχημα μπορεί. Αν είσαι εκνευρισμένος, κουρασμένος, δεν οδηγείς μοτοσυκλέτα.

    2) Προοδευτικότητα οχήματος, φιλική συμπεριφορά. Φρένα που δαγκώνουν, μπορεί να σε ρίξουν κάτω σε μία στροφή, ακόμη και στην ευθεία. Ισχυρός κινητήρας με απότομη καμπύλη ροπής και όχι προοδευτικό γκάζι, μπορεί να σε κάνει να σέρνεσαι στην άσφαλτο, όχι μόνο στο άνοιγμα του γκαζιού, αλλά και στο κλείσιμο αν τρομάξεις.

    Αν λοιπόν κάποιος αρχάριος ψάχνει να αγοράσει μοτοσυκλέτα, πρώτα θα πρέπει να εξασφαλίσει μέσα του το (1) και κατόπιν να βρει όχημα που να πληροί το (2).

    Εννοείται ότι θα πρέπει να φοράει πάντα πλήρη εξοπλισμό ασφαλείας και όχι μόνο κράνος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/08/2020 στις 17:33.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #25
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Επειδη ο καθεις λεει το μακρυ του και το κοντο του ,να στο πω και γω ΛΑΙΚΑ και απο την 45 χρονων πειρα μου στα δικυκλα ,και απο το ΛΙΓΟ μυαλο που κουβαλαω ακομα στο κεφαλι μου.
    ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ και ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ και να εχεις το μυαλο ΜΕΣΑ στο κεφαλι σου,η στραβη ΠΑΝΤΑ θα ερθει.ΚΑΛΥΤΕΡΑ λοιπον να ερθει με λιγα χιλιομετρα ,και λιγοτερο βαρος, λιγοτερα αλογα.Γι αυτο λογω χαμηλης εμπειριας ΞΕΚΙΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ.ΚΑΛΛΙΟ γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.Εχεις χρονια μπροστα σου ,καλυτερα να τα χαρεις ΑΡΤΙΜΕΛΗΣ.
    ΤΕΛΟΣ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #26
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Τσουβάλιασμα....

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τσουβάλιασμα....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fully-loaded-truck-266.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	420011
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2020
    Μηνύματα
    0
    Είμαι καινούργιος εδώ και δε ξέρω και πολύ από αυτά αλλά θα κάνω την ερωτησουλα μου.
    Είμαι 20 χρονών και βγάζω τώρα το Α2. Από εμπειρία μόνο κάνα παπί φίλου.
    Πάνω στην αναζήτηση μου για πρώτη μηχανή και όντας κ@υλωμενος με τα ss βρήκα τυχαία ένα cbr600rr περιορισμένο στα ίδια χρήματα με άλλα μηχανάκια της κατηγορίας Α2 που γλυκοκοιταζα.
    Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Από τη στιγμή που δε θα έχω ένα κτήνος 100+ ίππων κάτω από πόδια μου θα μπορούσε να είναι ένας καλός δάσκαλος για τη συνέχεια;

  14. #29
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Πριν από 14 χρόνια δύο φίλοι μου με εμπειρία παπιού αποφάσισαν να αγοράσουν μοτοσυκλέτες,αφού έβγαλαν το μεγάλο δίπλωμα.

    Ο ένας πήρε μόνος του αυτό που του γυάλισε,ένα fz6 με τα 98 άλογα κι ο άλλος ΧΤ600(μαζί το διαλέξαμε).

    Παρακολουθώντας την εξέλιξή τους ενα και δύο χρόνια μετά είδα ότι αυτός με το ΧΤ το είχε "κάνει κτήμα του" ενώ ο άλλος ακόμα πάλευε. Ειδικά σε γρήγορη οδήγηση,στροφές,πίεση δεν..

    Γνώμη μου είναι ότι η κλιμακωτή άνοδος βοηθάει στην καλύτερη εξέλιξη του αναβάτη.


    Καλή φώτιση/επιλογή..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF