Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: πρέπει σιγα σιγα να αλλάξω μηχανάκι...

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειναι στις πρωτες επιλογές μου. σε μερικούς μήνες (λογω και της κατάστασης) θα έχει πολύ μτχ 2018+ στο καρ. νομιζω και εγω οτι ειναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμη. Βέβαια θυσιάζεις τελειώς τον off χαρακτήρα με το 900. Οσο ναναι με χαλάει λίγο αυτο. Υποθέτω φέτος πριν το λανσάρισμα των μοντέλων 2021 θα δουμε καλές προσφορές. Εκει ποντάρω αν τελικά παω σε κούτα.
    Φίλε τα Yamaha 1-3 ετών στο car όσο τα έψαχνα ήταν να τρέχεις μακριά με τα λεφτά που ζητούσαν. Αρκετά μηχανάκια τα ζητούσαν μετά από 1.5 χρόνο χρήση και 10.000+ χιλιόμετρα 300-500 ευρώ κάτω από την τιμή της κούτας. Έβλεπα και τις τιμές Αγγλία-Ιταλία-Γερμανία για τα ίδια μηχανάκια και με λιγότερα χιλιόμετρα και τραβούσα τα μαλλιά μου.

    Οι καμπύλες στην πτώση τιμών για μεταχειρισμένα είναι πολύ συγκεκριμένες , ότι και να ζητάνε στο car. Προσπάθησε να βρεις ένα μοντέλο που να σε καλύπτει στη ΣΩΣΤΗ τιμή γιατί αλλιώς αν το μετανιώσεις ή αν σου βγάλει θέματα και θες να το δώσεις θα χάσεις μεγάλο μέρος των χρημάτων σου. Αλλιώς ΚΟΥΤΑ ασυζητητί.

    Το ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ που έψαχνα να αγοράσω το πρώτο μου σκούτερ εβλεπα και το Yamaha Xmax 300. Υπάρχουν ΕΝΕΡΓΕΣ αγγελίες ΙΔΙΩΤΩΝ από τότε σήμερα που μπήκα από περιέργεια να το δω. Καταλαβαίνεις πόσο στρεβλή είναι η αγορά...

  2. #32
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Φίλε τα Yamaha 1-3 ετών στο car όσο τα έψαχνα ήταν να τρέχεις μακριά με τα λεφτά που ζητούσαν. Αρκετά μηχανάκια τα ζητούσαν μετά από 1.5 χρόνο χρήση και 10.000+ χιλιόμετρα 300-500 ευρώ κάτω από την τιμή της κούτας. Έβλεπα και τις τιμές Αγγλία-Ιταλία-Γερμανία για τα ίδια μηχανάκια και με λιγότερα χιλιόμετρα και τραβούσα τα μαλλιά μου.

    Οι καμπύλες στην πτώση τιμών για μεταχειρισμένα είναι πολύ συγκεκριμένες , ότι και να ζητάνε στο car. Προσπάθησε να βρεις ένα μοντέλο που να σε καλύπτει στη ΣΩΣΤΗ τιμή γιατί αλλιώς αν το μετανιώσεις ή αν σου βγάλει θέματα και θες να το δώσεις θα χάσεις μεγάλο μέρος των χρημάτων σου. Αλλιώς ΚΟΥΤΑ ασυζητητί.

    Το ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ που έψαχνα να αγοράσω το πρώτο μου σκούτερ εβλεπα και το Yamaha Xmax 300. Υπάρχουν ΕΝΕΡΓΕΣ αγγελίες ΙΔΙΩΤΩΝ από τότε σήμερα που μπήκα από περιέργεια να το δω. Καταλαβαίνεις πόσο στρεβλή είναι η αγορά...
    Στην Ελλάδα ζούμε, άλλο η τιμή αναφοράς άλλο η τιμή που τελικά (αργά ή γρήγορα) πουλιέται μια μοτοσυκλέτα. Και σε βρίσκω υπερβολικό, εγώ τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει, έχω δει πολλές φορές τιμές 1000 ευρώ κάτω που και αυτό με τα στάνταρ που θέτεις δεν είναι λογικό και θα συμφωνούσα μαζί σου έτσι και αλλιώς. Όμως η αλήθεια τελικά είναι πως...

    ...όλοι τις τσιμπάνε γιατί αν βάλουν από την αρχή τη τιμή που έχουν στο μυαλό τους το παζάρι θα γίνει και πάλι και μάλιστα με εκνευριστικό τρόπο. Οι υποψήφιοι αγοραστές είναι χειρότεροι από τους πωλητές, μη το ψάχνεις. Μη τα βάζετε μόνο με τους πωλητές.

    Άσε που δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει τον ίδιο που κριτικάρει για τις τιμές πώλησης να αλλάζει πλεύση όταν έρχεται η σειρά του να πουλήσει!

    Μια χαρά τιμές βρίσκεις στο CAR αν ξέρεις: α) τι θέλεις, β) μέχρι πόσα πραγματικά θέλεις να δώσεις για κάτι σωστό, γ) τι θέλεις να πάρεις και κυρίως... να περιμένεις. Τις τιμές τις διαμορφώνει η αγορά (στη περίπτωση μας η Ελληνική) και όχι ο πωλητής, αυτό είναι νόμος. Όποιος έχει τιμές έξω από αυτό το πλαίσιο... πρέπει και να το υποστηρίξει.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 01/08/2020 στις 17:48.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα ζούμε, άλλο η τιμή αναφοράς άλλο η τιμή που τελικά (αργά ή γρήγορα) πουλιέται μια μοτοσυκλέτα. Και σε βρίσκω υπερβολικό, εγώ τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει, έχω δει πολλές φορές τιμές 1000 ευρώ κάτω που και αυτό με τα στάνταρ που θέτεις δεν είναι λογικό και θα συμφωνούσα μαζί σου έτσι και αλλιώς. Όμως η αλήθεια τελικά είναι πως...

    ...όλοι τις τσιμπάνε γιατί αν βάλουν από την αρχή τη τιμή που έχουν στο μυαλό τους το παζάρι θα γίνει και πάλι και μάλιστα με εκνευριστικό τρόπο. Οι υποψήφιοι αγοραστές είναι χειρότεροι από τους πωλητές, μη το ψάχνεις. Μη τα βάζετε μόνο με τους πωλητές.

    Άσε που δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει τον ίδιο που κριτικάρει για τις τιμές πώλησης να αλλάζει πλεύση όταν έρχεται η σειρά του να πουλήσει!

    Μια χαρά τιμές βρίσκεις στο CAR αν ξέρεις: α) τι θέλεις, β) μέχρι πόσα πραγματικά θέλεις να δώσεις για κάτι σωστό, γ) τι θέλεις να πάρεις και κυρίως... να περιμένεις. Τις τιμές τις διαμορφώνει η αγορά (στη περίπτωση μας η Ελληνική) και όχι ο πωλητής, αυτό είναι νόμος. Όποιος έχει τιμές έξω από αυτό το πλαίσιο... πρέπει και να το υποστηρίξει.
    δεν εχω προβλημα με τις τιμες, μηχανη θα βρω και σε καλή τιμη. τα tracer 900 όντως τα έχουν γενικώς τσιμπημένα γιατι ειναι τωρα στα φορτε τους και όπως κάνει πάντα η yamaha ανεβάζει τιμές μετά το 1ο μοντέλο και σκοτώνει την αγορά μεταχειρισμένου. Σωστη πρακτικη imo.

    Το βασικό μου πρόβλημα ειναι οτι θα ήθελα κάτι σαν το smt αλλα δεν εχω λεφτα να το πάρω (και μάλλον καίει αρκετά) η κάτι σαν αφρικα που επισης δεν εχω λεφτα να πάρω. Κάτω απο αυτα βρίσκεται το βασίλειο του vstrom δυστυχως. Μόνη εξαιρεση το tenere που πρέπει να δοκιμάσω. Εκτός αμα κάνει καμια κέντα η honda και βγάλει κανα ωραιο τρανσάλπ που δεν νομίζω...

  4. #34
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν εχω προβλημα με τις τιμες, μηχανη θα βρω και σε καλή τιμη. τα tracer 900 όντως τα έχουν γενικώς τσιμπημένα γιατι ειναι τωρα στα φορτε τους και όπως κάνει πάντα η yamaha ανεβάζει τιμές μετά το 1ο μοντέλο και σκοτώνει την αγορά μεταχειρισμένου. Σωστη πρακτικη imo.

    Το βασικό μου πρόβλημα ειναι οτι θα ήθελα κάτι σαν το smt αλλα δεν εχω λεφτα να το πάρω (και μάλλον καίει αρκετά) η κάτι σαν αφρικα που επισης δεν εχω λεφτα να πάρω. Κάτω απο αυτα βρίσκεται το βασίλειο του vstrom δυστυχως. Μόνη εξαιρεση το tenere που πρέπει να δοκιμάσω. Εκτός αμα κάνει καμια κέντα η honda και βγάλει κανα ωραιο τρανσάλπ που δεν νομίζω...
    Επειδή αναφέρεσαι στο νέο έτος.... έχε το νού σου για καμία προσφορά Suzuki V-strom 1050 αλλά το απλό που το δίνει τώρα στα 12.500 χιλιάρικα. Επίσης μέχρι τότε μπορεί να σκάσει και κανά μεταχειρισμένο.
    Λένε πολλοί ότι είναι το ίδιο με το προηγούμενο αλλά προσωπικά πιστεύω πως έχει αρκετή διαφορά στη "καβάλα" το ένα από το άλλο (οδήγησα το 1050 ΧΤ και έμεινα ενθουσιασμένος). Ίσως είναι πολύ μακριά από τα πλάνα σου κάτι τέτοιο, βάλτο σε μια γωνίτσα των σκέψεων σου.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    βαρέθηκα.. Είναι ακόμη το καλύτερο μηχανάκι που μπορείς να βρεις στα μεταχειρισμένα αλλα το οδηγαω καθημερινα 8 χρόνια.



    καινουργιο δεν με συμφερει γιατι χάνω πολλα λεφτα πολύ γρήγορα. Τα στρομ όντως βγάζουν πολλά χλμ αλλα το δικό μου δεν το έχω 1ο χέρι. Επίσης το οτι βγάζουν πολλα χλμ δεν σημαινει οτι δεν ζητάνε λεφτά μετά τα 200κ. Νομίζω το να σπρώχνεις λεφτα σε ενα μηχανάκι με αξία κάτω απο 2000ε ειναι λίγο ανούσιο. Ειδικά εφόσον μπορείς να πας με μια μικρή διαφορά χρημάτων (2κ παιρνω αν το δωσω και βάζω αλλα 3κ) σε κάτι πολύ πιο νέο όπως αυτό https://www.car.gr/29981933-honda-cbx-500
    ο συλλογισμος σου δεν ειναι σωστος
    λεφτα απ το καινουριο χανεις αν το πουλησεις γρηγορα η αν δεν το χρησιμοποιεις
    αν σκοπευεις να το κρατησεις και να γραφεις χλμ το καινουριο ειναι μονοδρομος αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ειδικά εφόσον μπορείς να πας με μια μικρή διαφορά χρημάτων (2κ παιρνω αν το δωσω και βάζω αλλα 3κ)...
    Της θεωρητικής κι εσύ;



    Ισχύει ό,τι έγραψε ο αποπάνω πάντως. Εγώ δε θα αγόραζα ποτέ καινούριο, γιατί δε θα κρατήσω ποτέ κάτι πάνω από 2-3 χρόνια (συνήθως, αν κλείσει χρόνο, είμαι τυχερός), αλλά για κάποιον που κρατάει τα οχήματά του για 8-10 χρόνια, δεν είναι κακό deal.
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Της θεωρητικής κι εσύ;



    Ισχύει ό,τι έγραψε ο αποπάνω πάντως. Εγώ δε θα αγόραζα ποτέ καινούριο, γιατί δε θα κρατήσω ποτέ κάτι πάνω από 2-3 χρόνια (συνήθως, αν κλείσει χρόνο, είμαι τυχερός), αλλά για κάποιον που κρατάει τα οχήματά του για 8-10 χρόνια, δεν είναι κακό deal.
    2+3=5
    τεχνολογική αν θυμάμαι καλα...

    Δεν σκοπευω να κρατήσω κάτι τοσα χρόνια. ουτε το στρομ σκοπευα να το κρατησω αλλα η αγορά καινουργιου έκατσε άσχημα με αποτέλεσμα να πουλάνε μεταχειρισμένα σε τιμές αστείες. Ετσι έμεινα τοσα χρονια με αυτο και η αληθεια ειναι οτι μονο ενα τέτοιο μηχανάκι μπορείς να κρατήσεις πολλα χρονια χωρις να το βαρεθεις. Το βαριέσαι πρακτικα απο την πρώτη μέρα αλλα ξέρεις οτι κάνει καλα (και βαρετά) αυτο που πρεπει να κάνει και δεν αξιζει να το αλλάζεις για κατι παρόμοιο ή σχεδόν ίδιο. Κάθε χρόνο έλεγα θα βγει ενα καλο εργαλείο και θα το πάρω στα μτχ μετά απο 12 μήνες. Πρώτα ήταν το μικρο tracer. Ασχημο, βαρετο, αδύναμο. Πιστέυω η yamaha έπρεπε να τα κάνει εξαρχής 1000 και 800cc αντι για 900/700. Μετά το africa. Πήγε κατευθείαν στο 1000 που ειναι ακριβο. Ελπίζω τωρα να βγάλει 800 μιας που το μεγάλο πήγε στα 1100. Το 790 της ktm το περίμενα πιο φθηνο αλλα έπαιξε στη μεγάλη κατηγορία απόδοσης και τιμής. 14 χιλιάρικα για μεσαίο ον οφ ειναι εκτός λογικής για τα ελληνικα δεδομένα. Το τενερε είναι πολύ κοντα σε αυτό που θέλω.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Μετά απο έρευνα και μπόλικο youtubing...
    Απορρίπτω την αφρικα μιας που τωρα βγηκε το 1100 και οι δημοσιογράφοι αποφάσισαν να μας πουνε πως πραγματικά ειναι το πρώτο μοντέλο και δεν ειναι άξιο των χρημάτων που ζητάει. Απορρίπτω οτιδηποτε πανω απο το tracer900 γιατι ήρθα στα λογικα μου και θέλω κάτι οικονομικο γενικά, κάποια στιγμη κοιτούσα μοτο με 8λ/100 κατανάλωση
    Το μικρό tracer (μονο το 2020) παραμένει χαμηλά στις επιλογές μου, τα στρομ τα απορρίπτω τελείως, ειναι και ασχημα τα καινουργια παναθεμά τα. Εψαξα να δω αν υπάρχουν λύσεις για το τενερε σε φορτωμα και σελα και υπάρχουν. Νομίζω οτι ειναι η πρωτη μου επιλογή και ας χρειαστεί ακομη και σέλα custom για τα 3-4 ταξίδια το χρονο. Αναμένω και τις προσφορές που πιστευω θα παιξουν μετά το καλοκαίρι και μαζευω λεφτα...

  9. #39
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Να φέρεις κανένα από Αγγλία, τώρα που πήρε φόρα το forum, το σκέφτεσαι; Ρώτα τον lospsi και τον Cineboy. Αφού υπάρχει το χρήμα (8,5 Κ €) και κυρίως δε σε πιέζει ο χρόνος, ίσως βρεις κάτι πολύ καλύτερο από αυτά που βρίσκεις στην ελληνική αγορά μεταχειρισμένων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Να φέρεις κανένα από Αγγλία, τώρα που πήρε φόρα το forum, το σκέφτεσαι; Ρώτα τον lospsi και τον Cineboy. Αφού υπάρχει το χρήμα (8,5 Κ €) και κυρίως δε σε πιέζει ο χρόνος, ίσως βρεις κάτι πολύ καλύτερο από αυτά που βρίσκεις στην ελληνική αγορά μεταχειρισμένων.
    δεν εχω ιδεα πως γινετε αυτο.,.

  11. #41
    Σε μηχανές χαμηλής αξίας (Κάτω από 10000-12000) η αγορά από έξω δεν αξίζει τόσο μιας και το κέρδος στην τελική τιμή δεν είναι τόσο μεγάλο. Επίσης, αγορά μηχανής πάνω από 2-3 χρόνων από Αγγλία είναι ρίσκο λόγω αλμυρας =σκουριά.

  12. #42
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εφόσον εχεις καθημερινα χλμ κυρίως, γιατι να επιλέξεις το τενερε700 απο το 700ρι τρεισερ?
    Υπαρχουν βλέψεις για εκδρομικο εντουρο?
    Γιατι για all around χρηση το δευτερο ειναι πιο ευκολο πιο μανιτζεβελο πιο ιδανικό
    Και το αγοραζεις σημερα κουτα εντος του μπατζετ που προσδιορισες

  13. #43
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα στρομ τα απορρίπτω τελείως, ειναι και ασχημα τα καινουργια παναθεμά τα.,.
    Το είδες από κοντά; Μιλάω πάντα για το 1050. Αν εννοείς το 650, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα ζούμε, άλλο η τιμή αναφοράς άλλο η τιμή που τελικά (αργά ή γρήγορα) πουλιέται μια μοτοσυκλέτα. Και σε βρίσκω υπερβολικό, εγώ τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει, έχω δει πολλές φορές τιμές 1000 ευρώ κάτω που και αυτό με τα στάνταρ που θέτεις δεν είναι λογικό και θα συμφωνούσα μαζί σου έτσι και αλλιώς. Όμως η αλήθεια τελικά είναι πως...

    ...όλοι τις τσιμπάνε γιατί αν βάλουν από την αρχή τη τιμή που έχουν στο μυαλό τους το παζάρι θα γίνει και πάλι και μάλιστα με εκνευριστικό τρόπο. Οι υποψήφιοι αγοραστές είναι χειρότεροι από τους πωλητές, μη το ψάχνεις. Μη τα βάζετε μόνο με τους πωλητές.

    Άσε που δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει τον ίδιο που κριτικάρει για τις τιμές πώλησης να αλλάζει πλεύση όταν έρχεται η σειρά του να πουλήσει!

    Μια χαρά τιμές βρίσκεις στο CAR αν ξέρεις: α) τι θέλεις, β) μέχρι πόσα πραγματικά θέλεις να δώσεις για κάτι σωστό, γ) τι θέλεις να πάρεις και κυρίως... να περιμένεις. Τις τιμές τις διαμορφώνει η αγορά (στη περίπτωση μας η Ελληνική) και όχι ο πωλητής, αυτό είναι νόμος. Όποιος έχει τιμές έξω από αυτό το πλαίσιο... πρέπει και να το υποστηρίξει.
    Όταν διαβάζω τέτοια ποστ πραγματικά ΔΕΝ ξέρω τι να σκεφτώ.
    Δε θα σου απαντούσα αλλά το κάνω μπας και βοηθήσω κάποιον φίλο που βλέπει τις τιμές στο car χωρίς να μπορεί να βγάλει άκρη.

    Ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά..
    Για ένα μηχανάκι που εισάγεται και κυκλοφορεί Ευρώπη ή παράγεται και κυκλοφορεί Ευρώπη η ΜΟΝΗ διαφορά που δικαιολογείται στην τελική τιμή είναι η διαφορά του ΦΠΑ..
    Πχ. αν η Αγγλία έχει 20% ΦΠΑ στις μηχανές και η Ελλάδα 24% , δικαιολογείται μια διαφορά της τάξης του 4% στην τελική τιμή της ΚΟΥΤΑΣ...

    Και αυτός ο κανόνας όμως πολλές φορές ΔΕΝ ισχύει όπως πχ. στα SYM Ελλάδα αν ο τοπικός αντιπρόσωπος θέλει να ακολουθήσει μια πιο επιθετική πολιτική μειώνοντας το κέρδος του στην πώληση.
    Γενικά όμως τα περιθώρια κέρδους που προτείνονται από τους κατασκευαστές είναι συγκεκριμένα και όταν βλέπεις διαφορές ΠΕΡΑΝ του ΦΠΑ εις βάρος σου καλό θα είναι να ξέρεις ότι τα λεφτάκια σου μπαίνουν ως κέρδος στην τσέπη του εισαγωγέα.

    Από εκεί και πέρα όταν ψάχνω για αγορά μεταχειρισμένης μηχανής ή αυτοκινήτου:

    1. Βλέπω ΠΡΩΤΑ τις τιμές της κούτας για μετρητά που δίνει η εδώ αντιπροσωπεία.
    2. Τις συγκρίνω με τις τιμές ΚΟΥΤΑΣ στις αγορές Ιταλίας-Γερμανίας-Αγγλίας και αν προκύπτουν υπερκοστολογήσεις από την τοπική αντιπροσωπεία ΔΕΝ υιοθετώ ως τιμή αναφοράς αυτή αλλά την μέση τιμή Αγγλίας-Ιταλίας-Γερμανίας με ΦΠΑ 24% που έχει η Ελλάδα.
    3. Σε 3-4 μεγάλα site μεταχειρισμένων των παραπάνω χωρών βλέπω τον μέσο όρο τιμών στα μοντέλα που με ενδιαφέρουν. πχ Triumph tiger 800 2013-2014 κάτω από 40.000 χιλιόμετρα , V-strom 2015-2016 κάτω από 35.000km. H 2ετία προσαρμόζεται ώστε να ΜΗΝ έχει αλλάξει το μοντέλο.

    Όπως βλέπεις δε μιλάω για χαμηλότερες τιμές αλλά για Μ.Ο τιμών.

    Αφού έχω τις παραπάνω τιμές μπαίνω στο car και μπορώ να ΚΡΙΝΩ αν αυτό που βλέπω είναι μια σωστή τιμή , πόσο απέχει από τον μέσο όρο και μετά προχωράω στην περαιτέρω εξέταση κάποιας συγκεκριμένης αγγελίας ώστε να τσεκάρω τη συγκεκριμένη-μηχανή αυτοκίνητο.

    -Αν πχ είναι σαπάκι , θα το προσπεράσω ανεξάρτητα της τιμής.
    -Αν είναι κοντά στο Μ.Ο θα κάνω ένα μικρό παζάρι αφού συμφωνήσω για μηχανικό έλεγχο.
    -Αν είναι κάτω από το Μ.Ο θα προχωρήσω σε μηχανικό έλεγχο.
    -Αν είναι ΠΟΛΥ πάνω από το Μ.Ο τιμής που έχω θα σκεφτώ σοβαρά αν έχω το χρόνο να το φέρω από έξω καθώς θα μπορώ να το πουλήσω μετά από 1-2 χρόνια στα ίδια λεφτά ή και με κέρδος.

    Γενικά σε ΟΛΕΣ τις εμπορικές μηχανές στην Ελλάδα , στις περισσότερες YAMAHA καθώς και σε αρκετές HONDA οι τιμές στο car είναι αδικαιολόγητα υψηλές.
    Αυτό συμβαίνει επειδή οι κάτοχοι προφανώς χρησιμοποιούν τις μηχανές ως καθημερινά εργαλεία και δεν αντέχουν οικονομικές απώλειες ή σε άλλες περιπτώσεις επειδή απλά αρνούνται να αποδεχτούν ότι μια μηχανή που κάθεται στο γραράζ χάνει καθημερινά την αξία της. Αυτός είναι και ο λόγος που θα δείτε ΠΟΛΛΕΣ εισαγόμενες μηχανές σε εμπόρους τις οποίες θα πρέπει να αποφύγετε τρέχοντας μακριά. Οι έμποροι βλέποντας τη στρεβλή κατάσταση σε αρκετά μοντέλα με μέσους όρους τιμών στο θεό πάνε και εισάγουν χρέπια , γυρίζουν χιλιόμετρα και τα σουλουπώνουν ώστε να πουληθούν με σεβαστό κέρδος ανά κομμάτι..

    Γενικότερα αν κάποιος ψάχνει μηχανή μέχρι 40.000km θα του πρότεινα το car εφόσον ακολουθήσει τον παραπάνω μπούσουλα και βρει μια τίμια τιμή.
    Σε μηχανές άνω των 40.000km θα του πρότεινα να δει και το έξω καθώς τις συνθήκες καθημερινού ΣΚΙΣΙΜΑΤΟΣ της Αθήνας στην οποία είναι και οι περισσότερες μηχανές δε θα τιςς βρεις εύκολα σε άλλη χώρα.

    Αυτά , ελπίζω να βοήθησα.

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Σε μηχανές χαμηλής αξίας (Κάτω από 10000-12000) η αγορά από έξω δεν αξίζει τόσο μιας και το κέρδος στην τελική τιμή δεν είναι τόσο μεγάλο. Επίσης, αγορά μηχανής πάνω από 2-3 χρόνων από Αγγλία είναι ρίσκο λόγω αλμυρας =σκουριά.

    Υπάρχουν αρκετά μοντέλα που όχι μόνο αξίζει , αλλά θα σου έρθει και έτοιμη με 3βάλιτσο και φουλ έξτρα εξοπλισμένη.
    Ο φόρος ταξινόμησης κάτω από τα 900 κυβικά είναι μόλις 7% στη μειωμένη αρχική τιμή ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ με βάση την παλαιότητα.

    Θα δώσω 1 παράδειγμα :

    1. Tracer 900 GT με άδεια του 2018 που έχει ΚΛΕΙΣΕΙ 2 χρόνια.
    Τιμή καινούργιου όταν κυκλοφόρησε με ΦΠΑ 12.000 (υποθετικά)
    Τιμή χονδρικής χωρίς ΦΠΑ 9.000 (υποθετικά)
    Για μεταχειρισμένο 2-3 ετών ο δείκτης παλαιότητας είναι 21% , δηλαδή 9.000/1.21 = 7438

    Το τέλος ταξινόμησης για αυτή τη μηχανή είναι 7438*0.07 = 520 χοντρικά.
    Να βάλω και άλλα 500-600 για one way ticket , βενζίνες - διόδια - πλοία - ξενοδοχεία - πινακίδες πάμε στο χιλιάρικο.
    Αν βρεις μια τιμή 1.700-2.000 κάτω κερδίζεις 700-1000 ευρώ και έχεις κάνει και τη βόλταρα σου η οποία έχει αξία ανεκτίμητη.
    Αν βαριέσαι να πας στη φέρνουν και κερδίζεις πάλι πάνω-κάτω τα ίδια.

    Και αν μιλάμε από Ιταλία ή Γερμανία τα έξοδα είναι σαφώς λιγότερα.
    Τελευταία τροποποίηση από Looter; 04/08/2020 στις 00:34.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να ξεκινάμε σιγά σιγά!!!
    από bikerted στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 21:24
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 18:24
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 02:54
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 16:48
  5. Σκέφτομαι να αλλάξω μηχανάκι..
    από lantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 22:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF