Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Yamaha nmax 155 η piaggio beverly 300

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/09/2020
    Μηνύματα
    3

    Yamaha nmax 155 η piaggio beverly 300

    Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα...πρόκειται να κάνω την πρώτη μου αφορά σκουτερ και είμαι ανάμεσα στο nmax 155 η beverly 300...ξέρω ότι είναι διαφορετικές κατηγορίες και εξαρχής έλεγα να πάω σε 300ρι αλλα έκανα test drive στο nmax με βόλεψε απίστευτα σε σχέση με το beverly και ειδα ότι τραβάει...έχω ακούσει πολλές γνώμες και με έχουν μπερδέψει απο φίλους και γνωστούς όπως για νέος οδηγός μην πας αμέσως σε 300ρι μεχρι γιατί στην ίδια τιμή να πας σε 155 και όχι 300 και θέλω να με μπερδέψετε λίγο ακόμα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Επειδή μου φαίνεσαι νέος σε ηλικία και αρχάριος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας βασικό είναι να ξεκινήσεις με κάτι που σε κάνει να νιώθεις άνετα. Το Beverly δεν είναι κάτι φοβερό από άποψη δύναμης, επιπλέον έχει και αντισπίν που σε γλυτώνει από απότομα ανοίγματα γκαζιού σε ολισθηρές επιφάνειες (λόγω απειρίας ίσως). Άν όμως σε βόλεψε το NMAX και καλύπτει τις ανάγκες σου τότε δεν υπάρχει λόγος να μην το προτιμήσεις. Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι το πως βλέπεις τον εαυτό σου σε 1-2-3 χρόνια. Άν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να ανέβεις κυβικά ή να πας σε μοτοσυκλέτα τότε ίσως καλύτερη επιλογή είναι η αγορά ενός μτχ 1-4 ετών που θα πουληθεί άνετα σε 2-3 χρόνια με την λιγότερη χασούρα (αυτή τη συμβουλή τη δίνω σε όλους όσους σκέφτονται να κρατήσουν μηχανάκι για λίγα χρόνια)....Καλή επιλογή!!
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/09/2020
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Επειδή μου φαίνεσαι νέος σε ηλικία και αρχάριος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας βασικό είναι να ξεκινήσεις με κάτι που σε κάνει να νιώθεις άνετα. Το Beverly δεν είναι κάτι φοβερό από άποψη δύναμης, επιπλέον έχει και αντισπίν που σε γλυτώνει από απότομα ανοίγματα γκαζιού σε ολισθηρές επιφάνειες (λόγω απειρίας ίσως). Άν όμως σε βόλεψε το NMAX και καλύπτει τις ανάγκες σου τότε δεν υπάρχει λόγος να μην το προτιμήσεις. Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι το πως βλέπεις τον εαυτό σου σε 1-2-3 χρόνια. Άν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να ανέβεις κυβικά ή να πας σε μοτοσυκλέτα τότε ίσως καλύτερη επιλογή είναι η αγορά ενός μτχ 1-4 ετών που θα πουληθεί άνετα σε 2-3 χρόνια με την λιγότερη χασούρα (αυτή τη συμβουλή τη δίνω σε όλους όσους σκέφτονται να κρατήσουν μηχανάκι για λίγα χρόνια)....Καλή επιλογή!!
    Ευχαριστώ για την απάντηση...δεν έχω σκοπό να παω σε κάτι μεγαλύτερο...θέλω κάτι οικονομικο ως προς την συντήρηση και τα καύσιμα και προφανώς μη ζημιάρικο να το κρατήσω όσο πάει...το θέλω για κέντρο Αθήνας ως επί το πλείστον..δεν θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα μετά τη βόλτα με το nmax αλλα ακούω Πο πολλούς τη φράση :3200 για 150ρι είναι πολλα...η πήγαινε σε κστι πιο οικονομικό τύπου sym η Ανέβα στα λεφτά να πας σε 300ρι...και με έχουν βάλει σε σκέψεις..

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Για το κέντρο της Αθήνας προτείνω N-Max. Είναι πάρα πολύ οικονομικό και ευέλικτο.

    Ως προς αυτά που ακούς, ο αντίλογος λέει ότι δεν πρέπει να αγοράσεις κάτι περισσότερο από αυτό που σου χρειάζεται, διότι θα σε επιβαρύνει ως προς την ευελιξία, το βάρος του, το επιπλέον κόστος συντήρησης και την κατανάλωση. Το μεγαλύτερο δεν είναι πάντα καλύτερο, ενώ το μικρότερο δεν είναι πάντα φθηνότερο στην αρχική τιμή κτήσης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Προσωπικά θα έπαιρνα το Beverly.
    H τιμή του Ελλαδα είναι από τις καλύτερες στην Ευρώπη , το γκάζι του για 300αρι είναι ικανοποιητικό ότι και αν θελήσεις να κάνεις εντός πόλης και είναι το πιο εμπορικό scooter της αγοράς (όχι τυχαία) που σημαίνει ότι αν χρειαστείς service βρωμάει ο τόπος.

    Τα 300 κυβικά είναι το sweet spot για scooter πόλης όπως η Αθήνα.

    Καλή επιλογή.

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Εγώ, πάλι, διαφωνώ με το 300άρι για Αθήνα (περιττός όγκος, κατανάλωση, έξοδα), και θα έπαιρνα το 155 εύκολα. 150-200 κυβικά είναι υπεραρκετά για καθημερινή χρήση στην πρωτεύουσα.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    κάτι που είναι σημαντικό στα σκουτερ αυτών των κατηγοριών είναι (εκτός απο το μοτερ και την ιπποδύναμη) το βάρος. ο όποιος fun factor σχετίζεται με το βάρος
    η κατηγορία σκουτερ 125-150 και κάποια 200 βρίσκονται στα 130-140kg γεμάτα

    Η κατηγορία των 300ριων ξεκινάει απο το sh300(το πιο ελαφρύ) στα 169 και φτάνει στα 200kg(sym cruisym,kymco x-town) το beverly 300 είναι στα 183

    *έχει ενδιαφέρον πως το sh150 που είναι το ίδιο πακέτο με το sh300 με μονη ίσως προσθήκη το μοτέρ έχουν 32kg διαφορά

    το nmax είναι 127kg και 15hp το θεωρώ ιδανικότερο (η αναλογία kg/hp είναι 0.0535 έναντι 0.0520 του beverly)
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 15/09/2020 στις 07:33.
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    πάρε nmax φίλε...δεν θες κάτι παραπάνω.

    abs μπροστά πίσω, λεντ παντού υδρόψυκτο, μοτερακι με μπλου core τεχνολογία της γιαμαχα (διάβασε για αυτό) που το κάνει πολυ δυνατό για τα κυβικά του και αρκούντως οικονομικό, πολύ μανιτζέβελο λόγω μαζεμένων διαστάσεων και κιλών, κράνος φουλ φεις από κάτω από τη σέλα, ωραίος χώρος για τα πόδια....το μονο που ισως χρειαστεί ειναι μια πιο ψηλή ζελατινίτσα μπροστά...και είσαι άρχοντας...

    α και θα το πω, συγγνώμη αν κάποιοι ενοχληθούν...μηχανάκι με την ποιότητα της γιαμαχα όχι ότι να ναι.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    κάτι που είναι σημαντικό στα σκουτερ αυτών των κατηγοριών είναι (εκτός απο το μοτερ και την ιπποδύναμη) το βάρος. ο όποιος fun factor σχετίζεται με το βάρος
    η κατηγορία σκουτερ 125-150 και κάποια 200 βρίσκονται στα 130-140kg γεμάτα

    Η κατηγορία των 300ριων ξεκινάει απο το sh300(το πιο ελαφρύ) στα 169 και φτάνει στα 200kg(sym cruisym,kymco x-town) το beverly 300 είναι στα 183

    *έχει ενδιαφέρον πως το sh150 που είναι το ίδιο πακέτο με το sh300 με μονη ίσως προσθήκη το μοτέρ έχουν 32kg διαφορά

    το nmax είναι 127kg και 15hp το θεωρώ ιδανικότερο (η αναλογία kg/hp είναι 0.0535 έναντι 0.0520 του beverly)

    Ντόκτορα τα νούμερα είναι λίγο λάθος μου φαίνεται, μάλλον για αναλογία hp/kg πήγαινες αλλά πάλι λάθος είναι. Εκτός αυτού ξεχνάς ότι ένα όχημα δεν πάει μόνο του αλλά θέλει και αναβάτη.

    Δεχόμενος τα μεγέθη βάρους και ιπποδύναμης που έχεις παραθέσει τότε η αναλογία κιλών/ίππο (kg/hp) είναι 8,47 για το NMAX και 8.71 για το Beverly (με 21 Hp)
    Άν όμως προσθέσουμε αναβάτη 75Kg, νομίζω τόσο προσθέτει ο ειδικός τύπος, τότε πάμε σε μια αναλογία 13,47 για το NMAX και 12,29 για το Beverly (Kg/Hp πάντα)
    όσο μάλιστα προσθέτουμε βάρος, τόσο λόγω βαρύτερου αναβάτη ή λόγω συνεπιβάτη η διαφορά μεγαλώνει υπέρ του Beverly λόγω μεγαλύτερου παρονομαστή του κλάσματος (21hp έναντι 15hp)
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Εχεις δικιο σε αυτο, δε πρόσθεσα το βαρος του αναβατη. Ομως η αίσθηση απο το αναρτημένο βαρος μεταξυ των δυο ειναι πολυ αισθητή τοσο στην οδηγηση οσο και στατικά

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Αν το θες για το κέντρο της Αθήνας και για κοντινές βόλτες, το 155 αρκεί με το παραπάνω... απλώς κάποια στιγμή θα αναζητήσεις κάτι μεγαλύτερο, σε όλους μας συμβαίνει ακόμα κι αν δεν μας χρειάζεται στ' αλήθεια.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Φίλε καλύτερα να τα οδηγήσεις πάντως πριν πάρεις κάποια απόφαση.

    Εγώ πχ στα 150 κυβικά δεν ένιωθα ασφάλεια στην Κηφισίας , άσε που για να πας πάνω από 80-90 είχες φτάσει υψηλά σε στροφές.
    Το ίδιο ισχύει και για τις φορές που θέλεις να κατέβεις ή να ανέβεις το ποτάμι ή να μπεις αττική οδό-περιφ. Υμηττου.
    Αν το θες μόνο για το κέντρο της Αθήνας όμως θα σε καλύψει μια χαρά και το 150αρι.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Πληροφοριακά, πάντως, έκανα καθημερινά πάνω-κάτω το ποτάμι για πολλούς μήνες, από Π. Ράλλη μέχρι Ηράκλειο και πίσω, και πολύ συχνά και την Κηφισίας, από Ηράκλειο μέχρι κέντρο, και ποτέ δεν ένιωσα καμία ανασφάλεια, αφού στα 80-90 χλμ/ώρα, που διατηρούσε άνετα το 125 μου, ήδη ήμουν πολύ πιο γρήγορος από τα αυτοκίνητα. Σίγουρα το nmax πάει ακόμα καλύτερα.

    Ο μόνος δρόμος στον οποίον πραγματικά ένιωθα κίνδυνο ήταν η Συγγρού. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για ΑΟ. Οπότε μάλλον το μοναδικό θέμα είναι πού κινείσαι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Άν κατεβαίνοντας την Κηφισίας με 90 σου τύχαινε να φρενάρεις απότομα θα έμπαινες Συγγρού χωρίς κίνδυνο πλεόν.....πέρα από πλάκα δε νομίζω ότι τα μικρά σκαριά είναι για τέτοιες ταχύτητες, άν θέλεις να κινείσαι με ασφάλεια. Το Beverly είναι σαφώς ανώτερο από το NMAX σε υψηλότερες ταχύτητες
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Ίσως, αλλά δε χρειάζεσαι υψηλότερες ταχύτητες στην Αθήνα, αυτό λέμε.

    Ειδικά Κηφισό και Κηφισίας, η μέση ταχύτητα οχημάτων σε ώρες αιχμής είναι γύρω στα 30 χλμ/ώρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha nmax 155 vs Sym symphony 200i abs
    από gpan22 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 17:10
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2016, 08:43
  3. Κλοπή Piaggio Beverly 300 (2011) μπλε
    από pagealfa στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2014, 12:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF