Σελίδα 278 από 644 ΠρώτοΠρώτο ... 178228268273274275276277278279280281282283288328378 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.156 έως 4.170 από 9648

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #4156
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Ευρώπη... στις περισσότερες χώρες έτσι είναι.
    ΜΑΛΑΚΙΑ μεγιστη διοτι καμμια σχεση το αυτοκινητο με το μηχανακι ,θα αυξηθουν τα ατυχηματα .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #4157
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Εάν ισχύσει, έχει να σκοτωθεί κόσμος και κοσμάκης..... Θα πάρει ο κάθε τριμαλακας ένα σκούτερ "για να κατεβαίνει κέντρο και σούπερ μάρκετ" και όποιον πάρει ο χάρος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #4158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΜΑΛΑΚΙΑ μεγιστη διοτι καμμια σχεση το αυτοκινητο με το μηχανακι ,θα αυξηθουν τα ατυχηματα .
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εάν ισχύσει, έχει να σκοτωθεί κόσμος και κοσμάκης..... Θα πάρει ο κάθε τριμαλακας ένα σκούτερ "για να κατεβαίνει κέντρο και σούπερ μάρκετ" και όποιον πάρει ο χάρος....
    Δε χρειαζονται υποθεσεις και εικασιες. Ειναι κατι που συμβαινει και σε αλλα κρατη οποτε υπαρχουν πραγματικα στατιστικα στοιχεια για να ξερουμε τι συμβαινει με την εφαρμογη ενος τετοιου μετρου.

    Ο τριμαλακας μια χαρα το παιρνει και τωρα το σκουτερ. Και φτηνα ειναι τα διπλωματα στην Ελλαδα και ευκολη η εξεταση (οταν γινεται οντως βασικα και δεν πεφτει λαδακι).

  4. #4159
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δε χρειαζονται υποθεσεις και εικασιες. Ειναι κατι που συμβαινει και σε αλλα κρατη οποτε υπαρχουν πραγματικα στατιστικα στοιχεια για να ξερουμε τι συμβαινει με την εφαρμογη ενος τετοιου μετρου.

    Ο τριμαλακας μια χαρα το παιρνει και τωρα το σκουτερ. Και φτηνα ειναι τα διπλωματα στην Ελλαδα και ευκολη η εξεταση (οταν γινεται οντως βασικα και δεν πεφτει λαδακι).
    Συγκρίνεις την ελληνική πραγματικότητα με το τι συμβαίνει σε άλλα κράτη?

    Ο τριμαλακας όντως μια χαρά το παίρνει και τώρα το σκούτερ,
    αλλά ξεχνάς ότι εδώ είναι 70/30 τριμαλακες.

  5. #4160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Όχι, κάτοχοι διπλώματος Β ΔΕΝ μπορούν να οδηγούν μοτοσικλέτα 125 κ.ε.κ χωρίς δίπλωμα ή εξετάσεις!

    https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/0...a-i-exetaseis/


    Υ.Γ: Είστε σίγουροι παιδιά οτι στην Ευρώπη γίνεται έτσι?Είναι τελείως παράλογο να ισχύει κάτι τέτοιο.Το αυτοκίνητο με το μικρό μηχανάκι έχουν όση σχέση έχει οποιοδήποτε όχημα με ένα σκάφος.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #4161
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    μοτοφορουμ που δεν ξερει απο μηχανάκια...

    τι ειναι αυτα που γράφεται? γιατι να μην οδηγάει καποιος με διπλωμα αυτοκινητου ενα μικρο μηχανάκι? τι πρεπει να μαθει εκτος απο σηματα για να οδηγησει ενα γρηγορο ποδήλατο? σιγα την τέχνη και τα skill.
    η πλακα ειναι οτι γυρω σας υπαρχει κοσμος που οδηγαει ηδη χωρις καν διπλωμα αυτ/του γιατι μεχρι πριν μερικά χρόνια το 50αρι το έδινε η τροχαια. ουτε καν προσπαθουσες, απλα στο δινανε. 30 χρόνια δηλαδη εβγαζες διπλωμα κανοντας ενα 8αράκι. παλιοτερα ειχαμε 50αρια διχρονα που πηγαινανε καλυτερα απο τα 125 τα σημερινά μιας που ολα ηταν 70-80 cc. που ειναι οι εκατόμβες νεκρών?

  7. #4162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μοτοφορουμ που δεν ξερει απο μηχανάκια...

    τι ειναι αυτα που γράφεται? γιατι να μην οδηγάει καποιος με διπλωμα αυτοκινητου ενα μικρο μηχανάκι? τι πρεπει να μαθει εκτος απο σηματα για να οδηγησει ενα γρηγορο ποδήλατο? σιγα την τέχνη και τα skill.
    η πλακα ειναι οτι γυρω σας υπαρχει κοσμος που οδηγαει ηδη χωρις καν διπλωμα αυτ/του γιατι μεχρι πριν μερικά χρόνια το 50αρι το έδινε η τροχαια. ουτε καν προσπαθουσες, απλα στο δινανε. 30 χρόνια δηλαδη εβγαζες διπλωμα κανοντας ενα 8αράκι. παλιοτερα ειχαμε 50αρια διχρονα που πηγαινανε καλυτερα απο τα 125 τα σημερινά μιας που ολα ηταν 70-80 cc. που ειναι οι εκατόμβες νεκρών?

    Αλλο το ηλίθιο σύστημα αξιολογησης,το οποίο αλλάζει εν μια νυκτί αλλα δε συμφέρει τους περισσότερους,και άλλο το να μην υπάρχει καν αξιολόγηση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #4163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Εγώ ξέρω ότι στα νησιά κάθε χρόνο χιλιάδες τουρίστες νοικιάζουν δίτροχο μόνο με το διαβατήριο. Δεν επιστρέφουν όλοι πίσω ή αρτιμελείς βέβαια αλλά συμβαίνει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #4164
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μοτοφορουμ που δεν ξερει απο μηχανάκια...

    τι ειναι αυτα που γράφεται? γιατι να μην οδηγάει καποιος με διπλωμα αυτοκινητου ενα μικρο μηχανάκι? τι πρεπει να μαθει εκτος απο σηματα για να οδηγησει ενα γρηγορο ποδήλατο? σιγα την τέχνη και τα skill.
    η πλακα ειναι οτι γυρω σας υπαρχει κοσμος που οδηγαει ηδη χωρις καν διπλωμα αυτ/του γιατι μεχρι πριν μερικά χρόνια το 50αρι το έδινε η τροχαια. ουτε καν προσπαθουσες, απλα στο δινανε. 30 χρόνια δηλαδη εβγαζες διπλωμα κανοντας ενα 8αράκι. παλιοτερα ειχαμε 50αρια διχρονα που πηγαινανε καλυτερα απο τα 125 τα σημερινά μιας που ολα ηταν 70-80 cc. που ειναι οι εκατόμβες νεκρών?
    Και επειδη για 30 χρονια ο καθενας επαιρνε διπλωμα για πενηνταρι με ενα 8αρι η εξελιξη αυτου του πραγματος,το 2020,ειναι να μπορει να οδηγει 125αρι χωρις καν το 8αρι.Αυτο λες αν καταλαβα καλα.

    Το οτι ειμαστε ουγκανοι με την παροδο των ετων θα επρεπε να διορθωνεται και οχι να διαιωνιζεται και να εξελισσεται.
    Εισαι και εσυ μοτοσυκλετιστης φανταζομαι και ξερεις οτι ενα μηχανακι δεν ειναι απλα ενα γρηγορο ποδηλατο.Ενας γρηγορος ποδηλατης μπορει να αναπτυξει μαξ 30km/h.Ενα μηχανισμα 125κ.εκ. πολυ περισσοτερο.Το θεμα δεν ειναι να το πας,το θεμα ειναι να το σταματησεις.Συμφωνω οτι αυτο ερχεται κυριως με την εμπειρια.

    ΑΛΛΑ επειδη ειμαστε ο παραδεισος επι της γης και πολλοι μας προτιμουν για τις διακοπες τους,φαντασου τι εχει να γινει το καλοκαιρι στα νησια με τα νοικιαρικα.Φαντασου ο καθε πιτσιρικας ασχετος και ο καθε τουριστας ασχετος,με διπλωμα αυτοκινητου να μπορει να νοικιασει μηχανακι.

    Σαβουριαζονται με τις γουρουνες που εχουν 4 ροδες,σκεψου τι θα γινει με τις 2.

  10. #4165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Απ' οσο ξέρω στη γερμανια μόνο 50αρι επιτρέπεται να οδηγησει κανείς με δίπλωμα αυτοκινήτου. Οχι παραπάνω. Τα οποία από το νόμο έχουν και περιοριστή στα 45χαω (και τα κανουν τσουρέκια στους οδηγους από πίσω αλλά αυτό είναι άλλο θεμα) αλλά δεν γνωρίζω αν σχετίζεται με την αδεια οδηγησης του αναβάτη.

    Για 50αρι δεν είναι κακό. Ισα-ίσα θα προτρέπει πιο πολλους να στραφουν σε μικρα μηχανάκια σε περιοχές με έντονο κυκλοφοριακό. Για 125 όμως είναι μεγάλη κουβέντα. Ίσως με μερικούς περιορισμους, πχ μειωμένη ισχύς ή κόφτης τελικης ή κάτι τέτοιο.

    Οι σχολές οδήγησης πάντως δικαιολογημένα φωνάζουν, χάνουν ένα μικρό κομμάτι υποψήφιων οδηγών...

  11. #4166
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το θεμα δεν ειναι μονο ο χειρισμός μιας μοτοσυκλετας 125, αλλα η μοτοσυκλετιστικη αντίληψη σε σχεση με τον κοκ και την ζουγκλα των πόλεων. Σε αυτο πρεπει να εστιασουν τα κρατη και να εκπαιδευονται οι υποψήφιοι. Εκπαιδευοντας με μεθοδο σε προσομοίωση κακων σεναριων.

    Παράδειγμα, σε διασταύρωση χωρις stop, την προτεραιότητα την εχουν οι δεξιοι, η εφαρμογη καθημερινα βλεπω να το τηρούν το 10% μη σου πω πολυ ειπα..
    Περιστατικό,
    Βρίσκομαι σε μια απο αυτες τις διασταυρώσεις, εχω προτεραιότητα και το αλλο οχημα ειναι σκουτερ 200ρι με 25χρονο ακρανοβιτς(δε φαινόταν ομως καγκουρας). Χώνεται να με κοψει αγνοωντας την προτεραιότητα...αλλα και εγω παω πανω του "ελεγχόμενα" και με νευμα του δείχνω επιδεικτικά οτι δεν εχει προτεραιότητα.. Η απαντηση του: και τι περιμένεις μηχανακι οδηγαω θα με σκοτώσεις για να περασεις??
    Αυτη ειναι η αντίληψη του μεσου ορου.

  12. #4167
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    και τι περιμένεις μηχανακι οδηγαω θα με σκοτώσεις για να περασεις??
    Νομίζω η σωστή απάντηση είναι "αφού δε λυπάσαι εσύ τον εαυτό σου ρε στοκάδι, γιατί να σε λυπηθώ εγώ;"

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ...την προτεραιότητα την εχουν οι δεξιοι
    Ο λαός δεν ξεχνά, ρε. Μόνο ΠΑΣΟΚ

  13. #4168
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Επίτηδες το εγραψα ηξερα οτι θα τσιμπησετε

  14. #4169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Απορω σε ποια χωρα δωσατε για διπλωμα ρε παιδια ολοι εσεις που ωρυεστε. Γιατι νομιζω κοροϊδευομαστε και μεταξυ μας.
    Οσοι δηλαδη εχετε δωσει οντως για διπλωμα μηχανης Α και δεν το πηρατε με αυτοματες αναβαθμισεις κατηγοριας, αφου περασατε καποτε αναμεσα σε πεντε κωνους με μια βεσπα. Γιατι ξερω πως ο μεσος ορος ηλικιας εδω μεσα δεν ειναι μικρος, οποτε δε θα ειστε και λιγοι οι αναβαθμισιακηδες.

    Το θεμα λεει ειναι να το σταματησεις... Ναι γιατι εμαθα εγω να το σταματαω για να παρω διπλωμα. Που ανεβηκα στο GSR και η οδηγια του εκπαιδευτη οταν μου μαθαινε πώς να περασω την εξεταση για το φρεναρισμα (οχι πώς να φρεναρω, δεν ειναι το ιδιο) ηταν "Απλα πατα το φρενο τερμα, εχει ABS η μηχανη". Και αυτο εκανα και φυσικα περασα την εξεταση. Και μετα βγηκα στο δρομο νομιμα. Και επρεπε να μαθω να φρεναρω απ΄το μηδεν. Ξεχασα να πω οτι ο εκπαιδευτης μου πριν την εξεταση με ειχε ενημερωσει πως ο εξεταστης ειναι απο αυτους που λαδωνονται και οτι αν με ενδιαφερει η τιμη ειναι 150€. Και μετα απο αυτα μπορουσα νομιμα να οδηγησω Hayabusa turbo αν ηθελα, οχι 125.

    Δε ξερω αν θα γινει οντως ο νομος, εγω βλεπω αρκετα θετικα σε αυτο ως σκεψη. Αλλα μου φαινεται αστεια η υποκρισια μας σε καποια πραγματα. Εκτος κι αν καποιοι εχετε οντως πεισει τον εαυτο σας οτι για να παρετε διπλωμα χρειαστηκε πρωτα να μαθετε να οδηγατε.

  15. #4170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το θεμα δεν ειναι μονο ο χειρισμός μιας μοτοσυκλετας 125, αλλα η μοτοσυκλετιστικη αντίληψη σε σχεση με τον κοκ και την ζουγκλα των πόλεων. Σε αυτο πρεπει να εστιασουν τα κρατη και να εκπαιδευονται οι υποψήφιοι. Εκπαιδευοντας με μεθοδο σε προσομοίωση κακων σεναριων.
    Nομιζω οτι το σκεφτεσαι λαθος. Δεν πρεπει να υπαρχει κακο σεναριο. Πρεπει ολοι να τηρουν τον ΚΟΚ. Τελος. Μοτοσυκλετιστικη αντιληψη δεν υπαρχει αν σεβεσαι τον ΚΟΚ.
    Η εκπαιδευση σε οποιοδηποτε οχημα εχει να κανει με την τηρηση των κανονων, τον ελεγχο του οχηματος με ασφαλεια για τον χειριστη, τους επιβατες και τους υπολοιπους χρηστες του δρομου. Το οποιο σημαινει οτι πρεπει να μαθεις να στριβεις , φρεναρεις, επιταχυνεις σε διαφορετικες συνθηκες, μερα-νυχτα-ηλιος-βροχη.

    Τωρα πες μου ποια σχολη διδασκει ετσι.

    Εδω το μονο που νοιαζει τον δασκαλο αλλα και τον μαθητη ειναι πως θα ξεμπερδευει μια ωρα αρχυτερα με τα μαθηματα, να παρει το διπλωμα και να ξεκινησει την καριερα του στους δρομους.

    Γι' αυτο σε καθε νεο του λεμε να κανει ενα σχολειο. Γιατι εκει θα μαθει να οδηγει.

    Πριν 3 δεκαετιες πανω σε μια βεσπα με ψηλο ρελαντι ωστε να πηγαινει με 5 χαω χωρις γκαζι, εκανα 4 οχταρια γυρω απο κατι βουλες κοκκινες στην ασφαλτο, βγαζοντας φλας και προσεχοντας να μην πατησω την οβαλ γραμμη που οριοθετουσε τις βουλες, εκανα μια πορεια 50 μετρων με στροφη και σταματησα μπροστα στον εξεταστη. Αυτο ηταν, ειχα κριθει ικανος να οδηγω μοτοσυκλετα οσα κυβικα ηθελα!
    Ξερεις κατι; Ημουν ατυχος. Δυο-τρια χρονια πριν δεν υπηρχαν βουλες, ουτε οβαλ γραμμη. Μονο 3 πετρες.


    Τοτε βεβαια οι περισσοτεροι εδιναν για να προσκομισουν την αδεια οδηγησης στο δικαστηριο επειδη τους ειχαν πιασει να οδηγουν χωρις και φευγανε απο τον χωρο εξετασης με τις μηχανες τους. Ευτυχως εχει αλλαξει αυτο.



    Στην χωρα μας αν αυριο μαγικα απαγορευοταν η διηθηση, το παρκαρισμα μηχανων στα πεζοδρομια και η οδηγηση χωρις κρανος και προστατευτικο εξοπλισμο και φυσικα υπηρχε αυστηρη τηρηση των παραπανω, ουτε το 10% θα καβαλουσε μηχανη. Γιατι η πλειοψηφια γι' αυτο καβαλαει δικυκλα, για την ευκολια, την ταχυτητα και την ανεση να το παρκαρει παντου.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 14:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 12:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 23:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 16:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF