Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Περί δενδρυλλίων και πεζοδρομίων...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342

    Περί δενδρυλλίων και πεζοδρομίων...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Σας ειδα...σας βλεπω συνεχεια...και αναρωτιεμαι...φταιω εγω να γινω ρουφιανος??

    Συνημμένο 424867

    Συνημμένο 424868
    Να γίνεις να γίνεις
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το να υπερασπίζεσαι τον πολίτη ενάντια στην αυθαιρεσία του ενός, δεν είναι ρουφιανιά.

    Το Smart πάντως το άφηνα, και λιγότερο χώρο στάθμευσης πιάνει, και δεν ενοχλεί περισσότερο από το δέντρο δίπλα.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Σοβαρά τώρα θα υπολογίζουμε πόσο ενοχλούν τα δέντρα;
    Προσφέρουν ποιότητα, τα smart τι προσφέρουν; στα 3 φιξάκια το 1 δώρο;

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Σας ειδα...σας βλεπω συνεχεια...και αναρωτιεμαι...φταιω εγω να γινω ρουφιανος??

    Συνημμένο 424867

    Συνημμένο 424868
    Ασχολείσαι μια γρήγορη με τα λαστιχάκια τους και δε ξαναπαρκάρουν έτσι..

  5. #5
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Σας ειδα...σας βλεπω συνεχεια...και αναρωτιεμαι...φταιω εγω να γινω ρουφιανος??

    Συνημμένο 424867

    Συνημμένο 424868
    Εχει πλάκα να τους δεις πως κοκκινιζουν μόλις έρθει το πρώτο ραβασάκι.
    Εγώ ξεκίνησα σταυροφορια, α λά Δον Κιχώτης.
    Δεν παλεύεται πια.

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σοβαρά τώρα θα υπολογίζουμε πόσο ενοχλούν τα δέντρα;
    Προσφέρουν ποιότητα, τα smart τι προσφέρουν; στα 3 φιξάκια το 1 δώρο;
    Δε λέω ότι δεν παρανομεί, αλλά του χαρίζεσαι γιατί προσπάθησε τουλάχιστον να μην ενοχλεί πολύ (αφού μπλοκάρει όσο και το δέντρο) και το γράφω εγώ που ενοχλούμαι με το παραμικρό. Να τον καταγγείλεις επειδή έχει Smart, αυτό μάλιστα

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πρόσφατα μου κόψαν δέντρο και έχω τον αζημάζευτο. Τα σμαρτ τα θεωρώ βδέλυγμα της αυτοκίνησης για το σύνολο της διαχείρισης τους.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Γενικα δεν θα μου αρεσε να παρω τηλεφωνο την τροχαια.Πιστευω πως πρεπει να εχουμε ενσυναισθηση σαν πολιτες,να νιωθουμε οτι μια μανα με ενα καροτσι-ενας αναπηρος θα επρεπε να μπορουν να κυκλοφορουν ανετα.
    Ξερω οτι μαλλον αυτο που ζηταω ειναι πολυ ΑΛΛΑ οχι και ετσι ρε π**στη μου,στην πρωτη περιπτωση δεν μπορει να περασει ουτε πεζος απο εκει.Και το κακο ειναι οτι ο συγκεκριμενος και ενας ακομα ειναι σεσημασμενοι,το κανουν συνεχεια.

    Εχω μια ευαισθησια παραπανω στο συγκεκριμενο θεμα γιατι αφενος οι συμπολιτες μας με κινητικα προβληματα θα μπορουσαν να ειναι περισσοτερο ενσωματωμενοι στην κοινωνια μας και οχι αποκλεισμενοι λογω δυσκολιων στην κυκλοφορια τους οπως ειναι τωρα και αφετερου γιατι απο προσωπικη εμπειρια του να ζεις σε χωρα που δεν υπαρχουν τετοιες καταστασεις,καταλαβαινω ποσο θα αλλαζε την καθημερινοτητα μας και την ψυχολογια μας προς το καλυτερο αυτη η μικρη λεπτομερεια,το να εχεις φαρδια,ανετα και ελευθερα πεζοδρομια για να κυκλοφορουμε.

    Doctor John νομιζω θα συμφωνησω με τον Acacius.Ειναι πολυ ομορφο να εχουμε δεντρα μεσα στον ωκεανο τσιμεντου στον οποιο ζουμε αλλα το θεμα ειναι οτι περισσοτερο δυσκολευουν την κυκλοφορια παρα καλυτερευουν την αισθητικη.Τα πεζοδρομια στην Αθηνα ειναι ηδη πολυ πολυ μικρα και τα δεντρα κανουν την κατασταση ακομα χειροτερη.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ποια δεντρακια;
    ολο το πεζοδρομιο με αυτοκινητα σε μηκος 50 μετρα απο πορτα δημοτικου και τα παιδια στο δρομο
    γινομουν ευχαριστως ρουφιανος και μαλιστα καθημερινα σε κατι τετοια αν ειχα τη σιγουρια οτι θα ερθει καποιου ειδους αστυνομια επιτοπου αμεσα
    δεν ερχεται ομως.....

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    οχι ρε συ, πως μπορείς να έχεις τέτοια οπτική; έχεις στερηθεί τα δέντρα;

    Λειτουργούν σε πολλά επίπεδα και η βελτίωση της ζωής που προσφέρουν δεν καλύπτεται με τίποτα από το "κόστος" τους σε εμάς.
    Το ότι έχουμε μικρά πεζοδρόμια είναι θέμα πολιτικής και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δεχθούμε σαν δεδομένο.
    Δέντρα μπορούν να υπάρχουν και σε πεζοδρόμια με τρεις πλάκες και δίπλα στα πεζοδρόμια, χωρίς πρόβλημα.

    Θα έπρεπε να ζητάμε δύο δέντρα μίνιμουμ για άδεια οικοδομής και να έχουμε υπηρεσία για την φροντίδα και τον έλεγχο.

    Κοίταξε τις πόλεις που σου αρέσουν και έχουν κόσμο που ευημερεί περισσότερο απο εμάς.
    Μην δέχεσαι την κατάσταση που έχουμε σαν δεδομένη. Τα πάντα αλλάζουν πολύ γρήγορα οταν θες να κάνεις το καλύτερο συνολικά.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αν ήταν στο χέρι μου θα φύτευα παντού Σεκόγιες, Λεύκες και Ευκαλύπτους. Είμαστε η πόλη με την χαμηλότερη αναλογία πρασίνου ανά κάτοικο.

    Όταν μιλάνε για πάρκα στην Αθήνα απλά γελάμε, έχοντας κατά νου άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις.

    Στην Αθήνα μισούμε το πράσινο. Προτεραιότητα έχουν μόνο τα οχήματα, ούτε καν οι κάτοικοι. Τσιμέντο παντού, πολιτισμός, καθαριότης!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    οχι ρε συ, πως μπορείς να έχεις τέτοια οπτική; έχεις στερηθεί τα δέντρα;

    Λειτουργούν σε πολλά επίπεδα και η βελτίωση της ζωής που προσφέρουν δεν καλύπτεται με τίποτα από το "κόστος" τους σε εμάς.
    Το ότι έχουμε μικρά πεζοδρόμια είναι θέμα πολιτικής και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δεχθούμε σαν δεδομένο.
    Δέντρα μπορούν να υπάρχουν και σε πεζοδρόμια με τρεις πλάκες και δίπλα στα πεζοδρόμια, χωρίς πρόβλημα.

    Θα έπρεπε να ζητάμε δύο δέντρα μίνιμουμ για άδεια οικοδομής και να έχουμε υπηρεσία για την φροντίδα και τον έλεγχο.

    Κοίταξε τις πόλεις που σου αρέσουν και έχουν κόσμο που ευημερεί περισσότερο απο εμάς.
    Μην δέχεσαι την κατάσταση που έχουμε σαν δεδομένη. Τα πάντα αλλάζουν πολύ γρήγορα οταν θες να κάνεις το καλύτερο συνολικά.
    Προφανως ειναι ομορφο να υπαρχουν δεντρα στα πεζοδρομια,δεν διαφωνω.Και οντως το θεμα ειναι να υπαρχουν ανετα πεζοδρομια ομως,οπως το αντιλαμβανομαι εγω,ειναι ανεφικτο να εχουμε ανετα πεζοδρομια μιας και κανεις σε αυτην την πολη(τουλαχιστον) δεν εχει σεβαστει τα χωροταξικα σχεδια του οικοπεδου του με αποτελεσμα να μικρυνει το πλατος των πεζοδρομιων.
    Κανεις δεν προκειται να δεχτει να γκρεμισει μερος της οικοδομης του για να δωσει πισω τον χωρο ετσι ωστε να δημιουργηθουν πεζοδρομια της προκοπης.Επισης η πλειοψηφια θα τσινισει εαν καποιος δημαρχος αποφασισει να μεγαλωσει τα πεζοδρομια και να χαθουν θεσεις σταθμευσης.Και αν καποιος δημαρχος το κανει τοτε ο Ελληναρας θα παει να παρκαρει πανω στο πεζοδρομια για να μην περπατησει 100 μετρα παραπανω.

    Οποτε,κατα την αποψη μου,δυστυχως θα πρεπει να επιλεξουμε το μη χειρον.Να βγαλουμε τις ελιες/νερατζιες απο τα πεζοδρομια,που στο κατω κατω μονο ατσαλια προκαλουν,να φτιαξουμε πεζοδρομια και οταν και αν ερθει η κατασταση σε μια υποφερτη φαση τα ξαναβαζουμε.Ή να τα αντικαταστησουμε με φυτα τα οποια δεν πιανουν τοσο χωρο και δεν εχουν τοσο δυνατες ριζες ωστε να σπανε τα πεζοδρομια.

    Για να μην παρεξηγηθω Doctor,προφανως αυτο που λες ειναι σωστο απλα θελει παρα πολυ χρονο για να επιτευχθει οποτε ας διαλεξουμε μια πιο βατη λυση προς στιγμη.
    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; 20/01/2021 στις 13:42.

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει μια άλλη απορία που έχω εδώ και χρόνια;
    Ποιος ήταν αυτός που αποφάσισε ότι σε αυτό το χάος τσιμέντου που δημιουργήσαμε, θα φυτεύουμε στα πεζοδρόμια του νεραντζιες;;;;
    Γιατί όχι λεμονιές; Πορτοκαλιές; Που τέλος πάντων είναι παρόμοιου βεληνεκούς δέντρα και βγάζουν χρήσιμο και βρώσιμο καρπό.
    Έχουνε γεμίσει οι δρόμοι πατημένα νεράντζια ρπστμ.

    Εδιτ: δόκτορα το πέταγμα σκεφτομαν κι εγώ αλλά είπα να κρατήσω ένα λίγο πιο μετριοπαθές ύφος τρομάρα μου
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 20/01/2021 στις 22:32.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Η πορτοκαλιά είναι μπολιασμένη νεραντζιά να ξέρεις. Και τις προτίμησαν γιατί ήταν πιο φτηνές.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Εγώ ιδανικά θα προτιμούσα μεγάλα πεζοδρόμια με δέντρα

    Αφού όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα προτιμώ δέντρα φουλ και κάνα σημείωμα στο παρμπρίζ του
    σταρχιδιστή μπας και..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί λίπανσης και καθαρισμού ο λόγος.....
    από xtapodias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 02:34
  2. περι ουσιων και περι ελενχων.
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 19:37
  3. περί βιβλίων και συγγραφής
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2005, 01:42
  4. Περι Καμερών και Μπλόκων
    από psaroulis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 23:48
  5. Περι δημοκρατιας και λοιπα.
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF