Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 62

Θέμα: Budget ακτινική τρόμπα φρένου 14*18. (adelin - racing boy)

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Πλεον τα φρενα (τακακια/δισκος) εχουν πατηθει και μπορω να πω οτι η βελτιωση ειναι αισθητη. Παιζοντας με το μπροστινο φρενο σε διαφορα επιπεδα προσφυσης, η αισθηση που δινει η ακτινικη στο τι συμβαινει με τον μπροστα τροχο ειναι οντως βελτιωμενη. Μεγαλη διαφορα στο φρεναρισμα εκανε παντως και η βελτιωση στην μπροστινη αναρτηση με το κιτ της YSS. Εκει εχω λιγη δουλιτσα ακομα στη ρυθμιση (θα ανοιχτουν ξανα τα καλαμια), αλλα ηδη ο τροπος που βυθιζεται το μπροστινο εμπνεει μεγαλη εμπιστοσυνη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	39,0 KB 
ID:	426966

  2. #47
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αdelin τρομπες εχω παρει εγω, πηρα 2 για να δοκιμασω διαστασεις, ποιο μεγεθος και μοχλικο μου αρεσει περισσοτερο σε αισθηση για να παρω την αντιστοιχη επωνυμη.

    Η τιμη τους ειναι ξεφτίλα και αγοραζεις ''πολυ'' τρομπα για τα λεφτα. 50ε και το πακετο τα εχει ολα και οι τρομπες ειναι αρκετα ποιοτικές. 40ε κανει μονο το κιτ της μπρεμπο με δοχειο, λαστιχακι και κλιπακια (ΛΟΛ). Θα ελεγα οτι ειναι στο 70-80% της ποιοτητας μιας μπρεμπο ας πουμε, με το 10% της τιμης. Πριν τις παρω δεν σκεφτομουν καν να τις κρατησω, τελικα πηρα επωνυμη αποκλειστικα και μονο γιατι ηθελα χαρτια πιστοποιησης για ΜΟΤ. Φυσικα σε αποδοση θα πρεπει να περιμενει κανεις ακριβως τα ιδια με μια αντιστοιχου εμβαδου και αποσταση εμβολου και αξονα τρομπας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ο brake shop ειναι εντελως ασχετος. Γενικα δεν θελω να χαρακτηριζω κοσμο ετσι, αλλα ειμαστε και δημοσια εδω οποτε αν θελει μπορει να μπει να απαντησει. Περα απο το υφος και το στυλ που, οκ, ας το αφησουμε εκτος, προσπαθουσα κανα 10λεπτο να του εξηγησω γιατι η μικροτερη τρομπα ειναι πιο ''δυνατη'' απο μια μεγαλυτερη, δεν το καταλαβε ποτε (η ισως διαβασε και εμαθε, δεν ξερω αλλα το ελπιζω).
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 12/04/2021 στις 00:40.

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Αdelin τρομπες εχω παρει εγω, πηρα 2 για να δοκιμασω διαστασεις, ποιο μεγεθος και μοχλικο μου αρεσει περισσοτερο σε αισθηση για να παρω την αντιστοιχη επωνυμη.

    Η τιμη τους ειναι ξεφτίλα και αγοραζεις ''πολυ'' τρομπα για τα λεφτα. 50ε και το πακετο τα εχει ολα και οι τρομπες ειναι αρκετα ποιοτικές. 40ε κανει μονο το κιτ της μπρεμπο με δοχειο, λαστιχακι και κλιπακια (ΛΟΛ). Θα ελεγα οτι ειναι στο 70-80% της ποιοτητας μιας μπρεμπο ας πουμε, με το 10% της τιμης. Πριν τις παρω δεν σκεφτομουν καν να τις κρατησω, τελικα πηρα επωνυμη αποκλειστικα και μονο γιατι ηθελα χαρτια πιστοποιησης για ΜΟΤ. Φυσικα σε αποδοση θα πρεπει να περιμενει κανεις ακριβως τα ιδια με μια αντιστοιχου εμβαδου και αποσταση εμβολου και αξονα τρομπας.

    Ο brake shop ειναι εντελως ασχετος. Γενικα δεν θελω να χαρακτηριζω κοσμο ετσι, αλλα ειμαστε και δημοσια εδω οποτε αν θελει μπορει να μπει να απαντησει. Περα απο το υφος και το στυλ που, οκ, ας το αφησουμε εκτος, προσπαθουσα κανα 10λεπτο να του εξηγησω γιατι η μικροτερη τρομπα ειναι πιο ''δυνατη'' απο μια μεγαλυτερη, δεν το καταλαβε ποτε (η ισως διαβασε και εμαθε, δεν ξερω αλλα το ελπιζω).

    Δεν τις είχα ακούσει αυτές τις τρόμπες (Αdelin) , προφανώς αν ψάχνεις κάτι οικονομικό και όχι για σοβαρά μηχανάκια τότε τις αγοράζεις. Τώρα αν αφορά σοβαρό μηχανάκι όπως κάνα haybusa - R1- CBR1000rr απλά τις προσπερνάς και επιλέγεις brembo.
    H άποψη μου είναι αυτή φυσικά .

    Ρε p@nos γιατί δεν κατάλαβα και αν θες εξήγησε το μου. Από ποτε οι μικρότερες τρόμπες φρενάρουν καλύτερα? Δεν το λέω για να παρεξηγηθούμε απλά για να καταλάβω.
    Αυτό ξέρω ότι έχει σχέση με την υλοποίηση και το μηχανάκι που θα βάλεις την τρόμπα
    Όλοι μας ξεκινάμε κάπως έτσι :

    Πρώτα αλλάζεις τακάκια , σύνθεση της πάστας και βλέπεις πως σου κάθονται ανάλογα με την χρήση που κάνεις.

    Μετά βάζεις σωληνάκια υψηλής πίεσης για να εξαλείψεις το ενοχλητικό φαινόμενο της μειωμένης αίσθησης , αφού έχουν σχεδόν μηδενική παραμόρφωση και το υγρό μεταφέρεται καλύτερα.

    Τέλος αλλάζεις την τρόμπα
    Οι τρόμπες φρένου, χωρίζονται σε αξονικές και ακτινικές. Στις αξονικές τρόμπες η πίεση εφαρμόζεται με γωνία ενενήντα μοιρών, ενώ στις ακτινικές, το έμβολο μετακινείται σε διεύθυνση παράλληλη με τον μοχλό του φρένου και έτσι υπάρχει μεγαλύτερη ακαμψία και ο αναβατής έχει μια πιο ακριβή αίσθηση στο φρενάρισμα.
    Συνήθως αλλάζοντας και βάζοντας μια ακτινική τρόμπα επιλέγεις να έχει και μεγαλύτερη διάμετρο εμβόλου

    Πάντα μιλώ για μηχανάκια όπως haybusa - R1- CBR1000rr , τώρα στα μικρά μηχανακια αν αλλαξεις τακάκια και σωληνάκια θα είναι ολα μια χαρά.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 12/04/2021 στις 22:19.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Δεν έγραψε ότι φρεναρουν καλύτερα οι μικρές τρομπες.
    Έγραψε ότι η μικρές τρομπες είναι πιο "δυνατες", και έχει δίκιο.

    Με μικρότερη τρόμπα, μεγαλώνει η διαδρομή και μειώνεται η δύναμη που χρειάζεται να ασκήσεις στη μανετα, για να επιτυχείς την ίδια δύναμη στη δαγκάνα. Αρα αν κρατήσεις σταθερή τη δύναμη που ασκείς στη μανέτα, τότε στης μικρότερης διαμέτρου τρόμπα, έχεις μεγαλύτερη δύναμη στη δαγκάνα, αλλά με μεγαλύτερη διαδρομή.

    Παρόλα αυτά, με μεγαλύτερο έμβολο, έχεις καλύτερη αίσθηση.
    Όμως η αίσθηση είναι το ίδιο σημαντική με τη δύναμη.

    Έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα που δεν είναι σίγουρος ότι είναι σωστό αλλά θα το γράψω.

    Οι ακτινικές τρομπες, έχουν μεγαλύτερο μοχλό στη μανετα, λόγω σχεδιασμού, με αποτέλεσμα, να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο έμβολο στην τρόμπα (για καλύτερη αισθηση), αλλά η δύναμη που χρειάζεται να ασκήσεις στην μανετα, είναι η ίδια ή μικρότερη από αυτή μιας αξονικης με 2-3 mm μικρότερης διαμέτρου έμβολο, για να επιτυχείς την ίδια δύναμη στις δαγκάνες.

    Για αυτό και αν έχεις 16mm αξονική, βάζεις 19mm ακτινική.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Δεν βαζεις κουτουρου απλα μεγαλυτερη τρομπα.
    Η σωστη επιλογη τρομπας γινετε συμφωνα με την διαμετρο και τον αριθμο των εμβολων στις δαγκανες.

    Απο προσωπικο παραδειγμα
    brembo m4 - 19
    stylema - 17

    η adelin για μενα που το εψαξα πολυ πριν την παρω και την χρησιμοποιω μονο πιστα μια χαρα ειναι. Με λιγα λεφτα εφτασα τα φρενα του μικρου εκει που ηθελα απο οταν το πηρα. (αφου εφαγα μια ψιλη λογο φρενων)

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Δεν βαζεις κουτουρου απλα μεγαλυτερη τρομπα.
    Η σωστη επιλογη τρομπας γινετε συμφωνα με την διαμετρο και τον αριθμο των εμβολων στις δαγκανες.

    Απο προσωπικο παραδειγμα
    brembo m4 - 19
    stylema - 17

    η adelin για μενα που το εψαξα πολυ πριν την παρω και την χρησιμοποιω μονο πιστα μια χαρα ειναι. Με λιγα λεφτα εφτασα τα φρενα του μικρου εκει που ηθελα απο οταν το πηρα. (αφου εφαγα μια ψιλη λογο φρενων)
    Όχι ,εγω δεν έγραψα για κουτουρού επιλογή .
    Εγώ έγραψα
    (Αυτό ξέρω ότι έχει σχέση με την υλοποίηση και το μηχανάκι που θα βάλεις την τρόμπα)
    Ακόμα ευχαριστώ τον Volpad για ωραία απάντηση του.

    Τέλος, πάλι καθαρά δική μου άποψη είναι ότι μηχανικά δεν με αφορά αν η δύναμη είναι μεγαλύτερη στην μικρή τρόμπα και μικρότερη στην μεγαλύτερη όπως λέτε.
    Αυτό που θέλει ο αναβάτης είναι η αίσθηση , και με το πάτημα της μανετας αυτή η ενέργεια να μεταφέρετε όσο γίνετε αυτούσια στα εμβολα και με την σειρά της στους δίσκους , έτσι ώστε να ξέρω ποσό θα πιέσω την μανετα μου και να έχω τον πλήρη έλεγχο των φρένων μου.

    giorgos.boun , Στο Triumph την εβαλες ? για κάθε μέρα θα την επέλεγες ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #52
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    ...


    Δεν παει ακριβως ετσι, τρομπα δεν βαζεις αναλογα με το μηχανακι, βαζεις για να ταιριαξεις το εμβαδο των εμβολων που εχουν οι δαγκανες σου με κατι ωφελιμο στην τρομπα. Οι διαστασεις εχουν να κανουν κυριως με διαχεριση θερμοτητας και ελαστικοτητας, οχι δυναμης. Τωρα το μεγεθος της τρομπας πολλες φορες παιζει το ρολο του modulator της ποιοτητας/λειτουργιας του φρενου (πχ σε μεγαλα ον οφφ ειδικα παλιοτερα, εβαζαν μεγαλες τρομπες, ωστε η ''δυναμη'' να πεσει --η αν θελετε καλυτερα, το κερδος απο τη δυναμη της μανετας στις δαγκανες για να μη σαβουριαζεται ο κοσμος στα χωματα). Ο πιο απλος τροπος και αποτελεσματικος για να καταλαβεις γιατι μια τρομπα πιο μικρη φρεναρει πιο δυνατα, ειναι να καταλαβεις οτι στο υδραυλικο κυκλωμα ο απλος νομος του P=F/A μας λεει οτι οσο το εμβαδο μικραινει, τοσο η πιεση για την ιδια δυναμη αυξανεται. Ειναι το απευθειαν υδραυλικο ισοδυναμο ενος συστηματος γραναζιων, ενος συστηματος με μοχλου κοκ. Αυτο που αλλαζει ειναι οτι η διαδρομη στη μανετα αυξανεται για δεδομενη πιεση σε αυτην απο το χερι, οπως και η υδραυλικη πιεση στο κυκλωμα ομως. Οποτε οταν με την ιδια δυναμη στη μανετα, εχεις περισσοτερη πιεση στα τακακια, στην ουσια ειναι αρκετα ασφαλες να κανουμε την παραδοχη οτι τα φρενα ειναι ''δυνατοτερα''.

    Αυτα αφορουν το υδραυλικο κομματι. Αν παμε στο μηχανικο μοχλισμο, στις ακτινικες τρομπες η δυναμη εφαρμοζεται μακρυτερα στο σημειο του αξονα της μανετας (100χιλ εναντι 75χιλ, μιλαμε για μια αυξηση πανω απο 30% στο μοχλο που εφαρμοζει την δυναμη στη μανετα), και επισης, το υπομοχλιο που δημιουργει η αποσταση αξονα και εμβολου (μικροτερο στις ακτινικες τρομπες κατα βαση) αυξανει ακομα περισσοτερο τον μηχανικο μοχλισμο της τρομπας, διοτι διαιρει τον μοχλο. Για να δωσω ενα παραδειγμα, μια τυπικη ακτινικη τρομπα με σημειο εδρασης της δυναμης στα 100χιλ, και 18χιλ αποσταση αξονα-εμβολου (οπου εχετε διαβασει τρομπα 19χ18, το 18 ειναι αυτη η αποσταση), μας δινει μια σχεση μηχανικου κερδους 100/18=5,55.

    Μια τυπικη συμβατικη τζαπαν τρομπα, εχει αντιστοιχα νουμερα 75 και 25 η και ακομα 27, οποτε αν παρουμε την περιπτωση του 27 εχουμε μια σχεση 75/27=2,77. Τωρα αν παρουμε τους λογους αυτους βλεπουμε οτι 5,55/2,77=2,00. Αυτο σημαινει πως το μηχανικο πλεονεκτημα της ακτινικης ειναι 2 φορες περισσοτερο απο της συμβατικης τρομπας.

    Αυτα ολα ομως δεν παραγουν ισχυ απο καπου, οποτε μεταφραζονται σε αυξηση της διαδρομης συνηθως, οχι με απολυτα γραμμικο τροπο διοτι υπαρχουν αλλαγες στη γεωμετρια της τρομπας, αλλα υπαρχουν. Και αυτος ειναι ο λογος που μια ακτινικη συνηθως αντιστοιχει σε μεγαλυτερη τρομπα απο μια συμβατικη, διοτι απλα θες να μειωσεις την παραπανω διαδρομη που εχει εμφανιστει λογω των διαφορετικων μοχλισμων.

    Ως απαντηση στον volpad τωρα, οσο μεγαλυτερη ειναι η διαδρομη, τοσο καλυτερο modulation εχεις προφανως διοτι το ευρος εφαρμογης ειναι μεγαλυτερο. Εξαλλου, οι κατασκευαστες προτεινουν γι αυτο το λογο χ18 τρομπες για πιστα και χ20 για το δρομο, οπου οι τελευταιες ειναι πιο αναισθητες και εφαρμοζουν λιγοτερη δυναμη (με κοστος την μικροτερη διαδρομη). Το πως επιλεγεις τωρα τρομπα, το σημειο αναφορας ειναι ο λογος μεταξυ των εμβαδων των δαγκανων και της τρομπας, απο εκει και περα παιζει ρολο τι θελει αυτος που οδηγαει και με τι αισθανεται πιο ανετα και βολικα. Προσωπικα οι περισσοτεροι θεωρουν οτι οσο πιο σκληρη μανετα, τοσο πιο καλο το φρενο (και ας ειναι αντικειμενικα λαθος αυτο) κατι που εξαλλου σε αναγκαζει να φρεναρεις με 3 η 4 δαχτυλα στη μανετα, οποτε πολλοι κατασκευαστες επιλεγουν λογους που θα κανουν την μανετα πιο σκληρη, και ας θυσιαζουν ισχυ στα φρενα και Modulation. Κατι που μου κανει εντυπωση στα bmw, εχουν αρκετα μαλακες μανετες και φρενα αγκυρες, γενικα δηλαδη σχεδιαζουν οπως πιστευουν οτι ειναι σωστο και οχι οτι θελει ο κοσμος, και δεν εχουν αδικο.

    Και ενα τελευταιο, το λεει και ο giorgos.boun, σαν τελευταιο επιχειρημα ως προς το οτι η τρομπα δεν παει με τη χρηση, η πρωτης γενιας μονομπλοκ μπρεμπο Μ4 ειχαν 34αρια εμβολα και για να δουλεψει αυτο επρεπε να βαλουν 18αρα τρομπα, η δευτερης γενιας μονομπλοκ Μ50 εχουν 30αρια εμβολα και 16αρα τρομπα. Αν χρησιμοποιουσαν την 18αρα τρομπα σε αυτες τις δαγκανες, απλα τα φρενα θα ηταν πολυ χειροτερα. Υπαρχουν πινακες που περιγραφουν αυτες τις σχεσεις για οποιον θελει να βρει online υλικο, αλλα εχουν δυστυχως εφαρμογη μονο σε σταθερες δαγκανες.


    Επειδη το φρενο ειναι και λιγο υποκειμενικο, οι κινεζοι μας βγαινουν μια χαρα αν θελουμε να πειραματιστουμε με τρομπες με αλλους λογους μοχλισμου και εμβολων. Τα μαθηματικα μας δινουν ενα ευρος επιλογων, η τελικη αποφαση εξαρταται απο το τι μας αρεσει, και δεν λεει να πειραματιζεσαι με τρομπες 300ε μεχρι να βρεις την μια που σου ταιριαζει περισσοτερο. Και για να πω την αληθεια μου, 300ε για αφτερμαρκετ τρομπα ειναι απλα κλοπη, η αξια δεν ειναι παραπανω απο τα 30ε που ζηταει ο κινεζος, αλλα τι να κανεις, πρεπει να τα πληρωσεις. Εγω πηρα την αντιστοιχη μπεμπο τελικα μονο και μονο επειδη χρειαζομουν τα TUV εγγραφα.
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 13/04/2021 στις 14:52.

  8. #53
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Μια συμβουλη, αμα θελετε να αλλαξετε τρομπα, αφηστε την τελευταια. Καντε πρωτα ολες τις αλλαγες που σκοπευετε να κανετε (σωληνακια, τακακια, η ακομα και δαγκανες) και μετα αλλαξτε τρομπα. Ακομα και διαφορετικα τακακια εχουν διαφορετικες ελαστικοτητες, οποτε η αισθηση μιας τρομπας μπορει να σας αρεσει με ενα τακακι, και οχι με καποιο αλλο.

    Συμβουλη νουμερο ντουο. Αμα θελετε να εχετε φρενα, παρτε τακακια απο τη μπρεμπο. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα και στην καλυτερη περιπτωση θα εχετε φρενο ιδιο με το αντιστοιχο μπρεμπο. Παλιοτερα αξιζε να ασχοληθεις με αλλες εταιρειες, διοτι τα μπρεμπο ηταν τα καλυτερα, αλλα και πολυ πιο ακριβα, σε πολλες περιπτωσεις εκαναν παραπανω απο τα διπλα λεφτα. Πλεον σχεδον κοστιζουν τα ιδια, οποτε δεν αξιζουν τα πειραματα.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Όχι ,εγω δεν έγραψα για κουτουρού επιλογή .
    Εγώ έγραψα
    (Αυτό ξέρω ότι έχει σχέση με την υλοποίηση και το μηχανάκι που θα βάλεις την τρόμπα)
    Ακόμα ευχαριστώ τον Volpad για ωραία απάντηση του.

    Τέλος, πάλι καθαρά δική μου άποψη είναι ότι μηχανικά δεν με αφορά αν η δύναμη είναι μεγαλύτερη στην μικρή τρόμπα και μικρότερη στην μεγαλύτερη όπως λέτε.
    Αυτό που θέλει ο αναβάτης είναι η αίσθηση , και με το πάτημα της μανετας αυτή η ενέργεια να μεταφέρετε όσο γίνετε αυτούσια στα εμβολα και με την σειρά της στους δίσκους , έτσι ώστε να ξέρω ποσό θα πιέσω την μανετα μου και να έχω τον πλήρη έλεγχο των φρένων μου.

    giorgos.boun , Στο Triumph την εβαλες ? για κάθε μέρα θα την επέλεγες ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    οχι στο triumph δεν εχω βαλει τιποτα κινεζικο. Ουτε μιση βιδα. Η αληθεια ειναι αυτη και δεν προκειται να βαλω, ολα οσα εχω ειναι επωνυμα.
    Στο απριλια βεβαια απο την αλλη ολα ειναι κινεζικα. Απο τιτανιου βιδες σετ μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις.

    Θα την επελεγα ναι γιατι οχι. Αφου δεν εχει προβλημα σε δυνατα φρεναρισματα γιατι οχι και στον δρομο?

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Συμβουλη νουμερο ντουο. Αμα θελετε να εχετε φρενα, παρτε τακακια απο τη μπρεμπο. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα και στην καλυτερη περιπτωση θα εχετε φρενο ιδιο με το αντιστοιχο μπρεμπο. Παλιοτερα αξιζε να ασχοληθεις με αλλες εταιρειες, διοτι τα μπρεμπο ηταν τα καλυτερα, αλλα και πολυ πιο ακριβα, σε πολλες περιπτωσεις εκαναν παραπανω απο τα διπλα λεφτα. Πλεον σχεδον κοστιζουν τα ιδια, οποτε δεν αξιζουν τα πειραματα.
    ειχα την ιδια εντυπωση με σενα πριν λιγο καιρο. Εχω δοκιμασει εκτος απο brembo τα sbs που οκ για την τιμη τους ηταν καλα αλλα τωρα τελευταια καποιος απο εδω μου ειπε για τα dunlopad, δεν θυμαμαι ποιος. Εξαιρετικα

    Αυτα...

  11. #56
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    τα dp οντως εχουν καλο ονομα, και υπαρχουν σιγουρα πολλα αξιολογα τακακια εκει εξω. Αλλα επειδη υπαρχει και πολυ φολα, οποιος δεν θελει να πειραματιζεται, τα brembo ειναι παντα εξαιρετικα, με τρομερη διαρκεια και σχεδον ιδια αποδοση σε ολη τη διαρκεια της ζωης τους, οποτε ειναι παντα και σταθερα μια τρομερα καλη επιλογη.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος

    Ως απαντηση στον volpad τωρα, οσο μεγαλυτερη ειναι η διαδρομη, τοσο καλυτερο modulation εχεις προφανως διοτι το ευρος εφαρμογης ειναι μεγαλυτερο. Εξαλλου, οι κατασκευαστες προτεινουν γι αυτο το λογο χ18 τρομπες για πιστα και χ20 για το δρομο, οπου οι τελευταιες ειναι πιο αναισθητες και εφαρμοζουν λιγοτερη δυναμη (με κοστος την μικροτερη διαδρομη). Το πως επιλεγεις τωρα τρομπα, το σημειο αναφορας ειναι ο λογος μεταξυ των εμβαδων των δαγκανων και της τρομπας, απο εκει και περα παιζει ρολο τι θελει αυτος που οδηγαει και με τι αισθανεται πιο ανετα και βολικα. Προσωπικα οι περισσοτεροι θεωρουν οτι οσο πιο σκληρη μανετα, τοσο πιο καλο το φρενο (και ας ειναι αντικειμενικα λαθος αυτο) κατι που εξαλλου σε αναγκαζει να φρεναρεις με 3 η 4 δαχτυλα στη μανετα, οποτε πολλοι κατασκευαστες επιλεγουν λογους που θα κανουν την μανετα πιο σκληρη, και ας θυσιαζουν ισχυ στα φρενα και Modulation. Κατι που μου κανει εντυπωση στα bmw, εχουν αρκετα μαλακες μανετες και φρενα αγκυρες, γενικα δηλαδη σχεδιαζουν οπως πιστευουν οτι ειναι σωστο και οχι οτι θελει ο κοσμος, και δεν εχουν αδικο.

    Και ενα τελευταιο, το λεει και ο giorgos.boun, σαν τελευταιο επιχειρημα ως προς το οτι η τρομπα δεν παει με τη χρηση, η πρωτης γενιας μονομπλοκ μπρεμπο Μ4 ειχαν 34αρια εμβολα και για να δουλεψει αυτο επρεπε να βαλουν 18αρα τρομπα, η δευτερης γενιας μονομπλοκ Μ50 εχουν 30αρια εμβολα και 16αρα τρομπα. Αν χρησιμοποιουσαν την 18αρα τρομπα σε αυτες τις δαγκανες, απλα τα φρενα θα ηταν πολυ χειροτερα.

    Αυτό που γράφεις στο πρώτο κομμάτι για το μηχανικό μοχλισμό εννοούσα.
    Δεν έχω ψάξει τους λόγους των άλλων εταιριών. Προσωπικά είχα κοιτάξει μόνο τις προτάσεις τις brembo για το δικό μου σύστημα (και συμπλέκτη και φρένου) και είχα δεί οτι προτείνουν μεγαλύτερα έμβολα απο αυτά που είχε βάλει ο κατασκευαστής και απο αυτό έβγαλα το συμπέρασμα οτι ο μηχανικός μοχλισμός των RCS πρέπει να είναι μεγαλύτερος.

    Συγκεκριμένα, για το συμπλέκτη, η brembo προτείνει την RCS16 (ρυθμιζόμενη 16X16 ή 16X18), ενώ η μαμά είναι αξονική 12Χ20.
    Για τα φρένα, προτείνει την RCS17 (ρυθμιζόμενη X18 ή Χ20), μίας και είναι για 32mm πιστόνια ή μικρότερα (η δαγκάνες μου είναι 34mm το μπροστά ζευγάρι και 30mm το πίσω, άρα κατα μέσο όρο 32). Η μαμά είναι αξονική 16Χ20
    Και η RCS19 θα δούλευε, αλλα θα ήταν σκληρότερο το φρένο.

    Τώρα τι παίζει σε άλλες εταιρίες δεν το έχω ψάξει.
    Θεωρώ δεδομένο πάντως, οτι ανάλογα με το μηχανικό σχεδιασμό της κάθε τρόμπας (καθώς και για διαφορετική απόσταση εμβόλου - άξονα), να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο, για τις ίδιες δαγκάνες.

    Άρα, ανάλογα με τις δαγκάνες αλλα και την εταιρία της τρόμπας, πιθανόν να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο.
    Απο κεί και πέρα, είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.
    Άλλος θέλει σκληρό φρένο με μικρή διαδρομή, άλλος θέλει μαλακό με μεγαλύτερη διαδρομή.

  13. #58
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αυτό που γράφεις στο πρώτο κομμάτι για το μηχανικό μοχλισμό εννοούσα.
    Δεν έχω ψάξει τους λόγους των άλλων εταιριών. Προσωπικά είχα κοιτάξει μόνο τις προτάσεις τις brembo για το δικό μου σύστημα (και συμπλέκτη και φρένου) και είχα δεί οτι προτείνουν μεγαλύτερα έμβολα απο αυτά που είχε βάλει ο κατασκευαστής και απο αυτό έβγαλα το συμπέρασμα οτι ο μηχανικός μοχλισμός των RCS πρέπει να είναι μεγαλύτερος.

    Συγκεκριμένα, για το συμπλέκτη, η brembo προτείνει την RCS16 (ρυθμιζόμενη 16X16 ή 16X18), ενώ η μαμά είναι αξονική 12Χ20.
    Για τα φρένα, προτείνει την RCS17 (ρυθμιζόμενη X18 ή Χ20), μίας και είναι για 32mm πιστόνια ή μικρότερα (η δαγκάνες μου είναι 34mm το μπροστά ζευγάρι και 30mm το πίσω, άρα κατα μέσο όρο 32). Η μαμά είναι αξονική 16Χ20
    Και η RCS19 θα δούλευε, αλλα θα ήταν σκληρότερο το φρένο.

    Τώρα τι παίζει σε άλλες εταιρίες δεν το έχω ψάξει.
    Θεωρώ δεδομένο πάντως, οτι ανάλογα με το μηχανικό σχεδιασμό της κάθε τρόμπας (καθώς και για διαφορετική απόσταση εμβόλου - άξονα), να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο, για τις ίδιες δαγκάνες.

    Άρα, ανάλογα με τις δαγκάνες αλλα και την εταιρία της τρόμπας, πιθανόν να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο.
    Απο κεί και πέρα, είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.
    Άλλος θέλει σκληρό φρένο με μικρή διαδρομή, άλλος θέλει μαλακό με μεγαλύτερη διαδρομή.
    για τι μηχανακι μιλας?

    Προσωπικα παντως εχω δει πως οταν πας απο συμβατικη σε ακτινικη, η διαφορα στο ποσο μαλακη ειναι η μανετα ακομα και στην περιπτωση του ιδιου εμβολου δεν ειναι μεγαλη παρα τον διαφορετικο μοχλισμο. Επισης σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω καλη ιδεα να πας σε μεγαλυτερο εμβολο, εκτος αν το στοκ ειναι αρκετα μικρο και η μανετα τραγικα μαλακη. Συνηθως, στα μηχανακια που γινεται αναβαθμιση σε τρομπες με μεγαλυτερα εμβολα (βλ. σουπερμπαικ) που εχουν ηδη τρομερα καλα τακακια και δισκους με συντελεστες τριβης στο θεο, μια πιο μεγαλη τρομπα που κανει το συστημα λιγοτερο ευαισθητο πολλες φορες ειναι πιο ''βολικη'' για τον αναβατη, καθως το φρενο χανοντας ''δυναμη'' γινεται πιο διαχειρισιμο.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Ένα Ducati ST4s.

    Θα σου μιλήσω για το συμπλέκτη που προχώρησα στην αλλαγή.

    Το μαμά slave είναι 25mm, αλλα το έχω αντικαταστήσει με ένα aftermarket με 29mm έμβολο.
    Η μαμά τρόμπα είναι αξονική 12Χ20 (της brembo είναι και αυτή)

    Έβαλα την RCS16 και προφανώς περίμενα οτι θα γίνει πολύ πιο σκληρός ο συμπλέκτης.
    Θεωρητικά, θα έπρεπε να γίνει λίγο σκληρότερος απο το μαμά σύστημα (δηλαδή την τρόμπα 12Χ20 με το 25mm slave, το οποίο είναι πολύ σκληρό απο μόνο του)

    Αυτό που έγινε στην πράξη όμως, είναι οτι σκλήρυνε λίγο (πολύ λίγο όμως) ο συμπλέκτης (δεδομένου του οτι πριν είχα την 12Χ20 με το 29mm slave), χρειάζεται μικρότερη διαδρομή για να αποσυμπλέξει/συμπλέξει, αλλα η αίσθηση ΠΑΡΑ πολύ καλύτερη.
    Είναι σαφώς πιο μαλακός απο το μαμά configuration. Άν το έβαζα σε ποσοστό, θα έλεγα 50% πιο μαλακός.

    Δεν έχω αλλάξει ακόμα τη τρόμπα των φρένων, αφενός γιατί τα μαμά είναι σχετικά επαρκή και αφετέρου γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα άν η σωστότερη επιλογή είναι η RCS17 ή η RCS19, μίας και στα φόρα του εξωτερικού, προτείνουν την 19 πράγμα που μου φαίνεται παράξενο δεδομένου του οτι η μαμά είναι 16άρα και η brembo προτείνει την RCS17 για τις δαγκάνες μου.

  15. #60
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Εχω δοκιμασει σε αυτες τις δαγκανες σε ντουκατι 19αρα τρομπα και δεν ηταν καθολου ωραιο το αποτελεσμα. Ειχα εντυπωσιαστει απο το φρεναρισμα οταν εβαλα μια 16αρα μπρεμπο ακτινικη απο ρ1, ειχε κανει πραγματικα τρομερη διαφορα. Ενας λογος που εχεις καλυτερη αισθηση στο συμπλεκτη ειναι επειδη οι στοκ τρομπες εχουν αρκετο τζογο και dead piston travel (δηλαδη πατας και δεν κανει τιποτα) οποτε βιωνεις την καλυτερη αισθηση που περιγραφεις. Ειμαι σιγουρος πως με μια πιο μικρη τρομπα στο συμπλεκτη θα εχεις πολυ καλυτερη λειτουργια σε αισθηση, ειδικα σε ξηροκαμπανο μηχανακι οπως το στ που εχει και σχετικα σκληρα ελατηρια. Θα σου ελεγα να μην πας στην 19αρα rcs γιατι θα το μετανιωσεις, αν θες να κινηθεις σε τετοιες τρομπες, κοιτα την 16αρα παλι η την 17αρα. Τα μονστερ και τα ςς σε αυτες τις δαγκανες εχουν συμβατικη 15αρα τρομπα η οποια λειτουργει εξαιρετικα, καλυτερα απο τις psc16 που χρησιμοποιουν τα στ και σ4. Αλλα επειδη ειναι και υποκειμενικο το θεμα, μπορεις παντα να παρεις μια πολυ φτηνη 16αρα κινεζικη με αστειο κοστος, και αν σου αρεσει το αποτελεσμα, να προχωρισεις στην αντιστοιχη μπρεμπο. Σε 16αρες ακτινικες η braking εχει επισης ενα πολυ καλο πακετο με ολα τα περιφεριακα σε τρομερη τιμη.
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 13/04/2021 στις 15:53.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΤΙΝΙΚΗ ΤΡΟΜΠΑ ΦΡΕΝΟΥ
    από BUSA MAKIS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF