Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: ΔΑΝΕΙΟ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    1

    ΔΑΝΕΙΟ

    Παιδια Καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να παρω δανειο 3000 για Ktm 390 adventure απο Μότο δίκτυο ενω διαθέτω τα 2500 και ειμαι στο Τειρεσία. Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik23456 Προβολή μηνύματος
    Παιδια Καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να παρω δανειο 3000 για Ktm 390 adventure απο Μότο δίκτυο ενω διαθέτω τα 2500 και ειμαι στο Τειρεσία. Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Εδωσες μονος σου την απαντηση.Απο τραπεζα οχι,απο κανεναν τοκογλυφο μπορει εαν εχεις τις καταλληλες ακρες

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μάλλον ότι προείπε ο φίλος.
    Ρώτα στο μοτοδικτυο που λες κ πες μας κ εμάς να ξέρουμε.

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Δυστυχώς δε νομίζω ότι υπάρχει ίδρυμα που θα σου δώσει δάνειο αν είσαι στη λίστα Τειρεσία.
    Θα μπορούσες λογικά μέσω εμπόρου και συναλλαγματικών εφόσον το εισόδημα σου το επιτρέπει και μπορείς να το αποδείξεις.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δε νομίζω ότι υπάρχει ίδρυμα που θα σου δώσει δάνειο αν είσαι στη λίστα Τειρεσία.
    Θα μπορούσες λογικά μέσω εμπόρου και συναλλαγματικών εφόσον το εισόδημα σου το επιτρέπει και μπορείς να το αποδείξεις.
    Υπάρχουν πια έμποροι που κάνουν συναλλαγματικές την σήμερον;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Οχι δεν μπορείς να πάρεις δάνειο στο όνομα σου ή της συζύγου σου.
    Μπορούν οι υπόλοιποι όμως.

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πια έμποροι που κάνουν συναλλαγματικές την σήμερον;
    ΝΑΙ
    Εκτος απο δανειακο οριο με καταθεση επιταγων πελατειας στις τραπεζες για τους επιχειρηματιες,υπαρχει και δανειακο οριο συναλλαγματικων.Δηλαδη ο επιχειρηματιας παει στην τραπεζα τις επιταγες και συναλλαγματικες των πελατων του ,τις καταθετει σαν ενεχυρο και δανειζεται χρηματα απ αυτην.
    Μπορει βεβαιως ο επιχειρηματιας να σε βαλει να υπογραψεις συναλλαγματικες χωρις να βαλει ενεχυρο τις συναλλαγματικες στην τραπεζα.Οι συναλλαγματικες αν ΔΕΝ πληρωθουν ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ και ακολουθουν ενα Νομικο δικαιο ,αναλογο με τις ακαλυπτες επιταγες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.405
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    ,απο κανεναν τοκογλυφο μπορει εαν εχεις τις καταλληλες ακρες
    Μακριάαααααααααααααααααα......
    καλύτερα με τα πόδια
    τουλάχιστον θα έχεις

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΝΑΙ
    Εκτος απο δανειακο οριο με καταθεση επιταγων πελατειας στις τραπεζες για τους επιχειρηματιες,υπαρχει και δανειακο οριο συναλλαγματικων.Δηλαδη ο επιχειρηματιας παει στην τραπεζα τις επιταγες και συναλλαγματικες των πελατων του ,τις καταθετει σαν ενεχυρο και δανειζεται χρηματα απ αυτην.
    Μπορει βεβαιως ο επιχειρηματιας να σε βαλει να υπογραψεις συναλλαγματικες χωρις να βαλει ενεχυρο τις συναλλαγματικες στην τραπεζα.Οι συναλλαγματικες αν ΔΕΝ πληρωθουν ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ και ακολουθουν ενα Νομικο δικαιο ,αναλογο με τις ακαλυπτες επιταγες.
    Ανάλογο με τις επιταγές δε θα το έλεγα. Η συναλλαγματική ελλείψει ποινικών επιπτώσεων είναι παλιοχαρτο. Το ίδιο θα ήταν και η επιταγή αν δεν είχε ποινικό.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Flying Mythos Προβολή μηνύματος
    Ανάλογο με τις επιταγές δε θα το έλεγα. Η συναλλαγματική ελλείψει ποινικών επιπτώσεων είναι παλιοχαρτο. Το ίδιο θα ήταν και η επιταγή αν δεν είχε ποινικό.
    Αυτό ακριβώς ήταν το σκεπτικό μου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Εγώ αναρωτιέμαι γιατί κάποιος ο οποίος είναι στον Τειρεσία να θέλει να πάρει δάνειο; Μήπως θα ήταν συνετό να μην πάρει δάνειο ώστε να αναπνεύσει μια ημέρα;

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ αναρωτιέμαι γιατί κάποιος ο οποίος είναι στον Τειρεσία να θέλει να πάρει δάνειο; Μήπως θα ήταν συνετό να μην πάρει δάνειο ώστε να αναπνεύσει μια ημέρα;
    καλη ερωτηση ,αλλα δυστυχως αναπαντητη,ειδικα στην συγχρονη Ελλαδα .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ αναρωτιέμαι γιατί κάποιος ο οποίος είναι στον Τειρεσία να θέλει να πάρει δάνειο; Μήπως θα ήταν συνετό να μην πάρει δάνειο ώστε να αναπνεύσει μια ημέρα;
    Είναι ο ίδιος που θα δώσει 1200 για το σούπερ ουαου κινητό και θα κάνει αναπάντητες κλήσεις γιατί δεν θα έχει να δώσει 10 ευρώ για κάρτα.... Μην το ψάχνεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Εντάξει. Πριν τον πιάσετε τον άνθρωπο από τα μούτρα, να σας πω και εγώ μια ιστορία.

    Ο πατέρας μου είχε ένα μικρό δάνειο στη Πειραιώς με την οποία δεν είχε παρε-δωσε πια. Η δόση ήταν 56€ το μήνα.
    Λόγω μιας παρεξήγησης με τη μάνα μου, την τελευταία δόση δεν την πλήρωσαν. (Ο ένας νόμιζε ότι την πλήρωσε ο άλλος...)
    Ο καιρός πέρασε και κάποια στιγμή στο άκυρο, ήρθε εξώδικο στο πατέρα μου... στο ενδιάμεσο, δεν είχε υπάρξει καμία ενημέρωση από την τράπεζα ή κάποια εισπρακτική κλπ...
    Τον έβαλαν στο Τειρεσία για 56€....
    Δεν είχε οικονομικό πρόβλημα, αλλά ήταν στο Τειρεσία για αρκετά χρόνια και δεν μπορούσε να πάρει δάνειο ή να βγάλει πιστωτική.

    Είπε κάτι ο STF με πολύ ωραίο τρόπο και μετά οι άλλοι δύο βγάλατε συμπέρασμα για τους σύγχρονους Έλληνες και τα κινητά των 1200€ με 10€ κάρτα...

    Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας. Ίσα ίσα.
    Όμως δεν θεωρώ σωστό να κρίνουμε έτσι στα μπαμ έναν άνθρωπο και να τον κατηγοριοποιησουμε σε μια ομάδα "χαζων ανθρωπων".

    Δε λέω, τη σκέψη που εξέφρασε ο STF όλοι την σκεφτήκαμε, αλλά μην δικάζουμε κιόλας ενώ δεν ξέρουμε τίποτα για τον άνθρωπο...

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εντάξει. Πριν τον πιάσετε τον άνθρωπο από τα μούτρα, να σας πω και εγώ μια ιστορία.

    Ο πατέρας μου είχε ένα μικρό δάνειο στη Πειραιώς με την οποία δεν είχε παρε-δωσε πια. Η δόση ήταν 56€ το μήνα.
    Λόγω μιας παρεξήγησης με τη μάνα μου, την τελευταία δόση δεν την πλήρωσαν. (Ο ένας νόμιζε ότι την πλήρωσε ο άλλος...)
    Ο καιρός πέρασε και κάποια στιγμή στο άκυρο, ήρθε εξώδικο στο πατέρα μου... στο ενδιάμεσο, δεν είχε υπάρξει καμία ενημέρωση από την τράπεζα ή κάποια εισπρακτική κλπ...
    Τον έβαλαν στο Τειρεσία για 56€....
    Δεν είχε οικονομικό πρόβλημα, αλλά ήταν στο Τειρεσία για αρκετά χρόνια και δεν μπορούσε να πάρει δάνειο ή να βγάλει πιστωτική.

    Είπε κάτι ο STF με πολύ ωραίο τρόπο και μετά οι άλλοι δύο βγάλατε συμπέρασμα για τους σύγχρονους Έλληνες και τα κινητά των 1200€ με 10€ κάρτα...

    Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας. Ίσα ίσα.
    Όμως δεν θεωρώ σωστό να κρίνουμε έτσι στα μπαμ έναν άνθρωπο και να τον κατηγοριοποιησουμε σε μια ομάδα "χαζων ανθρωπων".

    Δε λέω, τη σκέψη που εξέφρασε ο STF όλοι την σκεφτήκαμε, αλλά μην δικάζουμε κιόλας ενώ δεν ξέρουμε τίποτα για τον άνθρωπο...
    Επειδή αναφέρθηκες και σε μένα....
    Η περίπτωση του πατέρα σου είναι η εξαίρεση που απλά επιβεβαιώνει, δυστυχώς, τον κανόνα.
    Το παλικάρι είπε πιο πάνω, γνωρίζει ότι είναι στον Τειρεσία, άρα γνωρίζει ότι χρωστάει κάπου κάποιο ποσό. (Το ύψος του δεν μας απασχολεί)
    Το να θέλεις μετά από αυτό να πάρεις δάνειο χωρίς να έχεις τακτοποιήσει τις παλιές οφειλές, για να... Πάρεις μηχανή μας φέρνει σε αυτό που είπα περί κινητών, δεν νομίζεις;
    Να το θέλεις για λόγους υγείας, να το καταλάβω.
    Πριν από 15 χρόνια ήρθε σπίτι μου για καφέ μια πολύ κολλητή φίλη της γυναίκας μου η οποία είχε (τότε) μωρό 6 μηνών.
    Ζήτησε από την γυναίκα αν μπορούσε, "ένα 20αρι να πάρει γάλα για το παιδί" (ξέραμε ότι τα έφερναν πολύ δύσκολα βόλτα) και της έδωσα εγώ, χωρίς καμία υποχρέωση επιστροφής, 50 ευρώ.
    2 μέρες μετά την βλέπω να έρχεται σπίτι μου με ένα κινητό των 700 ευρώ. Την ρώτησα ποτέ το πήρε και λέει... "Χθες, με δόσεις, έδωσα 50 προκαταβολή"....
    Ποιος είδε τον Θεό και δεν φοβήθηκε μετά....

    Καθένας μας απλώνει τα πόδια του μέχρι εκεί που φτάνουν, μετά αναλαμβάνει ο Προκρούστης.
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

    Προς Θεού, δεν θέλω να την πω στο παλικάρι ούτε και σε σένα.
    Όντως ο Στέφανος (STF) είπε την πιο σωστή κουβέντα....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 07/05/2021 στις 12:32.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δάνειο 5 χιλιάδες?
    από mxmiata στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2012, 11:06
  2. καταναλωτικο δανειο ή απευθειας στον εμπορο ?
    από thanasiss στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 10:50
  3. Αγορά με δάνειο ή με μετρητά;;;
    από sea_dweller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 16:03
  4. Δανειο........!!!!
    από dond4le στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2009, 05:50
  5. Δανειο για αγορα μοτο;;;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 22:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF