Σελίδα 97 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 47879293949596979899100101102107147 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.441 έως 1.455 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1441
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Σου είπε μήπως τι χρώμα είναι το κουτάκι;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 20/01/2022 στις 22:29.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1442
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2016
    Μηνύματα
    21
    Να κανω κι εγώ μια ερώτηση βρε παιδιά. Εδώ και δύο χρόνια έιμαι συνδρομητής της wind.
    Ήμουνα σε 24 adsl και ενώ επιανα γύρω στα 8 - 10 ξαφνικα με εριξαν στα δύο μάλλον για να παω σε vdsl.
    Τέλος πάντων πήγα και από τότε άρχισε η οδύσσεια. Συνεχεις αποσυνδέσεις και μόνιμα δηλωμένο βλάβη και έτσι πέρασαν δυό χρόνια.
    Δούλευε για καμια δεκαριά μέρες και μετά άλλες δέκα με αποσυνδέσεις κάθε δυο λεπτά. Τώρα που πέρασαν δυό χρόνια το μόνο μου λένε που μπορούν να κανουν είναι υποβαθμιση της γραμμής.
    Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, θα μου δώσουν adsl από την καμπίνα που ήμουνα στην οποια καταλήγει οπτικη ινα ή θα παρω απο κεντρο του ΟΤΕ που βρίσκεται στο διαόλου τη μάνα και δεν θα μπορώ ουτε youtube να δω?

  3. #1443
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γιατι δεν αλλαζεις παροχο;

  4. #1444
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.453
    Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ.
    Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.
    Από τότε που ήρθα σε ένα χωριό έξω από το Αγρίνιο (πάρα πολύ κοντά όμως) όταν μπόρεσα να βάλω ίντερνετ,έβαλα ΟΤΕ.
    Για 3,4 χρόνια ούτε μια αποσύνδεση.
    Έβαλα Vodafone για 5 μηνες (λόγο αφραγκιας,και ήταν πιο φτηνή)και έφτυσα το γάλα της μάνας μου.
    ΚΑΘΕ μετά αποσυνδέσεις.
    Αφού κατάφερα και έφυγα αναίμακτα από Vodafone,γύρισα ΟΤΕ και βρήκα την υγειά μου.
    Τώρα έχω 100αρα και πιάνω 85.

  5. #1445
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2016
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιατι δεν αλλαζεις παροχο;
    Δηλαδή είναι θέμα παρόχου;
    Γιατί ένας από τους πολλούς τεχνικούς της wind που ήρθαν στο σπίτι, μου είπαν ότι κάπου κανει το καλώδιο διακοπή από το κουτί του ΟΤΕ της πολυκατοικίας μέχρι την καμπίνα της vodafone και αδυνατούν να το φτιάξουν.
    Τέλος πάντων όπως και να έχει κάνω αίτηση άμεσα για αλλαγή παρόχου μπας και γίνει κάτι, γιατί δυο χρόνια τώρα τα νεύρα έχουν γίνει κρόσια.

  6. #1446
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το ειπες και μονος σου
    το κουτι του οτε
    ποιος ειναι πιθανοτερο να στο φτιαξει;

  7. #1447
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σου είπε μήπως τι χρώμα είναι το κουτάκι;
    Όχι! Έχεις κάτι κατα νου!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #1448
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2016
    Μηνύματα
    21
    Τελικά άλλαξα την MTU του ρουτερ απο 1500 που είχε εξ ορισμού η Wind σε 1492 και ως εκ θαυματος σταθεροποιήθηκε η γραμμή εδώ και τρεις ώρες,
    χωρίς καμία αποσύνδεση και χωρίς σφάλματα στο ρουτερ με 49/50 download και 5/5 upload.
    Να δω τώρα πόσο θα κρατήσει, γιατί πρώτη φορά κρατάει τόση ώρα χωρίς αποσύνδεση.

  9. #1449
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Οι γραμμές VDSL2 (συνήθως 50Mbps και 100Mbps) είναι πολύ απαιτητικές ως προς τα καλώδια. Μπορεί να έχουν διπλάσια και τετραπλάσια μέγιστη θεωρητική ταχύτητα, αλλά για να την πιάσεις αυτή, πρέπει τα καλώδια στο δρόμο να είναι καλής ποιότητας, οι συνδέσεις σωστές και κυρίως η καλωδίωση του σπιτιού σου να είναι σε άριστη κατάσταση, χωρίς διακλαδώσεις.

    Ανέφερες πως ο τεχνικός σού είπε για πρόβλημα στο βρόχο στο δρόμο, οπότε εκεί περιμένεις τον ΟΤΕ να το φτιάξει, αν το φτιάξει. Αν ήσουν πελάτης του ΟΤΕ, η πιθανότητα να στο φτιάξει θα ήταν σαφώς μεγαλύτερη.

    Μιας και ανοίξαμε θέμα γραμμών VDSL2, στις περισσότερες περιπτώσεις το ζήτημα είναι στο χώρο του πελάτη. Είτε στο καλώδιο από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα, είτε μέσα στο διαμέρισμα. Τα καλώδια και η συνδεσμολογία που δούλευαν σταθερά σε γραμμή ADSL και ADSL2+, όσο παράξενο κι αν φαίνεται σε πολλούς, μόλις μπει η απαιτητική VDSL2, γίνονται ανεπαρκή.

    Οπότε, αν σου πει ο τεχνικός ότι χρειάζεται αλλαγή το καλώδιο από την είσοδο μέχρι το διαμέρισμά σου, πρέπει να τον ακούσεις και να φέρεις ηλεκτρολόγο να σου περάσει καινούριο καλώδιο (όχι να κάνει αλλαγή στις συνδέσεις).

    Επιπλέον, το πιο εύκολο που μπορεί να κάνει κάποιος που έχει κάποιες ηλεκτρολογικές γνώσεις, είναι να τοποθετήσει το router στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα (συνήθως είναι η κοντινότερη στην πόρτα του διαμερίσματος) και να αποσυνδέσει από αυτήν όλα τα άλλα καλώδια που πηγαίνουν στις άλλες τηλεφωνικές πρίζες. Και μόνο που αποσυνδέονται τα υπόλοιπα καλώδια από την κεντρική πρίζα και χρησιμοποιείται μόνο το ζευγάρι που έρχεται από την είσοδο της πολυκατοικίας, αλλάζει άρδην η ταχύτητα συγχρονισμού και η σταθερότητα της γραμμής. Αν θέλει να δουλεύουν τηλεφωνικές συσκευές στις άλλες πρίζες του σπιτιού, τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει διπλή τηλεφωνική πρίζα, ώστε να έχει επιστροφή σήματος χωρίς splitter (για τις γραμμές VoIP).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1450
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δηλωνω αδαης και ρωταω ετσι για την αλητεια....
    σε παλιο στερεοφωνικο με 3πλο cd κασετες ραδια κλπ το οποιο ειναι νεκρο εχει μια πλακετα τροφοδοσιας με ενα μικρο τροφοδοτικο ενα ρελε και διπλα μια αντισταση ανατιναγμενη
    αν δωσω στο ρελε 9volt οπλιζει και λειτουργουν ολα
    πως ξερω τι αντισταση να βαλω αφου η παλια ειναι καμενη και δε φαινονται χρωματα;
    λογικα θελω απο 220 να παω στα 9

  11. #1451
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2016
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Οι γραμμές VDSL2 (συνήθως 50Mbps και 100Mbps) είναι πολύ απαιτητικές ως προς τα καλώδια. Μπορεί να έχουν διπλάσια και τετραπλάσια μέγιστη θεωρητική ταχύτητα, αλλά για να την πιάσεις αυτή, πρέπει τα καλώδια στο δρόμο να είναι καλής ποιότητας, οι συνδέσεις σωστές και κυρίως η καλωδίωση του σπιτιού σου να είναι σε άριστη κατάσταση, χωρίς διακλαδώσεις.

    Ανέφερες πως ο τεχνικός σού είπε για πρόβλημα στο βρόχο στο δρόμο, οπότε εκεί περιμένεις τον ΟΤΕ να το φτιάξει, αν το φτιάξει. Αν ήσουν πελάτης του ΟΤΕ, η πιθανότητα να στο φτιάξει θα ήταν σαφώς μεγαλύτερη.

    Μιας και ανοίξαμε θέμα γραμμών VDSL2, στις περισσότερες περιπτώσεις το ζήτημα είναι στο χώρο του πελάτη. Είτε στο καλώδιο από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα, είτε μέσα στο διαμέρισμα. Τα καλώδια και η συνδεσμολογία που δούλευαν σταθερά σε γραμμή ADSL και ADSL2+, όσο παράξενο κι αν φαίνεται σε πολλούς, μόλις μπει η απαιτητική VDSL2, γίνονται ανεπαρκή.

    Οπότε, αν σου πει ο τεχνικός ότι χρειάζεται αλλαγή το καλώδιο από την είσοδο μέχρι το διαμέρισμά σου, πρέπει να τον ακούσεις και να φέρεις ηλεκτρολόγο να σου περάσει καινούριο καλώδιο (όχι να κάνει αλλαγή στις συνδέσεις).

    Επιπλέον, το πιο εύκολο που μπορεί να κάνει κάποιος που έχει κάποιες ηλεκτρολογικές γνώσεις, είναι να τοποθετήσει το router στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα (συνήθως είναι η κοντινότερη στην πόρτα του διαμερίσματος) και να αποσυνδέσει από αυτήν όλα τα άλλα καλώδια που πηγαίνουν στις άλλες τηλεφωνικές πρίζες. Και μόνο που αποσυνδέονται τα υπόλοιπα καλώδια από την κεντρική πρίζα και χρησιμοποιείται μόνο το ζευγάρι που έρχεται από την είσοδο της πολυκατοικίας, αλλάζει άρδην η ταχύτητα συγχρονισμού και η σταθερότητα της γραμμής. Αν θέλει να δουλεύουν τηλεφωνικές συσκευές στις άλλες πρίζες του σπιτιού, τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει διπλή τηλεφωνική πρίζα, ώστε να έχει επιστροφή σήματος χωρίς splitter (για τις γραμμές VoIP).
    Ευχαριστώ για την απάντηση: Η εσωτερική καλωδίωση του διαμερίσματος ήταν το πρώτο πραγμα που έφτιαξα με το που έκανα την σύνδεση vdsl.
    Μπήκε καινούργιο cat 5 νομίζω ή cat 6 δεν θυμαμαι ακριβώς από το κουτί του ΟΤΕ στο υπόγειο της πολυκατοικίας μέχρι το ρούτερ και παρακάμθηκε η υπόλοιπη καλωδίωση του σπιτιού,
    γιατί από την πρώτη στιγμή είχα προβλήματα με αποσυνδέσεις. Από χθες το βράδυ που άλλαξα την τιμή στο MTU είδα πολύ μεγαλη διαφορά όχι στην ταχύτητα συγχρονισμού αλλά στο πόσο γρήγορα ανοίγουν οι σελίδες
    και το κυριότερο δεν εχω πια αποσυνδέσεις (μεχρι αυτή την στιγμή τουλάχιστον... φτου φτου). Πάντως όπως και να έχει ξεκίνησα ήδη διαδικασία για αλλαγή παρόχου, γιατί ή wind με δούλευε δυο χρόνια τώρα.
    Πιστεύω ο ΟΤΕ αν και πιο ακριβός είναι πιο αξιόπιστος. Θα φανεί στην πορεία.

  12. #1452
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Σε συνέχεια της συζήτησης περί φλασακιώνε, τον τελευταίο μήνα έτυχε να δοκιμάσω πολλά.

    Κορυφή παραμένει το Sandisk Extreme Pro που προτάθηκε από τον thunder ace (ευχαριστώ). Δεύτερο στη λίστα είναι το Mushkin Vendura Pro 64 GByte (το έχω χρόνια, δεν πωλείται πλέον) και τρίτο το Samsung Fit Plus 64 GByte. Πέρα από πολύ καλές ταχύτητες εγγραφής σε USB 2.0 και USB 3.0, που γενικά έχουν λίγα USB flash drives, έχουν και καλή ταχτύτητα στην εγγραφή πολλών μικρών αρχείων.

    Πολύ καλά είναι και κάποια Super Talent, αλλά οι χωρητικότητες των 2 και 8 Gbyte είναι πλέον ανεπαρκείς για πολλές από τις εργασίες που τα χρησιμοποιώ.

    Οι τελευταίες μου δοκιμές ήταν με Kingston DTDUO3C 128 GByte & 64 GByte (προσοχή, όχι το DTDUO3G2 που μοιάζει εξωτερικά). Έκανα δοκιμές μόνο με μεγάλα αρχεία κι εκεί οι ταχύτητες εγγραφής ξεπερνούν τις ανακοινωθείσες των 15 MBps και φθάνουν τα 20 MBps, με μέση ταχύτητα γύρω στα 18 MBps. Στα μικρά αρχεία, δεν ξέρω συμπεριφορά. Έχουν το πλεονέκτημα της διπλής διεπαφής, USB type A & type C, καθώς και του μικρού μεγέθους. Οι χρήστες Macbook τα λατρεύουν λόγω μεγέθους, σχεδίασης και κυρίως της δυνατότητας να τα βάζουν απευθείας στην type-C υποδοχή του Macbook και κατόπιν σε όποια άλλη συσκευή θέλουν, όπως PC ή τηλεόραση.

    Όσο αυξάνουν οι χωρητικότητες των flash drives και αντίστοιχα οι ανάγκες μεταφοράς δεδομένων, η ταχύτητα εγγραφής γίνεται ολοένα και πιο σημαντική. Η παραδοσιακή ταχύτητα των 4 Mbps που υποστηρίζουν τα περισσότερα φλασάκια, ναι μεν συνδυάζεται συνήθως με αξιοπιστία, αλλά τα καθιστά εκτός εποχής από άποψη ευχρηστίας. Για παράδειγμα, για να γεμίσει ένα απλό 64άρι, χρειάζεται 5 ώρες. Αν είχε επιλεγεί γρήγορο και αξιόπιστο μοντέλο, με τιμή 15€, αντί για 6€, ο χρόνος πλήρωσης θα ήταν κάτω από μία ώρα και φυσικά μπορεί να γίνει κάτω από μισή ώρα αν κάποιος πληρώσει πολλαπλάσια χρήματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #1453
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δηλωνω αδαης και ρωταω ετσι για την αλητεια....
    σε παλιο στερεοφωνικο με 3πλο cd κασετες ραδια κλπ το οποιο ειναι νεκρο εχει μια πλακετα τροφοδοσιας με ενα μικρο τροφοδοτικο ενα ρελε και διπλα μια αντισταση ανατιναγμενη
    αν δωσω στο ρελε 9volt οπλιζει και λειτουργουν ολα
    πως ξερω τι αντισταση να βαλω αφου η παλια ειναι καμενη και δε φαινονται χρωματα;
    λογικα θελω απο 220 να παω στα 9
    Δεν ξέρω το κύκλωμα αλλά η αντίσταση που σου έσκασε δεν πρέπει να έχει άμεση σχέση με τη μετατροπή της τάσης. Επί του θέματος, υπάρχει περίπτωση να βρεις το κύκλωμα στο διαδίκτυο ή καμιά φωτογραφία που να φαίνεται η επίμαχη αντίσταση; Έτσι όπως το περιγράφεις δε μου φαίνεται ακριβή επισκευή, με δύο επιφυλάξεις: α) πόσο θεωρείς ότι αξίζει να δώσεις χρήματα για παλιό στερεοφωνικό και β) μήπως παρέδωσε το πνεύμα κάτι άλλο ( μετασχηματιστής; ) παίρνοντας μαζί και την αντίσταση... σίγουρα είναι αντίσταση και όχι ασφάλεια, έτσι;

  14. #1454
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Στοιχεια για την πλακετα δεν εχω βρει
    Λεφτα δε σκοπευω να δωσω
    Την αντισταση που βλεπω θα αλλαξω κι αν δουλεψει δουλεψε
    Ασφαλεια δεν ειδα να εχει
    Αν καταλαβα καλα η πλακετα αυτη ειναι μονο το on off
    Αν οπλισει το ρελε δουλευουν τα παντα

  15. #1455
    Μπονζούρια χιονάνθρωποι μου.

    Ερώτηξις προς γνώστες, μιας που έχω δει ότι ψάχνεστε με τα φλασάκια:

    Θα έχει νόημα η χρήση κάποιου φλασακίου usb 3.0 μεγάλης χωρητικότητας, σε laptop με τέτοιες θύρες
    για να είναι εγκατεστημένα παιχνίδια ή οι ταχύτητες θα είναι τραγικές;

    Οι άλλες εναλλακτικές που έχω είναι προφανώς να αλλάξω το κανονικό drive με ένα μεγαλύτερο ή να αντικαταστήσω το DVD με έναν SSD.

    Σκέψεις, ιδέες;

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF