Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Μέλλια Βελλιά (1.754m)- Άσκιο (2.107m) 31-7-2022

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028

    Μέλλια Βελλιά (1.754m)- Άσκιο (2.107m) 31-7-2022

    Ας υποθέσουμε ότι είστε αθλητές και συμμετέχετε στους Ολυμπιακούς αγώνες. Έστω ότι είστε σε τέλεια φόρμα και κερδίζετε μετάλλιο. Τι θα σας έκανε πιο ευτυχισμένους? Το ασημένιο ή το χάλκινο?
    Όπως καταλάβατε η ερώτηση είναι παγίδα καθώς σχεδόν όλοι θα απαντούσαν το ασημένιο. Φυσικά, είναι προτιμότερη η 2η θέση απο την 3η. Είναι όμως? Μια επιστημονική μελέτη που έγινε μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες του 1992 αποκάλυψε ότι αυτοί που κέρδισαν ασημένιο μετάλλιο ήταν λιγότερο ευτυχισμένοι καθώς θεωρούσαν ότι έχασαν το χρυσό. Όμως εκείνοι που μπήκαν στο βάθρο κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο ήταν πιο ευτυχισμένοι καθώς η αμέσως επόμενη σκέψη τους ήταν ότι θα μπορούσαν να μείνουν εκτός βάθρου και όχι ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

    Το ηθικό δίδαγμα της έρευνας είναι ότι και στη ζωή πρέπει να σκέφτεσαι αφαιρετικά. Όπως δηλαδή οι αθλητές που κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο. Μόνο αν σκεφτείς τι θα μπορούσες να μην έχεις απο αυτά που έχεις, μπορείς να φτάσεις κοντά στο να είσαι ''ευτυχισμένος''. Αν σκέφτεσαι όπως οι κάτοχοι ασημένιων μεταλλίων τότε δυστυχώς η ζωή σου θα είναι γεμάτη δυσκολίες, αποδοχής κυρίως!

    Πολλές φορές σκέφτομαι αρχικά σαν αθλητής ασημένιου μεταλλίου. ''Αχ ρε γαμώτο να είχα παραπάνω χρόνο και όχι μόνο μια μέρα και αυτή όπως όπως''. Πάντα όμως στο τέλος καταλήγω να σκέφτομαι σαν αθλητής που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. ''Πάλι καλά που έχω έστω αυτή τη μέρα, πάλι καλά που έχω και τόσα άλλα πράγματα, όποια και αν είναι αυτά'' και σε συνδυασμό με τις εικόνες που βλέπω αργότερα λέω '' εντάξει μια μέρα ήταν κουραστική μεν αλλά τουλάχιστον περιεκτική στο 100%''.

    Μπράβο Billy, κατάφερες να σκεφτείς όπως οι Στωϊκοί φιλόσοφοι 2.000+ χρόνια πριν. Επιτυχία δεν το λες!

    Για σκέψου όμως να μην είχες καταφέρει ούτε αυτό?



    Τελευταία μέρα του Ιουλίου ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά με μια σχεδόν 1000αρα εξόρμηση στον νομό Κοζάνης και με 2 ήπια βουνά. 1ος στόχος μου το όρος με το παράξενο όνομα Μέλλια Βελλιά. Δεν έχω ιδέα απο που προήλθε η ονομασία του. Μάλιστα είχα κατά νου να ρωτήσω κανέναν στην Ξηρολίμνη απο την οποία θα ανέβαινα ψηλότερα. Τελικά το ξέχασα όταν έφτασα εκεί. 450Km ήταν αυτά, πολλές σκέψεις μέχρι να φτάσω πάνω. Το μυαλό κουρασμένο ειδικά τέτοια εποχή. Συγχωρέστε με. Στο ίντερνετ δε βρήκα πουθενά κάποια πληροφορία. Θα μείνει ένα μυστήριο η ονομασία αυτού του φιλόξενου κατά τα άλλα βουνού.


    Απο το χωριό Ξηρολίμνη λοιπόν στις ανατολικές παρυφές του βουνού, ένας χωματόδρομος αρκετά δύσβατος σε μερικά σημεία, με οδήγησε ψηλότερα.










    Απο αυτήν την πλευρά είχε λίγο πράσινο



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mellia vellia 2.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	437300





    Σύντομα όμως έφτασα σε τεράστιο οροπέδιο με υποαλπικά λιβάδια. Πανέμορφη διαδρομή απο ένα σημείο και μετά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mellia vellia.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	88,6 KB 
ID:	437301



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mellia vellia 3.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	77,0 KB 
ID:	437302






    Σε αυτό το σημείο ο δρόμος σταματά. Η τοποθεσία ονομάζεται 9 βρύσες και άκουσον άκουσον, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΡΥΣΗ ΕΔΩ!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	437303




    Απέναντι διακρίνεται το Άσκιο με υψόμετρο 2107m. Είχα ανέβει πριν σχεδόν 3 χρόνια στην κορυφή του.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	437304






    Κερδίζοντας ύψος κοιτώντας προς τα πίσω το τεράστιο οροπέδιο.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	437305






    Γνώριζα αρκετό καιρό ότι το συγκεκριμένο βουνό έχει ανεμογεννήτριες στην κορυφογραμμή του. Φυσικά επέλεξα να το ανέβω ορειβατικά καλύπτοντας μια υψομετρική διαφορά σχεδόν 400m.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	437306
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Έχοντας ανέβει αρκετά ψηλότερα η θέα γίνεται πανοραμική.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	437307




    Η κλίση ήπια όπως και το τεραίν φιλικό.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	437308




    Η πλαγιά πάντως ήταν μεγάλη παρόλο που η ανεμογεννήτρια φαινόταν κοντά απο το σημείο που ξεκίνησα. Ανέβαινα, ανέβαινα όμως πλησίαζα πολύ αργά. Η απόσταση ήταν μεγάλη αλλά το μάτι μπερδευόταν όπως γίνεται συνήθως.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	437309



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	85,6 KB 
ID:	437310





    Έχοντας φτάσει κοντά στην κορυφογραμμή αποκαλύπτεται η νοτιοδυτική πλευρά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	437311




    Εντάξει είναι τελείως άσχετο το κομμάτι σίδερο με το τοπίο, όμως είναι τεράστιο και νιώθω ένα δέος απο κάτω του. Πάντως ελάχιστα δούλευαν εκείνη τη μέρα με μέτριο αέρα. Τζάμπα η καταστροφή του βουνού χωρίς μάλιστα κανένα πραγματικό όφελος στην τσέπη των απλών ανθρώπων.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.JPG 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	437312





    Ενώ υπήρχε χωματόδρομος που θα μπορούσα να ακολουθήσω, αποφασίζω να το πάω καθαρά ορειβατικά τραβερσάροντας χορταριασμένες πλαγιές. Κάνω σαν να μη βλέπω τα σιδερένια τέρατα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	437313




    Άσκιο απέναντι με τα σύννεφα να δίνουν μια διαφορετική νότα στο τοπίο.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	437314






    Φτάνω στην τελική ανάβαση για την κορυφή





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	437315






    Ενδιάμεσα υπάρχει ένας κούκος.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	437316
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Το κολωνάκι διακρίνεται στο βάθος




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	87,0 KB 
ID:	437317





    Κορυφή Σκοπιά 1.754m




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	437318






    Στο βάθος ο Βούρινος που ανέβηκα τον περασμένο Οκτώβρη.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	88,5 KB 
ID:	437319





    Άσκιο




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	82,2 KB 
ID:	437320






    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Όταν επέστρεψα στο σημείο που ξεκίνησα τράβηξα κάποια χιλιόμετρα ανατολικά για να δω μια εντυπωσιακή πράσινη λίμνη που έχει δημιουργηθεί μέσα σε ένα παλιό λατομείο. Όταν ο άνθρωπος έστω και άθελά του συνεργάζεται με τη φύση, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μαγικό. Απολαύστε χρώματα!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	437321





    Honda NC700 enduro edition





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	437322





    Κατέβηκα και χαμηλά απο έναν παλιό δρόμο ο οποίος είναι σε κακή κατάσταση. Εκεί περικυκλωμένος απο τα βράχια η αίσθηση ήταν πολύ διαφορετική




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	437324



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	437323





    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Επιστροφή κοντά στο χωριό που βρισκόμουν νωρίτερα. Λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα βρίσκεται το χωριό Σκήτη. Απο εκεί μέσω μιας τεράστιας χωμάτινης διαδρομής βρέθηκα σχεδόν στα 2000μ στο όρος Άσκιο.











    Ο δρόμος ήταν εύκολος λόγω του αιολικού πάρκου που έχει εγκατασταθεί ΚΑΙ σε αυτό το βουνό.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	askio 2.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	437325





    Η αλήθεια είναι όμως ότι η διαδρομή ήταν απολαυστική. Ας δούμε και τη θετική πλευρά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Askio.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	85,1 KB 
ID:	437326




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	askio 3.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	437327






    Εδώ σταμάτησα όπως και 3 χρόνια πριν. Θέα απεριόριστη και δροσιά πάνω απο όλα!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	437328




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	437329





    Μιας και είχα πεινάσει λίγο, είπα να πάω ξανά στην κορυφή του Ασκίου να τσιμπήσω κάτι πρόχειρο με ησυχία, εκπληκτική θέα και δροσιά! 2.107m ύψόμετρο.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	437330





    Κοιτώντας προς Πτολεμαϊδα





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	437331






    Οι ανεμογεννήτριες χαλάνε κάπως την εικόνα. Όμως και πάλι ένιωθα δέος με τις αχανείς εκτάσεις.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	437332





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	437333





    Παιχνίδι των ακτίνων του Ηλίου με τα σύννεφα.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	437334
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Κοιτώντας προς Νάματα




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	437335





    Απο το βουνό κατέβηκα στην Εράτυρα μέσω μιας καταπληκτικής διαδρομής που δεν είχε ανοιχτεί πριν 3 χρόνια που είχα έρθει εδώ.










    Θαυμάστε εικόνες




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pros eratura.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	437336





    Μονή Αγίου Αθανασίου λίγο πριν φτάσω στην Εράτυρα.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	askio 4.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	437337





    Επιστρέφοντας απο Γρεβενά προς Καλαμπάκα είδα ακόμη μια λίμνη η οποία δε φαίνεται εύκολα απο τον κεντρικό δρόμο και προσεγγίζεται απο έναν σύντομο χωματόδρομο. Ανώνυμη λίμνη, δε βρήκα πληροφορίες για αυτήν. Την πρόσεξα τελευταία στιγμή απο τη δορυφορική εικόνα μιας και είχα απο πριν πλοήγηση (σχεδόν ποτέ δε χρησιμοποιώ πλοήγηση σε δρόμους που γνωρίζω για αυτό και δεν την είχα προσέξει τόσο καιρό).



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	437338




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	437339




    Είναι σε όμορφη τοποθεσία και σε υψόμετρο περίπου 600m. Το όλο περιβάλλον μου έβγαλε κάτι γαλήνιο παρόλο που βρίσκεται πολύ κοντά στον κεντρικό δρόμο Γρεβενών-Καλαμπάκας.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	437340





    Φέρτε στο μυαλό σας τις ανεμογεννήτριες και τη συγκεκριμένη λίμνη ας πούμε. Ανθρώπινες παρεμβάσεις και οι δύο όμως καμία σχέση σε προσφορά στο τοπίο.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	437341







    Ακόμα μια εξόρμηση με πανέμορφες εικόνες έφτασε στο τέλος της. Αυτό που μου έμεινε ήταν το πόσο εύκολα μπορεί ο άνθρωπος να χαλάσει μια πανέμορφη εικόνα αλλά και το πόσο εύκολα μπορεί απο το πουθενά να δημιουργήσει κάτι όμορφο έστω και σε συνεργασία με τη φύση.

    Θα μου πεις, άνθρωπος είναι αυτός. Ικανός για το καλύτερο αλλά και για το χειρότερο. Ας σκεφτώ λοιπόν αφαιρετικά όπως ξεκίνησα στην αρχή του ταξιδιωτικού. Θα μπορούσε ο άνθρωπος να μην υπήρχε καν οπότε ας κρατήσουμε τα θετικά που έχει κάνει!

    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    "Το ηθικό δίδαγμα της έρευνας είναι ότι και στη ζωή πρέπει να σκέφτεσαι αφαιρετικά. Όπως δηλαδή οι αθλητές που κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο. Μόνο αν σκεφτείς τι θα μπορούσες να μην έχεις απο αυτά που έχεις, μπορείς να φτάσεις κοντά στο να είσαι ''ευτυχισμένος''. Αν σκέφτεσαι όπως οι κάτοχοι ασημένιων μεταλλίων τότε δυστυχώς η ζωή σου θα είναι γεμάτη δυσκολίες, αποδοχής κυρίως!"

    Το ταξίδι μοναδικό όπως πάντα, χαίρομαι που είσαι εντάξει με το χάλκινο, αλλά για θύμισέ μας ποιος πήρε τα χρυσό και ασημένιο;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    "Το ηθικό δίδαγμα της έρευνας είναι ότι και στη ζωή πρέπει να σκέφτεσαι αφαιρετικά. Όπως δηλαδή οι αθλητές που κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο. Μόνο αν σκεφτείς τι θα μπορούσες να μην έχεις απο αυτά που έχεις, μπορείς να φτάσεις κοντά στο να είσαι ''ευτυχισμένος''. Αν σκέφτεσαι όπως οι κάτοχοι ασημένιων μεταλλίων τότε δυστυχώς η ζωή σου θα είναι γεμάτη δυσκολίες, αποδοχής κυρίως!"

    Το ταξίδι μοναδικό όπως πάντα, χαίρομαι που είσαι εντάξει με το χάλκινο, αλλά για θύμισέ μας ποιος πήρε τα χρυσό και ασημένιο;

    Να είσαι καλά φίλε! Το χρυσό το παίρνει πάντα ο Κούλης τα τελευταία χρόνια! Το ασημένιο ίσως ο Αδωνις?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Μπράβο ρε φίλε. Μου αρέσουν πολύ και οι προβληματισμοί σου. Πιστεύω εξηγείται μιας και έχουμε πολύ μοναχικό χρόνο πάνω στη σέλα. Και εγώ το κάνω αυτό.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Μπράβο ρε φίλε. Μου αρέσουν πολύ και οι προβληματισμοί σου. Πιστεύω εξηγείται μιας και έχουμε πολύ μοναχικό χρόνο πάνω στη σέλα. Και εγώ το κάνω αυτό.

    Ισχύει ότι οι ώρες πάνω στη σέλα και τα τοπία που βλέπουμε περπατώντας είναι ιδανικά για φιλοσοφία! Να είσαι καλά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    και παλι αμετρητα μπραβο billy για τις ομορφιες που μας χαριζεις ,
    ( μερη που δεν προκειται να παμε σιγουρα οι περισσοτεροι εδω μεσα ...)
    billy εδω εχεις παει η εχεις σκοπο να πας ? γιατι μου φαινεται καπως υπερβολικος ο τιτλος για τον πιο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ δρομο-μερος στην ελλαδα ...(αλλα αφου περναει αυτοκινητο λογικα ειναι βατος ο δρομος) αλλα βλεποντας το video οντως σε τρομαζει η διαδρομη....εδω σιγουρα πας ΜΟΝΟ με παρεα κ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχη....
    https://instanews.gr/99548/ellada/sk...thyni-vid.html
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 07/08/2022 στις 19:34.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μπράβο Βασίλη! Όμορφες εικόνες και γαμω τις εισαγωγές
    Εμένα μου άρεσαν και οι ανεμογεννήτριες! Το ξέρω ότι η ανθρώπινη παρέμβαση χαλάει αλλά το δέος πού ένιωσες το έχω νοιώσει κι εγώ και σε καταλαβαίνω!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Μπράβο ρε φίλε!

    Πέρα από τις ωραίες φωτό και τα τοπία, πέρα από τις οδηγικές ικανότητες πέρα από όλα, εγώ εκτιμώ το attitude σου.

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Ωραιος ο Βασιλης για αλλη μια φορα.
    Τρομερες φωτο.
    Συνεχισε δυνατα!!!
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    και παλι αμετρητα μπραβο billy για τις ομορφιες που μας χαριζεις ,
    ( μερη που δεν προκειται να παμε σιγουρα οι περισσοτεροι εδω μεσα ...)
    billy εδω εχεις παει η εχεις σκοπο να πας ? γιατι μου φαινεται καπως υπερβολικος ο τιτλος για τον πιο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ δρομο-μερος στην ελλαδα ...(αλλα αφου περναει αυτοκινητο λογικα ειναι βατος ο δρομος) αλλα βλεποντας το video οντως σε τρομαζει η διαδρομη....εδω σιγουρα πας ΜΟΝΟ με παρεα κ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχη....
    https://instanews.gr/99548/ellada/sk...thyni-vid.html


    Να είσαι καλά φίλε!


    Φυσικά έχω κάνει τη διαδρομή απο Περδικάκι μέχρι Πατιόπουλο. Όμορφη αλλά σε καμία περίπτωση επικίνδυνη. Δηλαδή οκ πρέπει να έχουμε χιλιάδες πιο επικίνδυνες χωμάτινες διαδρομές στην Ελλάδα! Απλά αυτό κάποτε γράφτηκε σε κάποιο σάιτ και ως συνήθως κάθε τόσο ανακυκλώνεται χωρίς καμία έρευνα απο τον συντάκτη.

    Η διαδρομή εδώ





    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μπράβο Βασίλη! Όμορφες εικόνες και γαμω τις εισαγωγές
    Εμένα μου άρεσαν και οι ανεμογεννήτριες! Το ξέρω ότι η ανθρώπινη παρέμβαση χαλάει αλλά το δέος πού ένιωσες το έχω νοιώσει κι εγώ και σε καταλαβαίνω!

    Εδώ που φτάσαμε καλό είναι να βλέπουμε τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Δηλαδή τουλάχιστον δημιουργείται μια βατή ορεινή χωμάτινη διαδρομή που δε θα υπήρχε!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Μπράβο ρε φίλε!

    Πέρα από τις ωραίες φωτό και τα τοπία, πέρα από τις οδηγικές ικανότητες πέρα από όλα, εγώ εκτιμώ το attitude σου.

    Σε ευχαριστώ αδερφέ!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ωραιος ο Βασιλης για αλλη μια φορα.
    Τρομερες φωτο.
    Συνεχισε δυνατα!!!

    Να είσαι καλά φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 16 και 31 Οκτωμβριου 0-300 Riding School
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:27
  2. track day 30-31/7
    από Dr.Evil στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 15:20
  3. 04.31 Αμ
    από 955i στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 18:02
  4. Δευτέρα 31/01 For Fazer Owners
    από daredevil28 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2005, 19:13
  5. Δευτερα 31/01
    από daredevil28 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2005, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF