Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Τροχαίο/Συμβουλές

  1. #1

    Τροχαίο/Συμβουλές

    παρακαλώ τα φώτα σας,
    είχα ένα τροχαίο με τραυματισμό (αυτοκίνητο παραβίασε κόκκινο), ήρθε τροχαία, ασθενοφόρο, τπτ σπουδαίο σωματικά, αρκετά υλικά.
    ο τροχαίος μου είπε ότι μπορώ να κάνω καταγγελία μέσα σε 3 μήνες (νόμιζα ήταν αυτεπάγγελτο).
    η ασφαλιστική του αυτοκινήτου εκτός φιλικού διακανονισμού (καλή τύχη να έχουμε...)

    ποια η γνώμη σας; καταγγελία στην τροχαία και αγωγή αποζημίωσης για να αρχίσουν τα πράγματα να κυλάνε ή αρχικά με το μαλακό;
    surfing the wild side

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Δεν υπάρχουν "με το μαλακό" σε αυτα τα θέματα.
    Έπρεπε ηδη να εχες επικοινωνήσει με τον Κούγια !

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    παρακαλώ τα φώτα σας,
    είχα ένα τροχαίο με τραυματισμό (αυτοκίνητο παραβίασε κόκκινο), ήρθε τροχαία, ασθενοφόρο, τπτ σπουδαίο σωματικά, αρκετά υλικά.
    ο τροχαίος μου είπε ότι μπορώ να κάνω καταγγελία μέσα σε 3 μήνες (νόμιζα ήταν αυτεπάγγελτο).
    η ασφαλιστική του αυτοκινήτου εκτός φιλικού διακανονισμού (καλή τύχη να έχουμε...)

    ποια η γνώμη σας; καταγγελία στην τροχαία και αγωγή αποζημίωσης για να αρχίσουν τα πράγματα να κυλάνε ή αρχικά με το μαλακό;
    1. Κάνεις έγκληση για σωματικές βλάβες από αμέλεια. Την υποβάλεις σε κάποιο Α.Τ. ή μέσω δικηγόρου στην Εισαγγελεία για πιο fast track διαδικασία.
    Οι εγκλήσεις δεν γίνονται αυτεπάγγελτα. Πρέπει να ζητήσεις την ποινική δίωξη του υπαιτιού.
    2. Στέλνεις εξώδικο στην Ασφαλιστική. Ανάλογα με την απάντηση προχωράς στο 3.
    3. Καταθέτεις αγωγή για την ζημία που έχεις υποστεί. Σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές και διάφορα κονδύλια που ουσιαστικά έχουν να κάνουν ανά περίπτωση π.χ. αν έχασες μέρες από δουλειά, αν ακύρωσες ταξίδι, μείωση εμπορικής αξίας αυτοκινήτου ηθική βλάβη κλπ κλπ.

    Υ.γ. Επειδή μιλάμε για φωτεινό σηματοδότη. Σου έχει κάνει θετική δήλωση?
    Έχει καταθέσει ότι πέρασε με κόκκινο ?
    Αν όχι , έχεις κρατήσει κάποιο κινητό κάποιου μάρτυρα?
    Είχες συνεπιβάτη?
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 05/08/2022 στις 15:57.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    1. Κάνεις έγκληση για σωματικές βλάβες από αμέλεια. Την υποβάλεις σε κάποιο Α.Τ. ή μέσω δικηγόρου στην Εισαγγελεία για πιο fast track διαδικασία.
    Οι εγκλήσεις δεν γίνονται αυτεπάγγελτα. Πρέπει να ζητήσεις την ποινική δίωξη του υπαιτιού.
    2. Στέλνεις εξώδικο στην Ασφαλιστική. Ανάλογα με την απάντηση προχωράς στο 3.
    3. Καταθέτεις αγωγή για την ζημία που έχεις υποστεί. Σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές και διάφορα κονδύλια που ουσιαστικά έχουν να κάνουν ανά περίπτωση π.χ. αν έχασες μέρες από δουλειά, αν ακύρωσες ταξίδι, μείωση εμπορικής αξίας αυτοκινήτου ηθική βλάβη κλπ κλπ.

    Υ.γ. Επειδή μιλάμε για φωτεινό σηματοδότη. Σου έχει κάνει θετική δήλωση?
    Έχει καταθέσει ότι πέρασε με κόκκινο ?
    Αν όχι , έχεις κρατήσει κάποιο κινητό κάποιου μάρτυρα?
    Είχες συνεπιβάτη?
    έχει κάνει θετική δήλωση, έχω 2 μάρτυρες και έχει υπογράψει στο δελτίο τροχαίου ατυχήματος ότι πέρασε με κόκκινο.
    για το 1 δεν είμαι σίγουρος, γιατί να θέλω την ποινική του δίωξη;
    surfing the wild side

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    έχει κάνει θετική δήλωση, έχω 2 μάρτυρες και έχει υπογράψει στο δελτίο τροχαίου ατυχήματος ότι πέρασε με κόκκινο.
    για το 1 δεν είμαι σίγουρος, γιατί να θέλω την ποινική του δίωξη;
    Το να σφάζεις το κόκκινο είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εξ αμελείας.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Άμα πηγαίνεις με 80 αντί με 50 σε κατοικημένη περιοχή και περάσεις κόκκινο γιατί δε το "είδες" είσαι δολοφόνος να το πούμε απλά.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    έχει κάνει θετική δήλωση, έχω 2 μάρτυρες και έχει υπογράψει στο δελτίο τροχαίου ατυχήματος ότι πέρασε με κόκκινο.
    για το 1 δεν είμαι σίγουρος, γιατί να θέλω την ποινική του δίωξη;
    Γιατί έχεις σωματικές βλάβες, γιατί είναι μοχλός πίεσης πολλοί λόγοι.
    Καλύτερα να κάνεις πάντα όλα τα τυπικά και μετά αν αποζημιωθείς απλά ανακαλείς την έγκληση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το να σφάζεις το κόκκινο είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εξ αμελείας.....
    Δεν υπάρχει απόπειρα και αμέλεια στην ίδια πρόταση.
    Η απόπειρα εμπεριέχει δόλο και ο δόλος είναι αντιθετο της αμέλειας.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Είμαι αμελής, πήγαινα με 150 σε δρόμο με 50 όριο.Δεν είχα δόλο,ζητών την επιείκεια σας!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το να σφάζεις το κόκκινο είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εξ αμελείας.....
    Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη είναι ποινικό αδίκημα . Αν ακολουθήσει απώλεια ζωής δικάζεσαι και αν καταδικαστείς η απόφαση γράφει ανθρωποκτονία εξ αμελειας ποινή φυλάκισης με αναστολή 3 ετών και ελεύθερος να συνεχίσεις να σφάζεις ερυθρούς σηματοδότες .
    Αν εν μέσω της αναστολής είσαι υπαίτιος θανατηφόρου τροχαίου πληρώνεις την προηγούμενη ποινή φυλάκισης και συνεχίζεις κανονικά ελεύθερος και ούτω καθεξής
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη είναι ποινικό αδίκημα . Αν ακολουθήσει απώλεια ζωής δικάζεσαι και αν καταδικαστείς η απόφαση γράφει ανθρωποκτονία εξ αμελειας ποινή φυλάκισης με αναστολή 3 ετών και ελεύθερος να συνεχίσεις να σφάζεις ερυθρούς σηματοδότες .
    Αν εν μέσω της αναστολής είσαι υπαίτιος θανατηφόρου τροχαίου πληρώνεις την προηγούμενη ποινή φυλάκισης και συνεχίζεις κανονικά ελεύθερος και ούτω καθεξής
    ΔΕΝ νομιζω,αλλα καλυτερα θα μας τα πει ο βρυκολακας απο πανω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    παρακαλώ τα φώτα σας,
    είχα ένα τροχαίο με τραυματισμό (αυτοκίνητο παραβίασε κόκκινο), ήρθε τροχαία, ασθενοφόρο, τπτ σπουδαίο σωματικά, αρκετά υλικά.
    ο τροχαίος μου είπε ότι μπορώ να κάνω καταγγελία μέσα σε 3 μήνες (νόμιζα ήταν αυτεπάγγελτο).
    η ασφαλιστική του αυτοκινήτου εκτός φιλικού διακανονισμού (καλή τύχη να έχουμε...)

    ποια η γνώμη σας; καταγγελία στην τροχαία και αγωγή αποζημίωσης για να αρχίσουν τα πράγματα να κυλάνε ή αρχικά με το μαλακό;
    Σε τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό, σχηματίζεται δικογραφία και διαβιβάζεται στην εισαγγελία, είτε ο παθών επιθυμεί είτε όχι την ποινική δίωξη του υπαιτίου. Κανονικά, θα σε καλέσουν για κατάθεση από το τμήμα τροχαίας που έκανε καταγραφή του ατυχήματος, όπου εκεί θα κληθείς να απαντήσεις στην ερώτηση αν επιθυμείς ή όχι την ποινική δίωξη του έτερου οδηγού.

    Η απάντησή σου πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι, επιθυμώ! Ο λόγος είναι να ασκηθεί πίεση στην ασφαλιστική του για την αστική σου αποζημίωση, για να το πούμε στην καθομιλουμένη, ο άλλος οδηγός θα πει στην δική του ασφαλιστική: "να σας πω, δήλωσα ότι φταίω κι εμένα με κυνηγάει, κοιτάξτε να του δώσετε τα λεφτά μην σας ....."

    Μπορέίς να κάνεις ανάκλησή της στην έδρα του δικαστηρίου, όταν έρθει η ώρα για την ποινική διαδικασία.

    Το ότι δεν είναι στο φιλικό διακανισμό, είναι άσχετο, καθώς ο διακανοσμός ισχύει μόνο σε περίπτωση υλικών ζημιών. Οπότε πρέπει άμεσα να απευθυνθείς σε δικηγόρο αστικού δικαίου, να σου πει τις περαιτέρω ενέργειες.

    Αγωγή μπορείς να καταθέσεις εντός 5ετίας, οχι εσύ αλλά δικηγόρος γιατί στα αστικά δικαστήρια μόνο αυτοί μπορούν να παρίσταται. Μην μπλέξεις με υπομνήματα που θα γράψει ο καθε τυχαίος για να το καταθέσεις στην ασφαλιστική.

    Κλείνοντας, θέλω να ρωτήσω ένα βασικό. Όταν ήρθε η τροχαία, δήλωσες τραυματισμό ή δήλωσες σε πρώτη φάση "δεν έχω τίποτα", πήγες σπίτι, πόναγες κι έπειτα πήγες νοσοκομείο;

    Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.[/QUOTE]

    Η πρόκληση θανατηφόρου τροχαίου από παραβίαση ερυθρου σηματοδότη δικάζεται ποινικά μεν ανθωποκτονια από αμέλεια δε.

    Και πουσαι αν χάσεις άνθρωπο δεν στον φέρνει πίσω η αστική αποζημίωση
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.
    Η πρόκληση θανατηφόρου τροχαίου από παραβίαση ερυθρου σηματοδότη δικάζεται ποινικά μεν ανθωποκτονια από αμέλεια δε.

    Και πουσαι αν χάσεις άνθρωπο δεν στον φέρνει πίσω η αστική αποζημίωση[/QUOTE]

    Ειναι ομως μια απαλυνση των οικονομικων συνεπειων του να χασεις το στηριγμα σου.ειδικα αν ο εκλιπων συντηρουσε τους εναπομειναντες.''Οδεν κακον ,αμιγες καλου'' λεγαν οι αρχαιοι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vforvendetta85 Προβολή μηνύματος
    Σε τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό, σχηματίζεται δικογραφία και διαβιβάζεται στην εισαγγελία, είτε ο παθών επιθυμεί είτε όχι την ποινική δίωξη του υπαιτίου. Κανονικά, θα σε καλέσουν για κατάθεση από το τμήμα τροχαίας που έκανε καταγραφή του ατυχήματος, όπου εκεί θα κληθείς να απαντήσεις στην ερώτηση αν επιθυμείς ή όχι την ποινική δίωξη του έτερου οδηγού.

    Η απάντησή σου πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι, επιθυμώ! Ο λόγος είναι να ασκηθεί πίεση στην ασφαλιστική του για την αστική σου αποζημίωση, για να το πούμε στην καθομιλουμένη, ο άλλος οδηγός θα πει στην δική του ασφαλιστική: "να σας πω, δήλωσα ότι φταίω κι εμένα με κυνηγάει, κοιτάξτε να του δώσετε τα λεφτά μην σας ....."

    Μπορέίς να κάνεις ανάκλησή της στην έδρα του δικαστηρίου, όταν έρθει η ώρα για την ποινική διαδικασία.

    Το ότι δεν είναι στο φιλικό διακανισμό, είναι άσχετο, καθώς ο διακανοσμός ισχύει μόνο σε περίπτωση υλικών ζημιών. Οπότε πρέπει άμεσα να απευθυνθείς σε δικηγόρο αστικού δικαίου, να σου πει τις περαιτέρω ενέργειες.

    Αγωγή μπορείς να καταθέσεις εντός 5ετίας, οχι εσύ αλλά δικηγόρος γιατί στα αστικά δικαστήρια μόνο αυτοί μπορούν να παρίσταται. Μην μπλέξεις με υπομνήματα που θα γράψει ο καθε τυχαίος για να το καταθέσεις στην ασφαλιστική.

    Κλείνοντας, θέλω να ρωτήσω ένα βασικό. Όταν ήρθε η τροχαία, δήλωσες τραυματισμό ή δήλωσες σε πρώτη φάση "δεν έχω τίποτα", πήγες σπίτι, πόναγες κι έπειτα πήγες νοσοκομείο;

    Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.
    Δήλωσα τραυματισμό, περιμέναμε ασθενοφόρο το οποίο αργούσε και πήγα σε νοσοκομείο με ιδιωτικό μέσο.

    Παρόλα αυτό συντάχθηκε: "ΔΕΛΤΙΟ ΟΔΙΚΟΥ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΥΛΙΚΩΝ ΖΗΜΙΩΝ" και ο τροχαίος μου είπε επι λέξη: "αν θέλεις να κάνεις καταγγελία μπορείς μέσα σε 3 μήνες". Τον ρώτησα εφόσον υπάρχει τραυματισμός δεν είναι αυτεπάγγελτο και μου είπε "όχι". Να υποψιαστώ πως ο τροχαίος ήθελε να πέσει στα μαλακά ο θύτης εφόσον πριν λίγες μέρες είχε ορκιστεί στο ΠΝ? (αλλοδαπός μεν).
    surfing the wild side

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    Δήλωσα τραυματισμό, περιμέναμε ασθενοφόρο το οποίο αργούσε και πήγα σε νοσοκομείο με ιδιωτικό μέσο.

    Παρόλα αυτό συντάχθηκε: "ΔΕΛΤΙΟ ΟΔΙΚΟΥ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΥΛΙΚΩΝ ΖΗΜΙΩΝ" και ο τροχαίος μου είπε επι λέξη: "αν θέλεις να κάνεις καταγγελία μπορείς μέσα σε 3 μήνες". Τον ρώτησα εφόσον υπάρχει τραυματισμός δεν είναι αυτεπάγγελτο και μου είπε "όχι". Να υποψιαστώ πως ο τροχαίος ήθελε να πέσει στα μαλακά ο θύτης εφόσον πριν λίγες μέρες είχε ορκιστεί στο ΠΝ? (αλλοδαπός μεν).
    πολυ πισπιριγκου βλεπεις
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 11:11
  2. Κι άλλο τροχαίο...
    από jtoros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 03:16
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 12:37
  4. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF