Σελίδα 76 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 26667172737475767778798081 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.126 έως 1.140 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #1126
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για όσα εργαλεία θέλετε να πάρετε, μη ψάχνετε δικαιολογίες. Ακόμα και αν δε το χρειάζεστε, φτάνει που το θέλετε.
    Δεν είναι δικαιολογία κύριε πόλισμαν,εγώ αν πήγα στο Μαραθώνα είναι γιατί έχω ένα κουμπάρο εκεί και πήγα να τον δω.Να ήταν κι ο Αρίστος μαζί,μίλα ρε Αρίστο!

  2. #1127
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Βγάζει η Stanley τροχούς;
    Ε, πάρε κι εσύ να έχεις

    Ένα 115 makita η Bosch ρεύματος θέλω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #1128
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Τζαμπα πραμα το parkside set... 320€ πηρα το σετ dewalt με 5Ah αλλα καταφερα και το πηρα σε εταιρια χωρις φπα αρα 258 μου βγηκε..

    Και χωρις βαλίτσα, τα μεταφερεις στη μασχαλη..

    Συνημμένο 441842

    https://www.skroutz.gr/s/8935971/Dew...%BA%CE%B7.html
    Συνημμένο 441843
    Κακως κανεις αυτη την συγκριση και ειναι και περα για περα λαθος, αν αφαιρεσεις τον ΦΠΑ και απο τα parkside ο πακετακι βγαινει στα 153€.
    Να επισημανω οτι αν συγκρινεις την σεγα και την πλανη μπααριας (παντα solo) που θα βγαλει την Δευτερα με τις αντιστοιχες της Dewalt, αστα ειναι 2,5 φορες πανω η Dewalt. Και ναι ως επαγγελματιας και αρκετα ψαγμενος πια με τετοια εργαλεια, τολμω να πω πως για αυτο που κανουν αυτα τα εργαλεια σε αυτες τις τιμες εινια αξιοπρεπεστατα.
    Χαχα ειμαι και λιγο αρνητικα προκατηλλημενος με τα Dewalt πια, ειδικα με τα δραπανα μπαταριας, αλλα αυτο ειναι αποψη μου.
    Οπως και να χει καλοταξιδο το πακετο.. :P

  4. #1129
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bilias78 Προβολή μηνύματος
    Κακως κανεις αυτη την συγκριση και ειναι και περα για περα λαθος, αν αφαιρεσεις τον ΦΠΑ και απο τα parkside ο πακετακι βγαινει στα 153€.
    Να επισημανω οτι αν συγκρινεις την σεγα και την πλανη μπααριας (παντα solo) που θα βγαλει την Δευτερα με τις αντιστοιχες της Dewalt, αστα ειναι 2,5 φορες πανω η Dewalt. Και ναι ως επαγγελματιας και αρκετα ψαγμενος πια με τετοια εργαλεια, τολμω να πω πως για αυτο που κανουν αυτα τα εργαλεια σε αυτες τις τιμες εινια αξιοπρεπεστατα.
    Χαχα ειμαι και λιγο αρνητικα προκατηλλημενος με τα Dewalt πια, ειδικα με τα δραπανα μπαταριας, αλλα αυτο ειναι αποψη μου.
    Οπως και να χει καλοταξιδο το πακετο.. :P
    Το θέμα μου ειναι οτι στα dewalt βγαζει η ξένη εταιρία, ο έλληνας αντιπρόσωπος και το μαγαζί. Στα parkside η lidl παιρνει ολόκληρη την πίτα, για αυτό τα θεωρώ ακριβά για αυτό που είναι. Και η ποιότητα κατασκευης δεν συγκρίνεται, τα parkside - αν σου τύχει κάποιο καλό που θα βγάζει δουλειά - παραμένουν χοντροκομμένες βαριές γκουμουτσες.

  5. #1130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Κάποια εργαλεία του Λιτλ γράφουν γκρίζλυ από κάτου, οπότε πληρώνουν δικαιώματα στον αμερικανο.

  6. #1131
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Κάποια εργαλεία του Λιτλ γράφουν γκρίζλυ από κάτου, οπότε πληρώνουν δικαιώματα στον αμερικανο.
    Γερμανός εισαγωγέας είναι, όπως ο Kompernass που θα δεις σε άλλα εργαλεία.

  7. #1132
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Grizzly και Kompernass είναι εταιρικά σχήματα της Lidl που απλά εμφανίζονται ως τρίτες εταιρείες για φορολογικούς λόγους.

  8. #1133
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Grizzly και Kompernass είναι εταιρικά σχήματα της Lidl που απλά εμφανίζονται ως τρίτες εταιρείες για φορολογικούς λόγους.
    Αυτό εξηγεί κάποια πράγματα. Εγώ υπέθετα ότι δεν είχαν αποκλειστική σχέση με το Lidl.

  9. #1134
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ε, πάρε κι εσύ να έχεις

    Ένα 115 makita η Bosch ρεύματος θέλω
    μακιτα 800αρη
    Sent from me using a computer.

  10. #1135
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Το παλμικό πάντως αν ισχύουν και στην πραγματικότητα τα 226nm που γράφουν, είναι καλή περίπτωση.

  11. #1136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Κατά τη γνώμη μου τα περισσότερα Parkside μπαταρίας αξίζουν (ειδικά η μαύρη σειρά Performance) για ερασιτεχνική (τουλάχιστον) χρήση, όχι μόνο λόγω τιμής πώλησης των ίδιων των εργαλείων, αλλά και (κυρίως) λόγω τιμών πώλησης τω μπαταριών τους. Πχ 4ΑΗ μπαταρία 20βολτη στα 33 ευρώ, είναι πολύ χαμηλή τιμή, και επειδή έχω ήδη μια ανάλογη 4άρα εδώ και 3 χρόνια, μπορώ να πω ότι δεν είναι καθόλου μάπα τα στοιχεία της. Κι επειδή εγώ τουλάχιστον ως ερασιτέχνης κάνω περιστασιακή χρήση των εργαλείων μπαταρίας, θεώρησα σκόπιμο να μπω στη σειρά εργαλείων μπαταρίας της Parkside, έχοντας κατά νου ότι και καλή σειρά εργαλείων να έπαιρνα (πχ μπλε Bosch) αργά ή γρήγορα οι μπαταρίες θα τα έφτυναν λόγω αχρησίας, αλλά στην περίπτωση των Bosch πχ το κόστος για μπαταρίες είναι περίπου 3πλάσιο από ότι στις Parkside.
    Για να μην παρεξηγηθώ, μιλώ καθαρά από τη σκοπιά του περιστασιακού χρήστη (κι έχοντας ανάλογα "σοβαρά" εργαλεία ρεύματος, για όπου υπάρχει ή βολεύει η παροχή πρίζας).

  12. #1137
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πολύ σωστός, έτσι σκέφτομαι κιεγω σαν ερασιτέχνης. Δεν υπάρχει περίπτωση εγώ να αγοράσω επαγγελματικό εργαλείο με μπαταρίες και αυτές να βγάλουν τα λεφτά τους.

  13. #1138
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2023
    Μηνύματα
    11
    να επισημανω οτι απο οταν βγηκαν οι μπαταρες λιθιου, μειωθηκε κατακορυφα το φαινομαινο ¨χαλασμενες μπαταριες¨, εγω εχω μπαταριες λιθιου bosch 14V απο το 2009 σε εξαιρετικη κατασταση, οποτε δεν ισχυει κατα βαση το επιχειρημα οτι οι μπαταριες τα φτυνου. Τουλαχιστον οχι τοσο γρηγορα και ευκολα οσο πριν μια 15ετια..

  14. #1139
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Φυσικά η τεχνολογία προχωράει. Πριν 15-20 χρόνια δεν ευρισκες εδώ ούτε μπαταρία Nimh ούτε καλό φορτιστή γιαυτες. Όταν άνοιξε η κινεζική αγορά ήρθαν απολα σε προσιτές τιμές. Το πρόβλημα θα είναι έτσι και αρπαχτουν με USA και κοπούν οι εισαγωγές από εκεί.

  15. #1140
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Σωστά τα λέτε. Αν δε σας χρειάζεται κάτι αγοράζεται lidl.

    Πολύ καλός τρόπος να σκορπάς λεφτά!

    Ένας άλλος καλός τρόπος να πετάς λεφτά είναι να αγοράζεις εργαλεία που είναι υπερβολικά ακριβά για τις ανάγκες σου.

    Οι μπαταρίες πάντως δε χαλάνε.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF