Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Ζώνη μέσης: Αξίζει;

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Για την ώρα οδηγώ scooter (και στη δουλειά και δικό μου). Αυτό τι ρόλο μπορεί να παίζει στις ενοχλήσεις της μέσης από το αν οδηγούσα άλλο τύπο μηχανής;
    με μια μηχανη η μεση καταπονηται λιγοτερο λογω της ικανοτητας αποσβεσης των κραδασμων!!!τι να σου κανει το αμορτισερακι απο το σκουτερ οταν πεφτεις μεσα στην λακουβα (μικρη ή μεγαλη)?ενω με μια αμορτισεραρα απο μια μηχαναρα δεν νιωθεις καν την λακουβα,το σαμαρακι,κτλ.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Καλά αυτά που γράφεις αλλά στη δουλειά δεν έχω την πολυτέλεια να μου πάρουν μηχανή. Τουλάχιστον το scooter είναι καλύτερο από παπί.

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Καλά αυτά που γράφεις αλλά στη δουλειά δεν έχω την πολυτέλεια να μου πάρουν μηχανή. Τουλάχιστον το scooter είναι καλύτερο από παπί.
    Κακως να το απαιτησεις και στην αναγκη απυλησε τους με παραιτηση!!!:rotflmao: :rotflmao:

    καλα ναι πρεπει να ειναι καλυτερο απο το παπι,αλλα δεν ξερω τελικα αν η ζωνη θα σε βοηθησει ή οχι .Πηγαινε παρε μια 50€ εχουν και δοκιμασε την!Αν και εχω τους ενδιασμους μου γιατι αν οι πονοι οφειλονται στην καταπονηση των δισκων αποκαθετες δυναμεις η ζωνη προφληλασει απο τις πλαγιες και οριζοντιες.
    Δεν περνας και απο κανεναν ορθοπεδικο μηπως μπορει να σε βοηθησει παραπανω??
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Για την ώρα οδηγώ scooter (και στη δουλειά και δικό μου). Αυτό τι ρόλο μπορεί να παίζει στις ενοχλήσεις της μέσης από το αν οδηγούσα άλλο τύπο μηχανής;
    Στο σκούτερ τα πόδια είναι τοποθετημένα μπροστά και όλες οι καταπονήσεις περνάνε άμεσα στη μέση σου.Τα πόδια δεν μπορούν (λόγω θέσης) να αποσβέσουν κραδασμούς (σαμαράκια λακούβες κλπ).Στα άλλα μηχανάκια (παπί, on off κλπ) τα πόδια βρίσκονται ακριβώς κάτω από τον άξονα του σώματος και μπορείς και στηρίζεσαι σ αυτά όταν περνας ανωμαλίες του οδοστρώματος.
    Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα οταν δανείζομαι το σκουτεράκι της συζύγου μου.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    357
    Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά!

    Σε μια αναλογία 4:3 θα κάνεις κοιλιακούς και ραχιαίους 3 φορές την βδομάδα και μετά απο κανένα μήνα θα το κάνεις 4 φορές την βδομάδα. Δεν σου παίρνει πάνω απο μισή ώρα.

    Ξαπλωμένος με τα γόνατα λυγισμένα (90 μοίρες η γωνία στα γόνατα) και τα πέλματα να ακουμπάνε ολόκληρα το πάτωμα (μην σηκώνεις τις μύτες ή τις φτέρνες). Στην αρχή (δεν ξέρω και σωματότυπο, βάρος, αν έχεις γυμναστεί ή όχι) μπορείς οσο είσαι ξαπλωμένος απλά να σηκώνεις τον κορμό με τεντωμένα μπροστά τα χέρια ώστε να ακουμπήσεις τα γόνατα (έχω και σχέδια απο κάτι προγράμματα personal training ου είχα σχεδιάσει παλαιότερα, αλλά τώρα δεν βολευει να τα βάλω) και πίσω πάλι. Αν εχεις γυμναστεί τότε τα χέρια μπορούν να είναι πίσω απο το κεφάλι ΑΛΛΑ να μην σπρώχνουν το κεφάλι προσ τα πάνω, απλά να είναι εκεί.

    Θα κάνεις 4 σετ απο 15 επαναλήψεις, με διάλλειμμα 1-1,5 λεπτό σε κάθε σετ.

    Μόλις κάνεις τα 4 σετ ξεκουράζεσαι 4-5 λεπτά, γυρνάς και πας για ραχιαίους. Απλά θα σηκώνεις αντίθετο χέρι - αντιθετο πόδι. 3 σετ απο 10-15 επαναλήψεις.

    Η ζώνη θα σε βοηθήσει σίγουρα, αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει να δεις:
    Στάση σώματος κατά την οδήγηση (αν καμπουριάζεις, η ζώνη δεν θα κάνει και πολλα)
    Στάση σώματος σε καναπέ, καρέκλα κτλ

    Εμένα προσωπικά η ζώνη με έχει βοηθήσει μόνο στα ταξίδια. Καθημέρινα δεν έχω δει καμμία διαφορά, πιο πολύ μπελάς είναι. Απλά κρατάω σωστή στάση σώματος στο γραφείο, στο σπιτι κτλ κτλ.

    Και να λάβετε υπ'όψιν σας ότι αν υπάρχει -πόνος στην μέση καλό θα ήταν για 2-3 μέρες να αφήσετε την μηχανή σας να ξεκουραστεί, και να γυμναστείτε πολύ ήπια (ποδήλατο, αντι τρέξιμο, κοιλιακοί ραχιαίοι, κτλ).

    Αυτά τα λίγα!

  6. #21
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Γιατί μπερδεύετε τα πράγματα?

    Η ζώνη μέσης είναι για να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ την μέση σε πτώσεις και παρεπιπτώντως την κρατάει και ζεστή σε μεγάλες διαδρομές.

    ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ σε καμία περίπτωση την μέση και την σπονδυλική στήλη και ρωτήστε όποιον ορθοπεδικό θέλετε για επιβεβαίωση.

    Ακόμη και οι καθαρά ορθοπεδικές ζώνες με τις πλαϊνές μπανέλες και τα λουράκια είναι απλά βοηθητικές για τις πρώτες ημέρες μετά από επεμβάσεις και επιβάλεται να κρατάς σωστή στάση σώματος για να λειτουργήσουν. Στάση που σε οποιαδήποτε μηχανή πάει περίπατο.

  7. #22
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    μεγαλες αποστασεις δεν παιζει να τις κανω χωρις ζωνη!


    (μιλαω για πανω απο 4-5 ωρες στη μηχανη εννοειται)
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ζωνη μεσης
    από suzukimaniac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 21:29
  2. Διπλη ζωνη μεσης σε full armour
    από zefos1100xx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2011, 20:19
  3. Αξιζει !!!!! Δειτε Το !!!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 07:36
  4. Διαβαστε Το Ολο!!!! Αξιζει!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2004, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF