Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Εκπαιδευτικό βίντεο για highside !!!!

  1. #16
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Συμφωνώ, το κομμάτι με το γκάζι είναι λίγο θολό γιατί αναφέρεται όταν είσαι σχετικά όρθιος, εξού και το slide..

    Απλά λέει αυτό "Don't roll it on or off just keep it constant. By doing this you act like a rev limiter and allow the rear tyre to regain grip more gradually thus preventing a highside." και γιαυτό το έβαλα.

    Τώρα άν γίνει εκεί που είσαι πλαγιασμένος ταμάλα, χρειάζεσαι, τύχη, ψυχραιμία και ανθεκτικά @@!!

    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  2. #17
    όσον αφορά το βιντεάκι, ο τύπος είναι απλά κωλοφαρδος.....καταρχας δεν κρατησε πουθενα το γκάζι ανοιχτό! το γκάζι που ακούμε είναι ακριβώς λόγω του high και της προσωρινής απώλεια πρόσφυσης για αυτο και ακουμε τις στροφες να ανεβαινουν αποτομα. στην συνέχεια εκλεισε το γκαζι και μάλιστα αποτομα και σωθηκε απο απλη κωλοφαρδία! ο μονος τροπος να γλιτωσεις ενα high είναι να καταφερεις όντως να μεινεις με το γκαζι εστω λίγο ανοιχτό και να αποφορτισεις το μπροστινο απο οποιοδηποτε βαρος, μπας και διορθωσει μονο του....οποιαδήποτε διορθωτικη κινηση κι αν δοκιμασουμε, δεν πρόκειται να βοηθησει ...

    μακρια απο μας...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  3. #18
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Συμφωνώ, το κομμάτι με το γκάζι είναι λίγο θολό γιατί αναφέρεται όταν είσαι σχετικά όρθιος, εξού και το slide..

    Απλά λέει αυτό "Don't roll it on or off just keep it constant. By doing this you act like a rev limiter and allow the rear tyre to regain grip more gradually thus preventing a highside." και γιαυτό το έβαλα.

    Τώρα άν γίνει εκεί που είσαι πλαγιασμένος ταμάλα, χρειάζεσαι, τύχη, ψυχραιμία και ανθεκτικά @@!!


    Θεωρητικά όλα γίνονται..... εμπειρικά πάντως πλην της κωλοφαρδίας τίποτα δεν σε σώζει.... γιατί πολύ απλά δεν προλαβαίνεις....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    όσον αφορά το βιντεάκι, ο τύπος είναι απλά κωλοφαρδος.....καταρχας δεν κρατησε πουθενα το γκάζι ανοιχτό! το γκάζι που ακούμε είναι ακριβώς λόγω του high και της προσωρινής απώλεια πρόσφυσης για αυτο και ακουμε τις στροφες να ανεβαινουν αποτομα. στην συνέχεια εκλεισε το γκαζι και μάλιστα αποτομα και σωθηκε απο απλη κωλοφαρδία! ο μονος τροπος να γλιτωσεις ενα high είναι να καταφερεις όντως να μεινεις με το γκαζι εστω λίγο ανοιχτό και να αποφορτισεις το μπροστινο απο οποιοδηποτε βαρος, μπας και διορθωσει μονο του....οποιαδήποτε διορθωτικη κινηση κι αν δοκιμασουμε, δεν πρόκειται να βοηθησει ...

    μακρια απο μας...
    Συμφωνώ...αν και ο τίτλος του τραγουδιού τα λέει όλα:
    "I Saw God Today"...
    Το παλικάρι σώθηκε επειδή του'γινε ο κώλος σουπιέρα και το μηχανάκι δεν τον πέταξε στο αντίθετο και στο αμάξι που ερχότανε!!!

  5. #20
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    sorry αλλά αυτό δέν ήταν 1 απλό highsiding, ο άνθρωπος ήταν super κωλόφαρδος άσε που το ζήταγε ο οργανισμός του κιόλας που έριχνε γκαζιές μέσα στην στροφή.

    εμένα πάντως στην περίπτωση μου παρόλο που άνοιξα όσο πρόλαβα το γκάζι δέν σώθηκε η απογείωση από την μηχανή, την στροφή πάντως την πήρε κανονικά το CBR.

    Ά ρε άτιμα Honda και χωρίς αναβάτη στρίβετε τάπα λέμε


    Honda CBR ....RR Rules:a19:

  6. #21
    χαιρετω!ρε παιδια στον αγιο οποιος απο σας παει νιωθει ασφαλεια με το δρομο?ειμαι χαλκιδεος κ εχω ενα κ6 1000 κ πριν 2 βδομαδες μετα απο μεγαλη προσπαθεια εξυσα γονατο:rotflmao:
    επιασα με εναν φιλο ακομα ενα πεταλο κ δωστου ξανα κ δωστου ξανα τελικα βρηκα....μονο απο αριστερα προσπαθησα κ απο τοτε δεν ετυχε να ξαναπαω ψιλοφοβαμαι τον δρομο ως προς την ασφαλτο κ περι προσφησης......λετε θα ειναι καλυτερα να κανω εξασκηση στο μπραλο?ζητω απεγνωσμενα τις συμβουλες σας

  7. #22
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.909
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mouts
    χαιρετω!ρε παιδια στον αγιο οποιος απο σας παει νιωθει ασφαλεια με το δρομο?ειμαι χαλκιδεος κ εχω ενα κ6 1000 κ πριν 2 βδομαδες μετα απο μεγαλη προσπαθεια εξυσα γονατο:rotflmao:
    επιασα με εναν φιλο ακομα ενα πεταλο κ δωστου ξανα κ δωστου ξανα τελικα βρηκα....μονο απο αριστερα προσπαθησα κ απο τοτε δεν ετυχε να ξαναπαω ψιλοφοβαμαι τον δρομο ως προς την ασφαλτο κ περι προσφησης......λετε θα ειναι καλυτερα να κανω εξασκηση στο μπραλο?ζητω απεγνωσμενα τις συμβουλες σας
    Καλο θα ηταν να μην κανεις καθολου προπονηση στον δρομο(μονο πιστα) αλλα αν επιμενεις ανεβα ή κατεβα Δομοκο.
    Εξυσα πατακια στο fazer, καινουργια ασφαλτο και ασυληπτο κρατημα.

    Τωρα ειμαι Σερρες και δεν μπορω να μπω πιστα γιατι ρουμανοι εχουν κλεισει για 4ημερο την πιστα.

  8. #23
    το ξερω ρε κολλητε αλλα τι να κανω,τα μεγαρα εχουν κλεισει.....στις 17/9 παιζει ενα track day αλλα ποιος ξερει αν θα ανοιξει η πιστα.... ειχα παρει τηλ. κ ειχαν πει οτι προς το παρων παραμενει κλειστει
    καλα κ συ ομως εφαγες χοντρο πακετο.....καλα πως θα εμπαινες?

  9. #24
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.909
    Ηρθα για παρεα σε ενα φιλο που θα δουλεψει για το sixdays στην διαμορφωση της πιστας και ειπα μπας και....αλλα τζιφος.

    Αυριο θα την κανω για Πυργο, ζεφκας ακουει?

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2008
    Μηνύματα
    14
    Παρομοιο περιστατικο οπως στο video εχει παθει ενας φιλος μου με r6 2005 ακριβως μπροστα μου και λεω παρομοιο γιατι τον φιλο μου τον εψησε πολυ χειροτερα. Η διαφορα ειναι οτι του φιλο μου του φυγανε τα χερια απο τα clip on και η μηχανη εκτονοσε μονη της τερματιζοντας η τιμονοπλακα στα stop ( καταλαβαινετε που πηγαινε ο κωλος ). Πιστευω οτι αυτο τον εσωσε γιατι δεν μεταφερθηκαν οι ταλαντωσεις σε ολη την μηχανη πραγμα που γινεται οταν σφιγκουμε το τιμονι.

    Α μετα απο 2 μερες ξεκολησε το πλαισιο στα καλα καθουμενα δεν ξερω αν ηταν ο λογος που επαθε το high η αποτελεσμα αυτου.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2008
    Μηνύματα
    14
    Παρομοιο περιστατικο οπως στο video εχει παθει ενας φιλος μου με r6 2005 ακριβως μπροστα μου και λεω παρομοιο γιατι τον φιλο μου τον εψησε πολυ χειροτερα. Η διαφορα ειναι οτι του φιλο μου του φυγανε τα χερια απο τα clip on και η μηχανη εκτονοσε μονη της τερματιζοντας η τιμονοπλακα στα stop ( καταλαβαινετε που πηγαινε ο κωλος ). Πιστευω οτι αυτο τον εσωσε γιατι δεν μεταφερθηκαν οι ταλαντωσεις σε ολη την μηχανη πραγμα που γινεται οταν σφιγκουμε το τιμονι.

    Α μετα απο 2 μερες ξεκολησε το πλαισιο στα καλα καθουμενα δεν ξερω αν ηταν ο λογος που επαθε το high η αποτελεσμα αυτου.

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike_k6
    Α μετα απο 2 μερες ξεκολησε το πλαισιο στα καλα καθουμενα δεν ξερω αν ηταν ο λογος που επαθε το high η αποτελεσμα αυτου.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βίντεο για οδηγική ασφάλεια σε μοτό..
    από Gandalf dr685sm στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2011, 22:08
  2. ενα βιντεο για 30+ 40+..."Α-πιστους"
    από kouremenos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2009, 18:19
  3. To Kalytero ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ V-strom
    από gioge72 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2008, 09:36
  4. Βίντεο για την χρήση κράνους
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 14:38
  5. Ενδιαφέρον βίντεο για τους αυτοκινητιστές
    από Tropeas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF