Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 102

Θέμα: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

  1. #31
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Εν ολίγοις αν το ταξίδι σου ήταν μεγαλύτερο θα σας είχε βασανίσει;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Εν ολίγοις αν το ταξίδι σου ήταν μεγαλύτερο θα σας είχε βασανίσει;
    Το Versys μου, να πω την αλήθεια, δεν το έχω και για ΤΑ μεγάλα ταξίδια (>500 χιλ/ημέρα). Εχω ήδη αλλάξει ανεμοθώρακα με μεγαλύτερο, ταξιδεύω με στολή και το versys κινείται με άνεση (μισό γκάζι) στα 140-170 χ/ω. Η πολύωρη διαδρομή είναι όμως λίγο κουραστική για 1 λόγο : τo buffering του αέρα είναι αισθητό στο κράνος (μόνο) στις υψηλές ταχύτητες (>160 χ/ω). Κατά τα άλλα, τα 200 χ/ω είναι προσιτά, η ροπή αρκετή (ποτέ δεν κατεβάζεις ταχύτητα), το προσπέρασμα παιχνίδι και με χαλαρούς ρυθμούς οδήγησης η αυτονομία φτάνει τα 300 + χιλιόμετρα. Ο έλεγχος είναι αρκετά καλός δεδομένης της πολύ καλής-σφικτής ανάρτησης που διαφοροποιείται από την τουριστάδικη αίσθηση του vstrom και δεν θα "πλέει" ποτέ σε σαμάρια, χασίματα και καμπές της εθνικής οδού. Το στοιχείο του είναι ο επαρχειακός δρόμος καθώς οι κλήσεις που μπορεί να πάρει είναι ασυνήθιστα μεγάλες και σε άτσαλη είσοδο ή έξοδο τα φρένα και διόρθωση της πορείας γίνονται με ασφάλεια. Μεγάλη διαφορά κάνει η αντικατάσταση των εργοστασιακών ελαστικών με πχ. Continental Road Attack, όπου η επιπλέον πρόσφυση προσφέρει δυνατότητα για ακόμα πιο sport οδήγηση. Το Versys είναι σχεδιασμένο για στροφές. Με μπροστινό σύστημα που διαθέτει διαδρομή ανάρτησης 11 εκ, USD πηρούνι, 17ιντσών τροχό αλουμινίου, διπλές μαργαρίτες 300mm για φρένα και το μικρότερο μεταξόνιο του ανταγωνισμού, δεν υπάρχει στροφηλίκι που να μην το περάσει αεράτα. Βαλίτσες top case/side cases δεν αλλάζουν την συμπεριφορά τηρουμένων των επιτρεπτών βαρών. Με δεδομένο ότι η 6η ταχύτητα είναι must από τα 60 εως τα 200 χ/ω σε εύρος 3000-10500 στοφών (κοκκινο 10500-13000), η αλλαγή ταχύτητας είναι απλά περιττή. Η στάση του σώματος είναι η σωστή και η πολύωρη οδήγηση σε δρόμο με εναλλαγές είναι διασκεδαστική.

    http://www.kawasakiversys.com/galler...0/medium/5.jpg

  3. #33
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παντως ενα φαινομενο που πρεπει να μελετηθει ειναι γιατι οι κατοχοι V-Strom πασχιζουν συνεχως να βρουν πλεονεκτηματα της μηχανης τους εναντι των ανταγωνιστων της κατηγοριας...

    χαλαρωστε...το δυνατο σημειο του στρωματος ειναι το ταξιδι οπου πραγματικα ειναι μακραν το καλυτερο στα μεσαια on-off...απο εκει και επειτα υπαρχουν μηχανακια που στριβουν πολυ πιο καλα, που φρεναρουν πιο καλα (ειδικα αυτο!), που γκαζωνουν πιο καλα, που πανε στην πολη πιο καλα...

    ειμαι σιγουρος οτι θα πεταχτει ο γνωστος μεσας κατοχος V-Strom και θα πει: "τι λε ρε! ξερεις εγω πως φρεναρω και πως μπαινω στις στροφες και πως επιταxυνει η μοτερουκλα μου, που οπως εχει συζητηθει εκτενως εδω μεσα, φθανει τα 250+ χλμ με τεταρτη λιγο πριν τον κοφτη;"

    ναι οκ...

    Εχοντας οδηγησει πολυ και τα δυο, θα αγοραζα V-Strom μονο αν ηταν να κανω πολυ συχνα ταξιδια και μακρυνες βολτες...δεν υπαρχει αλλο μηχανακι αν το ζητουμενο ειναι αυτο!

    ...αλλιως...sorry στροματαδες μου, αλλα το Versys ειναι καλυτερο σχεδον στα παντα...

  4. #34
    καπιο μελος... Το avatar του/της soteas
    Εγγραφή
    31/07/2007
    Μηνύματα
    38
    γλυκια μικρη μου μανιβελα....

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    παρε ή στρομ ή βαραντερο.
    ολοι οι ασχετολαικοκουτακιδες τετοια παιρνουν :rotflmao: :rotflmao:

    και το στρομ το πουλας πολυ ευκολα στα 4000

    ασε που το versys δεν κανει ταξιδια μιας και ο φιλος που ηρθε αυθημερον απο αθηνα-καστορια ηρθε με διακτινισμο.
    και μιας και ο elle εξυσε μαρσπιε στο στρομ που τα μαρσπιε ειναι τοσο χαμηλα που πανω απο 30μοιρες δεν παιζει να πλαγιασε τοτε παρε το στρομ ειναι πιο στριφτερο

    αλλωστε το στρομ ειναι μηχανη πολης μιας και το παει ο φιλος, οπως αλλωστε και τα ss


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	w428h321_00000340e4ba7997.jpg 
Προβολές:	609 
Μέγεθος:	23,4 KB 
ID:	151080

  6. #36
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    το versys παίρνει 3βάλιτσο;;;; ας με διορθώσει κάποιος αλλά επειδή ο φίλος λέει πως θα κάνει κ ταξίδια, κάπου έπιασε το αυτί μου πως με 2 πλαϊνές δεν παίρνει και top-case κ αντίστροφα. Με μια επιφύλαξη πάντα.
    ντιελεξιμισι καπα οχτώ .. Scientia est potentia
    "καβάλα παν στην εκκλησά, καβάλα προσκυνάνε..."

  7. #37
    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ VERSYS ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ME ABS ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ 7890 ΣΕ 7190,00€. ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤO VERSYS ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΝΩ ΤΟ STROM ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ TOURING. ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠ ΟΨΙΝ ΣΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ VERSYS ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ Η SUZUKI ΣΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. TO VERSYS ΣΤΡΙΒΕΙ, ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΝΩ ΤΟ V STROM ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.

  8. #38
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΡΙΒΑΛΙΤΣΟ ΠΑΙΡΝΕΙ, ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΤΟ VERSYS ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ . ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400,00€ ΕΔΩΣΕ.

  9. #39
    φιλε ειναι αναλογος τι εχεις καβαλησει πριν εγω εδωσα το transalp και πηρα vstrom την πρωτη μερα νομιζα οτι καθομουν στον αερα με τον καιρο αρχισα να το συνηθιζω.δεν θα ξεχασω ομως οταν εκανα πισω το transalp για να το βαλω μεσα στο γκαραζ τι ζορι ετρωγα....
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  10. #40
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
    το versys παίρνει 3βάλιτσο;;;; ας με διορθώσει κάποιος αλλά επειδή ο φίλος λέει πως θα κάνει κ ταξίδια, κάπου έπιασε το αυτί μου πως με 2 πλαϊνές δεν παίρνει και top-case κ αντίστροφα. Με μια επιφύλαξη πάντα.
    την Αρτα με τα Γιαννενα παιρνει...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	versys.jpg 
Προβολές:	605 
Μέγεθος:	39,2 KB 
ID:	151085

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ....Εχοντας οδηγησει πολυ και τα δυο, θα αγοραζα V-Strom μονο αν ηταν να κανω πολυ συχνα ταξιδια και μακρυνες βολτες...δεν υπαρχει αλλο μηχανακι αν το ζητουμενο ειναι αυτο!

    ...αλλιως...sorry στροματαδες μου, αλλα το Versys ειναι καλυτερο σχεδον στα παντα...

    τα είπε όλα ο Κωστάκης ...


    και σε παλιότερη συζήτηση γιατί βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Catmaster
    ....τον ίδιο κινητήρα έχει με το ER ... 2 σε σειρά (πιο οικονομικός στην συντήρηση από τετρακύλινδρο) .... αλλά είναι πολύ ζωντανός κινητήρας και τραβάει κάργα από τις 1500 μέχρι τις 8-9 χιλιάδες ... όσο και να έστιψα το γκάζι πάνω από 5,5 λίτρα στα εκατό χλμ δεν μου έκαψε (έκανα γύρω στα 500 χιλιόμετρα ) και έχει και ένα ανάποδο μπροστινό που όντως δουλεύει καλά και είναι και μπάνικο ...

    Πίσω είναι πολύ σκληρή η ανάρτηση (αλλά δεν πείραξα τίποτα) - δουλεύει καλά με συνεπιβάτη όμως (σίγουρα πάντως το μηχανάκι συμπεριφέρεται σαν να φοράει πολύ ακριβότερο εξοπλισμό στα πολλά χιλιόμετρα ), αεροδυναμική καλή και δεν σου βγάζει τον αυχένα ο δυνατός άνεμος ακόμη και πάνω από τα 200 ... Το ABS δεν ξέρω αν δουλεύει καλά γιατί δεν το χρειάστηκα σε πολύ απότομο φρενάρισμα - γενικά φαντάζομαι θα δουλέψει εκεί που πρέπει χωρίς να παρεμβαίνει πιο νωρίς ...

    Τι με χαλάει;;

    - Η εξάτμιση δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου και ακόμη και αν παίξεις με aftermarket δεν φαίνεται εκεί από κάτω (βέβαια άλλοι το θεωρούν προτέρημα αυτό σαν καλύτερη κατανομή μαζών και στο θέμα ήχου - επίσης δεν ξέρω με τα χρόνια πόσο θα αντέξει από σκουριά γιατί εκεί που είναι τρώει πολύ νερό

    - Τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη που είναι ένα ενιαίο κομμάτι μετάλλου βιδωμένα πάνω στο υποπλαίσιο και όχι ξεχωριστά , ώστε σε πτώση να πετάξω με 2 βίδες μόνο αυτά και όχι να χρειαστεί λύσιμο όλο το πίσω μέρος ...

    πάντως και φίλος μου κολλητός με το πρώτο V-strom το πηγαίνει καθημερινά Γαλάτσι -Πετράλωνα 2 φορές λόγω δουλειάς και δεν τον προβληματίζει η κίνηση του στο μποτιλιάρισμα ... συνήθεια είναι όλα ... (όταν το καβάλησα εγώ μΕ φάνηκε μαούνα αλλά ήταν πολύ μικρή η βόλτα για να το καταλάβω ... _


    πάρε αυτό που σου αρέσει εσένα καλύτερα και θα σου κάνει κλικ μετά από το Test Ride ...












  12. #42
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010

    Re: Re: Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
    Ρε ΕLLE,δεν ειμαστε στις αντιπαρα8εσεις,κρατα τα δικα σου πιστευω και μην κρινεις εκεινα των αλλων..

    Με την ιδια λογικη το 1ο σου ποστ ηταν ακρως υποτιμιτικο για εναν κατοχο versys,οπως εγω,ωστοσο ειδες πως η απαντηση μου ηταν χιουμοριστικη..

    Απο κει και περα φιλε tsagaris,κανε ενα τεστ ride οπως σου ειπε και ο devils

    Ναι φίλε μου έχεις δίκιο ναι είναι ακραίως υποτιμητικά αυτά που λέω, αλλά το Versys
    είναι ενα μηχανάκι που ΔΕΝ μου λέει απολύτως τίποτα σε ΤΙΠΟΤΑ!!! Τα είχα πει και
    πάλι και βαριέμαι να τα λέω ξανά και ξανά. Γούστα είναι αυτά.
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319

    Re: Re: Re: Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
    Ναι φίλε μου έχεις δίκιο ναι είναι ακραίως υποτιμητικά αυτά που λέω, αλλά το Versys
    είναι ενα μηχανάκι που ΔΕΝ μου λέει απολύτως τίποτα σε ΤΙΠΟΤΑ!!! .
    ενω η μπετοβεργα που εχει για ψαλιδι το στρομ.
    το μη ρυθμιζομενο τσαρουχομενο μπροστινο
    ο ψοφιος κινητηρας.
    τα τεραστια πλαστικα μερη
    τα απαρχαιομενα φρενα.
    η τρυπα που λειπει η δευτερη εξατμιση απο την μια μερια

    ειναι αυτα που σε συγκινουν στο στρομ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #44
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    ενω η μπετοβεργα που εχει για ψαλιδι το στρομ.
    το μη ρυθμιζομενο τσαρουχομενο μπροστινο
    ο ψοφιος κινητηρας.
    τα τεραστια πλαστικα μερη
    τα απαρχαιομενα φρενα.
    η τρυπα που λειπει η δευτερη εξατμιση απο την μια μερια

    ειναι αυτα που σε συγκινουν στο στρομ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Τα Τεράστια πλαστικά μέρη + ο όγκος του ασφαλώς που κάνει
    όλους τους εχθρούς του V-Strom να το απεχθάνονται είναι
    για κάλυψη από τον αέρα.
    Τα φρένα του είναι ικανοποιητικά.Ο κινητήρας κάθε άλλο παρά ψόφιος είναι.
    Το μπροστά όντως δε ρυθμίζεται.
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    παρε ή στρομ ή βαραντερο.
    ολοι οι ασχετολαικοκουτακιδες τετοια παιρνουν :rotflmao: :rotflmao:

    και το στρομ το πουλας πολυ ευκολα στα 4000

    ασε που το versys δεν κανει ταξιδια μιας και ο φιλος που ηρθε αυθημερον απο αθηνα-καστορια ηρθε με διακτινισμο.
    και μιας και ο elle εξυσε μαρσπιε στο στρομ που τα μαρσπιε ειναι τοσο χαμηλα που πανω απο 30μοιρες δεν παιζει να πλαγιασε τοτε παρε το στρομ ειναι πιο στριφτερο

    αλλωστε το στρομ ειναι μηχανη πολης μιας και το παει ο φιλος, οπως αλλωστε και τα ss
    ρ

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπαταρία σε V-Strom 650...?
    από lkol στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2012, 12:23
  2. ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.
    από snatch στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 12:13
  3. Έλλειψη σε V-Strom 650μαύρο ματ
    από chria στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 13:14
  4. Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF