Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ CBF 600 '04 & ΣΧΑΡΑ ΓΙΑ TOP CASE

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβω.

    sapila racing στη φώτο που δείχνεις με το βελάκι, είναι αντάπτορας στη φώτο 1 (παρακάτω),ε;

    Nαι αυτός είναι.

    IRA57 υποστηρίζεις ότι μπορείς να αλλάξεις το inner weight στις φώτο 3 και 4;

    ξέρουμε το βάρος αυτό, ώστε να κάνουμε σύγκριση με τα 7oz=200g;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Ναι, αυτα στις φωτο 3,4 βγαινουν.
    Οι οδηγιες ειναι διπλα στην φωτο 3 που εβαλες (ξεασφαλιζεις,ψεκαζεις,βιδωνεις λιγο και τραβας)

    Δυστυχως δεν τα εχω ζυγισει τα δικα μου (θα τα ζυγιζω καποια στιγμη ,αλλα δεν μπορω να παρω ορκο για ποτε).
    Η Sato (που δεν ειναι καμια τυχαια εταιρεια) παντως ισχυριζεται οτι ειναι βαρυτερα τα δικα της ινσερτς.


    Υ.Γ. Η κομπογιανιτικη (αλλα τσαμπε) λυση ειναι αυτη που εκανα στο Παπινσον που δεν ειχε τπτ...εβαλα μεσα σε ενα σωληνα ελαστικο που ειχα και ταιριαζε η διαμετρος μερικα αχρειαστα καρυδακια και μια παλια καδενα εκκεντροφορων (γενικως ο,τι βαρυ αχρειαστο βρηκα μπροστα μου) και τα εχωσα μεσα...
    Καλά εσύ το παράκανες!!
    Σε ακραίες περιπτώσεις βάζουν σκάγια, το barendsnake κλπ.
    Οτι βγαίνουν τα εσωτερικά αντίβαρα απο τα Honda, βγαίνουν. Είναι πολύ βαριά, σίγουρα βαρύτερα απο τα 200gr των Sato inserts οπότε δεν συντρέχει λόγος να το κανει κανείς.


    Τωρα για να το πάμε λίγο πιο πέρα.
    Αν κουνάει το τιμόνι περα δώθε λόγω θέματος γεωμετρίας/μπαγκαζιέρας/ελαστικού κλπ δεν πρόκειται να διορθωθεί με αντίβαρα. Αυτα είναι για να αποσβαίνουν τους κραδασμούς και μόνον.

    Θα διορθωθεί μόνο αν διορθωθεί το πρόβλημα στην ρίζα, η μπαλωματικά με σταμπιλιζατερ.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 08/03/2014 στις 13:31.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    βγαινουν και βγαινουν δυσκολα..

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Καλά εσύ το παράκανες!!
    Σε ακραίες περιπτώσεις βάζουν σκάγια, το barendsnake κλπ.
    Οτι βγαίνουν τα εσωτερικά αντίβαρα απο τα Honda, βγαίνουν. Είναι πολύ βαριά, σίγουρα βαρύτερα απο τα 200gr των Sato inserts οπότε δεν συντρέχει λόγος να το κανει κανείς.


    Τωρα για να το πάμε λίγο πιο πέρα.
    Αν κουνάει το τιμόνι περα δώθε λόγω θέματος γεωμετρίας/μπαγκαζιέρας/ελαστικού κλπ δεν πρόκειται να διορθωθεί με αντίβαρα. Αυτα είναι για να αποσβαίνουν τους κραδασμούς και μόνον.

    Θα διορθωθεί μόνο αν διορθωθεί το πρόβλημα στην ρίζα, η μπαλωματικά με σταμπιλιζατερ.
    συμφωνω απολυτα με τον φιλο sapila ,που επισης εχω το ιδο προβλημα, δυνατο τρεμουλο sto cbf ( απο 0-200χλμ απλα οσο πιο πολλα χλμ τοσο πιο δυνατο ) με μπαγκαζιερα ενω χωρις μπαγκαζιερα χαλαρο μεταξυ 40-80χλμ και μετα βραχος ..
    εκανα και ενα πειραμα και εδεσα μολυβι( σε μορφη φυλου τυλιγμενο) σε καθε μαμα σντιβαρο βαρους 200γρ εκαστο ....μια χαρα χορευε το τιμονι με την μπαγκαζιερα σα να μην συμβαινει τπτ...

    για την ιστορια μπροστινο λαστιχο αλλαξα( και πισινο μην τυχον και εφταιγε αυτο) ζυγοσταθμιση εκανα σερβις στα καλαμια εκανα...
    η λυση ειναι ΜΙΑ : Ή ΛΕΣ ΔΕΝ ΜΑΜΙΕΤΑΙ Ή ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .....
    (μιλαμε για τρεμουλο με ελευθερα τα χερια/τιμονι ετσι? οχι να σου τρεμει την ωρα που το κρατας εκει νομιζω κατι φταει....)
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  4. #34
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Μιάς και είχα και εγώ αρκετούς κραδασμούς,κοίταξα την λύση της Kelermann (δοκιμασμένη σε παλιότερο μηχανάκι) αλλά αποφάσισα να πάω σε κάτι άλλο, λίγο διαφορετικό.

    https://www.vibranator.com/

    Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Τελευταία τροποποίηση από bonepeeler; 10/03/2014 στις 08:26.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2010, 12:35
  2. Πρόταση για top case Varadero?
    από jtoros στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 00:11
  3. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF