Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Αλλαγή ελαστικών παπιού

  1. #31
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Οσο πιο κοντά είναι ο δείκτης ταχύτητας του λάστιχου στην μέγιστη επιτεύξιμη ταχύτητα της μηχανής σου τόσο πιο γρήγορα θα μπει σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας (αρα καλύτερο κράτημα).

    Το "χαμηλό προφίλ" δεν ισχύει κατ' αυτούσιο έννοια στους 2 τροχούς. Ενα λάστιχο με χαμηλό προφίλ θα παρουσιάζει λιγότερο το φαινόμενο του "λαστιχαρίσματος" σε μια ζάντα μικρότερου πάχους απο το ενδεδειγμένο και ταυτόχρονα θα διατηρεί τη γεωμετρία αναλοίωτη, δηλαδή:

    Αν η πίσω ζάντα είναι για διαστάσεις λάστιχου 2.75 και του βάλεις ενα 3.00 αλλα χαμηλού προφίλ, θα έχεις καλύτερο κράτημα και την ίδια γεωμετρία αφου το λάστιχο θα είναι ναι μεν πιο πλατύ αλλα θα είναι και πιο κοντό.


    Πίσω: Michelin Pilot Sporty (tubless) 3.00
    Μπροστά: Michelin Pilot Sporty (tube tire) 2.50

    Πλεονεκτήματα: Εξαιρετικό κράτημα και ποιότητα κύλισης σε σχέση με τα Michelin Gazelle.
    Μειονεκτήματα: Αργεί πολύ να ζεσταθεί, αποκλειστικά ασφάλτινη χρήση, πολύ ακριβά (89ευρώ).


    Υ.Γ: Επιφυλάτομαι για τα ΜΕ22! Αν τα βρω θα τα φορέσω να δω τι λένε.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  2. #32
    http://www.imageshack.gr/images/t42j...ge55omymny.jpg
    http://www.imageshack.gr/viewer.php?...ge55omymny.jpg
    (θα προσπαθήσω να ανεβάσω καλύτερη photo)
    @Nikoskazer2000
    Tα ελαστικά αυτά :
    Πίσω: Michelin Pilot Sporty (tubless) 3.00
    Μπροστά: Michelin Pilot Sporty (tube tire) 2.50

    Τι προφίλ έχουν αυτά ? Ετσι να τα ζητήσω ?

  3. #33
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Συμερίζομαι και σέβομαι τις απόψεις όλων των μελών, ωστόσο θα πω και εγώ τη δική μου. Καλύτερο λάστιχο δεν είναι για όλους το ίδιο.

    Η σωστή επιλογή ελλαστικού για εμένα περνάει από τους πειραματισμούς με διαφορετικούς τύπους από το κάθε οδηγό.

    Άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο κάγκουρας , άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο διανομέας, άλλο λάστιχο θα βάλει ο εποχιακός(Ιούλιος-Αύγουστος), άλλο λάστιχο θα βάλει ο άνθρωπος που θέλει την απόλυτη ασφάλεια σε βρεγμένο οδόστρωμα καθώς οδηγάει 366 ημέρες το χρόνο.
    Πάντα όρθιοι

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Συμερίζομαι και σέβομαι τις απόψεις όλων των μελών, ωστόσο θα πω και εγώ τη δική μου. Καλύτερο λάστιχο δεν είναι για όλους το ίδιο.

    Η σωστή επιλογή ελλαστικού για εμένα περνάει από τους πειραματισμούς με διαφορετικούς τύπους από το κάθε οδηγό.

    Άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο κάγκουρας , άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο διανομέας, άλλο λάστιχο θα βάλει ο εποχιακός(Ιούλιος-Αύγουστος), άλλο λάστιχο θα βάλει ο άνθρωπος που θέλει την απόλυτη ασφάλεια σε βρεγμένο οδόστρωμα καθώς οδηγάει 366 ημέρες το χρόνο.
    Σωστά είναι αυτά που λες . Για κάθε πράγμα το καλύτερο είναι αυτό που ταιριάζει στο στυλ του αναβάτη . Η εντύπωσή μου είναι ότι τα περισσότερα potst - το ίδιο ισχύει και για μένα - περισσότερο είχαν να κάνουν με την ασφάλεια του ελαστικού στου δρόμο παρά την απόδοση του σε σχέση με την ταχύτητα και την επιτάχυνση .

  5. #35
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    αμα σας πω εγώ ότι και με τα CEAT που βάζω είμαι πολύ ευχαριστημένος και είναι απο τα πιο μαλακά...

    είναι και σχετικά πιο φθηνά και τι αν τα αλλάζω μια φορά το μιαμιση χρόνο?

  6. #36
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Τώρα που το θυμήθηκα, εγώ τα αλλάζω κάθε 1,5 χρόνο τα M45 michelin. Θα μπορούσα να τα άλλαζα κάθε δύο χρόνια, λόγω του ότι τα χιλιόμετρα που βγάζω κάθε μήνα είναι σχετικά λίγα. Αν λόγου χάρην έβγαζα 1500++ χλμ το μήνα τότε θα τα είχα πάνω στο μηχανάκι για περισσότερα χιλιόμετρα. Αυτό που εγώ ακολουθώ είναι η αρχή που έχουν αρκετοί παλαιότεροι να αλλάζουν τα ελλαστικά το αργότερο μετά από 1,5 χρόνο, ακόμα και αν δεν έχουν γράψει το μέγιστο όριο χιλιομέτρων, καθώς ο χρόνος και ο ήλιος αλλάζουν την σύνθεση τους.
    Πάντα όρθιοι

  7. #37
    Εγώ αλλάζω λάστιχα δυο φορές το χρόνο . Το μηχανάκι όμως είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσω και κάνω κάθε μέρα μερικά χιλιόμετρα .

  8. #38
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Μιας και βλέπω οτι υπάρχει ενδιαφέρον α παραθέσω το pm που έστειλα στον tapxxor για ολους τους ενδιαφερόμενους:

    Τα Pilot Sporty, οπως και ολα τα semi-slick λάστιχα, ΕΙΝΑΙ μόνο σε χαμηλό προφίλ. Οπότε μη σ' απασχολεί το πως θα τα ζητήσεις και τι θα σου δώσουν αφού έτσι κι' αλλιώς είναι μόνο αυτός ο τύπος.

    Τώρα σχετικά με τις διαστάσεις: Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρέπει σε ολα τα παπιά να είναι το μπροστινό 2.50-17 και το πισινό 2.75-17 (εργοστασιακές διαστάσεις δηλαδή), τουλάχιστον στο Kaze-R έτσι είναι δηλαδή. Ωστόσο τώρα πια τα νέα ελαστικά (ή τουλάχιστον τα ακριβά) οι διαστάσεις τους αναγράφονται με τον τρόπο που είναι και στα λάστιχα μηχανών μεγάλου κυβισμού.

    Τι εννοώ: Το 2.50-17 τώρα αναφέρεται ως 70/90-17 και το πισινό απο 3.00-17 αναφέρεται ως 90/80-17. Ξέρω είναι λίγο μπέρδεμα στην αρχή αλλα οι λαστιχάδες θα σε βοηθήσουν με τις διαστάσεις, μην ανυσηχείς.

    Ποιό το "πρόβλημα" με τα Pilot Sporty: Το μπροστινό το βρήκα στις σωστές εργοστασιακές διαστάσεις 70/90-17 (2.50-17 δηλαδή) και ολα καλά.

    Το πισινό ομως ΔΕΝ το βγάζει η εταιρία σε διαστάσεις αντίστοιχες του 2.75-17 (80/80-17 να υποθέσω πως θα λεγόταν αν υπήρχε). Έτσι για να μη βάλω την ίδια διάσταση με το μπροστινό που θα ηταν υποδιέστερη διάσταση (τα λάστιχα ποδηλάτου ας τα φοράνε τα πιτσιρίκια για τις ευθείες στις κόντρες τους - εγω ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΡΙΒΩ ΕΠΙΣΗΣ!!! ) έβαλα την 90/80-17 (3.00 δηλαδή) που είναι αυτό που φοράει το μπροστινό του CBR125 και είναι και αεροστεγές (tubeless).

    Αποτέλεσμα: Επειδή έβαλα λίγο μεγαλύτερη διάσταση στο πισινό αργεί σίγουρα πιο πολύ να ζεσταθεί -χώρια του επειδή είναι semi-slick αργεί ακόμα περισσότερο- και θέλει πολύ προσοχή το χειμώνα ώσπου να φτάσει σε σωστή θερμοκρασία λειτουργείας αλλα μπαίνω με μεγαλύτερη σιγουριά στις στροφές λόγω αυξημένου περιθώριου κλήσης.

    στα θετικά επίσης βάζω οτι είναι tubeless με οτι συνεπάγεται αυτό!

    Υ.Γ: Το 70/90-17 (2.50-17 δηλαδή) ΔΕΝ βγαίνει σε tubeless (φουστιά... )
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #39
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Εμένα μ' ενδιαφέρει η ασφάλεια σε πρώτο βαθμό και μετά η απόδοση.

    Μ' αρέσει να μπαίνω με αρκετά χιλιόμετρα σε στροφές και να φρενάρω δυνατά και προοδευτικά χωρίς γλυστρίματα και αλλα απρόοπτα. Δε μ' ενδιαφέρουν τα φανάρια και τα +5χ.α.ω που θα κερδίσω με ενα λάστιχο "ποδηλάτου".


    Οπότε πιστεύω πως τα Michelin Pilot Sporty με καλύπτουν σ' αυτόν τον τομέα.


    Υ.Γ_1: Δεν τα 'χω "πιέσει" στο βρεγμένο και δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική γνώμη, αν και νομίζω πως τα κατάφεραν το ίδιο καλά με τα Gazelle (στις ίδιες ταχύτητες και στα ίδια περιθώρια κλίσης τουλάχιστον).

    Υ.Γ_2: Η ποιότητα κύλισης του είναι σαφώς πολλλλλλλύ καλύτερη απο τα Gazelle (βλέπε semi-slick)


    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  10. #40
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αφού το έφερε η κουβέντα, ας περιγράψω τι έκανα με τα Michelin M45 (Γαζέλα).

    Έχω αναχωρήσει από την εργασία μου και επιστρέφω σπίτι.

    Ανεβαίνω την Κηφισίας(καλό οδόστρωμα). Η πολύωρη καταιγίδα έχει κάνει το οδόστρωμα πεντακάθαρο από λάδια, σκόνες, κομμάτια ελλαστικών κτλ. Την ώρα που εγώ προσπάθησα να πλακωθώ στα φρένα, ο δρόμος ήταν πολύ βρεγμένος και σε μερικά σημεία δημιουργούνταν πολύ ρηχές λυμνούλες. Η βροχή έπεφτε αλλά δεν έριχνε "καρέκλες και τραπέζια".

    Στο ύψος της Χαλαδρίου ελέγχω αν έρχεται πίσω κάποιος(αφού πριν είχα κάνει μερικές δοκιμές) και πλακώνομαι στα εμπρόσθια φρένα. Δεν πατώ καθόλου το πίσω !!! Τα Μ45 ήταν 10 ημερών και απλά σταμάτησαν το παπί χωρίς κανένα γλύστρημα.

    Όταν λέω πάτησα γερά το μπροστινό, εννοώ ότι η δύναμη που εξάσκησα ήταν κάτι λιγότερο από αυτή που βάζουμε στα φρένα πανικού. Βέβαια το δικό μου μηχανάκι έχει μπροστά δισκόφρενο. Αυτό σημαίνει ότι όταν βρέχει, το νερό ανάμεσα από το τακάκι και τον δίσκο μειώνει τις τριβές και επομένως μειώνει την "βιαιότητα" της πέδησης. Δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί αν αυτή την δύναμη που έβαλα, την εξασκούσα στο μπροστινό ενός παπιού με ταμπούρο. Ίσως τότε να γλυστρούσε...

    Πραγματικά έμεινα κατεντυπωσιασμένος στη βροχή από αυτά τα λάστιχα, τουλάχιστον για το δικό μου μηχανάκι. Αυτός είναι και ο λόγος που πάντα του φορώ επάνω αυτά.
    Πάντα όρθιοι

  11. #41
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ενα πραμα θα πω....

    metzeler 22......

    βαλε και πες μου!!!!

    εβαλα και σου λεω

    γ@μανε

  12. #42
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Μόλις παρέλαβα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160715_134642 (Large).jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	362639
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #43
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Μπήκαν απόψε...30 και βάλε χρόνια είχα να περάσω λάστιχα,αλλά τα κατάφερα...Σα να μην πέρασε μια μέρα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160720_231028 (Medium).jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	362868
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #44
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Μπήκαν απόψε...30 και βάλε χρόνια είχα να περάσω λάστιχα,αλλά τα κατάφερα...Σα να μην πέρασε μια μέρα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160720_231028 (Medium).jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	362868

    Που σε συνάδελφε !!! Και συ στις παπιες το έριξες ? Που ναι το χορνετ ? Σπύρος-ΑΝΚΟ
    Modenas Kriss 125

  15. #45
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Γεια σου ρε Σπύρο! Το Χόρνετ ζει και βασιλεύει,έκλεισε αισίως τα 10 χρόνια μαζί μου! Παπί,ναι,τι να κάνω υπέκυψα στον πειρασμό και στις συνθήκες κρίσης...εδώ από πρόσφατη βόλτα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00274 (Medium).jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	362894
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2006, 21:27
  2. Αλλαγή ελαστικών
    από Georg_ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 18:08
  3. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  4. προβλημα (?) απο αλλαγη ελαστικων
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 13:25
  5. Αλλαγη ελαστικών
    από naknath στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF