Σελίδα 25 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 1520212223242526 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 376

Θέμα: street vs street

  1. #361
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.113
    Αμαρτία είναι, ακριβώς όπως το'πες.

  2. #362
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΔΙΑΦΩΝΩ





    Και δεν θεωρώ το μηχανάκι του Μπίλυ ΔΡΟΜΟΥ.
    Εσείς καταργείτε τον τίτλο on-off με αυτήν την λογική...!!
    Είναι απλά ένα εμπορικό τρυκ δηλαδή το on-off.???
    Δεν διαφέρει ένα on-off honda δηλαδή από το cbf για παράδειγμα..??
    Δεν διαφέρει ένα ΧΤ από το ΜΤ....??
    Εκτός αν το ρίξατε στο είδος του δρόμου τώρα που κάνει ο Μπίλυ.
    Εγώ είδα αρκετά φιλμάκια του και θεωρώ ΑΜΑΡΤΙΑ να πηγαίνουν εκεί
    πάνω τα όποια ΜΤ και cbf.
    Αν με ρωτούσες με τι θα πήγαινες,θα σου απαντούσα με ένα ξερό 250 το πολύ,
    να είμαι ελαφρύς και να μην το κλαίω......άλλο θέμα αυτό.
    Αλλά όχι ότι αυτοί οι χωματόδρομοι είναι εξίσου βατοί και από μηχανάκια δρόμου.
    Τέλος πάντων με αυτή την λογική γιατί τα έβγαλαν τα on-off και για που είναι
    καλύτερα κατ'εσέ...???
    Και πες μου πόσο νωρίτερα θα σπάσει ένα φέηζερ από ένα Χόντα σαν του φίλου μας
    σε ΑΚΡΙΒΩΣ παρόμοιο πέρασμα από αυτούς τους χωματόδρομους..??
    Αν το πιστεύεις βεβαίως.
    Γιατί έτσι που μας τα λες...........τα on-off τα βρίσκω ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΑ.!!!!
    Τερενς θέλω να μου πεις τι είναι αυτό που κάνει το nc, μηχανάκι on-off. Ούτε ο bill δεν είπε μέχρι τώρα ότι είναι on-off ρε συ, και εσύ το είπες σε δύο ποστ!

    Μήπως είναι η ποδιά που λες ότι προστατεύει τα κάρτερ?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nc.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	385830



    Ρε 'συ είσαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει για τι μηχανάκι μιλάμε? Όσα έγραψες είναι η τρανή απόδειξη ότι το nc είναι τόσο on-off όσο και το faizer!

    Πραγματικά δεν μπορώ αυτή την στείρα αντιπαράθεση απόψεων. Όποιος θέλει ας πει ποια είναι τα χαρακτηριστικά που κάνουν το nc on-οff ή περισσότερο ικανό ή ότι άλλο πιστεύει τέλος πάντων.
    Sent from me using a computer.

  3. #363
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Το NC εχει 17αρες χυτες ζαντες 120 και 160, 150mm διαδρομες αναρτησεων, 160mm αποσταση απο το εδαφος. Δυο, δηλαδη, εκατοστα περισσοτερο απο οτι το Fazer 600 και ιδιο με το tdm (πλην της 18αρας ζαντας του Yamaha).
    Aν αυτο και το οτι παιρνει ποδια το κανει on-off.. Ok, πασο... Nα το λεγαμε τουλαχιστον στη ΧονΔα να μην εβγαζε το Africa...
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #364
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Το NC εχει ...
    Τα είπαμε μερικές σελίδες πιο πίσω! Δεν έχει τίποτα που να του δίνει έχτρα δυνατότητες!

    Aν αυτο και το οτι παιρνει ποδια το κανει on-off..
    Ξεβράκωτο είναι από κάτω ρε συ, δες τη φωτό!

    Παίρνει καμιά σούπερ ντούπερ πλαστική και δεν το ξέρω?
    Sent from me using a computer.

  5. #365
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Και εγώ στην Μήλο που ήμουν κάποτε είχα ξεσκίσει το Ζ σε χωματόδρομους και μάλιστα καλούς... το κακόμοιρο το λυπήθηκα, αλλά δεν ζήτησε τίποτα ευτυχώς. Τα λάστιχα έγιναν κομμάτια μόνο, αποδεκτό και αναμενόμενο.

  6. #366
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.467
    Απάντηση προς τους φιλους παραπανω που αναρωτιούνται
    Η ακριβής κατηγορία του nc ειναι ψηλο midweight street touring
    Onoff στην honda ηταν το transalp700

    Η διαφορες απο το τετρακιλινδρο fz600 που το κανουν πιο ευέλικτο σε χωματινες διαδρμομες ειναι:
    -οι πιο ενδοτικες αναρτησεις με καλο συστηματακι στο πιρουνι ψευδοκαρτριτζ, κανονικό μοχλικο και αμορτισερ καθετης διάταξης
    -30mm περισσότερης διαθέσιμης διαδρομής
    -Δικυλινδρο κινητήρα που ειναι αβανταζ σε χωματινα περασματα συγκριτικά με τα πολυκιλυνδρα
    -Διαφορετικη θεση οδηγησης με κανονικη όρθια σταση σωματος
    -και 30mm μεγαλύτερου clearance to the ground

    Βγαζοντας το παραγοντα αναβατη και ικανότητες αυτα τα χαρακτηριστικά οπως και να το κανουμε ειναι αρκετα για να πηγαίνει πιο ανετα ενα οχημα απο συγκριτικά με τετρακιλινδρο στριτ.

    10 σελιδες γιατι δεν μπορει να γινει κατανοητό αυτο πράμα? η μηπως επειδη το συγκεκριμένο μοντελο εφαγε ρετσινια ως σκουτερομοτορι μας χαλαει? I wonder...?

  7. #367
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    η μηπως επειδη το συγκεκριμένο μοντελο εφαγε ρετσινια ως σκουτερομοτορι μας χαλαει? I wonder...?
    Δεν συζητάμε πολιτισμένα? Δεν παραθέτουμε επιχειρήματα? Βλέπεις από κάποια πλευρά τσουβαλιάσματα του στυλ τα honda είναι μπουρδέλα? Γιατί αναρωτιέσαι? Γιατί θέλεις να μας χαρακτηρίσεις πολέμιους ή προκατειλημμένους?
    Sent from me using a computer.

  8. #368
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    -οι πιο ενδοτικες αναρτησεις με καλο συστηματακι στο πιρουνι ψευδοκαρτριτζ, κανονικό μοχλικο και αμορτισερ καθετης διάταξης
    -30mm περισσότερης διαθέσιμης διαδρομής
    -Δικυλινδρο κινητήρα που ειναι αβανταζ σε χωματινα περασματα συγκριτικά με τα πολυκιλυνδρα
    -Διαφορετικη θεση οδηγησης με κανονικη όρθια σταση σωματος
    -και 30mm μεγαλύτερου clearance to the ground
    α. πιο ενδοτικές αναρτήσεις! οκ.
    β. frond wheel travel. 23mm διαφορά.
    γ. ground clearance. 20mm διαφορά

    Αυτά είναι? Γι' αυτό κάνει καλύτερα χωμάτινα "περάσματα" από το φέιζερ? Αυτά είναι που του δίνουν τις έχτρα δυνατότητες στο χώμα? Ξέρεις πόση διαφορά μπορούν να κάνουν αυτά? 5 κιλά διαφορά να έχει ο ένας αναβάτης, χαθήκανε!
    Άσε που η διαφορά αυτή μπορεί να μην υπάρχει καν λόγο των πιο ενδοτικών αναρτήσεων και πιθανότατα του μεγαλύτερου sag πχ. Είναι αστείο να στηριζόμαστε σε 2 πόντους! Η κοπέλα μου φοράει 10ποντα και δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά!

    δ. Ο δικύλινδρος δε θα φανερώσει ποτέ τις αρετές του απέναντι στον τετρακύλινδρο ή τα μειονεκτήματά του απέναντι στον μονοκύλινδρο σε ένα τέτοιο σύνολο και με αυτούς του ρυθμούς. Όχι αν δε τα σπάσεις τα μηχανάκια!
    ε. Η θέση οδήγησης είναι ελάχιστα πιο όρθια! Πόσο βοηθάει κάτι τέτοιο εκτός δρόμου, σε δυο μηχανάκια που δεν είναι φτιαγμένα για εκτός δρόμου διαδρομές?

    Μόνος σου το είπες ότι το nc είναι street touring! Δλδ να διυλίζουμε τον κώνωπα για να βρούμε λεπτομέρειες να πούμε ότι είναι κάνει για εκτός δρόμου? Αυτά που αναφέρεις την μόνη διαφορά που θα κάνουν και θα έχει ουσία είναι στον δρόμο, εις βάρος της σπορ οδήγησης!

    tracer, faizer, nc και η υπόλοιπη παρέα, αντιμετωπίζουν τους ίδιους ακριβώς κινδύνους εκτός δρόμου.
    Όλα με τα κάρτερ από κάτω φόρα παρτίδα, όλα με χυτές 17αρες ζάντες, όλα με πλαστικά, ψυγεία κτλ εκτεθειμένα, όλα με αστείες διαδρομές αναρτήσεων και απόσταση απ' το έδαφος και όλα με ασφάλτινα ελαστικά!

    To mt 03 πρέπει να έχει το ίδιο ground clearance με το nc αλλά είναι μονοκύλινδρο! Δλδ τι? Αυτό το κάνει καλύτερο εκτός δρόμου?

    Είναι σα να λέμε ότι το faizer είναι 15 κιλά πιο ελαφρύ απ' το nc και θα βγει πιο εύκολα απ' τις λάσπες!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/07/2017 στις 21:46.
    Sent from me using a computer.

  9. #369
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ




    Που τα λέμε on-off,ναι ή όχι..??
    Γενικά μιλάω,υπάρχει τελικά κατηγορία on-off...??
    Το βεστρόμ για παράδειγμα ή το τρανσάλπ που είπατε είναι ίδιο
    στο χώμα με το όποιο φέηζερ..??
    Θα απαντήσετε επί της ουσίας ή θα το ρίξω πάλι στη συνουσία..??
    Εγώ φταίω μετά που το γυρίζω στο καλαματιανό..??
    Για όσους λοιπόν δεν κατάλαβαν η αναφορά μου ήταν όχι μόνο στο μηχανάκι
    του φίλου μας....ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ON-OFF ΚΑΙ.......
    ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ Κ.Λ.Π....ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΕΗΖΕΡ...??
    Με κουράσατε............δεν μπορώ άλλο να παλεύω για τα αυτονόητα μόνο και μόνο
    για να αντιπαρατιθέμεθα.....!!!
    Άντε πάρτε τα φέηζερ και τα χαγιαμπούζα σας και πιάστε τα βουνά,
    να πάρω και εγώ τα χάπια μου γιατί ανέβηκε η πίεση,η χοληστερίνη,τα τριγλυκερίδια ,
    οι σφυγμοί,το ζάχαρο,το ουρικό οξύ.........κ.λ.π....

  10. #370
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ....
    Άντε πάρτε τα φέηζερ και τα χαγιαμπούζα σας και πιάστε τα βουνά,
    να πάρω και εγώ τα χάπια μου γιατί ανέβηκε η πίεση,η χοληστερίνη,τα τριγλυκερίδια ,
    οι σφυγμοί,το ζάχαρο,το ουρικό οξύ.........κ.λ.π....
    Τα φειζερ και τα χαγιαμπούσα δεν κάνουν για βουνά ρε συ!
    Εγώ σταματάω, μη μου πεις μετά ότι σε ξέκανα κιόλας!
    Sent from me using a computer.

  11. #371
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.467
    Αδερφε εκατσες και εγραψες τοσα πραγματα για να υποστηρίξεις τι? Οτι τεχνικα ειναι το ιδιο ανετο ενα fazer με το nc σε διέλευση χώματος?
    εχω προσωπική εμπειρία και ειμαι κατοχος τετρακιλινδρου, με το ζορι το ασπρο μαύρο δε γινεται....αν τα λεγαμε απο κοντα θα σου ελεγα οτι απλως αρεσκεσε να σπας @@ για το να χαμε να λεγαμε, αλλα δεν το λεω επειδη δε σε γνωρίζω προσωπικά..

  12. #372
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αδερφε εκατσες και εγραψες τοσα πραγματα για να υποστηρίξεις τι? Οτι τεχνικα ειναι το ιδιο ανετο ενα fazer με το nc σε διέλευση χώματος?
    εχω προσωπική εμπειρία και ειμαι κατοχος τετρακιλινδρου, με το ζορι το ασπρο μαύρο δε γινεται....αν τα λεγαμε απο κοντα θα σου ελεγα οτι απλως αρεσκεσε να σπας @@ για το να χαμε να λεγαμε, αλλα δεν το λεω επειδη δε σε γνωρίζω προσωπικά..
    Ναι ρε doc και εγώ δεν είμαι χθεσινός. Ούτε σκοπός μου είναι να σπάσω @ ούτε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν, ούτε θέλω να θάψω κάποιο μηχανάκι όπως υποπτεύτηκες. Όλα αυτά τα έγραψα γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπετε τις εκτός δρόμου δυνατότητες στο nc όταν το versys μετά βίας μπορεί να κάνει μια μικρή διαφορά! Το φέιζερ και το κάθε φέιζερ αναφέρθηκαν απ' την αρχή του θρεντ για να δείτε πόσο κοντά είναι αυτά τα δύο μηχανάκια. Και φτάσαμε να διυλίζουμε τον κώνωπα μετρώντας 2cm για να αποδείξουμε ότι το nc έχει πρόβλεψη για εκτός δρόμου περάσματα. Ή μήπως έχουν τις ίδιες δυνατότητες αλλά είναι πιο άνετο?

    Αλλά έχεις δίκιο, κατάντησε κουραστικό στην τελική.
    Sent from me using a computer.

  13. #373
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    δ. Ο δικύλινδρος δε θα φανερώσει ποτέ τις αρετές του απέναντι στον τετρακύλινδρο
    Εδώ δεν έχεις δίκιο. Κάνει τεράστια διαφορά. Ρώτα τον αμυρού που μύριζε ο συμπλέκτης του για 4 μέρες, μετά την πρόσφατη χωματάδα, όταν το ΜΤ ούτε καν ίδρωσε.

    Και street δεν είναι μόνο το fazer. Υπάρχουν κι άλλα (δικύλινδρα) street.

    Η ένσταση έγκειται στο αν το NC πάει κατά 0,01% καλύτερα από το Fazer ή το TDM, να ξέρετε. Μιλάμε για ΤΟΣΟ σημαντικές διαφορές και πλεονεκτήματα.
    Life begins at 45°.

  14. #374
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.300
    Το NC είναι στρητ αντβέ - σκουτερο υβρίδιο - σύμφωνα πάντα με τον τύπο.

    Αν δεν ήταν τόσο ακριβό, θα ήταν και αυτό στις επιλογές μου διότι προσφέρει αυτό που ξέρει η χόντα να κάνει άριστα: Αξιόπιστα και εύκολα στο χειρισμό μηχανάκια.

    Με όλα αυτά, αναρωτιέμαι το cb X αν θα τα πήγαινε λίγο καλύτερα στο χώμα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #375
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Απάντηση προς τους φιλους παραπανω που αναρωτιούνται
    Η ακριβής κατηγορία του nc ειναι ψηλο midweight street touring
    Onoff στην honda ηταν το transalp700

    Η διαφορες απο το τετρακιλινδρο fz600 που το κανουν πιο ευέλικτο σε χωματινες διαδρμομες ειναι:
    -οι πιο ενδοτικες αναρτησεις με καλο συστηματακι στο πιρουνι ψευδοκαρτριτζ, κανονικό μοχλικο και αμορτισερ καθετης διάταξης
    -30mm περισσότερης διαθέσιμης διαδρομής
    -Δικυλινδρο κινητήρα που ειναι αβανταζ σε χωματινα περασματα συγκριτικά με τα πολυκιλυνδρα
    -Διαφορετικη θεση οδηγησης με κανονικη όρθια σταση σωματος
    -και 30mm μεγαλύτερου clearance to the ground

    Βγαζοντας το παραγοντα αναβατη και ικανότητες αυτα τα χαρακτηριστικά οπως και να το κανουμε ειναι αρκετα για να πηγαίνει πιο ανετα ενα οχημα απο συγκριτικά με τετρακιλινδρο στριτ.

    10 σελιδες γιατι δεν μπορει να γινει κατανοητό αυτο πράμα? η μηπως επειδη το συγκεκριμένο μοντελο εφαγε ρετσινια ως σκουτερομοτορι μας χαλαει? I wonder...?
    O φίλος εδω έχει πιάσει απολυτως το νόημα.Ουσιαστικα με αυτα τα χαρακτηριστικά το μηχανάκι δε βρίσκει απο κατω,σε μενα τουλαχιστον δεν έχει τυχει ποτε,και δεν πάω πάντα όρθιος στη σέλα.

    Υπάρχουν και κάποια άλλα χαρακτηριστικά που πρέπει να συμπλήρωσω

    1)μεγαλύτερο τιμόνι του NC,ευκολοτεροι χειρισμοι και δυνατοτητα να πηγαινεις όρθιος οπως αρμοζει στη χωματινη οδηγηση.Μερα με τη νυχτα με το μικρο τιμονακι ενος fazer.

    2)πολύ μαλακός συμπλέκτης παρόλο που δεν ειναι υδραυλικος.Μερα με τη νύχτα με συμπλεκτη fazer,Z κλπ.

    3)Πολύ χαμηλό κέντρο βάρους και πολυ ελαφρυτερη αίσθηση απο ενα street.Καβαλήστε ενα και καντε το μανουβρες σβηστο και θα αντιληφθειτε τι εννοω.

    Όλα αυτα τα χαρακτηριστικα + αυτα που είπε ο φίλος Doctoras είναι πάρα πολλα και κρίσιμα για χωμάτινα περάσματα αν συγκριθει με ενα κανονικο street.Υπενθυμίζω οτι είχα και Ζ750 αλλα και Ζ1000 και το να κάνω αυτο που είδατε στο βίντεο ήταν όνειρο θερινης νυχτος με αυτα τα μηχανάκια.Μπορει να μπερδευει η κάμερα και να φαινεται ευκολο δεν ξέρω, όμως μολις βρεθεις εκει το τοπίο ξεκαθαρίζει και στα 500 μετρα έχεις γυρίσει πίσω...


    Daz
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 25 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 1520212223242526 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Street VS Sport
    από zik_virches στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2015, 09:47
  2. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2012, 19:07
  4. GSR vs Street Triple
    από mantzou στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2009, 09:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF