Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: Το κράνος σκοτώνει!!

  1. #1
    Ο Κουζουλός...
    Εγγραφή
    28/04/2004
    Μηνύματα
    69

    Το κράνος σκοτώνει!!

    Ένα site που βρήκα σε ένα φόρουμ τυχαία...
    http://helmet.8m.net/kranos.htm

    Τι μ@λακ@ είναι ...

  2. #2
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Ας καρφωθεί πουθενά με το κεφάλι και θα του πω εγώ αν το κράνος σώζει ζωές ή όχι.

    \
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  3. #3
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Νταξ' μωρέ..... κάθε 3 και λίγο μια από τα ίδια....



    Ο καθένας όπως αρέσκεται.....
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  4. #4
    Και εδώ μέλος είμαι ??? Το avatar του/της wizzy
    Εγγραφή
    05/05/2005
    Μηνύματα
    166
    Απο την μια έχει ενα μικρο δικιο. Απο την αλλη ομως δεν λέει να ψάχνεις αυτιά στους τοιχους και μάτια στο χαντάκι ( αν σηκωθείς φυσικά )

  5. #5
    τι λεει ρε ο τρομπας

    αντε να με πεισει εμενα που εσκασα με 70 χλμ σε αυτοκινητο οτι θα ζουσα αν δεν φορουσα κρανος .

    κρα κρα κρα κρα κρα


    ας ενοθουμε να τον κραξουμε ολοι μαζι

  6. #6
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Ανάμεσα στα 10.000.000 επιστήμονες που κάνουν έρευνες και μελέτες σε θέματα ασφαλείας και προστασίας, υπάρχουν και μερικοί που θέλουν να αποδείξουν το αντίθετο.

    Ας κάνει μια βόλτα με 40χαω ο κυριούλης, να τον χτυπήσω με το αμάξι, να πέσει κάτω, να δούμε την θεωρία του στην πράξη...
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992

    Thumbs down

    Μαζέψτε τους ρεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!

  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.614
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    Νταξ' μωρέ..... κάθε 3 και λίγο μια από τα ίδια....

    έτσι έτσι


    σε λίγο θα βάλουμε recycle και σε αυτό


  9. #9
    Kouklaki mou omorfo Το avatar του/της johnpagr
    Εγγραφή
    09/05/2004
    Μηνύματα
    936

    Thumbs down

    Ελεος
    Καλά τα έγραφε το Manual ...

    Twra exoume alou eidous ma8hmata !!!!!!!! Εκπ/ση Γιου σε μαθηματα ισορροπίας σε ποδήλατο

    Κίτρινο Mamouni (βάνδαλοι θα σας σκήσω)

  10. #10
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    Αλλος ενας νεοελληνας που, εχοντας φαει του κοσμου τις κλησεις κυκλοφοροντας ακρανωτος για να μη χαλασει το τζελ στο μαλλι, ψαχνει να βρει διαολους και σαταναδες γενικοτερα στη χρηση κρανους...Εχουμε γεμισει επιστημονες..

    θα ηθελα πολυ να δω τη μουρη του μετα απο καμμια πτωση..

    Μου θυμιζει ενα βλακα πρωην συναδελφο μου που εφυγε απο τη δουλεια γιατι λεει του κοβανε συνεχεια κλησεις οι μπατσοι λογω ακρανωσιας..και δε του τις πληρωνε η εταιρεια!!

  11. #11
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Το site του συγκεκριμένου παλιοτραμπάκουλα έχει εμφανιστεί και παλαιότερα.... Μιλάμε ο τύπος πρέπει να πίνει ληγμένα αρντάν τουλάχιστον!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  12. #12
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Το site του συγκεκριμένου παλιοτραμπάκουλα έχει εμφανιστεί και παλαιότερα.... Μιλάμε ο τύπος πρέπει να πίνει ληγμένα αρντάν τουλάχιστον!
    βασικα γυναικα ειναι


    της κοινωνιολόγου Θεαν. Ξένου
    σε συνεργασία με τον φυσικό
    δρ. Διον. Βάδεν

  13. #13
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Τι μ@λ@κίες. Ρε παιδιά μη δίνουμε και αξία σε κάθε κόπανο που βάζει μία σελίδα για να πει τη σαχλαμάρα του. Κουμπάρε σβου το ποστ ή τουλάχιστον το λινκ για να μη χάσουν και άλλοι το χρόνο τους διαβάζοντας π@π@ριές.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Επειδή βαριέμαι, θα κάτσω να σχολιάσω το πρώτο μέρος από τις μαλακίες που γράφει ο παπάρας.

    1) Το κράνος μειώνει το περιμετρικό οπτικό πεδίο. Ενδέχεται να μην αντιληφθεί ο οδηγός ένα όχημα το οποίο έρχεται από πίσω και να συγκρουστεί με αυτό.
    Ή λάθος κράνος φοράς, ή εχεις μάτια και στο πίσω μέρος του κεφαλιού, ή δεν έχεις καθρέφτες.

    2) Το κράνος μειώνει την ακουστική αντίληψη και ιδιαίτερα την ικανότητα προσδιορισμού της πηγής του ήχου. Κατά την οδήγηση, ιδιαίτερα μέσα σε πόλη, ο οδηγός αντιλαμβάνεται την ύπαρξη και θέση άλλων οχημάτων από τον θόρυβο π.χ. του κινητήρα ή των τροχών τους. Έτσι είναι δυνατό να κάνει ασφαλείς ελιγμούς και να αποφύγει πρόσκρουση. Κάθε μείωση της ακουστικής αντίληψης του περίγυρου, αυξάνει αισθητά και την πιθανότητα σύγκρουσης.
    Μάλλον ο φίλος δεν έχει φορέσει ποτέ κράνος.

    Ακόμα, αν αντιλαμβάνεσαι τη θέση των άλλων οχημάτων από τον ήχο των ελαστικών, πολύ κοντά τους αφήνεις να σε πλησιάζουν.

    3) Η χρήση κράνους δίνει την ψευδαίσθηση ασφάλειας και ο οδηγός γίνεται λιγότερο προσεκτικός. Αυτός που φορά κράνος καθίσταται ανώνυμος και μειώνεται το αίσθημα ευθύνης προς τους άλλους. Κοινοί εγκληματίες ή τρομοκράτες φέροντες κράνος διαπράττουν αδικήματα χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο να αναγνωριστούν.
    Εδώ παρατηρούμε τον φίλο μας να συσχετίζει τους κοινούς βάνδαλους με τους μοτοσυκλετιστές επειδή και οι μενς και οι δε φοράνε κράνος.

    Μήπως πρέπει να μη φοράω και κάλτσες; Να πω στην κοπέλα μου να μη φοράει καλτσόν;

    Τέλος, αν φορόντας το κράνος νοιώθεις ανίκητος, το πρόβλημα είναι στο περιεχόμενο του κράνους, και όχι στο κράνος.

    4) Η χρήση κράνους προξενεί αίσθημα μικρής ή μεγάλης δυσφορίας στον οδηγό, ανάλογα με την ευαισθησία του, με αποτέλεσμα να μειώνει σε αντίστοιχο βαθμό και την προσοχή του. Η δυσφορία προκαλείται α) λόγω του βάρους του κράνους, β) λόγω της διατάραξης στην φυσική ψύξη της κεφαλής, διότι αφενός εμποδίζει την απαγωγή θερμότητας με εξάτμιση του ιδρώτα και εκπομπή υπέρυθρης ακτινοβολίας και αφετέρου κατακρατά την ηλιακή ακτινοβολία σε περίπτωση που το χρώμα του είναι σκούρο (η χαμηλή εντός πόλης ταχύτητα και οι στάσεις στα φανάρια αποκλείουν την ψύξη), γ) λόγω της υγρασίας που δημιουργείται από την παρεμπόδιση αερισμού, δ) λόγω της μείωσης της οπτικοακουστικής αντίληψης με αποτέλεσμα το άτομο να αισθάνεται αποκλεισμένο από το περιβάλλον.
    Α, τώρα μας το πάιζει και επιστήμων.

    Παναγιά βοήθα.
    α)Αν σε ενοχλεί το κράνος, μικρό νούμερο φοράς.
    β)Αν ζεστένεσαι με το κράνος, άνοιξε λίγο τη ζελατίνα. Στο κάτω κάτω μην είσαι τόσο μη-μου-άπτου.
    γ)το ίδιο πάλι λέει;
    δ)Πάλι πρόκειται για πρόβλημα του οδηγού και όχι του κράνους.

    5) Η χρήση κράνους εμποδίζει τον οδηγό να φορέσει τα γυαλιά κατά του αέρα και ήλιου, ενώ ο ενσωματωμένος πλαστικός ανεμοθραύστης είναι άχρηστος για πολλούς λόγους: α) Αν είναι σκούρος είναι ακατάλληλος για νυκτερινή οδήγηση και αν είναι άχρωμος είναι ακατάλληλος για οδήγηση με ήλιο), β) μετά από ένα διάστημα γεμίζει γρατσουνιές και καθίσταται ακατάλληλος σε κάθε περίπτωση.
    Γυαλιά αέρα;

    Περίεργο, εγώ πως μπορώ και φοράω τα γυαλιά μου;

    Οι ζελατίνες, τέλος, αλλάζουν.

    6) Εάν έντομο, όπως είναι η μέλισσα ή η σφίγγα, εισέλθει και παγιδευτεί στο κράνος, η προσοχή του οδηγού θα περισπαστεί με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο του οχήματος.
    Πως θα μπει; κλείσε τη μαμημένη τη ζελατίνα, κάφρε.

    Α, και επίσης, αν "περισπαστεί" (τι σκατά σύνταξη είναι αυτή η προσοχή του οδηγού, αποτέλεσμα αυτού είναι η απώλεια ελέγχου;

    Αν ΔΕΝ φοράς κράνος, η πιθανότητα να σου μπει το μαμουνι σε μάτι μύτη στόμα αυτί είναι πολύ μεγαλύτερη. Ασ αφήσουμε στην άκρη τα πετραδάκια...

  15. #15
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Μαλακία τελικά το κράνος. Εγώ θα τα πουλήσω τα δικά μου.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF