Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Κλήση από το 2001 !!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Κλήση από το 2001 !!!

    Αν είναι δυνατόν !!!
    Σήμερα μου ήρθαν 2 κλήσεις από την Τροχαία Πειραιά που αφορούν το 2001...Πάνω από 10ετία δηλαδή Έχουν βγεί παγανιά να μαζέψουν λεφτά πάση θυσία φαίνεται...

    Η πρώτη μάλιστα αφορά όχημα που ΣΙΓΟΥΡΑ την δεδομένη περίοδο δεν ήταν στην κατοχή μου. Είχε πουληθεί 18 μήνες νωρίτερα. Το θυμάμαι μετά βεβαιότητας γιατί πρόκειται για αυτοκίνητο που το είχα δώσει ανταλλαγή σε μαγαζί για αγορά καινούργιου αρχές του 1999 (18 μήνες πριν την κλήση), αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω μιας και δεν υπάρχουν πλέον τα σχετικά έγγραφα αγοραπωλησίας. Στο πίσω μέρος της ειδοποίησης λέει ότι αν το όχημα δεν ήταν στην κατοχή την συγκεκριμένη περίοδο να επιστρέψω την κλήση επισυνάπτοντας κάποιο αποδεικτικό της μεταβίβασης....Έλα μου όπως που μετά από σχεδόν 12 χρόνια δεν έχω κάτι τέτοιο...

    Η 2η κλήση αφορά όχημα που ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ αν ήταν στην κατοχή μου το συγκεκριμένο διάστημα. Πιστεύω πως όχι - η κλήση πρέπει να αφορά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μιας και από ότι θυμάμαι το είχα πάρει μεταχείρω 3-4 μήνες μετά την ημερομηνία της κλήσης (4/2001) και το είχα πουλήσει το 2006. Για το συγκεκριμένο βρίσκω τα αποδεικτικά της μεταβίβασης όταν το ξαναπούλησα το 2006 αλλά δεν βρίσκω τα αποδεικτικά αγοράς του το 2001 και όντως δεν είμαι και 100% σίγουρος για την ακριβή ημερομηνία αγοράς (αν και λίγες πιθανότητες να πέφτω έξω)...

    Τι κάνω τώρα ρε παιδιά ???
    Πως αποδυκνείω ότι δεν είμαι ελέφαντας ?
    Και γιατί να πρέπει ΕΓΩ να αποδείξω τις ημερομηνίες κατοχής και δεν είναι υποχρεωμένοι αυτοί που στέλνουν την κλήση να το ψάξουν ???



    Καμμιά αντίστοιχη εμπειρία υπάρχει ???

  2. #2
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Aντίστοιχη εμπειρία δεν έχω, αλλά μια επίσκεψη από το Υπουργείο Μεταφορών, ίσως λέω ίσως, σε βοηθήσει.

    Καλά ξεμπερδέματα


  3. #3
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Με τι προσαυξήσεις ήρθαν ;;;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν ξέρω.
    Δεν είναι κλήση, είναι ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ με ενσωματωμένη και αποκοπτόμενη την ταχυπληρωμή της (βόδια...οι μοντέρνες τεχνολογίες τους μαράνανε).
    Γράφει μόνο τον αριθμό και ημερομηνία της κλήσης, τον αρ. πρωτοκόλλου της ειδοποίησης, τον αρ. κυκλοφορίας του οχήματος, τα στοιχεία μου, και ένα ποσό που δεν αναφέρει αν είναι το καθαρό ή αν ενσωματώνει προσαυξήσεις... 61,63 η μια, και 58,69 η άλλη....

    Και επειδή αυτοί είναι ανίκανοι χαρτογιακάδες που τους ήρθε ξαφνικά 10 χρόνια μετά να μαζέψουν λεφτά, εγώ θα πρέπει να τρέχω καλοκαιριάτικα στα υπουργεία μεταφορών, νομαρχίες κλπ και να ψάχνω να βρώ χαρτιά που να αποδυκνείουν ότι δεν είμαι ελέφαντας...

    Και το εκνευριστικότερο όλων είναι ότι στο πίσω μέρος σου λένε τι πρέπει να τους στείλεις αν το όχημα δεν ήταν στην κατοχή σου την ημεροηνία της κλήσης, που σημαίνει ότι ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ότι μπορεί και να μην ήτανε και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να το διασταυρώσουν πριν τις στείλουν.... Σου λένε θα τρέξει ο μαλάκας να το κάνει για εμάς... Αι στα διάλα με τους ανίκανους χαρτομαλάκες που έχουμε μπλέξει σε αυτό το μπουρδέλο... :a37: :a37: :a37:

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Δεν ρωτάς και κανέναν δικηγόρο καλού κακού, πρέπει να έχουν παραγραφεί τα αδικήματα με την έλευση της δεκαετίας ..

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282
    Μέχρι πέρσυ μου έρχονταν ειδοποιήσεις για δικαστήρια που είχα για δίπλωμα
    απο το 2002-3-4
    Θα συμφωνήσω με το φίλο που λέει να συμβουλευτείς το δικηγόρο.
    Καλά ξεμπερδέματα

  7. #7
    δημοσιο forever!!!!

    παντως καποια εποχη που πηγα να πληρωσω στο δημο μια κληση, η υπαλληλος με συμβουλεψε να κρατησω το χειρογραφο αποκομα κανα 5-10χρονια για την περιπτωση που μου ερθει να την ξαναπληρωσω!
    στην απορια μου βεβαια γιατι θα μπορουσε να συμβαινει αυτο αφου καθοταν μπραστα απο Η/Υ κ ηταν ευκολο να περαστει στο συστημα,η απαντηση της ηταν οτι δεν τους εχουν συνδεσει ακομα!!

    ολα αυτα εν ετη 2005+ στο κεντρο της θεσσαλονικης!!!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  8. #8
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307


    τι γίνεται με σένα ρε άρχοντα;

    σε κυνηγάει η ατυχία εδώ και καιρό;

    καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι...



  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Καλά τα λέτε για δικηγόρο, αλλά δυστυχώς γνωστό μου δικηγόρο που θα μπορούσε να το ψάξει και να με συμβουλέψει στο φιλικό (βλέπε τσαμπέ), δεν έχω.
    Άρα θα πρεπει να απευθυνθώ σε επαγγελματία ως πελάτης. Και ως γνωστόν οι δικηγόροι δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Άμα είναι να χαλάσω τα 2-3πλάσια ως αμοιβή δικηγόρου για να μην πληρώσω τα ποσά των κλήσεων τότε είναι δώρο-άδωρο. Και τι, θα έρθει μετά το δημόσιο να μου πεί "συγγνώμη κύριε πάρτε πίσω τα λεφτά που χαλάσατε στους δικηγόρους για να αποδείξετε το δίκιο σας" ??? Τα παπάρια μου θα πάρω... Άσε που κι ο δικηγόρος για να κάνει την δουλειά του πάλι κι εκείνος χαρτιά θα ζητήσει που θα πρέπει πάλι να τρέξω να τα βρώ.

    Οπότε μάλλον μονόδρομος είναι να τρέξω δε-αρ και να βγάλω άκρη μόνος μου ελπίζοντας ότι δεν θα τραβιέμαι από υπηρεσία σε υπηρεσία και από "υπεύθυνο" σε "υπεύθυνο" επί μακρόν.
    Και όλα αυτά Αυγουστιάτικα ρε φούστη μου... Τα έχω πάρει στο κρανίο...Έτσι και καταφέρω να παρω στα χέρια μου κανένα επίσημο χαρτί που να τα αποδυκνέει όλα αυτά, θα πάω από εκεί και θα τους το κάνω λαμπόγυαλο τους μαλάκες...Και ας μου κάνουν μήνυση επί εξύβριση μετά... :a37:

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    Η δεύτερη κλήση μάλλον είναι δική σου και την έχεις ξεχάσει γιατί όταν κάνεις μεταβίβαση ένα όχημα στο μηχανολογικό μπορεί να παίρνεις την άδεια στα χέρια σου και να έχει τα δικά σου στοιχειά αλλά στο σύστημα αλλάζει μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα βλέπε την πρώτη κλήση που το πούλησες το 99 και σου ήρθε κλίση από το 2000 .
    Το αδίκημα παραγράφετε αν έχει περάσει πενταετία και δεν έχει εκδικαστεί η υπόθεση .
    Εγώ θα σου έλεγα ότι κάνεις να το κάνεις άμεσα γιατί σε οποιοδήποτε μπλόκο σε ελέγξουν και βρεθούν στο σύστημα ότι εκκρεμούν αποφάσεις πας κάγκελο και πίστεψε με είναι πολύ μεγάλη ταλαιπωρία ειδικά αν σε πιάσουν παρασκευή βγαίνεις την δευτέρα .

  11. #11
    ΔΕΝ προβλεπεται και δεν υποκεινται τα διοικητικα προστιματα σε ΠΑΡΑΦΡΑΦΗ....δυστυχως..

    συμβουλη μου: αν δεν εχεις ρευστο, αστο να περαστει στη ΔΟΥ σου...
    η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...

  12. #12
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.196
    Πριν από λίγα χρόνια ειχε γίνει κάτι αντίστοιχο και στον δήμο της Πάτρας. Ειχαν στείλει
    χιλιάδες ειδοποιητήρια γιά πληρωμές κλήσεων δικαίως και αδίκως. Μου ειχαν έρθει μία από
    κάθε περίπτωση Η άδικη περίπτωση ενώ έγραφε τον αριθμό κυκλοφορίας του δικού μου ΙΧ
    ανέφερε λάθος χρώμα και μάρκα και φυσικά δεν γνώριζα τίποτα γιά αυτήν την κλήση.
    Η δεύτερη ειχε όλα τα στοιχεία σωστά (αρ. κυκλοφορίας-μάρκα-χρώμα) και θυμόμουν
    που την ειχα δεχτεί.
    Δεν πλήρωσα καμμιά από τις δύο και κανείς δεν με ξαναενόχλησε ποτέ. Πάντως γιά να βγει
    ενταλμα πληρωμής πιστεύω πως πρέπει να προηγηθει δικαστήριο. Χωρίς δικαστική
    απόφαση δύσκολα θα σου πάρουν χρήματα μιάς και ειναι αρκετά παλαιά υπόθεση, και όχι
    σύγχρονη γιατί πέρα από παραγραφή, ήταν και διαφορετική η νομοθεσία τότε περί παραβάσεων.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    Δεν νομίζω να μπαίνουν στη ΔΟΥ αν είναι από την τροχαία το λέω γιατί την πάτησα ξέχασα μια κλήση από το 96 και το 2007 σε τυπικό έλεγχο βγήκε η απόφαση και με πήγαν κάγκελο

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.196
    Ξέχασα να αναφέρω πως οι δικές μου ήταν και οι δυό γιά παράνομο
    παρκάρισμα, και δικαιούχος είσπραξης ήταν ο δήμος Πατρέων.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Επειδη τα γνωριζω απο πρωτο χερι, οι παραβασεις σταθμευσεων ειναι διοικητικες παραβασεις...Πλέον το 99% των παραβασεων του ΚΟΚ απο πταισματικες, ήτοι ποινικες (και αρα υποβαλλομενες σε παραγραφη), μετατραπηκαν σε ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ και το 99% των πλημ/κων διαταξεων μετατραπηκαν σε πταισματικες...
    η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 10:22
  2. Τι Μαθαινουμε Απο Το Σινεμα
    από DIT στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 21:18
  3. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 11:00
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 08:37
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF