Σελίδα 80 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 3070757677787980818283848590130 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.186 έως 1.200 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1186
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μάλλον εννοεί ότι οι τιμές είναι 3 φορές επάνω σε σύγκριση με τις φθηνές μάρκες όπως force κτλ.

    Αλλά με τις τιμές που μας κάνει ο Βράττης ακόμα κι έτσι, υπάρχει σύγκριση.


    coyote σαν ερασιτέχνες ψάχνουμε τις προσφορές και σπάνια αγοράζουμε με τιμές καταλόγου. Για τους επαγγελματίες πάλι υπάρχει η ανάλογη έκπτωση λόγο μεγάλης παραγγελίας.

    Σίγουρα πληρώνουμε κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον το αγοράζουμε μια φορά και απολαμβάνουμε και όλα τα οφέλη ενός επαγγελματικού εργαλείου. Μπορεί το εργαλείο να μη βγάζει λεφτά αλλά μας γλιτώνει μερικά. Αν δε το χάσουμε δύσκολα θα βάλουμε ξανά το χέρι στην τσέπη για το ίδιο εργαλείο.

    Όσο για την σύγκριση μεταξύ hazet snapon facom δε μπορώ να συμφωνήσω. Τι κριτήρια έχει ο καθένας για το "καλό" εργαλείο? Την αντοχή του χρωμίου? Την αντοχή του κλειδιού? Τις διαστάσεις?
    Η αντοχή είναι και θέμα σχεδιασμού και διαστάσεων. Ο σχεδιασμός εξυπηρετεί ανάγκες όχι μόνο εμφάνιση και οι διαστάσεις ειναι ένας απ' τους κυριότερους τομείς σήμερα.
    To snap on δεν είναι πιο ανθεκτικό απ' το hazet ενώ το hazet έχει και πιο λεπτό δαχτυλίδι. Ακόμα και αν το snap on είναι πιο ανθεκτικό, το hazet έχει μικρότερο δαχτυλίδι! Δε με ενδιαφέρει αν το 13αρι αντέχει 300 ή 280 ή 320νμ? Το δαχτυλίδι όμως ή το ανοιχτό άκρο θα μου χρειαστεί να είναι λεπτότερο! Εσύ που δουλεύεις στη βιομηχανία και όχι σε συνεργείο δε σε ενδιαφέρουν οι διαστάσεις.
    Το snap on θα φθαρεί λιγότερο στο πέρασμα των χρόνων, θα σπάσει όμως και πιο εύκολα -> γι αυτό έχει και πιο χοντρό δαχτυλίδι οπότε δε θα σπάσει πιο εύκολα (ίσως) αλλά δε θα χωράει εκεί που θα μπει το άλλο.
    Ωραιο το γυαλιστερό χρώμιο αλλά γλιστράει με λαδωμένα - βρώμικα χέρια. Καθαρίζεται όμως πιο εύκολα!

    Οι περισσότεροι κρίνουν μόνο με βάση την αντοχή σε απόλυτα νούμερα αλλά αυτό είναι πιο πολύ θέμα διαστάσεων. (και κράματος και θερμικής επεξεργασίας, αλλά στις μεγάλες μάρκες είναι κυρίως θέμα διαστάσεων).
    Μετά κρίνουν με βάση το βαθμό φθοράς στην εντατική χρήση αλλά αυτό που δεν ξέρουν είναι ότι αυτό που φθείρεται περισσότερο δε θα σπάσει ποτέ. Όσο για το βαθμό φθοράς θα κάνει πολλές φορές απόσβεση σε επαγγελματικό περιβάλλον. Το άλλο δε θα φθαρεί το ιδιο στον ίδιο χρόνο αλλά κάποια στιγμή θα σπάσει (και θα είναι σα καινούριο).

    Όλα τα παραπάνω είναι μια συνταγή. Δεν υπάρχει καλό και κακό. Αν κερδίσεις σε έναν τομέα θα χάσεις σε έναν άλλο. Δε γίνεται να στρίβεις σαν τρένο και να έχεις σταθερότητα στην ευθεία. Κάποιοι λοιπόν θέλουν γρήγορη γεωμετρία να κερδίζουν χρόνο στις στροφές και άλλοι μεγάλο μεταξόνιο να έχουν σταθερότητα στην ευθεία. Άλλοι επιλέγουν την μέση οδό. Στο τέλος όλοι θα κάνουν τον ίδιο χρόνο με διαφορετικό τρόπο. Επιλέγεις αυτό που σου αρέσει και ταιριάζει στις ανάγκες σου.

    Σε επαγγελματικό περιβάλλον δε θα σπάσει κανένα αν χρησιμοποιείται σωστά.
    Επειδή όμως ποτέ δε χρησιμοποιούνται σωστά στο τέλος όλο και κάποιο μας αφήνει χρόνους.

    Και έχω εμπειρία με τα περισσότερα γερμανικά, γαλικά ιταλικά και αμερικάνικα κλειδιά. Ειδικά τα γερμ/να! Δεν μπορώ όμως να τα βάλω σε σειρά. Όλα καλά είναι και όλα κάπου πάσχουν.

    εγω παλι εχω συνεργειο μετα απο ενα χρονο παιρνω μονο αυτα που με βολευουν απο αποψη σχεδιασμου και διαστασεων... τι να το κανω το καλυτερο κραμα της νασα αμα δεν χωραει να μπει ναξεβιδωσει λαιμο απο παπι κλπ..

  2. #1187
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Γεια σας και από εμένα.
    Πραγματικά συγχαρητήρια. Οι γνώσεις ορισμένων επάνω στα εργαλεία είναι σαν να έχουν διδακτορικό στην σχεδίαση εργαλείων! Στο φόρουμ έπεσα τυχαία αφού δεν έχω μηχανή αλλά έψαχνα πληροφορίες για εργαλεία για την ανακατασκευή του σασμαν και του βοηθητικού κιβωτίου του Samurai μου που κάνω. Βέβαια με αυτά που διαβάζω εδώ σύντομα θα ξεκινήσω την ανακατασκευή της πάπιας που έχω στην αποθήκη τα τελευταία 10 χρόνια.
    Διαβάζοντας λοιπόν εδώ για ποιότητες εργαλείων, εγγυήσεις και χώρες προέλευσης έψαξα να δω το τελευταίο εργαλείο που αγόρασα τι ήταν. Ήταν μία καστανιά που πήρα από την Βουλγαρία μάρκας TopMaster η οποία έχει προέλευση Taiwan. Η πλάκα είναι πως στο καρτελάκι της γράφει Lifetime Warranty. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τη συγκεκριμένη μάρκα? Έχω την εντύπωση πως είναι η Force της Βουλγαρίας. Τα βρίσκεις παντού. Η σελίδα είναι η παρακάτω http://www.topmaster.bg/en

  3. #1188
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.772
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaganian Προβολή μηνύματος
    Γεια σας και από εμένα.
    Πραγματικά συγχαρητήρια. Οι γνώσεις ορισμένων επάνω στα εργαλεία είναι σαν να έχουν διδακτορικό στην σχεδίαση εργαλείων! Στο φόρουμ έπεσα τυχαία αφού δεν έχω μηχανή αλλά έψαχνα πληροφορίες για εργαλεία για την ανακατασκευή του σασμαν και του βοηθητικού κιβωτίου του Samurai μου που κάνω. Βέβαια με αυτά που διαβάζω εδώ σύντομα θα ξεκινήσω την ανακατασκευή της πάπιας που έχω στην αποθήκη τα τελευταία 10 χρόνια.
    Διαβάζοντας λοιπόν εδώ για ποιότητες εργαλείων, εγγυήσεις και χώρες προέλευσης έψαξα να δω το τελευταίο εργαλείο που αγόρασα τι ήταν. Ήταν μία καστανιά που πήρα από την Βουλγαρία μάρκας TopMaster η οποία έχει προέλευση Taiwan. Η πλάκα είναι πως στο καρτελάκι της γράφει Lifetime Warranty. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τη συγκεκριμένη μάρκα? Έχω την εντύπωση πως είναι η Force της Βουλγαρίας. Τα βρίσκεις παντού. Η σελίδα είναι η παρακάτω http://www.topmaster.bg/en

    Γεια σου gaganian και καλώς ήρθες. Έχεις προσπαθήσει ποτέ να επιστρέψεις για εγγύηση κανένα εργαλείο topmaster να δούμε τι θα γίνει? Και εδώ βρίσκεις topmaster όπως και άλλες φθηνές μάρκες που γράφουν κάτι όμορφα για εγγύηση εφ' όρου ζωής αλλά μάλλον χιούμορ κάνουν.
    Sent from me using a computer.

  4. #1189
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.772
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    εγω παλι εχω συνεργειο μετα απο ενα χρονο παιρνω μονο αυτα που με βολευουν απο αποψη σχεδιασμου και διαστασεων... τι να το κανω το καλυτερο κραμα της νασα αμα δεν χωραει να μπει ναξεβιδωσει λαιμο απο παπι κλπ..
    Ένα γερμανοπολύγωνο που είναι ιδιαίτερα μακρύ είναι λογικό να είναι πιο χοντρό και πιο ενισχυμένο από ένα άλλο, οπότε το πάχος που έχει πάει και με το μέγεθος. Και για το μέγεθός του μπορεί να είναι λεπτό.
    Οταν όμως κανονικού μεγέθους εργαλεία είναι χοντροκομένα κάτι παθαίνω. Για μένα είναι λάθος σχεδίαση η οποία πιθανότατα προσπαθεί να καλύψει κάποια κενά στην ποιότητα και στην κατεργασία.

    Αυτό δεν ισχύει πάντα για τα παλιά εργαλεία αφού οι ανάγκες τότε ήταν διαφορετικές, παρόλα αυτά υπήρχαν πάντα μάρκες που δε σπαταλούσαν ατσάλι γιατί είχαν εμπιστοσύνη στην κατεργασία και στην ποιότητα τους δουλειάς τους. Σήμερα βρίσκω όλο και πιο συχνά εργαλεία που δεν είναι λεπτά αλλά δεν έχουν και απαγορευτικό πάχος ενώ η τιμή τους είναι λογική για τον ερασιτέχνη. Συνήθως έχει γίνει έκπτωση στην αντοχή αλλά είναι και τα φθηνά εργατικά της κινας μαζί με την πρόοδο που έχει γίνει στο κατασκευαστικό κομμάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/09/2016 στις 00:58. Αιτία: Διαχ_πολ_παρ
    Sent from me using a computer.

  5. #1190
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94

    Izeltas

    Διάβασα τα παλαιότερα ποστ και κάπου αναφέρονται τα Izeltas τα τούρκικα ως σχετικά καλά εργαλεία και είπα να τα ψαξω (ας είναι καλά ο chrome με τη μετάφραση). Αυτά μου φαίνονται πανάκριβα...180 ευρώ για αυτο το σετ!!! Είναι δυνατόν?
    http://www.hirdavatcesitleri.com/Ize...c,PR-5540.html

  6. #1191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaganian Προβολή μηνύματος
    Διάβασα τα παλαιότερα ποστ και κάπου αναφέρονται τα Izeltas τα τούρκικα ως σχετικά καλά εργαλεία και είπα να τα ψαξω (ας είναι καλά ο chrome με τη μετάφραση). Αυτά μου φαίνονται πανάκριβα...180 ευρώ για αυτο το σετ!!! Είναι δυνατόν?
    http://www.hirdavatcesitleri.com/Ize...c,PR-5540.html
    Εγώ είχα ρωτήσει για τα izeltas, είχα βρει κάτι σειρές γερμανοπολυγωνα σε καλές τιμές. Δεν είχα ξανακούσει τη μάρκα, πίστεψα ότι ήταν ευκαιρία αλλά μου είπαν (δεν θυμάμαι ποιος) ότι δεν είναι στο επίπεδο των καλών ταιβανεζικων και έτσι το άφησα.
    Τώρα για το σετ που ποσταρες, τι να πω, η carolus στις τρέχουσες προσφορές έχει σετ με τα μισά χρήματα....

  7. #1192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Χθεσινό απόκτημα... Facom S31mm σε 1/2 καρέ.... Μην μου πει κανείς καλοδούλευτο γιατι θα απαιτήσω να μου στείλει την βίδα-παξιμάδι 31mm. Απλά για να συμπληρωθεί το κενό μεταξύ 30 και 32 mm. Πάντως εντυπωσιάστηκα που το είχε ο κ. Ηλίας και δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να πάρω άλλο ένα σχεδόν άχρηστο αλλά ωραίο εργαλειάκι. Εάν κάποιος έχει ίδιο ή ξέρει που δουλεύεται ας μου το πει και ας βάλλει φωτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160619_093605.jpg 
Προβολές:	199 
Μέγεθος:	22,3 KB 
ID:	361256

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160619_093623.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	361257

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160619_093422.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	22,3 KB 
ID:	361258

  8. #1193
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.772
    To ξέρεις ότι δε θα βρεις βίδα 31μμ ετσι?
    Sent from me using a computer.

  9. #1194
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    To ξέρεις ότι δε θα βρεις βίδα 31μμ ετσι?
    Το αυτό εις διπλούν !!!!
    ΠΟΤΕ δεν έχω βρει 31 βίδα ή παξιμάδι.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #1195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    O Τσακ νορις εχει

  11. #1196
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Καλα το 31, το παιρνεις και ξέρεις ότι δεν θα χρειαστεί, εγω που πηρα προχτες τη σειρα με τα 14 γερμανοπολυγωνα της facom και η πρώτη βιδα που πηγα να δοκιμασω ηταν 21 (χωρίς να το ξέρω) , ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ 21 ΣΤΟ ΣΕΤ τι να πω;;;; χαχαχαχαχαχ τοοοοση γκαντεμια χααχ

  12. #1197
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Έπρεπε να πάρεις αυτήν με τα 15 Σοβαρά τώρα 21mm σε μηχανάκι είναι αρκετά σπάνιο αλλά σε αυτοκίνητο συχνότερο.

  13. #1198
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.772
    Στο γερμανικό πρότυπο din χρησιμοποιούνταν το 19 για τις Μ12 και το 22 για τις Μ14. Στο international που το έχουν υιοθετήσει και οι Γερμανοί οι Μ12 είναι 18 και οι Μ14 21.
    Οι Μ10 είναι 16mm στο iso και 14mm στο Ιαπωνικό jis. (17 στο din)
    Οι Μ8 παραμένουν 13 στο iso και το 12 στο jis.

    Αυτές που έχουν κεφάλι 17mm στο jis είναι Μ12 και αυτές που έχουν 19 είναι Μ14.

    Με λίγα λόγια τα χρειάζεσαι όλα εκτός απ' το 31.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/09/2016 στις 01:35.
    Sent from me using a computer.

  14. #1199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    Καρυδακια και ειδικα νουμερα πανω απο 19 εγω περνω μονο εξαγωνα τα αλλα σε τοσο μεγαλη βιδα συνηθως μετα απο λιγο καιρο ξεφτιλίζονται η χαλανε την βιδα.
    Στα ποιο συνηθισμένα 13 17 εχω 2 ενα εξαγωνο και ενα πολύγωνο. Αλλα χρησιμοποιώ το εξαγωνο πρωτα και αν δεν δουλευεται παω στο πολυγωνο.
    @ daz σε γερμανοπολυγωνα κυκλοφορουν εξαγωνα γιατι ολα αυτα που βρισκω με μια ματια ειναι πολυγωνα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #1200
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Στο γερμανικό πρότυπο din χρησιμοποιούνταν το 19 για τις Μ12 και το 22 για τις Μ14. Στο international που το έχουν υιοθετήσει και οι Γερμανοί οι Μ12 είναι 18 και οι Μ14 21.
    Οι Μ10 είναι 16mm στο iso και το 14 στο Ιαπωνικό jis.
    Οι Μ8 παραμένουν 13 στο iso και το 12 στο jis.

    Αυτές που έχουν κεφάλι 17mm στο jis είναι Μ12 και αυτές που έχουν 19 είναι Μ14.

    Με λίγα λόγια τα χρειάζεσαι όλα εκτός απ' το 31.
    Τώρα ψάχνω για καρυδάκι 35mm όχι impact-μαύρο σε 1/2'.....

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF