Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: xj6 diversion προβλήματα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2010
    Μηνύματα
    17

    xj6 diversion προβλήματα

    Γειά χαρά σε όλους!

    Είμαι νέος ιδιοκτήτης ενός καινούριου xj6 diversion yamaha (χωρίς abs)
    Έχοντας κάνει μόλις 120 χιλιόμετρα μου έχουν τύχει τα εξής και έχω προβληματιστεί:

    Μια φορά όταν ξεκίνησα τη μηχανή και πήγαινα δεν δουλεύαν τα flashάκια. Είτε το αριστερό είτε το δεξί πάταγα, δεν άναβόσβηνε τίποτα λες και ήταν χαλασμένα. Σταμάτησα, έσβησα τον κινητήρα και τον ξανάναψα και μετά όλα οκ.

    Πολλές φορές όταν σταματάω έχω τέρμα τραβήξει τον συμπλέκτη (έχοντας πρώτη στο κιβώτιο) και πάω να βάλω νεκρά. Όταν βάζω τη νεκρά, χωρίς να προλάβω να αφήσω τον συμπλέκτη, ο κινητήρας σβήνει! Δηλαδή ο κινητήρας έσβησε με νεκρά. Αυτό έχει συμβεί 3-4 φορές.

    Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με μηχανές με συμπλέκτη, καθώς η προηγούμενή μου ήταν scooter 250 κυβικά και δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα προβλήματα έχουν κάποια σχέση με το μοντέλο που αγόρασα ή γενικά με μηχανές.

    Α, και κάτι άλλο, με γεμάτο ντεπόζιτο (το γέμισα όταν την αγόρασα) και 120 χιλιόμετρα στο κοντέρ, η μηχανή έχει μόλις 2 παύλες γεμάτες ακόμα, που σημαίνει ότι καίει πάρα πολύ (το μέλλον θα δείξει, θα δω σύντομα πόσα χλμ θα με βγάλει) Ίσως επειδή την οδήγησα στην πόλη σε κίνηση και είμαι νέος οδηγός να την έκανα να κάψει λίγο παραπάνω. Τέλος πάντων δεν ξέρω, αυτές είναι οι πρώτες απορίες μου σχετικά με αυτή τη μηχανή!

    Υ.Γ.
    Η εξάτμιση είναι σε διακριτικό σημείο και αυτό μου αρέσει, αλλά δε μου αρέσει που μου πετάει συνέχεια ζεστό αέρα στο δεξί μου μπατζάκι του τζίν!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    παρομοια συμπτωματα ειχα κ στο fazer οταν το ειχα πρωτοπαρει το 2005 και ηταν το TPS

    Throttle Position Sensor

    Ειχε γινει ανακληση δωρεαν αντικατασταση και ολα οκ

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2010
    Μηνύματα
    17
    Χμ, μάλλον πρέπει να το πάω στην αντιπροσωπεία να δώ τι θα μου πούν, αν είναι σαν τη δική σου περίπτωση ίσως χρειαστεί να μου αλλάξουν κι εμένα το Throttle Position Sensor...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giovani64
    Εγγραφή
    13/07/2009
    Μηνύματα
    500
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rgman
    Χμ, μάλλον πρέπει να το πάω στην αντιπροσωπεία να δώ τι θα μου πούν, αν είναι σαν τη δική σου περίπτωση ίσως χρειαστεί να μου αλλάξουν κι εμένα το Throttle Position Sensor...
    τελικα φιλε μου τι εγινε με το μηχανακι? βρηκες ακρη? και γω εχω το ιδιο και μου κανει κατι τρελα τελευταια. μολις βαλω δευτερα και αφησω συμπλεκτη γοναταει , σβηνει, και μετα παιρνει παλι μπροστα. αυτο μου το κανει οταν ειναι κρυο. το δικο σου ειχε τα συμπτωματα και οταν ζεσταινοταν?
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2010
    Μηνύματα
    17
    Έχεις διαφορετικό πρόβλημα μάλλον γιατί στο κάνει εν κινήσει, ενώ εμένα σε στάση όταν έβαζα νεκρά. Αυτό με τη δευτέρα δε μου έχει συμβεί ποτέ. Και το οδηγώ ψιλοκρύο πολλές φορές γιατί το αφήνω στο ρελαντί αναμένο το πολύ κανα δυό λεπτά.
    Αυτό με τη νεκρά που μου έσβησε δε μου έχει ξανασυμβεί από τότε. Συνέβη τις πρώτες μέρες 3-4 φορές συνολικά. Δεν πήγα στην αντιπροσωπεία γιατί δε μου το ξανάκανε και ένας φίλος μου που έχει TDM μου είχε πεί πως τις πρώτες μέρες μπορεί να συμβεί αυτό μέχρι να φτιάξουν/στρώσουν τα εξαρτήματά της. Τα flash δεν ξαναέκαναν πρόβλημα αλλά αν ξανασυμβεί δεύτερη φορά, τότε θα ρωτήσω το συνεργείο.

    Πάντως όταν μου είχε σβήσει όλες τις φορές ήμουν σε φανάρια και σταματημένος μετά από κανα 10-15λεπτο οδήγησης μέσα από κίνηση.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    τελικα φιλε μου τι εγινε με το μηχανακι? βρηκες ακρη? και γω εχω το ιδιο και μου κανει κατι τρελα τελευταια. μολις βαλω δευτερα και αφησω συμπλεκτη γοναταει , σβηνει, και μετα παιρνει παλι μπροστα. αυτο μου το κανει οταν ειναι κρυο. το δικο σου ειχε τα συμπτωματα και οταν ζεσταινοταν?
    Καλησπέρα φίλε μήπως μπορείς να μου πείς πώς έλυσες το πρόβλημα σού,εχω και εγώ ένα diversion και ξαφνικά άρχισε να σκορτσάρει στα χαμηλά και μου έκαψε και το μπουζί από τον πρώτο κύλινδρο μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές (μπουζί,καθαρισμό μπεκ,έλεγχος πολ/στων,έλεγχο χρονισμού κ.α ) καταλήξαμε στο tps μόλις το άλλαξα (μεταχειρισμένο από fazer δοκιμαστικά ) το μηχανάκι επανήλθε κατά ένα μεγάλο βαθμό αλλά μου έχει ακόμη ένα μικρό σκορτσάρισμα στην εκκίνηση.

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stone83 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μήπως μπορείς να μου πείς πώς έλυσες το πρόβλημα σού,εχω και εγώ ένα diversion και ξαφνικά άρχισε να σκορτσάρει στα χαμηλά και μου έκαψε και το μπουζί από τον πρώτο κύλινδρο μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές (μπουζί,καθαρισμό μπεκ,έλεγχος πολ/στων,έλεγχο χρονισμού κ.α ) καταλήξαμε στο tps μόλις το άλλαξα (μεταχειρισμένο από fazer δοκιμαστικά ) το μηχανάκι επανήλθε κατά ένα μεγάλο βαθμό αλλά μου έχει ακόμη ένα μικρό σκορτσάρισμα στην εκκίνηση.
    για τα tps των φειζερ ειχε βγει ανακληση.μηπως αυτο που εβαλες ειναι απο τα ανακληθεντα?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    για τα tps των φειζερ ειχε βγει ανακληση.μηπως αυτο που εβαλες ειναι απο τα ανακληθεντα?
    Το φαντάζεσαι; ο φαύλος κύκλος της επαναλαβανόμενης βλάβης με ελαττωματικό ανταλλακτικό.

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Το φαντάζεσαι; ο φαύλος κύκλος της επαναλαβανόμενης βλάβης με ελαττωματικό ανταλλακτικό.
    εχω ανωμαλη φαντασια!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    για τα tps των φειζερ ειχε βγει ανακληση.μηπως αυτο που εβαλες ειναι απο τα ανακληθεντα?
    Τι να σου πω αν και δεν νομιζω γιατι δουλευε κανονικα το φειζερ θα το κοιταξω και αυτο!

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stone83 Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω αν και δεν νομιζω γιατι δουλευε κανονικα το φειζερ θα το κοιταξω και αυτο!
    για τσεκαρε και πες μας
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giovani64
    Εγγραφή
    13/07/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stone83 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μήπως μπορείς να μου πείς πώς έλυσες το πρόβλημα σού,εχω και εγώ ένα diversion και ξαφνικά άρχισε να σκορτσάρει στα χαμηλά και μου έκαψε και το μπουζί από τον πρώτο κύλινδρο μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές (μπουζί,καθαρισμό μπεκ,έλεγχος πολ/στων,έλεγχο χρονισμού κ.α ) καταλήξαμε στο tps μόλις το άλλαξα (μεταχειρισμένο από fazer δοκιμαστικά ) το μηχανάκι επανήλθε κατά ένα μεγάλο βαθμό αλλά μου έχει ακόμη ένα μικρό σκορτσάρισμα στην εκκίνηση.
    το προβλημα το ελυσα ανεβαζοντας το ρελαντι. ηταν πολυ χαμηλο και στις αλλαγες απο 1η σε 2ρα και απο 2α σε τριτη εσβηνε.και σε αλλους ακουσα το ιδιο προβλημα και λυθηκε σε ολους με τον ιδιο τροπο. δοκιμασε και πες μου.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  13. #13
    ok παιδιά ευχαριστώ θα κοιτάξω και όταν το λύσω θα ενημερώσω.

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    μακαρι να ειναι αυτο που λεει ο τζιοβανι
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    Καλησπέρα παιδιά τελικά το πρόβλημα μου λύθηκε, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε,για να καταλήξουμε και στην ζημιά, η μηχανή δεν ειχε πρόβλημα με το ρελαντί άλλα με τα μπουζοκαλωδια όπως μου είπε ο μάστορας και συγκεκριμένα μου είπε ότι κάθε φορά που έβγαζα τα μπουζοκαλωδια έπρεπε να τα ξανακουμπωσω με τον σωστό τρόπο ( είναι βιδωτά και και βιδώνουν τόσο μέχρι να "καργαρει")!! το παράδοξο είναι οτι αυτήν την λεπτομέρεια εννοείτε οτι την ξέρω και εννοείτε οτι 6 φόρες που αντικατεστησα τα μπουζοκαλωδια έκανα ακριβώς αυτό που έπρεπε, λόγω του οτι είχα να την καβαλήσω 3 μήνες και φυσικά που την είχα μπροστά μου και να δουλεύει τέλεια, ρώτησα τι χρωστάω την έβαλα μπρος και δεν πολυασχοληθηκα, τι να πω? μάλλον έκανα λάθος(και τις 6 φορές?)!!!τεσπα το θετικό είναι οτι ήρθε το καλοκαίρι η κούκλα μου δουλεύει τέλεια και εγώ εχω κανα 5ημερο ελεύθερο(έτσι κι αλλιώς τα λεφτά δεν φτάνουν για παραπάνω)για κανένα "μακρινό μπανακι"!! και μια φοτο:Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF0552.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	290396

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?
    από stefkeft στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 1072
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2024, 21:50
  2. yamaha xj6 diversion
    από dimdil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 14:46
  3. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02
  4. yamaha xj6 diversion
    από st.John στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 16:35
  5. XJ6 Diversion
    από Road67 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2008, 10:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF