Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Μειονεκτηματα διαιρουμενης για πιστα..

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115

    Μειονεκτηματα διαιρουμενης για πιστα..

    Γεια σας, σκεφτομαι συντομα να μπω πιστα για πρωτη φορα (Με την επιστροφη φορου αν δεν την κοψουν...) και αν και ψαχνω εδω και καμποσο καιρο για μια πολυ καλη ευκαιρια σε στολη δεν εχω καταληξει ακομα.

    Οι επιλογες οπως καταλαβαινω ειναι 3 (παντα δερματινα)

    1) στολη ολοσωμη
    2) στολη διαιρουμενη (αλλα φτιαγμενη για να ειναι διαιρουμενη)
    3) Ενα παντελονι πιστασ+ ενα δερματινο μπουφαν με φερμουαρ που να κουμπωνει σε αυτο το παντελονι.

    Εγω θελω την τριτη επιλογη, γιατι μιας και δεν εχω χειμερινο μπουφαν, το να αγορασω και στολη και ξεχωριστο μπουφαν για να κυκλοφορω ειναι too much για τα οικονομικα μου. Το μπουφαν το θελω και για να κυκλοφορω, πχ στη δουλεια ή ακομα και σε εξοδους, οποτε το πανω μερος μιας διαιρουμενης μαλλον δεν ειναι καταλληλο αφου συνηθως ειναι πολυ εκκεντρικο/αγωνιστικο για τετοια χρηση.

    Οποτε η ερωτηση μου ειναι: Υπαρχουν καποια εντονα μειονεκτηματα στο να αγορασω ενα πιστιαρικο παντελονι, και ενα κανονικο μπουφαν μηχανης που να κουμπωνει στο παντελονι και να τα συνδυασω για πιστα? Αρχικα δεν με βλεπω να μπαινω πιστα πανω απο 2-3 φορες το χρονο οποτε δεν θα τα λιωσω στο φορεμα κιολας

    P.S. Οταν λεω κανονικο μπουφαν μηχανης εννοω κατι σε τετοιο design

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ket-Black-0001

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...YC-Jacket-0004

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    ωπα αδερφε σιγα σιγα.

    η ολοσωμη προσφερει καλυτερη προστασια.
    υπαρχουν παρ ολα αυτα και διαιρουμενες που καθε αλλο παρα εκκεντρικες ειναι.μαυρο μπουφαν,μαυρο παντελονι ας πουμε.
    επισεις υπαρχουν φανταστικες τιμες στο ιντερνετ η ακομα και προσφορες σε διαφορα μαγαζια εδω που δεν ειναι δα και απαγορευτικο το κοστος για να παρεις ολοσωμη και ενα μπουφαν.τελος υπαρχουν και παιδια που πουλανε τα μπουφαν τους μεταχειρισμενα σε αψογη κατασταση σε πολλη καλη τιμη.

    επιλογες υπαρχουν.

    σιγουρα ομως για την πιστα το καλυτερο που εχεις να κανεις για την ασφαλεια σου πανω απ ολα ειναι ολοσωμη.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ωπα αδερφε σιγα σιγα.

    η ολοσωμη προσφερει καλυτερη προστασια.
    υπαρχουν παρ ολα αυτα και διαιρουμενες που καθε αλλο παρα εκκεντρικες ειναι.μαυρο μπουφαν,μαυρο παντελονι ας πουμε.
    επισεις υπαρχουν φανταστικες τιμες στο ιντερνετ η ακομα και προσφορες σε διαφορα μαγαζια εδω που δεν ειναι δα και απαγορευτικο το κοστος για να παρεις ολοσωμη και ενα μπουφαν.τελος υπαρχουν και παιδια που πουλανε τα μπουφαν τους μεταχειρισμενα σε αψογη κατασταση σε πολλη καλη τιμη.

    επιλογες υπαρχουν.

    σιγουρα ομως για την πιστα το καλυτερο που εχεις να κανεις για την ασφαλεια σου πανω απ ολα ειναι ολοσωμη.

    παιζουν δηλαδη περιπτωσεις να εχουν ανοιξει τα φερμουαρ της ενωσης σε πτωση;;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Maλιστα, ευχαριστω! Επανερχομαι με νεα ερωτηση στο θεμα:

    Ποσο σημαντικο ειναι, να ειναι η φορμα αεριζομενη (perforated). Εχω βρει μια φορμα της teknic σε καταπληκτικη τιμη αλλα ειναι μη αεριζομενη και φανταζομαι οτι για ελλαδα αυτο ισως ειναι προβλημα...

  5. #5
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
    Maλιστα, ευχαριστω! Επανερχομαι με νεα ερωτηση στο θεμα:

    Ποσο σημαντικο ειναι, να ειναι η φορμα αεριζομενη (perforated). Εχω βρει μια φορμα της teknic σε καταπληκτικη τιμη αλλα ειναι μη αεριζομενη και φανταζομαι οτι για ελλαδα αυτο ισως ειναι προβλημα...

    Μην το κανεις. Το εκανα εγώ και το χω μετανιώσει.
    Απαραίτητη προυπόθεση να ειναι διάτρητη, αν θες να τη βαζεις και καλοκαίρι.
    Εκτος αν είναι τοσο καλή η τιμή της και θες να την κανεις εσύ διάτρητη μετα...!

    Επίσης δε πιστευω οτι προσφέρει η ολόσωμη(ενα κομματι) ουσιαστικά μεγαλύτερη προστασία από
    τη διαιρούμενη. Τοση τουλάχιστον ωστε να δικαιολογεί την επιλογή της σε σχέση με τη χρηστικότητα της διαιρούμενης.

    Και περιστατικά σκισίματος του φερμουάρ να έχουν παρατηρηθεί(που πιστευω θα εχουν παρατηρηθει αν και δεν εχω ακουσει εγω προσωπικα για κανενα), δε λεει και πολλά πραγματα διότι κάτω απο τις ίδιες ακριβως συνθηκες του ατυχηματος που σκιστηκε η στολη, κανεις δε μπορει να σου πει με σιγουρια αν το δέρμα θα είχε αντέξει ή οι δυναμεις που ασκηθηκαν ήταν τετοιες που οτι υλικο και να ταν θα σκιζόταν ετσι κι αλλιως.
    με λιγα λόγια το οτι σκιστηκε το φερμουαρ δε σημαινει οτι θα αντεχε το δερμα.

    Με το μπουφαν μηχανης + παντελονι που λες εχω μια ενσταση-παρατηρηση.

    Καλός ακουγεται ο συνδιασμος όμως υπαρχει θέμα αν το μπουφαν ενωνεται με το παντελόνι μόνο
    στη πλατη με ενα φερμουαράκι 20 εκατοστων που αρκετα παντελονια και μπουφαν εχουν(δε ξερω τι εχουν τα συγκερκιμενα μοντελα που σκεφτεσαι να παρεις) κι οχι με πλήρως περιμετρικό φερμουαρ οπως εχουν οι διαιρουμενες ολόσωμες.

    Περα απο την ασφαλεια, υπαρχει το ενδεχόμενο σε καποιες πιστες να μη σε αφηνουν να μπεις αν δεν είναι και το πανω και το κατω δερμάτινα κι αν δεν ενωνονται με περιμετρικο φερμουαρ.
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Μαλιστα σε ευχαριστω πολυ.

    Εχω βρει και διατρητη και μη-διατρητη σε φοβερη τιμη. Λογικα θα επαιρνα την διατρητη , αλλα εμφανισιακα ειναι καπως χαλια. Αλλα ναι, επειδη ειμαι απο αυτους που ιδρωνουν τραγικα ευκολα, μαλλον η διατρητη ειναι μονοδρομοσ. Αυτη η διαδικασια που κανεις μια φορμα διατρητη, γνωριζεις αν γινεται στην Ελλαδα και ποσο κοστιζει?

  7. #7
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    712
    εαν ενδιαφερεσαι να μπαινεις συχνα στην πιστα,θα σου ελεγα να προτιμησεις ολοσομη δερματινη φορμα και φυσικα για το κλιμα της χωρας μας,διατρητη.
    Στη διαιρουμενη,την οποια προφανως θες για να χρησημοποιεις το μπουφαν ξεχωριστα,το πανω μερος δεν ειναι και πολυ πρακτικο..Δηλαδη το μπουφαν δεν εχει τσεπες ενω ειναι και πιο κοντο απο ενα κανονικο δερματινο μπουφαν.
    Με την επιλογη ενος κανονικου μπουφαν και ενος παντελονιου που να δενουν μεταξυ τους,κερδιζεις σε πρακτικοτητα αλλα ισως να μην σου επιτραπει η εισοδος σε καποιες πιστες!

    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε καταστηματα και να δεις απο κοντα ολοσομη και διαιρουμενη για να καταλαβεις τις διαφορες,αλλα και να τις δοκιμασεις για να δεις την εφαρμογη!

    αυτα!
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
    εαν ενδιαφερεσαι να μπαινεις συχνα στην πιστα,θα σου ελεγα να προτιμησεις ολοσομη δερματινη φορμα και φυσικα για το κλιμα της χωρας μας,διατρητη.
    Και όταν θες να πας μια βόλτα, θα πηγαίνεις με το πουπουλένιο μπουφάν σου και jeans ή, ακόμα καλύτερα, θα κάθεσαι στην καφετέρια με τη μισή ολόσωμη δεμένη γύρω από τη μέση σου σαν τον ηλίθιο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
    Στη διαιρουμενη,την οποια προφανως θες για να χρησημοποιεις το μπουφαν ξεχωριστα,το πανω μερος δεν ειναι και πολυ πρακτικο..Δηλαδη το μπουφαν δεν εχει τσεπες ενω ειναι και πιο κοντο απο ενα κανονικο δερματινο μπουφαν.
    Το δικό μου έχει τσέπες και το φοράω άνετα και χωρίς το - δερμάτινο - παντελόνι.

    ('Οχι, δεν είμαι εγώ στη φωτό.)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	g_delmar_nero.jpg 
Προβολές:	749 
Μέγεθος:	27,4 KB 
ID:	201906
    Life begins at 45°.

  9. #9
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    712
    Και όταν θες να πας μια βόλτα, θα πηγαίνεις με το πουπουλένιο μπουφάν σου και jeans ή, ακόμα καλύτερα, θα κάθεσαι στην καφετέρια με τη μισή ολόσωμη δεμένη γύρω από τη μέση σου σαν τον ηλίθιο.

    οποιος ειναι η νιωθει ηλιθιος μπορει να κανει αυτο που λες με το πουπουλενιο.οι υπολοιποι απλα αγοραζουν και ενα κανονικο μπουφαν για χρηση μοτο!η συμβιβαζονται με την ολοσωμη.δυσκολο να το σκεφτεις φανταζομαι..

    το επανω μερος απο διαιρουμενη ισως να μην ειναι τοσο πρακτικο για ολους..αυτο ειπα.αλλα μαλον και αυτο δυσκολο να το σκεφτεις ετσι;
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  10. #10
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    712
    και βασικα για να μη παρεξηγηθω και επειδη δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση,νομιζω πως γραφω ξεκαθαρα να επιλεξει την ολοσωμη αν πηγαινει συχνα στην πιστα!
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  11. #11
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Και όταν θες να πας μια βόλτα, θα πηγαίνεις με το πουπουλένιο μπουφάν σου και jeans ή, ακόμα καλύτερα, θα κάθεσαι στην καφετέρια με τη μισή ολόσωμη δεμένη γύρω από τη μέση σου σαν τον ηλίθιο.



    Το δικό μου έχει τσέπες και το φοράω άνετα και χωρίς το - δερμάτινο - παντελόνι.

    ('Οχι, δεν είμαι εγώ στη φωτό.)
    Ποιο μοντέλο είναι αυτό;

    Edit: Delmar .Είναι όμως μόνο Jacket και πρέπει να πάρεις εξτρά παντελόνι
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  12. #12
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
    Μαλιστα σε ευχαριστω πολυ.

    Εχω βρει και διατρητη και μη-διατρητη σε φοβερη τιμη. Λογικα θα επαιρνα την διατρητη , αλλα εμφανισιακα ειναι καπως χαλια. Αλλα ναι, επειδη ειμαι απο αυτους που ιδρωνουν τραγικα ευκολα, μαλλον η διατρητη ειναι μονοδρομοσ. Αυτη η διαδικασια που κανεις μια φορμα διατρητη, γνωριζεις αν γινεται στην Ελλαδα και ποσο κοστιζει?

    Δεν εννοω σε μαγαζί, πιθανον και καποιο μαγαζι να το αναλαμβανει αλλα δεν το γνωρίζω.
    μιλαω για DIY διαδικασια.

    Δες αυτο:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=81858
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
    το επανω μερος απο διαιρουμενη ισως να μην ειναι τοσο πρακτικο για ολους..αυτο ειπα.αλλα μαλον και αυτο δυσκολο να το σκεφτεις ετσι;
    Η διαιρούμενη είναι πιο πρακτική από την ολόσωμη. Στα πάντα. Τελεία.

    Το σωστό είναι "αν πηγαίνεις ΜΟΝΟ πίστα, πάρε ολόσωμη". Αυτό το δέχομαι.

    To Delmar είναι, ναι. Φυσικά, θα χρειαστείς και παντελόνι, αλλά δε χρειάζεται να τα αγοράσεις μαζί. Μπορεί να περιμένει λίγο καιρό η πίστα, αν τα οικονομικά σου δε στο επιτρέπουν. Και θα έχεις ένα ποιοτικότατο μπουφάν που μπορείς να το φορέσεις οπουδήποτε/οποτεδήποτε.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Καλησπέρα κι από μένα,
    Πήρα πρόσφατα ολόσωμη φόρμα και μπορώ να σου επιβεβαιώσω τα εξής:
    Πολύ πιο ωραία αίσθηση πάνω στη μηχανή απ' ότι όταν φορούσα παντελόνι και μπουφάν.
    Την χρησιμοποίησα σε ταξίδι και δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα ζέστης, μάλλον το χειμώνα θα κρυώνω παρά το καλοκαίρι θα ιδρώνω, ωστόσο κρατάω μια πισινή γιατί δεν έχουν σφίξει πολύ οι ζέστες ακόμα!!(στην πίστα μάλλον θα ιδρώνεις παραπάνω λόγω ταχύτητας)
    Το κόστος αντικειμενικά δε το βρίσκω απαγορευτικό καθώς η φόρμα που πήρα δε μου κόστισε παρά 300 ευρώ και κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι αρκετά ποιοτική και συμφέρουσα αγορά για είσοδο στο "χώρο".
    Θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω κι άλλο αν μπορώ!!

  15. #15
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
    ... αλλα ισως να μην σου επιτραπει η εισοδος σε καποιες πιστες!
    ...

    Από τις πολλές που έχουμε;


    (πλάκα κάνω ε; )


    Αρχικά δημιουργήθηκε από panosch89
    ...Το κόστος αντικειμενικά δε το βρίσκω απαγορευτικό καθώς η φόρμα που πήρα δε μου κόστισε παρά 300 ευρώ...

    για πες για πες, που τη βρίσκουμε, εταιρία κτλ...
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ
    από Πολυμήχανος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 10:29
  2. Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....
    από Alki_Viades στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 21:45
  3. Πάνω που ψάχνω για πίστα...
    από zireous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 01:16
  4. Vfr 400 για πίστα
    από bookman στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 22:00
  5. Στολή για Πίστα - Ενοικίαση?
    από stavrobeis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF