Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: βοήθεια για Βάλκαν Τουρ

  1. #1
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690

    βοήθεια για Βάλκαν Τουρ

    Παλικάρια μετά από πολλές περιπέτειες και αλλαγές σχεδίων και πλάνων, φαινεται πλέον πιθανότατα εφικτό το ταξίδι στα Βαλκάνια που ήταν εδώ και καιρό στο μυαλό μου... Υπάρχουν ακόμα κάποια θεμετάκια αλλά πιστευω ότι θα ξεπεραστούν, οπότε θα καταφέρω να ταξιδέψω για 2 εβδομάδες. Πιθανες ημερομηνίες 02/07 αναχώρηση από Αθήνα και 16/07 επιστροφή στην Αθήνα. Δυστυχώς με όλα τα θέματα που υπήρξαν δεν κατάφερα να ψήσω κανένα συνοδοιπόρο εκτός από την κοπελιά που ακολουθεί σαν συνοδηγός. Το ταξίδι θα είναι lowbuget με σκηνή και υπνόσακους χωρίς να αποκλείονται τα φτηνά δωμάτια...μας ενδιαφέρει η γευση και η μυρωδιά των Βαλκανίων και όχι τόσο τα αξιοθέτα ιστορικού χαρακτήρα. Θα προτιμούσα να μην κινηθώ σε μέρη τουριστικά και ακριβά.Υπαρχουν κάποια θεματάκια που θα χρειαστώ βοήθεια και για αυτό περνάω στις ερωτήσεις...
    - Ποιες πόλεις - προορισμούς θα προετείνατε γενικώς;
    - Στα σύνορα θα χρειαστώ χρόνο και χρήμα; ή θα είναι κυριλέ; το θέμα με το Κόσοβο παίζει ακόμα; πρέπει να το αποφύγω και πως;
    - Με το χρήμα τι παίζει; θα κινηθώ και με "πλαστικό" κυρίως αλλά το ευρό περνάει παντού;
    - Βενζίνες ; στην υπόλοιπη ευρώπη έβαζα μόνος μου παντού... τώρα ; θα ψάχνω για τα ανοιχτα;
    - Καμπινγκ στη Ευρώπη είχε παντού... τώρα τι παίζει; το "ελεύθερο" επιτρέπεται και αν ναι πόσο να φοβάμε ή να μην το σκέφτομαι καν (με την κακή την έννοια...);
    - Από έγγραφα έχω διαβατήριο, νέα ταυτότητα, καινούρια άδεια κυκλοφορίας, πράσινη κάρτα, και το ροζ τρίπτυχο δίπλωμα... θα χρειαστώ κάτι άλλο;

    Μια ιδέα που παίζει στο μυαλό μου είναι να ανέβω από Αθήνα- Σκόπια(1), Σκόπια- Mokra Gora(2-3), Mokra Gora- Δαλματικές ακτές(split?, zadar? κάτι άλλο;...)(4-5), Δαλματικές ακτές- Λιουμπλιάνα(6,7,8), και 9, 10 ,11, 12, 13 διανυκετρεύσεις κάπου σε Ρουμανία- Βουλγαρία κατεβαίνοντας προς Σόφια και Σόφια- Αθήνα τελευταία διαδρομή του οδοιπορικού.
    Για όλα αυτά ακούω τις προτάσεις σας και τις συμβουλές σας όλος αυτιά... Είμαι έτοιμος και για εντελώς διαφορετική πορεία- διαδρομή και υπάρχει και πλαν μπι με βουλγαρία Ρουμανία και Τουρκία στα σχέδια μόνο...
    Επειδή μάλλον σας κούρασα σταματάω εδώ και αναμένω...ευχαριστρώ έτσι και αλλιώς...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #2
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Λοιπόν.
    Το γεγονός ότι δεν έχει ριπλάις το συγκεκριμένο θρεντ, δεν σημαίνει ότι εγκαταλείφθηκε το όλο πρότζεκτ ή ότι πήγε άπατο...
    Έτυχε εκείνη την περίοδο και ανοίχτηκαν πολλά θρεντ για τα Βαλκάνια, οπότε απαντήσεις δόθηκαν εμμέσως...

    Προσωπικά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο ταξίδι θα είναι ένα από τα καλύτερα για φέτος στο φόρουμ.

    Ο Λούκι με την παρέα του κι το μάχιμο(?) 990, μετά το πέρασμά τους από Βουλγαρία, κινήθηκαν Ρουμανία (πέρασμα Τρανσφαγγαρισάν και ελεύθερο κάμπινγκ στα άγρια δάση...), Σερβία - Βελιγράδι και εχτές το βράδυ ήταν στην Μόκρα Γκόρα. Τελικός προορισμός Ντουμπρόβνικ και επιστροφή στο πανέμορφο νησί τους την Σύρο...

    Πανέμορφη διαδρομή και πολλές πανέμορφεςι εμπειρίες να μας διηγηθούν, από το δύο εβδομάδων ταξίδι τους...

    Αναμένουμε!


  3. #3
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Χμμ, πως μου είχε ξεφύγει αυτό;

    Μετά το χριστουγεννιάτικο μπαμ, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ για φέτος, γρήγορο, οικονομικό και μάλλον πανέμορφο. Τελικά πήγαν όλα κατά διαόλου αλλά τουλάχιστον θα το διαβάσω από τον Λούκι!

    Καλή επιστροφή!
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Το οτι δεν μπορεις να ψησεις σχεδον kanenan gia balkan tour ειναι οντως τραγικο εγω αποφασισα να το κανω μονος μου εχω κλισει τα μισα ξενοδοχεια αλλα δεν ξερω αν την παλεψω 7 μερες μονος μου αρχιζω και το σκεφτομαι το ακυρωσω και ειμαι και κατα 90 % ετοιμος
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Ξεκινα και μη μασας.
    J.T.R

  6. #6
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
    Ξεκινα και μη μασας.
    +1
    Have fun!

    Edit: Ότι είπε ο από κάτω. Θα εκπλαγείς με το πόσο εύκολα θα γνωρίσεις άτομα. Και μια συμβουλή, προτίμησε τα hostels από τα ξενοδοχεία και δεν θα βαρεθείς ποτέ.

    Ίσως αυτό να σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  7. #7
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Ξεκίνα και μην το ξαναπείς αυτό...

    Θα γνωρίσεις πολύ κόσμο μόνος... Κάτι η ανάγκη για επικοινωνία, κάτι το γεγονός ότι γίνεσαι πιο εύκολα προσιτός...

    Θα τα βρεις και με τον εαυτό σου...

    Κάντο ταξίδι και στην χειρότερη των περιπτώσεων γυρνάς πίσω... Δεν πας και στην Αλάσκα...


    Άντε και περιμένουμε φωτογραφίες, διηγήσεις και αξέχαστες εμπειρίες...



    Επί την ευκαιρία, ο Λούκι Λουκ, έχει γυρίσει στην πατρίδα, αλλά όχι στο νησί... οπότε ακόμα δεν έχει πρόσβαση...



  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
    Το οτι δεν μπορεις να ψησεις σχεδον kanenan gia balkan tour ειναι οντως τραγικο εγω αποφασισα να το κανω μονος μου εχω κλισει τα μισα ξενοδοχεια αλλα δεν ξερω αν την παλεψω 7 μερες μονος μου αρχιζω και το σκεφτομαι το ακυρωσω και ειμαι και κατα 90 % ετοιμος
    Ξεκινα ακομα εδω εισαι Μακαρι να ειχα τα Money και ακολουθουσα,εσυ που τα εχεις μην καθεσαι καντην και γυρνα πισω με εικονες και εμπειριες να μας δροσισεις
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Δλδ ο Γιωργης τωρα πραγματοποιει το ταξιδι του
    Δεν το ειχα παρει χαμπαρι αυτο...


    Καλους δρομους να εχεις φιλαρακι και σε περιμενουμε να μας τα πεις ολα χαρτι και καλαμαρι...

  10. #10
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παλικάρια και νιες, δηλώνω παρόν ξανά στο φόρουμ αλλά και στην δουλειά...
    Το ταξίδι ήταν σούπερ απολαυστικό και επιμορφωτικό σε όλα τα επίπεδα. Μάζεψα απίστευτες εικόνες -τροφή εγκεφαλική, για τον χειμώνα που έρχεται, ένοιωσα και μύρισα Βαλκάνια αλλά πάνω από όλα γνώρισα Ανθρώπους και έκανα και Φίλους...
    Δεν ξέρω αν και πάλι δεν γράψω ταξιδιωτικό, όπως και πέρσι, αλλά φέτος ίσως μιλήσω λίγο παραπάνω... όποιος θέλει πληροφορίες, και μπορώ, ευχαρίστως εννοείται...
    Θα δώσω μερικά στοιχεία για να 'χεται μια εικόνα μέσα από κάποια νουμεράκια...
    15 βράδια 16 μέρες, 4350 χλμ περίπου, 420 ευρό περίπου βενζίνη (μαζί με την μαλακία που έκανα...), 1500 ευρώ περίπου τα έξοδα (+ 300 περίπου κάτι ψώνια γιατί είμαστε και καταναλωτικά ζώα...). 8 χώρες, διαμονή στις 6, (2 φιλοξενούμενοι, 6 καμπινγκ, 7 δωμάτιο).
    30 ευρώ τα προστίματα και 20 ευρώ τα συνεργεία του ΚΤΜ (μάλλον θα χυθεί αίμα, δάκρυα και λάδι στο παρόν σημείο...)
    Δεν είναι όμως τα νούμερα που τελικά μετράνε, ούτε και η παρουσίαση την αποκομιδής, της ταξιδιωτικής...Είναι το γέμισμα την ψυχής από όσα ζεις και όσους γνωρίζεις... και εγώ σε αυτό το σημείο στάθηκα πέραν του δέοντος ...κωλόφαρδος...και για αυτό θα αφιερώσω το ταξίδι αυτό στους Ανθρώπους που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του...

    υ.γ.1 οι φωτό δεν έχουν ακόμα καταμετρηθεί (για να μην πώ ότι ούτε τις έχω δει όλες... )
    υ.γ.2 Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Παναγιώτη και πολλά χαιρετίσματα στον Βαγγέλη και την παρέα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #11
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Καλώς ήρθες!

    Αναμένω αυτό το παραπάνω μιας και όπως έγραψα παραπάνω κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Π
    Δεν ξέρω αν και πάλι δεν γράψω ταξιδιωτικό, όπως και πέρσι, αλλά φέτος ίσως μιλήσω λίγο παραπάνω...
    Άστα τώρα αυτά και ξεκίνα το γράψιμο. Όσο πιο γρήγορα ξεκινήσεις τόσο πιο εύκολο για σένα, τόσο πιο όμορφο για μας.

    Περιμένουμε..

    well done man
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Καλώς ήρθες louki και καλή συγγραφή.

    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  14. #14

  15. #15
    αρε μαν???? φευγω ρε δεν προλαβαινω!!!

    εχεχεχεχ

    καλως ηρθες!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF