Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: honda cm 250T (restore?)

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    δεν ξερω αν ειναι προσωπικη σου αποψη φιλε ή κατα γενικη παραδοχη , παντως ειχε μοσχοπουλησει.....

    ..ουτε εμενα ειναι του γουστου μου , αλλα αν το ακουσεις να δουλευει θα παθεις πλακα.....
    Δεν ειχα σκοπο να γράψω αρχικά γιατί ηξερα πως θα ακουγόταν...
    To μοτέρ είναι το καλύτερο κομμάτι, με 3 βαλβίδες/κύλινδρο και πολύ πολύ αξιόπιστο.
    Ομως είναι πάρα πολύ βαρύ, πολύ αργό, έχει άθλια γεωμετρία και συμπεριφορά ακόμα και για ψευδοcustom της δεκαετίας του 80, αθλια φρένα και ανύπαρκτα πίσω αμορτισέρ.

    Το ότι είχε πουλήσει πολύ εχει να κάνει με το οτι την αγόρασαν οσοι πήραν 'μεγαλη΄μηχανή και μάλιστα Honda σε χαμηλή τιμή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Δεν ειχα σκοπο να γράψω αρχικά γιατί ηξερα πως θα ακουγόταν...
    To μοτέρ είναι το καλύτερο κομμάτι, με 3 βαλβίδες/κύλινδρο και πολύ πολύ αξιόπιστο.
    Ομως είναι πάρα πολύ βαρύ, πολύ αργό, έχει άθλια γεωμετρία και συμπεριφορά ακόμα και για ψευδοcustom της δεκαετίας του 80, αθλια φρένα και ανύπαρκτα πίσω αμορτισέρ.

    Το ότι είχε πουλήσει πολύ εχει να κάνει με το οτι την αγόρασαν οσοι πήραν 'μεγαλη΄μηχανή και μάλιστα Honda σε χαμηλή τιμή.
    οχι ρε φιλε δεν ακουστηκε τιποτα ασχημα....βασικα δεν τα ηξερα αυτα που λες!...απλα αντιπαρεθεσα οτι ειχε καλες πωλησεις...αυτο μονο!

    ...οποιαδηποτε αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη καθως μπορει να φανει και χρησιμη!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    οχι ρε φιλε δεν ακουστηκε τιποτα ασχημα....βασικα δεν τα ηξερα αυτα που λες!...απλα αντιπαρεθεσα οτι ειχε καλες πωλησεις...αυτο μονο!

    ...οποιαδηποτε αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη καθως μπορει να φανει και χρησιμη!
    Ταιριάζουν πράγματα από πολλα Honda της εποχής, είναι ίδιο με το αντίστοιχο 400, που ειχε πουλήσει κι αυτό αρκετά αλλά οχι τόσο πολύ.
    Το μοτέρ είναι ίδιο με του CB250N όπως και αρκετά πράγματα που μπορεί να ψάχνεις σε ανταλλακτικά, φρένα, ηλεκτρικά και άλλα.

    Μην κάνεις σύγκριση με τα Eliminator που τα ξέρεις, καμμία σχέση. Αυτό είναι 20 κιλά πάνω, 10 ίππους κάτω απο το EL250 για να καταλάβεις.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.491
    υπαρχει και η επιλογη του customizing.στο γκουγκλη υπαρχουν αρκετες ιδεες κυριως απο ιαπωνια,τα λεγομενα bratstyle..επισης streettrackers και καποια caferacer.η φωτο απο εδω http://www.bikeexif.com/honda-cb250


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-cb250.jpg 
Προβολές:	788 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	224635
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ταιριάζουν πράγματα από πολλα Honda της εποχής, είναι ίδιο με το αντίστοιχο 400, που ειχε πουλήσει κι αυτό αρκετά αλλά οχι τόσο πολύ.
    Το μοτέρ είναι ίδιο με του CB250N όπως και αρκετά πράγματα που μπορεί να ψάχνεις σε ανταλλακτικά, φρένα, ηλεκτρικά και άλλα.

    Μην κάνεις σύγκριση με τα Eliminator που τα ξέρεις, καμμία σχέση. Αυτό είναι 20 κιλά πάνω, 10 ίππους κάτω απο το EL250 για να καταλάβεις.

    thanx man!




    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
    υπαρχει και η επιλογη του customizing.στο γκουγκλη υπαρχουν αρκετες ιδεες κυριως απο ιαπωνια,τα λεγομενα bratstyle..επισης streettrackers και καποια caferacer.η φωτο απο εδω http://www.bikeexif.com/honda-cb250
    μεγαλε!
    ...κατεβασα φωτο για να δειξω στον ιδοκτητη του cm!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  6. #21
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
    υπαρχει και η επιλογη του customizing.στο γκουγκλη υπαρχουν αρκετες ιδεες κυριως απο ιαπωνια,τα λεγομενα bratstyle..επισης streettrackers και καποια caferacer.η φωτο απο εδω http://www.bikeexif.com/honda-cb250

    Δεν ειναι κακο!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
    Δεν ειναι κακο!!!
    με φρενα βεβαια!!:rotflmao: :rotflmao:
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  8. #23
    Αυτο το μηχανακι αξηζει μονο να γηνει bratstyle και μονο:o
    ORGIA!!!!!

  9. #24
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Έχει την ομορφιά του. Βέβαια είναι πολύ καλύτερο αυτό από το Bikexif!



    Όπως και να έχει, περιμένουμε τον ιδιοκτήτη!


    Καλά μαστορέματα!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  10. #25
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Κι εγω τα σιχαινομουν παντα αυτα τα τζαπ-ψευδοτσοπερ, αλλα σαν βαση, ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, επιμονη κι επιμονη, και φυσικα με ενα σεβαστο ποσον, μπορει να γινει ενα απιστευτο κουκλι...
    Κατι classic, σε brit-cafe-racer, ή board-tracker θα ηταν πανεμορφο...
    Ψαξε στο δικτυο, για φωτο για να παρεις ιδεες, και να δειξεις και στον κατοχο φυσικα, τι δυνατοτητες μεταμορφωσης υπαρχουν...
    Παντως, και το λεω με καθε επιφυλαξη, καποιος που εχει αφησει το μηχανακι του να καταντησει ετσι, δεν νομιζω να θελει να δωσει χρηματα για μια τετοια εκτεταμενη μετατροπη / βελτιωση...
    Aκομα και κατι σε CB 250 (οχι το Ν, προ '79...), θα ηταν πολυ καλυτερο απο αυτο που ηταν εστω και καινουριο το CM....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-cb250-g5.jpg 
Προβολές:	707 
Μέγεθος:	191,0 KB 
ID:	224806

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
    Κι εγω τα σιχαινομουν παντα αυτα τα τζαπ-ψευδοτσοπερ, αλλα σαν βαση, ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, επιμονη κι επιμονη, και φυσικα με ενα σεβαστο ποσον, μπορει να γινει ενα απιστευτο κουκλι...
    Κατι classic, σε brit-cafe-racer, ή board-tracker θα ηταν πανεμορφο...
    Ψαξε στο δικτυο, για φωτο για να παρεις ιδεες, και να δειξεις και στον κατοχο φυσικα, τι δυνατοτητες μεταμορφωσης υπαρχουν...
    Παντως, και το λεω με καθε επιφυλαξη, καποιος που εχει αφησει το μηχανακι του να καταντησει ετσι, δεν νομιζω να θελει να δωσει χρηματα για μια τετοια εκτεταμενη μετατροπη / βελτιωση...
    Aκομα και κατι σε CB 250 (οχι το Ν, προ '79...), θα ηταν πολυ καλυτερο απο αυτο που ηταν εστω και καινουριο το CM....
    Βασικα δεν ξερω γιατι εκανα παραθεση....

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  12. #27
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    με φρενα βεβαια!!:rotflmao: :rotflmao:

    Τα φρενα ειναι για τους δειλους :rotflmao: :rotflmao:
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    ζέφο μην ακούς τις σειρήνες.....


    αν θες να την φτιάξεις γιατί το νιώθεις κάντο κι ας είναι η πιο ψόφια μηχανή που έχει βγεί ποτέ.

    εγώ έχω τραβήξει και τραβάω ακόμα τα πάθη του Ιησού για να φτιάξω τη μηχανή του πατέρα μου γιατί θυμάμαι όταν ήμουν μικρός τα απογεύματα μας πήγαινε τρικάβαλο στο χωριό για μπάνιο και ρε φίλε θέλω να πάω κι εγώ κάποια στιγμή τα παιδιά μου (αν μου χαρίσει ο Θεός) έτσι.

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
    Τα φρενα ειναι για τους δειλους :rotflmao: :rotflmao:
    ασε με να ειμαι δειλος τοτε!:rotflmao: :rotflmao:





    Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
    ζέφο μην ακούς τις σειρήνες.....


    αν θες να την φτιάξεις γιατί το νιώθεις κάντο κι ας είναι η πιο ψόφια μηχανή που έχει βγεί ποτέ.

    εγώ έχω τραβήξει και τραβάω ακόμα τα πάθη του Ιησού για να φτιάξω τη μηχανή του πατέρα μου γιατί θυμάμαι όταν ήμουν μικρός τα απογεύματα μας πήγαινε τρικάβαλο στο χωριό για μπάνιο και ρε φίλε θέλω να πάω κι εγώ κάποια στιγμή τα παιδιά μου (αν μου χαρίσει ο Θεός) έτσι.
    ...καλη φαση να υπαρχει συναισθημα σε οτι κανουμε , αλλα οπως εξηγησα δεν εξαρταται απο εμενα....

    η αληθεια ειναι οτι στην περιπτωση που σουλουπωθει το μηχανακι ειναι ωραιο και μονο να το βλεπεις....ποσο μαλλον να το κανεις ο ιδιος!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akispoulis
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    211
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ταιριάζουν πράγματα από πολλα Honda της εποχής, είναι ίδιο με το αντίστοιχο 400, που ειχε πουλήσει κι αυτό αρκετά αλλά οχι τόσο πολύ.
    Το μοτέρ είναι ίδιο με του CB250N όπως και αρκετά πράγματα που μπορεί να ψάχνεις σε ανταλλακτικά, φρένα, ηλεκτρικά και άλλα.

    Μην κάνεις σύγκριση με τα Eliminator που τα ξέρεις, καμμία σχέση. Αυτό είναι 20 κιλά πάνω, 10 ίππους κάτω απο το EL250 για να καταλάβεις.

    εκτος απο σασμαν. το cm εχει 5 σχεσεις . και το cb 6

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda c50 6v restoring...
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 1703
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2019, 09:32
  2. honda c90 6v restoring
    από HONDA 9903 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 320
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2017, 17:37
  3. Honda C50 6v restoring
    από tom kissas στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2013, 19:52
  4. honda cm 250 1984. Αξιζει?
    από vivad στο forum Honda
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2012, 16:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF