Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Nolan N85-Bell M4R Indy

  1. #1

    Nolan N85-Bell M4R Indy

    Καλημερα.θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δυο αυτα κρανη.ειμαι στην αναζητηση full face κ εχω καταληξει σ'αυτα τα δυο.Το nolan ωραιο κρανος κ σχετικα οικονομικο για αυτα που προσφερει.Το bell ομορφο,με επαγγελματικη ζελατινα αλλα κ λιγο ακριβο.Η χρηση θα ειναι 80% πολη κ 20% ταξιδι.Ποιο θα μου προτεινατε??

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766

    Re: Nolan N85-Bell M4R Indy

    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
    Καλημερα.θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δυο αυτα κρανη.ειμαι στην αναζητηση full face κ εχω καταληξει σ'αυτα τα δυο.Το nolan ωραιο κρανος κ σχετικα οικονομικο για αυτα που προσφερει.Το bell ομορφο,με επαγγελματικη ζελατινα αλλα κ λιγο ακριβο.Η χρηση θα ειναι 80% πολη κ 20% ταξιδι.Ποιο θα μου προτεινατε??
    Όποιο συμπαθεί ο καθένας μας περισσότερο , αλλά αφού εσύ θα το φοράς , εσύ θα πρέπει να το διαλέξεις .

    Το λογικό είναι να πέρεις αυτό που εφαρμόζει καλύτερα στο κεφάλι σου και αυτό μόνο εσύ μπορείς να το διαπιστώσεις . Απο εκεί και πέρα , υπάρχουν και άλλα .

    - Τι μοτοσυκλέτα οδηγείς; Σε μοτοσυκλέτες με όρθια θέση οδήγησης , τα κράνη με επιθετικότερο σχήμα τείνουν να είναι πιο θορυβώδη και με χειρότερη αεροδυναμική συμπεριφορά . Σε ένα supersport , μεταμορφώνονται σε μεγάλο ποσοστό .
    - Η διαφορά βάρους μεταξύ τους είναι μεγάλη ή μικρή ; Πόσο περισσότερο θα σε κουράσει το ένα ή το άλλο σε πολύωρη οδήγηση ; όταν λες ταξίδι εννοείς πόσα χλμ ; Μέχρι 200 δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά , στα 600-800 θα δεις και αν θέλεις να γυρίσεις την Ευρώπη μάλλον δεν θα ρώταγες στο φόρουμ για κράνος ( :rotflmao: )

    Σκέψου τα όλα μαζί και αποφασίζεις . Κατά τα άλλα και τα 2 κράνη είναι από σοβαρές εταιρείες του χώρου και αρκετά ασφαλή .
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  3. #3
    Ευχαριστω για την απαντηση.Κ τα δυο ταιριαζουν καλα στο κεφαλι.Η μηχανη που οδηγω ειναι Aprilia Strada 650.Τα ταξιδια θα ειναι κυριως 500χλμ πανε-ελα.Η ερωτηση αφορα κυριως στο αν θα πρεπει να δωσω βαρυτητα στα υλικα κατασκευης.Δε ξερω αν εχουν καμια σοβαρη διαφορα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
    Ευχαριστω για την απαντηση.Κ τα δυο ταιριαζουν καλα στο κεφαλι.Η μηχανη που οδηγω ειναι Aprilia Strada 650.Τα ταξιδια θα ειναι κυριως 500χλμ πανε-ελα.Η ερωτηση αφορα κυριως στο αν θα πρεπει να δωσω βαρυτητα στα υλικα κατασκευης.Δε ξερω αν εχουν καμια σοβαρη διαφορα
    Το carbon-kevlar δεν έχει ημερομηνία λήξης , ενώ το polycarbonate του Nolan έχει . Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το Bell θα μπορείς να το φοράς επ' άπειρον.
    Στο βάρος μάλλον έχουν αρκετή διαφορά και μάλλον το Bell θα είναι αρκετά ελαφρύτερο , ενώ και το πιο καθαρό αεροδυναμικό του σχήμα νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα στην θέση οδήγησης του Aprilia Strada 650.
    Απο ασφάλεια, και τα 2 έχουν νομίζω την ίδια προδιαγραφή ασφαλείας , οπότε θεωρούνται το ίδιο ασφαλή .
    Υπάρχουν αυτοί που υποστηρίζουν ότι σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις σε πτώση με σύρσιμο του κράνους στο έδαφος , το polycarbonate μπορεί να έχει μια τοπική μικρο-τήξη και να καταπονήσει τον αυχένα με την αύξηση της τριβής λόγω τοπική τήξης . Δεν έχουν άδικο , αλλά πρόκειται για υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης και αν ξέραμε πως θα πέσουμε θα φτιάχναμε τα τέλεια κράνη .

    Στην θέση σου μάλλον θα σύγκλινα προς το Bell , άσε που η ποιότητα βαφής τους τώρα τελευταία έχει αναβαθμιστεί (αυτό σε σχέση με όσα έχω δει από τα Bell και με όσα έχω αγοράσει από τα Nolan και x-lite. Bell δεν είχα ποτέ).
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  5. #5
    ευχαριστω πολυ.Κ εγω προς το Bell κλεινω,αλλα ειπα μηπως βρω κατι σε πιο φθηνη εκδοση.Η χρηματικη διαφορα που τα βρισκω ειναι περι τα 80 ευρω

Παρόμοια θέματα

  1. φωτοχρωμικη ζελατινα για Bell M4R Indy
    από giannis1972 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2011, 21:59
  2. NOLAN N85-special vs SHARK 600 vs SCORPION (με βαλβίδα)
    από fonzareli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 16:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF