Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Ζωνη μεσης

  1. #1

    Ζωνη μεσης

    Με διαπιστωμενο προβλημα μεσης (κηλες Μ.Δ), ποια ειναι η καλυτερη σε θεμα προστασιας ζωνη μεσης?ζωνη μηχανης εννοω, περαν της ορθοπεδικης.
    Ανεξαρτητα απο μαρκα και λεφτα.
    Ευχαριστώ και Συγνώμη... Λέξεις ζωής. Πρέπει να έχεις δύναμη καρδιάς για να τις πεις.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    mhn pareis zwnh genikotera. Kanei perissotero kako para kalo. Rwta enan kalo fusio8erapeyth.

    Xekina treximo, koiliakous kai voltaren meta apo proponhsh prin koimh8eis.


  3. #3
    Μην καταφύγεις σε ζώνη, κακή λύση για πολλούς λόγους.
    Δες πως μπορείς, με ένα ικανό θεραπευτή, να βρείτε μαζί πως θα προσεγγίσετε το πρόβλημα και πως θα βρείτε ικανοποιητική για το σώμα λύση.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα κάνει κακό (το έχω ξανακούσει), αλλά εμένα που έχω αντίστοιχο πρόβλημα στη μέση με έχει βοηθήσει. Εκτός αυτού έχω ευαισθησία στο κρύο και τον αέρα στην ίδια περιοχή (ακόμα και το καλοκαίρι) οπότε ένας λόγος παραπάνω για εμένα.

    Είχα πάρει μια φθηνή υφασμάτινη ζώνη από το Lidl όταν είχε προσφορά ένδυση μοτοσυκλέτας και για την απλή χρήση που της κάνω είναι επαρκέστατη.

  5. #5
    εγώ πάλι θα σου συνιστούσα να πάρεις με κοκκαλα.....

    είναι η πιο έξυπνη κίνηση που εκανα ποτέ (με προτροπή της συζύγου πριν το πρώτο μας ταξίδι στας ευρώπας)

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εγώ πάλι θα σου συνιστούσα να πάρεις με κοκκαλα.....

    είναι η πιο έξυπνη κίνηση που εκανα ποτέ (με προτροπή της συζύγου πριν το πρώτο μας ταξίδι στας ευρώπας)

    +όσα.

    Αλλά παράλληλα, όπως σου είπαν ήδη, & πιστεύω θα σου έχει πει & ο γιατρός σου, πρέπει να δυναμώσεις πολύ τους κοιλιακούς σου & τους ραχαίους, ενώ θέλει πολύ προσοχή στο πως κάθεσαι.

    Υπομονή..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    Μην καταφύγεις σε ζώνη, κακή λύση για πολλούς λόγους.
    Δες πως μπορείς, με ένα ικανό θεραπευτή, να βρείτε μαζί πως θα προσεγγίσετε το πρόβλημα και πως θα βρείτε ικανοποιητική για το σώμα λύση.
    +1000
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  8. #8
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Έχοντας μπει χειρουργείο για κήλες και έχοντας κάνει σπονδυλοδεσία στον Ο5-Ι1 η χρήση ζώνης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η θέση οδήγησης , τα κιλά του αναβάτη , η φυσική του κατάσταση, ο σωματότυπος κα. Το αν θα είναι ορθοπεδική ή απο΄είδη μοτοσυκλέτας δεν παίζει ρόλο μιας και οι δύο κάνουν την ίδια δουλειά ! Πριν όμως χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε ζήτα τη γνώμη ειδικού(ορθοπεδικού ή φυσιοθεραπευτή) αν και το βέβαιο είναι οτι οι γνώμες διείστανται και θα βρεθείς με κάτι σκορ 4-3 υπέρ κατά και τελικά θα μπερδευτείς πρισσότερο ! Κάνε κάτι λοπόν που θα σε ανακουφίζει !

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAGOURO Προβολή μηνύματος
    Έχοντας μπει χειρουργείο για κήλες και έχοντας κάνει σπονδυλοδεσία στον Ο5-Ι1
    αβε συνάδελφε....

    εγώ πλέον ησύχασα.... πάντως ζώνη φοράω ακόμα όταν πάω μεγάλα ταξιδάκια καλού κακού.....

  10. #10
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    οχι στην ζωνη για καποιον με προβλημα η γενικα και για οποιον δεν αντιμετωπιζει κατι με σπονδυλικη στηλη;

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    οχι στην ζωνη για καποιον με προβλημα η γενικα και για οποιον δεν αντιμετωπιζει κατι με σπονδυλικη στηλη;
    H χρήση ζώνης εγγυάται προβλήματα, αργά η γρήγορα. Αν δεν είχες θα αποκτήσεις. Αν είχες θα τα μεγενθύνει.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  12. #12
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    H χρήση ζώνης εγγυάται προβλήματα, αργά η γρήγορα. Αν δεν είχες θα αποκτήσεις. Αν είχες θα τα μεγενθύνει.
    Αν γινεις σαφεστερος θα βοηθουσε.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    Αν γινεις σαφεστερος θα βοηθουσε.
    Φυσικά.
    pm
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    αυτο που ολοι εχουνε και μια κωλοτρυπιδα μου δινει ιδιαιτερη ελπιδα οτι δεν θα παω χαμενος

    θελετε να μας πειτε οσοι απαντησατε τι δουλεια κανετε που δινετε και συμβουλες στον ανθρωπο?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    ΤΩΡΑ εχει ενδιαφέρον το θέμα....

    το ποτάκι μου και τα παρακαλώ....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλη ζωνη μεσης σε full armour
    από zefos1100xx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2011, 20:19
  2. Ζώνη μέσης: Αξίζει;
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2007, 19:43
  3. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 03:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF