Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ηλιακός Θερμοσίφωνας - Αγορά & Τοποθέτηση

  1. #1

    Ηλιακός Θερμοσίφωνας - Αγορά & Τοποθέτηση

    Καλημέρα

    Επειδή μου πέσαν και τα αυτια χτές με τον λογαριασμό της ΔΕΗ, λέμε με την σύζυγο μήπως και βάλουμε ηλιακό....

    Δύσκολοι οι καιροί, ακόμα πιο δύσκολες οι συνεργασίες, ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΓΩ, αν κάποιος συνάδελφος μοτοσυκλετιστής απο εδώ μέσα κάνει αυτό το επάγγελμα ας μου στείλει πμ να τα πούμε, να μας ενημερώσει και γιατί όχι? να δούμε αν και κατά πόσο μπορούμε να συνεργαστούμε....

    Θερμή παράκληση...
    Δεν θέλω να χαλάσουμε καρδιές, αν είναι να χαλαστούμε, μην μπείτε στον κόπο.... πραγματικά είναι το τελευταίο που θέλω....

    Ευχαριστώ


  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, εξάλλου ουδεμία σχέση έχω με το επάγγελμα (άμεση τουλάχιστον) να προτείνω σε όλους να μπουν στη διαδικασία να το ψάξουν για ηλιακό, η απόσβεσή του γίνεται παιδιά αρκετά γρήγορα (3~4 χρόνια)

    Μεγειά το άβαταρ Σπύρε και σόρυ για το

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, εξάλλου ουδεμία σχέση έχω με το επάγγελμα (άμεση τουλάχιστον) να προτείνω σε όλους να μπουν στη διαδικασία να το ψάξουν για ηλιακό, η απόσβεσή του γίνεται παιδιά αρκετά γρήγορα (3~4 χρόνια)

    Μεγειά το άβαταρ Σπύρε και σόρυ για το
    Δεν παιζει το 3-4 χρονια αλλα κααααααποια στιγμη κανεις αποσβεση του κόστους αγορας και εγκαταστασης

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δεν παιζει το 3-4 χρονια αλλα κααααααποια στιγμη κανεις αποσβεση του κόστους αγορας και εγκαταστασης
    Ανάλογα το τι θα πάρεις και πόσο ΖΝΧ καταναλώνεις, προφανώς...
    Το 3~4 είναι κατάτι αισιόδοξο, αλλά αν είσαι λίγο "σπάταλος", δεν είναι ουτοπικό σα νούμερο
    φυσικά παίζει και μεγάλο ρόλο τι ηλιακό θα πάρεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    ενας καλος ηλιακος θα βγαλει τουλαχιστον 15 χρονια
    σε μια οικογενεια ειδικα με παιδια θα κανει σιγουρα αποσβεση αλλα εξισου σημαντικη ειναι και η ευκολια να εχεις ανα πασα στιγμη αφθονο ζεστο νερο απο μαρτιο μεχρι και νοεμβριο

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα το τι θα πάρεις και πόσο ΖΝΧ καταναλώνεις, προφανώς...
    Το 3~4 είναι κατάτι αισιόδοξο, αλλά αν είσαι λίγο "σπάταλος", δεν είναι ουτοπικό σα νούμερο
    φυσικά παίζει και μεγάλο ρόλο τι ηλιακό θα πάρεις
    Προφανως, αλλα ειλικρινα για οικιακη χρηση αποσβεση σε 3-4 χρονια (μια 4μελη οικογενια) δε γινετε με τη καμία!
    Σκέψου οτι θες κανα 1000-1200 συνολο..!!

  7. #7
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Προφανως, αλλα ειλικρινα για οικιακη χρηση αποσβεση σε 3-4 χρονια (μια 4μελη οικογενια) δε γινετε με τη καμία!
    Σκέψου οτι θες κανα 1000-1200 συνολο..!!
    Σωστός, αλλά σκέψου ότι θες κάνα 60άρι το άτομο περίπου ετησίως (βάσει ΚΕΝΑΚ, κάπου εκεί το είχαμε υπολογίσει) μόνο για ΔΕΗ
    Για Αθήνα, μια οικονομία της τάξης του 75% στο παραπάνω νούμερο είναι εφικτή, με καλό ηλιακό, και όσο για τις τιμές των ηλιακών, όλο και καμία προσφορά μπορεί να παίξει
    Ίσως να παραήταν αισιόδοξο το νούμερο, αλλά κατάλαβες πως το λέω

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #8
    σίγουρα απόσβεση δεν περιμένω να κάνω σε ένα χρονο

    αλλά κάτι η αυξηση στα τιμολόγια της ΔΕΗ, κάτι οτι με την μικρή καλό είναι να έχουμε συνέχεια ζεστό νερό, κάτι που σαν άντρας που είμαι δεν πλένω τα πιάτα με κρύο νερό (την έχω σκίσει την γάτα λέμε ) κάτι το ένα κάτι το άλλο όλο και κάποιο κέρδος θα έχω συν την ευκολία/αμεσότητα....

    κάπως έτσι το βλέπω....

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    σίγουρα απόσβεση δεν περιμένω να κάνω σε ένα χρονο

    αλλά κάτι η αυξηση στα τιμολόγια της ΔΕΗ, κάτι οτι με την μικρή καλό είναι να έχουμε συνέχεια ζεστό νερό, κάτι που σαν άντρας που είμαι δεν πλένω τα πιάτα με κρύο νερό (την έχω σκίσει την γάτα λέμε ) κάτι το ένα κάτι το άλλο όλο και κάποιο κέρδος θα έχω συν την ευκολία/αμεσότητα....

    κάπως έτσι το βλέπω....

    και πολύ σωστά το βλέπεις. Κι εγώ δεν ανέχομαι να πλένω τα πιάτα με κρύο νερό και απαίτησα από την γυναίκα ηλιακό η σταματάω το πλύσιμο! (εγώ να δεις σκίσιμο την γάτα.... )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Πρόσφατα έβαλα και εγώ και δουλεύει ...τζάμι .

    Ότι πληρώσεις θα πάρεις ,απλά να σε ενημερώσω πως υπαρχει μια σειρά οικονιμική της καλπάκ που λέγεται Echo και κοστίζει λιγότερο . Παίρνεις δηλ τούμπανο σε καλά λ7 .

    Κάνε την έρευνά σου ,αλλά πέρνα και από αυτούς να πάρεις και από εκεί προσφορές . Γενικά μπορεί να πετύχεις κάτι σε άλλη μάρκα και σε προσφορά σε καλά χρήματα .

    Το βασικό είναι να καταλάβεις την λειτουργεία του .
    Δηλαδή εσείς που είστε 4 , θέλετε ένα βαλέλι περίπου 200λιτρο . ... Αν είναι χειμώνας με χαμηλές θερμοκρασίες και με μικρή σχετικά ηλιοφάνεια ...Θα σου ζεστάνει το νερό ,αλλά θα πρέπει να φερθείς έξυπνα . Δηλ , αν καταναλώσεις το μισό βαρέλι άσκοπα το πρωί , τότε το νερό που θα αναπληρώσει το βαρέλι θα είναι παγωμένο (δηλ θα ρίξει την συνολική θερμοπκρασία του βαρελιού σου) και σε συνδιασμό με την χειμωνιάτικη συνεφιά ...Απογευματάκι προς βράδυ ,δεν θα έχεις ζεστό νερό .

    Πάντως άμα σε παίρνει είναι καλή φάση .

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2013
    Μηνύματα
    11
    Καλησπέρα.Επειδή σήμερα μου ήρθε ο ηλιακός στο σπίτι θα σου πω ότι η ROMINA είναι η καλύτερη μάρκα.Κατασκευή από Γερμανία.Στο πατρικό μου είναι 25 χρονών και ακόμα λειτουργεί άριστα χωρίς να έχει γίνει ποτέ συντήρηση.Σήμερα μου ήρθε και στο σπίτι που μένω με την γυναίκα μου πάλι ROMINA 120L.το κοστος για 120 λ είναι 780€ με 2 τετραγωνικά συλλέκτη και 750 με 1,5 τετραγωνικά συλλέκτη.Η μεταφορα ειναι 70€ και ειναι να στον ανεβασουν επανω και να σου κανουν συν/ση.οχι με τα υδραυλικά απλα μονο να στον συναρμολογήσουν

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF