Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: The new one part 2

  1. #1

    Cool The new one part 2

    Πάνω κάτω τα πολλά σας τα είπα τη προηγούμενη φορά! Μέσα σε 3 μήνες απο το ποδήλατο έπεσα στο σκούτερ που μου άφησε ένας φίλος που έφυγε στο εξωτερικό και ο έρωτας των 2 τροχών ήταν κεραυνοβόλος τόσο ώστε σήμερα να καμαρώνω τη πρώτη μου μηχανή
    Μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα όπως είχα πει σε Bmw F650 μοντέλα 96-98. Στα 1,500ε αρκετά προσιτά και ότι πρέπει για αρχάριου σα και μένα. Θα πήρα περίπου 16 αγγελίες τηλέφωνο. Άλλος το μετάνιωνε άλλος δε το σήκωνε άλλος άλλα έγραφε στην αγγελία άλλα έλεγε στο τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να χαθώ στην άβυσσο του car.gr και να απελπίζομαι σταδιακά. Εφόσον εξάντλησα όλα τα πιθανά μηχανάκια αποφάσισα με βαριά καρδιά να αλλάζω μηχανή. Αμέσως επόμενη υποψήφια ήταν η Pegaso της Aprilia. Δε δυσκολεύτηκα να διαλέξω ανάμεσα στα μηχανάκια μιας και με τη μία έπεσε το μάτι μου σε ένα μηχανάκι που είχα ότι ζητούσα.
    Μοντέλο 2001 63,000χλμ σε καλή κατάσταση, μπαγκαζιέρα, χούφτες, ψηλή ζελατίνα, προβολάκια, μπάρες προστασίας και ένα σετ διπλές REMUS αξίας περίπου 500ε! Δε το σκέφτηκα κάν. Πήρα αμέσως τηλέφωνο το φίλο Στέλιο "Φίλε έρχομαι αύριο να τη πάρω, όχι να τη δώ. Νατη πάρω!" Τόσο πολύ μου άρεσε. Η τιμή 1,115(συζητήσιμη). Ο Στέλιος στο τηλέφωνο μου είπε μόνος του θα μου το αφήσει 1,000 χωρίς να ρωτήσω κάν.
    Δύο μέρες ώσπου να πάω και να τη πάρω δεν έκλεισα μάτι. Όλα μου έφταιγαν. "Μήπως να τη μη τη πάρω τελικά?" "Το χρώμα δε μου αρέσει" "Αυτά τα ιταλικά βγάζουν προβλήματα" ΄"Μήπως να περιμένω να βρώ το Bmw που ψάχνω?" "Γιατί δε πάει 8 να ξεκινήσω για το ταξίδι της αγοράς?". Τελικά πήγε 8 ξεκίνησα 2 ώρες δρόμος , έφτασα αντικρίζω το μηχανάκι και ένα χαμόγελο καρφώθηκε στη μούρη μου. Ήταν πολύ καλύτερο απο τις φωτογραφίες ήταν πολύ μεγαλύτερο αποτι το φανταζόμουν ήταν αυτό που ήθελα! Έγινε η δοσοληψία με το Στέλιο, μου είπε μερικά προβληματάκια που είχε η μηχανή τα οποία δε τα έγραψε στην αγγελία και ούτε μου τα είπε στο τηλέφωνο(Αυτό πάει στα αρνητικά) την έδωσα στο φίλο Νικόλα που ήρθε μαζί μου να την οδηγήσει, μιας και εγώ είμαι άπειρος για τόσο μεγάλο ταξίδι και το απέφυγα και πήραμε το δρόμο της επιστροφής.
    Φτάσαμε πίσω της 2. Έκανα το καθιερωμένο γύρο στη πλατεία να μου πούν τα "καλορίζικα" οι φίλοι και πίσω για το σπίτι. Όλα καλά όλα ωραία! Είμαι πλέον κάτωχος μιας αξιολάτρευτης Aprilia Pegaso !

    Τα αρνητικά τώρα. Δε ξέρω αν υπάρχει ένα how to για μεταχειρισμένα στο φόρουμ αλλα θάπρεπε. Πραγματικά αν αγόραζα άλλη μηχανή αύριο θα ήξερα πολλά περισσότερα!
    Ο φίλτατος Στέλιος δε μου ανέφερε μια μικρή βλάβη στη μίζα(θές περίπου 150,589 προσπάθειες για να τη στρίψεις στο On, αν και αυτός ήξερα το τρόπο το έκανε ψιλογρήγορα μου τον έδειξε το ξέχασα αλλα δε παύει να είναι ενοχλητικό και να το εκλάβω ως ζημιά) δε μου είχε πει πως το μηχανάκι έχει ξανα βαφτεί και δε μου είπε πως είχε πέσει με αυτή χωρίς μεγάλη ζημιά μεν αλλά πέσιμο δε. Ας είναι. Μικρό το κακό. θα αλλάξω μια μίζα με το καλό(πόσο πάει αλήθεια?) και θα το ξεχάσω. Επίσης οι εξατμίσεις είναι αρκετά άγριες για τα γούστα μου. Καλές μεν όμορφες με μπάσο ονειρεμένο αλλά τα έχω ξεπεράσει αυτά. Βασικά δε τα είχα και ποτέ. Ήθελα όσο το δυνατόν λιγότερη φασαρία. Τέλος το μηχανάκι(και ξαναλέω έρχομαι απο Σκούτερ 125cc) είναι πολύ δυνατό για τα χέρια μου. Πολύ γκάζι που δε το περίμενα και ακουμπάει τα 170 αμέσως(το άνοιξα μια φορά σε ερημωμένο δρόμο και με τετάρτη) ενώ στο ίντερνετ έγραφε πως 170 έχει τελική. Δε ξέρω στα πόσο τελικιάζει και ούτε και θα το μάθω προσωπικά. Τέλος είναι βαριά ή τουλάχιστον μου φαίνεται εμένα
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως και σύντομα μες τον Αύγουστο να πάω το πρώτο μου μεγάλο ταξίδι!


    Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν εδω μέσα και μου έδωσαν τα φώτα τους για να μάθω πέντε πράγματα! Ελπίζω να ακολουθήσω με το καλό στην ετήσια συνάντηση moto.gr και να το πάρετε βόλτα το Pegaso να μου πείτε τη γνώμη σας!

    Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες μιας και δε με αφήνει εδώ!

  2. #2
    https://www.facebook.com/KorakidisN/...1254529&type=3

    Ελπίζω εδώ να μπορέσετε να δείτε!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Πριν ξεκινήσεις τα ταξίδια και τις ετήσιες με το moto.gr, ξεκίνα να εξοικειωθείς με την καινούργια μοτοσικλέτα σου.
    Κάνε ένα πέρασμα από κάποιο συνεργείο που εμπιστεύεσαι, έλεγξε το, επιδιόρθωσε τις ζημιές που αναφέρεις, τσέκαρε τα βασικά, φρένα, λαδιά, φίλτρα, λάστιχα, αλυσίδα κτλ,
    Καλοτάξιδο και παντα όρθιος εύχομαι.. Και εξοικειώσου με την μοτοσικλέτα σου!!
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KorakidisN Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω αν υπάρχει ένα how to για μεταχειρισμένα στο φόρουμ αλλα θάπρεπε. Πραγματικά αν αγόραζα άλλη μηχανή αύριο θα ήξερα πολλά περισσότερα!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=71011

    Έτσι όπως τα γράφεις, δεν έχεις πρόβλημα στη μίζα, στο διακόπτη έχεις.
    Μην πας σε μηχανικό και του πεις να σου αλλάξει μίζα γιατί (α) θα πληρώσεις πολλά και (β) θα εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα.

    Για τα υπόλοιπα, χαλάρωσε κι δες τι γράφει ο από πάνω...

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος
    Πριν ξεκινήσεις τα ταξίδια και τις ετήσιες με το moto.gr, ξεκίνα να εξοικειωθείς με την καινούργια μοτοσικλέτα σου.
    Κάνε ένα πέρασμα από κάποιο συνεργείο που εμπιστεύεσαι, έλεγξε το, επιδιόρθωσε τις ζημιές που αναφέρεις, τσέκαρε τα βασικά, φρένα, λαδιά, φίλτρα, λάστιχα, αλυσίδα κτλ,
    Καλοτάξιδο και παντα όρθιος εύχομαι.. Και εξοικειώσου με την μοτοσικλέτα σου!!
    Ευχαριστώ! Εννοούνται νομίζω όλα αυτά που ανέφερες γιαυτό και δε τα είπα! Φυσικά ένα σέρβις και 2-3 επιδιορθώσεις θα γίνουν αύριο με το πρώτο φώς

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=71011

    Έτσι όπως τα γράφεις, δεν έχεις πρόβλημα στη μίζα, στο διακόπτη έχεις.
    Μην πας σε μηχανικό και του πεις να σου αλλάξει μίζα γιατί (α) θα πληρώσεις πολλά και (β) θα εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα.

    Για τα υπόλοιπα, χαλάρωσε κι δες τι γράφει ο από πάνω...

    Ναι έχεις απόλυτο δίκιο το είπα εντελώς λάθος! Στο διακόπτη έχω ναι !

  7. #7

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Το πηρες αρκετα φθηνα.Στο μαστορα γρηγορα και αν δεν εχεις ρωτα στο φορουμ.
    Καλοταξιδο και παντα ορθιος.

  9. #9
    Ευχαριστώ πολύ pan DVS ! Έχω καλό μάστορα thanks god!

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    170 με 4η ο Πήγασος ;;;
    καλορίζικο και καλοτάξιδο !!!

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Καλορίζικη και απροβλημάτιστη (άσχετο, το προστατευτικό αλυσίδας σαν εξάρτημα από το Batmobil μοιάζει...)

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    170 με 4η ο Πήγασος ;;;
    καλορίζικο και καλοτάξιδο !!!
    Ευχαριστώ πολύ!Εκεί νομίζω το πήρε το μάτι μου σίγουρα πάνω απο 160. Σκεύτομαι να πάρω μια δανική Go Pro και να το βολτάρω να το δείτε επι του έργου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικη και απροβλημάτιστη (άσχετο, το προστατευτικό αλυσίδας σαν εξάρτημα από το Batmobil μοιάζει...)
    Ευχαριστώ πολύ Όντως και γώ μόλις το είδα είπα τραγικό. Όταν αλλάξει το χρώμα με το καλό θα φύγει!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μακαρι να σου βγει καλο...
    κανε τα προβλεπομενα (σε σερβις), τον σταυρο σου και προχωρα στο παρασυνθημα, που ειναι να το μαθεις και να το συνηθισεις..

  14. #14
    Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να βγεί καλό! Ελπίζω.

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Καλορίζικο, καλοτάξιδο και παντα όρθιος

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. The new one!
    από KorakidisN στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2013, 15:11
  2. new one
    από lilith στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 02:41
  3. The new Ducati 1098
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2007, 13:36
  4. tromokratis the new generation
    από ronin1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 08:49
  5. ooo Jesus.....the new Katana???
    από sp71 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF