Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Πρόβλημα κατά την ανάφλεξη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2014
    Μηνύματα
    6

    Πρόβλημα κατά την ανάφλεξη

    Γειά σας πέδες. Έχω ένα κινέζικο σκούτερ και θα ήθελα τη βοήθεια σας προτού απευθυνθώ σε κάποιο συνεργείο. Το έχω αγοράσει πριν κανένα χρόνο περίπου και με το καλημέρα (έπειτα από 1 μήνα) είχα θέμα με την ανάφλεξη του. Θεώρησα ότι φταίει το μπουζί οπότε και το άλλαξα αν και τελικά έδειχνε να είναι καλό. Έπειτα αγόρασα και έβαλα ένα άλλο ίδιο και όλα δουλεύανε τέλεια. Εδώ και λίγες μέρες άρχισε πάλι τα ίδια. Δηλαδή προσπαθώ να βάλω μπρός αλλά δε σκάει. Τι κάνω? Βγάζω το μπουζί, το φυσάω με το στόμα στην ακίδα, έπειτα το ξαναβάζω και λειτουργεί τέλεια. Στην πορεία μέσα ή εκτός πόλης δουλεύει άψογα. Όταν πάω την επόμενη ημέρα να το βάλω πάλι μπρός, πάλι τα ίδια, βγάλε, φύσα, βάλε, όλα οκ. Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει???

    ΥΓ. Ξεκίνησε να μου το ξανακάνει έπειτα από μια δυνατή βροχή που με έπιασε στο δρόμο. Το αναφέρω μήπως και έχει σχέση.

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Ποτέ δεν ξέρεις τις ορέξεις με τις οποίες θα ξυπνήσει ο Κινέζος.

    Αυτά τα πράγματα από εμπειρία σου λέω δεν τα πειράζεις. Αν δουλεύουν οκ και για όσο δουλεύουν πάλι οκ. Αν χαλάσουν απλά δεν ασχολείσαι. Είναι πολύς κόσμος που έχει αναλώσει ώρες επί ωρών προσπαθώντας να βρει τι φταίει και τελικά όλοι καταλήγουν αργά ή γρήγορα στο ίδιο συμπέρασμα. δεν επισκευάζονται / ρυθμίζονται/ βελτιώνονται.

    Άποψή μου!!!


    ΥΓ
    Και σε 10 συνεργεία να πας όλοι θα σου πουν ότι φτιάχνεται και φταίει "αυτό". Θα σου πάρουν χρήμα για το ανταλλακτικό και για την εργασία τους και μετά από λίγο θα φταίει κάτι άλλο. Όλο και κάτι θα φταίει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Το ευκολο ειναι να τσεκαρεις μήπως κατεβαζει βενζίνη σβηστό (ρακόρ τεπόζιτου)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το ευκολο ειναι να τσεκαρεις μήπως κατεβαζει βενζίνη σβηστό (ρακόρ τεπόζιτου)
    Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, τι να κάνω να κλείσω την παροχή βενζίνης? και να τσεκάρω τι και που αν φέρνει βενζίνη?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ποτέ δεν ξέρεις τις ορέξεις με τις οποίες θα ξυπνήσει ο Κινέζος.

    Αυτά τα πράγματα από εμπειρία σου λέω δεν τα πειράζεις. Αν δουλεύουν οκ και για όσο δουλεύουν πάλι οκ. Αν χαλάσουν απλά δεν ασχολείσαι. Είναι πολύς κόσμος που έχει αναλώσει ώρες επί ωρών προσπαθώντας να βρει τι φταίει και τελικά όλοι καταλήγουν αργά ή γρήγορα στο ίδιο συμπέρασμα. δεν επισκευάζονται / ρυθμίζονται/ βελτιώνονται.

    Άποψή μου!!!


    ΥΓ
    Και σε 10 συνεργεία να πας όλοι θα σου πουν ότι φτιάχνεται και φταίει "αυτό". Θα σου πάρουν χρήμα για το ανταλλακτικό και για την εργασία τους και μετά από λίγο θα φταίει κάτι άλλο. Όλο και κάτι θα φταίει.
    Ναι αλλά δεν είναι λύση αυτή κάθε μέρα με ένα μπουζόκλειδο στο χέρι να βγάζω να φυσάω και να ξαναβάζω...

  6. #6
    Κινεζος φιλε μου...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Κινεζος φιλε μου...
    Μην είσαστε προκατελημένοι επειδή είναι κινέζικο. Αν έλεγα ότι είναι ένα Suzuki Burgman το οποίο παρουσιάζει παρόμοια προβλήματα στα μοντέλα της, ποιά θα ήταν η λύση?

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arkas81 Προβολή μηνύματος
    Μην είσαστε προκατελημένοι επειδή είναι κινέζικο. Αν έλεγα ότι είναι ένα Suzuki Burgman το οποίο παρουσιάζει παρόμοια προβλήματα στα μοντέλα της, ποιά θα ήταν η λύση?

    Δεν ειμαστε προκατειλημενοι επειδη ειναι κινεζικο,ειμαστε επειδη εχει καει η γουνα μας με αυτα.
    Κι επειδη ανεφερες το burgman ως παραδειγμα,οταν εκανε κατι περιεργα το 200αρι,πηγα αντ/πεια και λυθηκε αμεσως το προβλημα.
    Με τα κινεζικα δεν βγαζεις ακρη,φτιαχνεις το ενα χαλαει το αλλο..

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ετσι δουλευει ο κινεζος....

    δεν ειναι τιποτε...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Δεν ειμαστε προκατειλημενοι επειδη ειναι κινεζικο,ειμαστε επειδη εχει καει η γουνα μας με αυτα.
    Κι επειδη ανεφερες το burgman ως παραδειγμα,οταν εκανε κατι περιεργα το 200αρι,πηγα αντ/πεια και λυθηκε αμεσως το προβλημα.
    Με τα κινεζικα δεν βγαζεις ακρη,φτιαχνεις το ενα χαλαει το αλλο..
    Αυτό το ένα θέλω να φτιάξω και αν βγάλει και άλλα θέματα αργότερα, τότε ναι, δε θα ξανά ασχοληθώ. Εγώ θέλω να μάθω σε παρόμοια προβλήματα απο επώνυμα μηχανάκια, ποια ήταν η αιτία?

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arkas81 Προβολή μηνύματος
    Αυτό το ένα θέλω να φτιάξω και αν βγάλει και άλλα θέματα αργότερα, τότε ναι, δε θα ξανά ασχοληθώ. Εγώ θέλω να μάθω σε παρόμοια προβλήματα απο επώνυμα μηχανάκια, ποια ήταν η αιτία?
    Όπως σου είπε και ο Τάι προκατειλημμένοι δεν είμαστε, εμπειρία σου μεταφέρω. Και αν είναι αυτό που σου λέει ο oldman (έχει πολλές πιθανότητες να έχει πέσει μέσα), ο τρόπος που σου περιέγραψε είναι για να δεις αν κάνει υπερχείλιση το κάρμπ. Αν λοιπόν κάνει τελικά υπερχείλιση και τολμήσεις να το πειράξεις, εκεί τελειώνει το παραμύθι και ξυπνάει ο δράκος.

    Φίλος μου αφού πείσμωσε τόσο πολύ και δήλωσε σε όλους μας ότι θα το φτιάξει (έχει πολλές γνώσεις το παλικάρι), μετά δύο μήνες μας φώναξε ένα βράδυ καλοκαιριού στο σπίτι του (έχει και μεγάλο κτήμα) πήραμε και παγωτά και μας είχε έκπληξη.

    Πυροτέχνημα το έκανε. Χωρίς πλάκα υπάρχει σχετικό βίντεο με 6 μαντραχαλαίους να γελάνε που ένας άλλος τρελός παρέδωσε κινέζικη πάπια στην πυρά.

    Πάντως εσύ να κάνεις την προσπάθειά σου, επιβάλλεται, απλά μην απογοητευτείς!!

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όπως σου είπε και ο Τάι προκατειλημμένοι δεν είμαστε, εμπειρία σου μεταφέρω. Και αν είναι αυτό που σου λέει ο oldman (έχει πολλές πιθανότητες να έχει πέσει μέσα), ο τρόπος που σου περιέγραψε είναι για να δεις αν κάνει υπερχείλιση το κάρμπ. Αν λοιπόν κάνει τελικά υπερχείλιση και τολμήσεις να το πειράξεις, εκεί τελειώνει το παραμύθι και ξυπνάει ο δράκος.

    Φίλος μου αφού πείσμωσε τόσο πολύ και δήλωσε σε όλους μας ότι θα το φτιάξει (έχει πολλές γνώσεις το παλικάρι), μετά δύο μήνες μας φώναξε ένα βράδυ καλοκαιριού στο σπίτι του (έχει και μεγάλο κτήμα) πήραμε και παγωτά και μας είχε έκπληξη.

    Πυροτέχνημα το έκανε. Χωρίς πλάκα υπάρχει σχετικό βίντεο με 6 μαντραχαλαίους να γελάνε που ένας άλλος τρελός παρέδωσε κινέζικη πάπια στην πυρά.

    Πάντως εσύ να κάνεις την προσπάθειά σου, επιβάλλεται, απλά μην απογοητευτείς!!

    Καλοοοοοοοοο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όπως σου είπε και ο Τάι προκατειλημμένοι δεν είμαστε, εμπειρία σου μεταφέρω. Και αν είναι αυτό που σου λέει ο oldman (έχει πολλές πιθανότητες να έχει πέσει μέσα), ο τρόπος που σου περιέγραψε είναι για να δεις αν κάνει υπερχείλιση το κάρμπ. Αν λοιπόν κάνει τελικά υπερχείλιση και τολμήσεις να το πειράξεις, εκεί τελειώνει το παραμύθι και ξυπνάει ο δράκος.

    Φίλος μου αφού πείσμωσε τόσο πολύ και δήλωσε σε όλους μας ότι θα το φτιάξει (έχει πολλές γνώσεις το παλικάρι), μετά δύο μήνες μας φώναξε ένα βράδυ καλοκαιριού στο σπίτι του (έχει και μεγάλο κτήμα) πήραμε και παγωτά και μας είχε έκπληξη.

    Πυροτέχνημα το έκανε. Χωρίς πλάκα υπάρχει σχετικό βίντεο με 6 μαντραχαλαίους να γελάνε που ένας άλλος τρελός παρέδωσε κινέζικη πάπια στην πυρά.

    Πάντως εσύ να κάνεις την προσπάθειά σου, επιβάλλεται, απλά μην απογοητευτείς!!

    Δια-βολικό σχέδιο!! Θέλω το βίντεο!

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δια-βολικό σχέδιο!! Θέλω το βίντεο!
    Πρέπει να το έχει ανεβάσει στον σουλήνα, αν θυμάμαι καλά. Θα ψάξω και θα βάλω λινκ

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2007
    Μηνύματα
    253
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το ευκολο ειναι να τσεκαρεις μήπως κατεβαζει βενζίνη σβηστό (ρακόρ τεπόζιτου)

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    από kostas-hyosung στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2013, 16:12
  2. Πρόβλημα μέ τήν ανάφλεξη σε daytona 50cc
    από nikpr64 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2012, 18:31
  3. Φώτα πρόβλημα κατά την εκκίνηση
    από edrimon στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2009, 00:51
  4. Προβλημα Με Την Φορμα Μου
    από Tigas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 13:52
  5. Αν ΕΧετε Προβλημα Φωναξτε Την......
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 16:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF