Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: Πρόβλημα στις αλλαγές ταχυτήτων

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Να ξερεις πως η ζωη του κινητηρα ειναι το καλο λαδι κ οσο συχνοτερα αλλαζεις το λαδι του τοσο το πιο πολυ αυξανεις την μακροζωια του!
    Το αν ειναι καλο το λαδι κ ταιριαζει στο μηχανακι σου μπορεις να το καταλαβεις απο το ποσο καλα παιρνει τις ταχυτητες ο κινητηρας ξεκινοντας απο το ζεσταμα του κινητηρα μεχρι κ μετα απο ενα πολυωρο ταξιδι,αν μπαινουν οι ταχυτητες σε ολο αυτο το διαστημα καλα πιστευω κατα την γνωμη μου πως το λαδακι που εχεις βαλει ειναι καλο κ ταιριαζει με τον κινητηρα σου!
    Οταν εχεις κανει 70κ χλμ πιστευω οτι εχεις καταλαβει πιο ειναι το λαδι που ταιριαζει καλυτερα στην μηχανη σου απο το ποσο γλυκα δουλευει ο κινητηρας μεχρι το πως μπαινουν οι ταχυτητες,ολα ειναι θεμα εμπειριας πανω στην συγκεκριμενη μηχανη!
    Σου τα λεω ομορφα κ απλα γιατι εμεις ουτε ειμαστε επιστημονες αλλα κ ουτε εχουμε εργαστηρια να κανουμε μετρησεις!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.853
    125.000 χλμ με motul 15-50,και συνεχιζει χωρις να καιει σταγονα λαδι ο παλαιολιθικος...rotax

    Αυτο που εχω παρατηρησει στους περισσοτερους αναβατες ανεξαρτητως μοτο ειναι οτι δεν μπορουν να βρουν το σωστο timing
    στο μηχανακι τους οσο αναφορα τις ομαλες αλλαγες ταχυτητων,με αποτελεσμα να τις χτυπανε.
    Η πρωτη χτυπαει παντα σχεδον σε ολα,ολες οι αλλες ταχυτητες μπαινουν χωρις να ακουγονται.

  3. #33
    Στο ΧΤ600Ε που παίζει ο κινητήρας του να είναι συνομήλικος με τον ROTAX με MOTUL 5100 15W50 μπορώ να πω πως οι αλλαγές ταχυτήτων είναι ανθρώπινες.
    Βέβαια παραβλέπουμε το γεγονός πως, ίσως λόγω ηλικίας, τα μοτέρ αυτά να δουλεύουν καλύτερα με απλό ορυκτέλαιο 20W50, είναι μια παράμετρος που πάντα ήθελα να βάλω στην εξίσωση για να δω τι παίζει, αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα. Κάποιος που το έχει κάνει θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    125.000 χλμ με motul 15-50,και συνεχιζει χωρις να καιει σταγονα λαδι ο παλαιολιθικος...rotax

    Αυτο που εχω παρατηρησει στους περισσοτερους αναβατες ανεξαρτητως μοτο ειναι οτι δεν μπορουν να βρουν το σωστο timing
    στο μηχανακι τους οσο αναφορα τις ομαλες αλλαγες ταχυτητων,με αποτελεσμα να τις χτυπανε.
    Η πρωτη χτυπαει παντα σχεδον σε ολα,ολες οι αλλες ταχυτητες μπαινουν χωρις να ακουγονται.
    Aν κ δεν ειχα ποτε στην κατοχη μου bmw ξερω ομως οπως κ οι περισσοτεροι πως στην bmw δεν ειναι χθεσινοι ξερουν πολυ καλα την συνταγη για αξιοπιστους κινητηρες κ ενα αξιο συνολο μοτοσυκλετας,πιστευω πως με ομαλη οδηγηση κ με το ιδιο λαδακι θα ξεπερασεις τις 200.000 φιλε μου taisteal!

  5. #35
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Στο ΧΤ600Ε που παίζει ο κινητήρας του να είναι συνομήλικος με τον ROTAX με MOTUL 5100 15W50 μπορώ να πω πως οι αλλαγές ταχυτήτων είναι ανθρώπινες.
    Βέβαια παραβλέπουμε το γεγονός πως, ίσως λόγω ηλικίας, τα μοτέρ αυτά να δουλεύουν καλύτερα με απλό ορυκτέλαιο 20W50, είναι μια παράμετρος που πάντα ήθελα να βάλω στην εξίσωση για να δω τι παίζει, αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα. Κάποιος που το έχει κάνει θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.
    Το ιδιο ειναι και με το ορυκτελαιο.
    Οτιδηποτε και να βαλεις στο ΧΤ600 δεν παιζει να μη χτυπανε οι ταχυτητες. Με καποια λιγο με αλλα περισσοτερο. Αλλα ειναι φυσιολογικο. Ετσι δουλευει το σασμαν του. Στην αρχη με προβληματιζε μεχρι να καταλαβω οτι ολα ετσι ειναι και οτι δεν παθαινει κατι.
    Και πραγματικα οσα ΧΤ ή ΤΤ και αν εχω οδηγησει με οτι λαδια ειχε το καθενα οι αλλαγες χτυπουσαν.


    Μηπως η λυση ειναι motorkote???
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Στο ΧΤ600Ε που παίζει ο κινητήρας του να είναι συνομήλικος με τον ROTAX με MOTUL 5100 15W50 μπορώ να πω πως οι αλλαγές ταχυτήτων είναι ανθρώπινες.
    Βέβαια παραβλέπουμε το γεγονός πως, ίσως λόγω ηλικίας, τα μοτέρ αυτά να δουλεύουν καλύτερα με απλό ορυκτέλαιο 20W50, είναι μια παράμετρος που πάντα ήθελα να βάλω στην εξίσωση για να δω τι παίζει, αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα. Κάποιος που το έχει κάνει θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.
    Φιλε μου νοτακο χωρις να ξερω πολλα για το χτ 600 οπως εσυ κ ακομα πειραματιζομαι με το συγκεκριμενο μηχανακι πιστευω πως το 20-50 ειναι σιγουρα κατωτερο σαν λαδι απο αυτο που βαζεις απο θεμα προστασιας στον κινητηρα κ αντοχη στον χρονο κ το 20-50 ειναι ποιο χοντρο σαν λαδι με αποτελεσμα να θελει κ περισσοτερο χρονο να ζεσταθει, για το καλοκαιρι ισως ειναι καλο,για τον χειμωνα ομως πιστευω πως ειναι πολυ καλυτερο το 15-50 ειναι κ ημισυνθετικο!
    Μετα απο καποιες συζητησεις που ειχα με φιλους κ με εβαλαν σε σκεψεις μου ειπαν πως ενα αεροψυκτο μονοκυλινδρο(πχ χτ 600) σε συγκριση με ενα υγροψυκτο κινητηρα (πχ gs 650) o αεροψυκτος θα επρεπε να παιρνει διαφορετικο λαδι απο τον υγροψυκτο γιατι το λαδι του καταπονειται πολυ περισσοτερο απ'οτι στον υγροψυκτο,τι λες?
    Εγω οπως σου ειπα σε προηγ συζητησεις που καναμε εβαλα 15-50 castrol power 1 χωρις να ξερω τη λαδια ειχε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη κ το αποτελεσμα που βλεπω ειναι πως ο κινητηρας ακουγεται πιο γλυκα απο πριν κ παιρνει τις ταχυτητες πολυ μαλακα το μονο που μου κανει σπανια ειναι οταν ειναι σταματημενο δεν μου παιρνει την πρωτη(ισως ομως ειναι γιατι δεν βαζω καθολου δυναμη στο πατημα τις πρωτης?)

  7. #37
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Για κάποιο μικρό διάστημα, εργαζόμουν τα απογεύματα σε γνωστό αντιπρόσωπο μοτοσυκλετών μπεμπέ, στην Αμφιθέας( τώρα έκλεισε εκεί) και όλα τα καινούργια 650 (και τα DAKAR) , είχαν το ίδιο θέμα. Δέν είναι ζημιά, έτσι "σκληρά" λειτουργεί το κιβώτιο, μέχρι να δουλέψει λίγο και να κάνεις 2-3 αλλαγές λαδιών. Θα μαλακώσει λίγο, αλλά μην περιμένεις να γίνει βούτηρο.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2014
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Λοιπον θα το πας στον μαστορα στο taller de BMW. Γραψε και δειξτου αυτο:

    Las marchas, cuando las cambio hacen un ruido que me parece malo. He cambiado el aceite hace poco con Castrol 15w50. No conozco que llevaba de aceite antes.
    Dar la una vuelta y escucha la cuando cambias las marchas. Comprueba tambien el embrague y la cadena si estan en buena condicion y tambien los discos del embrague.

    Αυτο του λεει οτι κανει θορυβο οταν αλλαζεις ταχυτητες. Να το παρει μια βολτα να το ακουσει και να ελεγξει συμπλεκτη, δισκους και αλυσιδα πανω κατω.

    Πως βρεθηκες Ισπανια χωρις να μιλας τη γλωσσα;;; Μαθε γρηγορα γιατι θα ζοριστεις. Κανεις δε μιλαει αγγλικα.
    Χαχα, κατιτίς μιλάω, οκ, αλλά σύντομα θα γυρίσω Ελλάδα (σε μερικούς μήνες) οπότε δεν σκοτίζομαι για κάτι περισσότερο. (τους καημένους τους Σκωτσέζους btw..)
    Ωστόσο, οι ισπανοί της νότιας Andalucias που βρίσκομαι είναι ότι χειρότερο μπορείς να συναντήσεις. Αν δεν έχεις αμάξι bmw 40k + είσαι ένα σκουληκάκι γι αυτούς. καραγκιόζηδες άνθρωποι..

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις διαφορετικές εμπειρίες και γνώμες! Η μηχανή είναι στον γιατρό αυτή την στιγμή και θα είναι έτοιμη σε μια βδομάδα (!!!). Αν κάνουν όλα αυτά που ζήτησα σωστά. Καμία σχέση με τους έλληνες μάστορες..

    Να πω την αλήθεια μάλλον θα την πουλήσω για να πάρω άλλη στην Αθήνα (δε θα την πουλούσα ελλατωματική άλλωστε ), ίσως και ίδια >.<
    Οι πληροφορίες που μου δώσατε δεν πάνε χαμένες!

    Γιώργος

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaggeliskiki Προβολή μηνύματος
    Να ξερεις πως η ζωη του κινητηρα ειναι το καλο λαδι κ οσο συχνοτερα αλλαζεις το λαδι του τοσο το πιο πολυ αυξανεις την μακροζωια του!
    Το αν ειναι καλο το λαδι κ ταιριαζει στο μηχανακι σου μπορεις να το καταλαβεις απο το ποσο καλα παιρνει τις ταχυτητες ο κινητηρας ξεκινοντας απο το ζεσταμα του κινητηρα μεχρι κ μετα απο ενα πολυωρο ταξιδι,αν μπαινουν οι ταχυτητες σε ολο αυτο το διαστημα καλα πιστευω κατα την γνωμη μου πως το λαδακι που εχεις βαλει ειναι καλο κ ταιριαζει με τον κινητηρα σου!
    Οταν εχεις κανει 70κ χλμ πιστευω οτι εχεις καταλαβει πιο ειναι το λαδι που ταιριαζει καλυτερα στην μηχανη σου απο το ποσο γλυκα δουλευει ο κινητηρας μεχρι το πως μπαινουν οι ταχυτητες,ολα ειναι θεμα εμπειριας πανω στην συγκεκριμενη μηχανη!
    Σου τα λεω ομορφα κ απλα γιατι εμεις ουτε ειμαστε επιστημονες αλλα κ ουτε εχουμε εργαστηρια να κανουμε μετρησεις!
    Διάβασε τι έγραψα φίλε μου και ρίξε μια ματιά και στα λινκ για να ξεφύγουμε απ' τη συζήτηση της καφετέριας. Αλήθεια διάβασες τι καθόταν κι έγραφε εκείνος ο παλιάνθρωπος ο oldman?

    Δεν είναι μόνο το σασμάν η μηχανή σου. Ναι, είναι και αυτό ένα απ' τα δεδομένα που μας δείχνει πολλά, αλλά υπάρχουν πολλά "αλλά" που δεν έχεις βάλει στην εξίσωση.
    Και αυτό το "όσο πιο γρήγορα αλλάζεις λάδια" τόσο το καλύτερο είναι τουλάχιστον λάθος.

    Και οι ταξιτζήδες συζητώντας με φίλους τους στην πιάτσα, μπορούν από το να λύσουν τα οικονομικά προβλήματα της Ελλάδας μέχρι να κοουτσάρουν μια ομάδα.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  2. θορυβος στις αλλαγες ταχυτητων
    από grenouig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 17:29
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2006, 23:10
  4. Πρόβλημα με κιβώτιο ταχυτήτων
    από tdaf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 09:30
  5. Σβησίματα Μηχανής στις αλλαγές
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2004, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF