Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Λαστιχα =/-γραναζι

  1. #1

    Λαστιχα =/-γραναζι

    Καταρχην καλησπερα.To CB ξεφτιλησε τα μαμα λαστιχακια,μαλον εγω τα ξεφτιλησα .Το προβλημα ειναι οτι φοραει μαμα 190/60/17-130/70/17 bridgetone.Αυτα δεν υπαρχουν στο Ελλαντα γιατι το συγκεκριμενο δεν εγινε ποτε επισημη εισαγωγη στην Ευρωπη 1998-2002.Τα μονα που βρηκα σε αυτα τα νουμερα ειναι τα DUNLOP D220 αλλα το σκατο ειναι οτι ειναι touring δηλαδη κρατημα @ρχηδια.Οποτε πηρα τα PIRELLI DIABLO σε 190/50/17-120/70/17(δεν τα εβαλα ακομη),το θεμα ειναι οτι τωρα μικρινε η περιφερεια των τροχων,αρα θα χασω τελικη και θα κερδισω επιταχυνση πραγμα που δεν το θελω καθολου.Ποσα δοντακια πρεπει να μεγαλωσει αραγε το πισω γραναζι για να βρω περιπου το μαμα πατημα.?(το κοντερ περνει απο το σαζμαν αραγε θα χανει?)
    Gooooooo Naked

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    πρεπει να αφαιρεσεις δοντακια στο πισω οχι να προσθεσεις

  3. #3
    Ναι σωστα μπερδευτηκα με το μπροστα.Ποσα ομως?
    Gooooooo Naked

  4. #4
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    νομιζω οτι με -1 θα εισαι οκ
    ολα αυτα ειναι στο περιπου βασικα

    αλλα να σου πω... γιατι δε τα'αφηνεις ετσι? τελικες ΔΕ θα χασεις εκτως αν η 6 σου 'βαραει κοφτη'

  5. #5
    Εγώ πάντως, το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου είναι να σηκώσω λίγο την ουρά... Το μηχανάκι χαμήλωσε γενικώς, και σε αναλογία το μπρος με το πίσω.... πρέπει να 'χει γίνει λίγο τσοπεριά... Πρέπει να επανέλθει η γεωμετρία του...
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  6. #6
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
    Εγώ πάντως, το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου είναι να σηκώσω λίγο την ουρά... Το μηχανάκι χαμήλωσε γενικώς, και σε αναλογία το μπρος με το πίσω.... πρέπει να 'χει γίνει λίγο τσοπεριά... Πρέπει να επανέλθει η γεωμετρία του... [/
    QUOTE]
    Που το ειδες εσυ οτι χαμηλωσε.Εδω δεν το ειδα εγω ,αφου δεν εχω βαλει ακομα τα καινουρια.Οταν λεμε προφιλ απο 60 σε 50 δεν σημενει οτι το λαστιχο ειναι 10 ποντους ποιο κοντο .Με αυτη την αλλαγη το πολυ να χασει ενα ποντο.
    Gooooooo Naked

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    νομιζω οτι με -1 θα εισαι οκ
    ολα αυτα ειναι στο περιπου βασικα

    αλλα να σου πω... γιατι δε τα'αφηνεις ετσι? τελικες ΔΕ θα χασεις εκτως αν η 6 σου 'βαραει κοφτη'
    Οντως το μοτερ τερματιζει ανετα την 5 με 250χλμ.Αρα πρεπει να το αλλαξω σιγουρα.
    Gooooooo Naked

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
    Που το ειδες εσυ οτι χαμηλωσε.Εδω δεν το ειδα εγω ,αφου δεν εχω βαλει ακομα τα καινουρια.

    Εξυπνίδης, ε;;


    Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
    Οποτε πηρα τα PIRELLI DIABLO σε 190/50/17-120/70/17(δεν τα εβαλα ακομη),το θεμα ειναι οτι τωρα μικρινε η περιφερεια των τροχων,αρα θα χασω τελικη και θα κερδισω επιταχυνση πραγμα που δεν το θελω καθολου.

    Αφού δεν χαμήλωσε ακόμα, τότε δεν μίκρυνε ακόμα και η περιφέρεια των τροχών....:a24: Οπότε μην ανυσηχείς για την τελική σου...

    Τώρα,
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
    Οταν λεμε προφιλ απο 60 σε 50 δεν σημενει οτι το λαστιχο ειναι 10 ποντους ποιο κοντο .Με αυτη την αλλαγη το πολυ να χασει ενα ποντο.
    Άμα σήμαινε ότι χαμηλώνει 10 πόντους δεν θα μιλάγαμε για τσόπερ αλλά για κάρτ... Anyway, αν κάνεις τους απλούστατους υπολογισμούς που φαίνεται πως γνωρίζεις, θα δεις πως μ' αυτά τα ελαστικά, όταν τα βάλεις , θα χαμηλώσει 7χιλιοστά μπροστά και 19 πίσω... Κοινώς, θα έχεις 1+ πόντο διαφορά στη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας... Αν αυτό δεν σου λέει κάτι, κακώς (πιστεύω εγώ...), γιατί είναι σημαντικότερη "μετατροπή" πάνω στη μοτό, από τη διαφορά που θα έχεις στα χιλιόμετρα...
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  9. #9
    Για να ανεβει η ουρα ειναι λιγο δυσκολο νομιζω.Αν σφιξω τα αμορτισερ θα σκληρινουν πολυ και δεν το θελω μια λυση νομιζω ειναι να ανεβουν οι μπουκαλες 1 ποντο απο τις πλακες.
    Gooooooo Naked

  10. #10
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Μάλλον θα πρέπει να χαμηλώσεις από τις μονόπλακες...
    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  11. #11
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    [COLOR=orange]Anyway, αν κάνεις τους απλούστατους υπολογισμούς που φαίνεται πως γνωρίζεις, θα δεις πως μ' αυτά τα ελαστικά, όταν τα βάλεις , θα χαμηλώσει 7χιλιοστά μπροστά και 19 πίσω... Κοινώς, θα έχεις 1+ πόντο διαφορά στη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας... [COLOR=orange]

    Για πες μας και σε μας τι υπολογισμους εκανες και συμπερανες τα νουμερα που μας λες. Μηπως ειναι υπερβολικα???
    Μηπως πρεπει να υπολογισεις την μειωση της ΑΚΤΙΝΑΣ των τροχων και ΟΧΙ ΤΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ???
    Λεω, μηπως...

  12. #12
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    εξαλλου, για πες μας, μπαινεις σε πιστα και φοβασαι οτι θα κανεις χειροτερους χρονους λογω αλλαγης γεωμετριας?
    Γιατι, στο δρομο δεν νομιζω να ειναι τοσο δραματικη η κατασταση, ωστε να κινδυνεψεις απο τη μειωμενη καστερ και ιχνος.
    Ασε δε, που το μηχανακι τωρα θα στριβει με τη σκεψη...
    Γιατι τοσο αγχος για το τιποτα? Που να ειχες και fireblade, η'R1, η' Κ5...

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.656


    Γ@μώ τις γεωμετρίες (και τριγωνομετρίες..).

    Ο αριθμός του προφίλ του ελαστικού δηλώνει πόσο τις % του φάρδους του πέλματος είναι το ύψος του ελαστικού !!!

    Το 190/60/17 λέει ότι το λάστιχο έχει πλάτος 190mm και ύψος 114mm (το 60% του 190) και μπαίνει σε 17άρα ζάντα.

    Η περιφέρεια του κύκλου είναι 2 Χ 3,14 Χ ακτίνα.

    Τούτου δοθέντος, έχουμε στην πρώτη περίπτωση ([ 17 Χ 2,54 ] + 11,4) Χ 2 Χ 3.14 = 342,76 cm

    ενώ στην δεύτερη: 330, 83 cm

    Το λάστιχο με το 50άρι προφίλ (και το ίδιο πλάτος και ίδια ζάντα...) έχει περίμετρο μικρότερη κατά 11,93 cm δηλ. κατά 3.5% μικρότερη.

    Αν μικρύνουμε το πίσω γρανάζι μας (ή μεγαλώσουμε το μπροστά) κατά 3.5%, το μηχανάκι θα βγάζει την ίδια τελική στις ίδιες στροφές !!!



    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
    εξαλλου, για πες μας, μπαινεις σε πιστα και φοβασαι οτι θα κανεις χειροτερους χρονους λογω αλλαγης γεωμετριας?
    Γιατι, στο δρομο δεν νομιζω να ειναι τοσο δραματικη η κατασταση, ωστε να κινδυνεψεις απο τη μειωμενη καστερ και ιχνος.
    Ασε δε, που το μηχανακι τωρα θα στριβει με τη σκεψη...
    Γιατι τοσο αγχος για το τιποτα? Που να ειχες και fireblade, η'R1, η' Κ5...
    Συγνωμη αλλα εμενα ουτε που με ενδιεφερε το θεμα γεωμετρια αυτο που ηθελα να μαθω ηταν τι γραναζι πρεπει να βαλω πισω.Anyway τα λαστιχακια μπηκανε και το μοτερ ειναι σουπερ.Το προβλημα ηταν οτι η μηχανη εσκαγε την 5 σε χρονο μηδεν,πραγμα που δεν γινοταν πριν.Εψαξα και βρηκα οτι το CB 2003-2005 εχει τα ιδια gear ratios με το 98-02 ,φοραει χαμηλο προφιλ 180/55/17 ενα κλικ μεγαλυτερο απο αυτα που εβαλα εγω.Το CB μου φοραει γραναζια 18-41 και το καινουργιο 18-39.Ετσι εβαλα 2 δοντια μικροτερο και ολα εγιναν οπως πριν.:rotflmao:
    Τι λαστιχα ειναι αυτα τα DIABLO ρε εχω χεστει πανω μου.Το κρατημα της ΑΡΚΟΥΔΑΣ.
    Gooooooo Naked

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.656
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
    Ετσι εβαλα 2 δοντια μικροτερο και ολα εγιναν οπως πριν...
    Η αλυσίδα τέντωσε Ο.Κ. ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λαστιχα και συναγερμος για ΧΤ
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 08:04
  2. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 17:29
  3. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04
  4. Μόλις άλλαξα λάστιχα
    από swtos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF