Σελίδα 553 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 53453503543548549550551552553554555556557558563603653 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.281 έως 8.295 από 9990

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8281
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Η εργατικότητα, η τάξη και η προσήλωση στα όρια ψύχωσης του Ιάπωνα είναι κάτι που δεν αμφισβητείται. Δυστυχώς όμως η υπερβολή πηγαίνει και σε άλλα πράγματα τα οποία παραλίγο να τους αφανίσουν στο τέλος. Τους θαυμάζω σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα, σε όλα τα υπόλοιπα όμως δεν τους έχω σε εκτίμηση. Μην ξεχνάμε με ποιον ήταν σύμμαχοι στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο...
    Πρέπει πάντα να κάνουμε διαχωρισμό τον λαό από τους συγκυριακούς κυβερνήτες τους και τις σημαίες τους.
    Οι μέσοι άνθρωποι της γης αν καθόριζαν αποφάσεις ως συντριπτική πλειοψηφία δε θα συναινούσαν για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και του οικοσυστήματος.

    Το εντυπωσιακό είναι οτι οι Ιάπωνες που ενώ είναι πολύ εργατικοί και τυπικοί, παράλληλα βγαίνουν και οι μακροβιότεροι στο πλανήτη κατόπιν ερευνών.
    Σα να μην έχει επίπτωση η σκληρή δουλειά πάνω τους. Κάτι κάνουν σωστά εκει.

  2. #8282
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πρέπει πάντα να κάνουμε διαχωρισμό τον λαό από τους συγκυριακούς κυβερνήτες τους και τις σημαίες τους.
    Οι μέσοι άνθρωποι της γης αν καθόριζαν αποφάσεις ως συντριπτική πλειοψηφία δε θα συναινούσαν για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και του οικοσυστήματος.

    Το εντυπωσιακό είναι οτι οι Ιάπωνες που ενώ είναι πολύ εργατικοί και τυπικοί, παράλληλα βγαίνουν και οι μακροβιότεροι στο πλανήτη κατόπιν ερευνών.
    Σα να μην έχει επίπτωση η σκληρή δουλειά πάνω τους. Κάτι κάνουν σωστά εκει.
    τρωνε πολλα λαχανικα,πολλα ψαρια,και ελαχιστο κοκκινο κρεας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #8283
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Οι συμμαχίες ας πούμε ότι δικαιολογούνται από γεωπολιτικές συγκυρίες. Το τι έκαναν σε Κινέζους και Κορεάτες όμως... Και το γράφω αυτό έχοντάς τους σε εκτίμηση γενικότερα.
    Ισχύουν τα γεωπολιτικά συμφέροντα αλλά το στυλ τους ήταν πολύ κοντά στους Ναζί. Ταίριαζαν γάντι θα έλεγα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πρέπει πάντα να κάνουμε διαχωρισμό τον λαό από τους συγκυριακούς κυβερνήτες τους και τις σημαίες τους.
    Οι μέσοι άνθρωποι της γης αν καθόριζαν αποφάσεις ως συντριπτική πλειοψηφία δε θα συναινούσαν για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και του οικοσυστήματος.

    Το εντυπωσιακό είναι οτι οι Ιάπωνες που ενώ είναι πολύ εργατικοί και τυπικοί, παράλληλα βγαίνουν και οι μακροβιότεροι στο πλανήτη κατόπιν ερευνών.
    Σα να μην έχει επίπτωση η σκληρή δουλειά πάνω τους. Κάτι κάνουν σωστά εκει.

    Εννοείται ο απλός λαός δε φταίει, αλλά δε μπορεί να είναι τυχαίο πως κάποιοι λαοί είναι επιρρεπείς σε ακραία καθεστώτα. Όσο για τη μακροβιότητα θα συμφωνήσω και σίγουρα παίζει ρόλο και η γενετική προδιάθεση εκτός από τον τρόπο ζωής.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #8284
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Βασικό πλεονέκτημα...η διατροφή τους.
    Σχεδόν καθόλου κρέας...πολύ ψάρι.
    Αλλά και αυτό αλλάζει σιγά σιγά ,γιατί η νεολαία τους έχει αρχίσει με τα μπέργκερ να συνηθίζει στο κόκκινο κρέας.
    Για αυτό άλλωστε έχει ανέβει και το μέσο ύψος.

  5. #8285
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Οι Ιάπωνες είναι ότι πιο κοντά σε εξωγήινους
    Και για τους σωστούς λόγους και για τους λαθος

  6. #8286
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Λίγο προσοχή, τηλεφωνούν από εξωτερικό και λένε ότι π είναι από την μάικροσοφτ. Ούτε γειά. Το κλείνεις όπως το σήκωσες.

  7. #8287
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Στο ίδιο πνευμα, στέλνουν μηνύματα από αριθμους εξωτερικού, προσποιούμενοι μεταφορικές εταιρείες/κουριερ. Μη μασήσει κανένας και πατήσει το παρεχομενο λίνκ...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Στο ίδιο πνευμα, στέλνουν μηνύματα από αριθμους εξωτερικού, προσποιούμενοι μεταφορικές εταιρείες/κουριερ. Μη μασήσει κανένας και πατήσει το παρεχομενο λίνκ...
    Πήρα και γω ένα τέτοιο email προ ημερων. Ηταν απο τα ελτα υποτιθεται και μου ζητουσε να πληρώσω τελωνείο για ενα δεμα το οποιό ειχα ΗΔΗ παραλαβει μια εβδομαδα νωριτερα.

    Παραλίγο να ψαρώσω και να μπω στο λινκ
    Μεχρι που είδα διεύθυνση
    Οδός τάδε (δεν θυμαμαι) ΚΕΣΑΡΙΑΝΗ

  9. #8289
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Άρχισαν να μου έρχονται τέτοια προ διμήνου.
    Ενημέρωσα την Δ.Η.Ε. σχετικά και αφου μου επιβεβαίωσαν την απάτη, με προετρεψαν αν θέλω, εγώ, να καταθέσω μήνυση...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #8290
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Τελευταία και κλήσεις από Αλβανία!
    Στην αρχή σκέφτηκα, θα άλλαξε το "τμήμα μαρκετίγκ" και κάνουν προσφορές στοκ "αλβανό" για τα λυγούρια, τώρα που είναι καλοκαίρι. (Summer Clearance).

    Μετά που το έψαξα ήταν απάτη για επένδυση σε "κλεφτονομίσματα".
    Oldfarts never die

  11. #8291
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Οι Ιάπωνες είναι ότι πιο κοντά σε εξωγήινους
    Και για τους σωστούς λόγους και για τους λαθος
    Θα παραθέσω εδώ την αγαπημένη ιστορία του πατέρα μου από την εποχή που ήταν ναυτικός στα νιάτα του...

    Τρίτος μηχανικός ήταν, όλη μέρα στο μηχανοστάσιο και μέσα στα λάδια και τα γράσα και σε κάποιο ταξίδι στην Οσάκα έπρεπε να λύσουν το πάνω μέρος του κινητήρα του πλοίου. Βάζουνε λοιπόν ένα κολάρο στο μπουλόνι και αρχίζουν να το χτυπάνε εναλλάξ με βαριοπούλες.

    Μετά από λίγο εμφανίζεται ομάς Ιαπώνων μηχανικών με κάτασπρες στολές, τόσο απαστράπτουσες που οι δικοί μας νόμιζαν ότι ήρθε το υγειονομικό

    Ανοίγουν το μάνουαλ, εφαρμόζουν το αερόκλειδο, επιλέγουν την κατάλληλη ροπή και φρρρρρττττ, σε τρία λεπτά έχουν αφαιρέσει όλα τα μπουλόνια!

    Αυτά τη δεκαετία του '60, οπότε καταλαβαίνεις ότι όντως τους κοιτούσε σαν εξωγήινους και μέσα σε τρία λεπτά κατάλαβε ότι, συγκριτικά, είμαστε εκατό χρόνια πίσω απ' τις αρκούδες.

    "Παραξενιές" βέβαια έχουνε όλοι οι λαοί, όσο γενικευτικό και να είναι αυτό, αλλά το ίδιο αντίστοιχα παράξενοι μπορεί να φαινόμαστε και εμείς σε αυτούς.

    Για παράδειγμα, μετά το κλασικό "οι Ιάπωνες απεργούν δουλεύοντας με μία μαύρη κορδέλα στο κεφάλι", πρόσφατα έμαθα ότι οι οδηγοί λεωφορείων απεργούν πάλι δουλεύοντας και εξυπηρετώντας τους συμπολίτες τους, αλλά αφήνοντάς τους να επιβιβαστούν χωρίς να πληρώσουν εισιτήριο

  12. #8292
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Θα παραθέσω εδώ την αγαπημένη ιστορία του πατέρα μου από την εποχή που ήταν ναυτικός στα νιάτα του...

    Τρίτος μηχανικός ήταν, όλη μέρα στο μηχανοστάσιο και μέσα στα λάδια και τα γράσα και σε κάποιο ταξίδι στην Οσάκα έπρεπε να λύσουν το πάνω μέρος του κινητήρα του πλοίου. Βάζουνε λοιπόν ένα κολάρο στο μπουλόνι και αρχίζουν να το χτυπάνε εναλλάξ με βαριοπούλες.

    Μετά από λίγο εμφανίζεται ομάς Ιαπώνων μηχανικών με κάτασπρες στολές, τόσο απαστράπτουσες που οι δικοί μας νόμιζαν ότι ήρθε το υγειονομικό

    Ανοίγουν το μάνουαλ, εφαρμόζουν το αερόκλειδο, επιλέγουν την κατάλληλη ροπή και φρρρρρττττ, σε τρία λεπτά έχουν αφαιρέσει όλα τα μπουλόνια!

    Αυτά τη δεκαετία του '60, οπότε καταλαβαίνεις ότι όντως τους κοιτούσε σαν εξωγήινους και μέσα σε τρία λεπτά κατάλαβε ότι, συγκριτικά, είμαστε εκατό χρόνια πίσω απ' τις αρκούδες.

    "Παραξενιές" βέβαια έχουνε όλοι οι λαοί, όσο γενικευτικό και να είναι αυτό, αλλά το ίδιο αντίστοιχα παράξενοι μπορεί να φαινόμαστε και εμείς σε αυτούς.

    Για παράδειγμα, μετά το κλασικό "οι Ιάπωνες απεργούν δουλεύοντας με μία μαύρη κορδέλα στο κεφάλι", πρόσφατα έμαθα ότι οι οδηγοί λεωφορείων απεργούν πάλι δουλεύοντας και εξυπηρετώντας τους συμπολίτες τους, αλλά αφήνοντάς τους να επιβιβαστούν χωρίς να πληρώσουν εισιτήριο
    Κ που να δεις οταν παιρνουν ενα power nap στο γραφειο οπως καθονται στην καρεκλα (ενδειξη οτι δουλευουν αρκετα) .
    Την πρωτη φορα που ειδα εναν Ιαπωνα στην εταιρια νομιζα οτι πεθανε στην καρεκλα!!
    Ειναι σε αλλη κατηγορια τα τζαπονια...
    Ride(s) the wind of change...

  13. #8293
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Άρχισαν να μου έρχονται τέτοια προ διμήνου.
    Ενημέρωσα την Δ.Η.Ε. σχετικά και αφου μου επιβεβαίωσαν την απάτη, με προετρεψαν αν θέλω, εγώ, να καταθέσω μήνυση...
    Έκανα πέρισυ ηλεκτρονική καταγγελία για παρόμοια απάτη και μετά από 2 μήνες με κάλεσαν στην Ασφάλεια να την κάνω και εγγράφως.Πήγα σε ένα γραφείο περιέγραφα το περιστατικό και ένας αστυνομικός το έγραφε στην κόλλα.Μιλάμε όμως για λεπτομέρεια.."την τάδε του μηνός ημέρα τάδε..δέχτηκα ένα τηλεφώνημα.. κλπ κλπ" σα να ήτανε κατάθεση δολοφονίας.
    Γέμισε ολόκληρη σελίδα Α4.
    Τονε λυπήθηκα.Του λέω 'θα βγει τίποτα με όλο αυτό? 'Όχι' μου λέει 'δεν υπάρχει περίπτωση,το τηλέφωνο είναι Πακιστανικό χωρίς στοιχεία και δεν ανιχνεύεται.
    -Και γιατί σε έχω ρε φίλε μια ώρα εδώ και γράφεις-γράφεις αφού δεν θα γίνει τίποτα?
    Γέλασε, 'Τι να κάνουμε έτσι είναι το τυπικό της υπόθεσης!

  14. #8294
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Καλά ,σε καλή μου φίλη έγινε κλοπή 400-500ε από τον τραπεζικό της λογαριασμό , φαινόταν ο λογαριασμός που πήγαν τα λεφτά - όνομα κάτοικου Ελλάδας.
    Πέρασε 1 χρόνος ακόμα περιμένει ''εξελίξεις''
    when life gets complicated... i ride.

  15. #8295
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κ που να δεις οταν παιρνουν ενα power nap στο γραφειο οπως καθονται στην καρεκλα (ενδειξη οτι δουλευουν αρκετα) .
    Την πρωτη φορα που ειδα εναν Ιαπωνα στην εταιρια νομιζα οτι πεθανε στην καρεκλα!!
    Ειναι σε αλλη κατηγορια τα τζαπονια...
    Το "σε πληρώνω για να κοιμάσαι ρε?!" για κάποιους, είναι ένδειξη εργασιακής ηθικής για κάποιους άλλους!

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF