Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Μετατροπή από καρμπυλατέρ σε injection σε KAWASAKI KLE 250

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266

    Μετατροπή από καρμπυλατέρ σε injection σε KAWASAKI KLE 250

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν και πως γίνεται μετατροπή καρμπυλατέρ σε injection σε KAWASAKI KLE 250, χρησιμοποιώντας μέρη από το zx 250 r το οποίο είναι injection.

    Προφανώς θα χρειαστώ:

    1. τα σώματα ψεκασμού,
    2. εγκέφαλο,
    3. όλη την καλωδίωση,
    3. αντλία βενζίνης.
    4. καλό ηλεκτρολόγο.


    Πέρα από αυτά υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος


    Πέρα από αυτά υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?
    Εμενα μου διαφευγει ο λογος...
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    O ψεκασμός απαιτεί και αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου, για να ψεκάζει μόνο στην φάση εισαγωγής και όχι στην εκτόνωση (που δεν μπορεί να διακρίνει ποιά είναι ποιά μόνο από τον αισθητήρα θέσης στροφαλοφόρου).

    Ο κινητήρας του ΖΧΡ μπορεί να βασίζεται σε αυτόν του παλιού GPz250 του 1983 (ή το KLE ή το Eliminator 250, και αυτά το μοτέρ GPz έχουν), αλλά σίγουρα θα έχει κάπου στην κεφαλή του, την υποδοχή για τον αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου, και ο ίδιος ο εκκεντροφόρος θα έχει κάπου μαγνητάκι ή μέταλο, για να δίνει τάση ο αισθητήρας. Το παλιό μοτέρ, που δεν χρειαζόταν τέτοιο πράγμα, δεν θα έχει και την υποδοχή-υποδομή στην κεφαλή του, και ενδέχεται να παιδευτείς αρκετά να βάλεις αισθητήρα με πατέντα.

    Τσέκαρε ότι η κεφαλή του ΚΛΕ σου, έχει υποδοχή, για τέτοιο αισθητήρα στην ίδια θέση με το ΖΧΡ -ψιλοαπίθανο αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία- , αλλοιώς θα τυραννηθείς.

    Γενικά το βγάζω καρμπς-βάζω ψεκασμό, θέλει να κατέχεις καλά θεωρία και πράξη από τέτοιες μετατροπές, δεν είναι αλλαγή σέλας ή μπροστινού συστήματος, θέλει γνώσεις, ίσως και εξοπλισμό.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Εμενα μου διαφευγει ο λογος...
    Περισσότερο ο φόβος, καθώς όλοι μου λένε πως θα έχω μεγάλο θέμα με τα καρμπυλατέρ και την ρύθμιση τους (το έχω μικρό χρονικό διάστημα στην κατοχή μου και παντού διαβάζω ως αρνητικό μόνο τα καρμπυλατέρ)...

    Επί τοις ουσίας μπορεί να μην υπάρχει.

    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
    Τελευταία τροποποίηση από bmwr1100gs; 29/04/2017 στις 22:08.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    O ψεκασμός απαιτεί και αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου, για να ψεκάζει μόνο στην φάση εισαγωγής και όχι στην εκτόνωση (που δεν μπορεί να διακρίνει ποιά είναι ποιά μόνο από τον αισθητήρα θέσης στροφαλοφόρου).

    Ο κινητήρας του ΖΧΡ μπορεί να βασίζεται σε αυτόν του παλιού GPz250 του 1983 (ή το KLE ή το Eliminator 250, και αυτά το μοτέρ GPz έχουν), αλλά σίγουρα θα έχει κάπου στην κεφαλή του, την υποδοχή για τον αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου, και ο ίδιος ο εκκεντροφόρος θα έχει κάπου μαγνητάκι ή μέταλο, για να δίνει τάση ο αισθητήρας. Το παλιό μοτέρ, που δεν χρειαζόταν τέτοιο πράγμα, δεν θα έχει και την υποδοχή-υποδομή στην κεφαλή του, και ενδέχεται να παιδευτείς αρκετά να βάλεις αισθητήρα με πατέντα.

    Τσέκαρε ότι η κεφαλή του ΚΛΕ σου, έχει υποδοχή, για τέτοιο αισθητήρα στην ίδια θέση με το ΖΧΡ -ψιλοαπίθανο αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία- , αλλοιώς θα τυραννηθείς.

    Γενικά το βγάζω καρμπς-βάζω ψεκασμό, θέλει να κατέχεις καλά θεωρία και πράξη από τέτοιες μετατροπές, δεν είναι αλλαγή σέλας ή μπροστινού συστήματος, θέλει γνώσεις, ίσως και εξοπλισμό.
    Θα το τσεκάρω, αν και εγώ το θεωρώ απίθανο καθώς ο κινητήρας έρχεται από την μακρινή δεκαετία του 80.

    Ίσως είναι προτιμότερο να κουμπώσει ολόκληρος ο κινητήρας του zx 250 με τα ηλεκτρικά του.

    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Σε συμφέρει η μετατροπή από χρηματικής άποψης;
    Μήπως με αυτά τα χρήματα που θα δώσεις να πούλαγες το μηχανάκι και να πάρεις ένα ψεκαστό αφού σου έκατσε;

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Το kle ήρθε σε πολύ χαμηλή τιμή, κάτω από ειδικές συνθήκες και η χρήση του θα είναι πολύ συγκεκριμένη.

    Εάν χρειάζοταν μόνο σώματα ψεκασμού και πλεξούδα - εγκέφαλο, τα οποία τα βρίσκω κάτω από 200 εύρω, θα υπήρχε ενδιαφέρον, για την κάλυψη της φοβίας περισσότερο.

    Εφόσον όμως δεν είναι τόσο απλά, θα εξεταστεί στο μέλλον και φυσικά στο βαθμό που οι φοβίες επαληθευτούν.

    Πάντως το kle ήρθε για να μείνει.

    Είναι πολύ πρακτικό, πολύ βολικό και με ελάχιστο κόστος χρήσης-συντήρησης-κατοχής.

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Τα καρμπυρατέρ, αν τους κάνεις μια συντηρησούλα, βασικά δλδ ένα πλήρες λύσιμο-καθάρισμα μια φορά το χρόνο, αλλάζεις και κανά oring μια φορά στα 5 χρόνια, και νοιώθεις λίγο όταν κάτι δεν πάει καλά, θα υπάρχουν και θα δουλεύουν για 2000 χρόνια.

    Ο ψεκασμός, αν στα 10 χρόνια χαλάσει ένα μπεκ ή ένας ρυθμιστής πίεσης (που κάνει και μια περιουσία) ή καεί ο ηλεκτρονικός έλεγχός του και ΔΕΝ βγαίνει πια σαν ανταλλακτικό, παίρνεις τον πούλο, και οι πατέντες και τα aftermarket πράγματα έχουν κόστος. To καρμπυρατέρ, κάνει 5 ευρώ το ζιγκλέρ, και είναι 2 τύποι όλοι κιόλοι, που τα βρήσκεις.

    Αν ΑΥΤΟΣ είναι ο λόγος που έγραψες ότι θέλεις να κάνεις την αλλαγή, σε έχουν αποπροσανατολίσει 180 μοίρες (360 κατά απόφοιτου μηχανικού Τσίπρα) από την πραγματικότητα.

    Εννοείται για τέτοιο λόγο, συντηρείς τα καρμπυρατέρ στο ΚΛΕ σου, και δεν ξανακάνεις τζάμπα και βερεσέ σκέψεις-μπλεξίματα.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως τα καρπυρατερ του kle έχουν "δομικό" πρόβλημα και συνέχεια απορυθμίζονται, οπότε η λύση του ψεκασμού μου φαινόταν πιο μόνιμη.

    Αυτό το λύσε-καθάρισε μια φορά το χρόνο δεν το εχω κάνει ποτέ και δεν μου ακούγεται τόσο εύκολο, όμως είμαι διαθετιμένος να ασχοληθώ και να το μάθω.

    Σε γενικές γραμμές και εγώ είμαι της δικής σου λογικής. Μου αρέσει να βάζω χέρι και να συντηρώ μόνος μου τα πράγματα, άσχετα εάν δεν έχω πολλές γνώσεις, ακόμα.
    Τελευταία τροποποίηση από bmwr1100gs; 30/04/2017 στις 01:57.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Στο 400αρη kle που ειχα με πολυ μεγαλη καταναλωση, πηρα 2 kit καρμπυρατερ (βελονες,πισπιριολακια,μεμβρανες κοκ)απο louis.de (υπαρχουν αντιστοιχα κ στο ebay με κοστος 15*2) και μια πενταετια~25.000χλμ που το κρατησα παιζει να μην ξαναναοιχτηκαν ουτε για καθαρισμα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως τα καρπυρατερ του kle έχουν "δομικό" πρόβλημα και συνέχεια απορυθμίζονται, οπότε η λύση του ψεκασμού μου φαινόταν πιο μόνιμη.

    Αυτό το λύσε-καθάρισε μια φορά το χρόνο δεν το εχω κάνει ποτέ και δεν μου ακούγεται τόσο εύκολο, όμως είμαι διαθετιμένος να ασχοληθώ και να το μάθω.

    Σε γενικές γραμμές και εγώ είμαι της δικής σου λογικής. Μου αρέσει να βάζω χέρι και να συντηρώ μόνος μου τα πράγματα, άσχετα εάν δεν έχω πολλές γνώσεις, ακόμα.
    τα καρμπ των κλε ειναι μια χαρα. ενα καλο καθάρισμα, αντε κανα ορινγκ και σωστό ρυθμισμα απο μάστορα που να ξέρει γιατι οι 80% δεν εχουν ιδεα να ρυθμίζουν kle και δεν θα εχεις κανένα θεμα, κοστος κανα 80€ ολα μαζι
    φυσικά ολα τα καρμπ θελουν ρυθμισμα καθε χ χλμ.

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    τα καρμπ των κλε ειναι μια χαρα. ενα καλο καθάρισμα, αντε κανα ορινγκ και σωστό ρυθμισμα απο μάστορα που να ξέρει γιατι οι 80% δεν εχουν ιδεα να ρυθμίζουν kle και δεν θα εχεις κανένα θεμα, κοστος κανα 80€ ολα μαζι
    φυσικά ολα τα καρμπ θελουν ρυθμισμα καθε χ χλμ.
    Και τα σώματα ψεκασμού θέλουν εκτός αν έχεις αισθητήρα λ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και τα σώματα ψεκασμού θέλουν εκτός αν έχεις αισθητήρα λ
    Συγχρονισμο εννοεις?

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Συγχρονισμο εννοεις?
    Σωστά, κάθε σώμα έχει ακριβώς την ίδια βίδα αέρα με το καρμπιρατέρ και ακριβώς την ίδια ρύθμιση. Αν έχεις ένα ρυθμίζεις τις υποπιέσεις μόνο στο ένα...
    Βέβαια όσα έχουν αισθητήρα λ δεν έχουν όλα και τις ανάλογες βαλβίδες για τον συγχρονισμό και το idle.

    Δεν έχω καταλάβει τι θέλει να γλυτώσει ο φίλος με το απλό ιντζέκσιον... το μόνο που θα καταφέρει είναι να του κόψει τις επιδόσεις που έχει γιατί ως γνωστόν τα περισσότερα ιντέκσιον είναι ρυθμισμένα για euro2 αν όχι για euro3!
    Εκτός και αν βάλει powercommander μετά...
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 04/05/2017 στις 22:00.

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν και πως γίνεται μετατροπή καρμπυλατέρ σε injection σε KAWASAKI KLE 250, χρησιμοποιώντας μέρη από το zx 250 r το οποίο είναι injection.

    Προφανώς θα χρειαστώ:

    1. τα σώματα ψεκασμού,
    2. εγκέφαλο,
    3. όλη την καλωδίωση,
    3. αντλία βενζίνης.
    4. καλό ηλεκτρολόγο.


    Πέρα από αυτά υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ψεκασμος μετατροπη σε κλε250 -> ισως η πιο ματαιη πραξη στο συμπαν....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. kawasaki kle 250 anhelo
    από carpe_diem στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 16:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF