Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 105

Θέμα: Γαλλικά κλειδιά..

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83

    Γαλλικά κλειδιά..

    Λιγο που διάβασα είδα να κυκλοφορούν πολλά γαλλικά κλειδιά. Η εμπειρία μου με αυτά είναι ότι κατά την εργασία ξεσφίγγουν και δεν πιάνουν σωστά με αποτέλεσμα να χαλάνε τα παξιμάδια... Πολύ καλύτερα να πέρνετε γερμανικά κλειδιά η κανονικά κλειδιά.
    Η αν θέλετε γαλλικό εγώ προτείνω αυτό της Knipex
    https://www.knipex.com/index.php?id=...00&artID=35204
    το οποίο είναι σαν σκύλα και πιάνει πολύ καλύτερα το παξιμάδι χωρίς να γλυστράει και χωρίς να το φθείρει. Το έχω πάρει και είναι απλά τέλειο και βγαίνει σε πολλά μεγέθη.

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Λιγο που διάβασα είδα να κυκλοφορούν πολλά γαλλικά κλειδιά. Η εμπειρία μου με αυτά είναι ότι κατά την εργασία ξεσφίγγουν και δεν πιάνουν σωστά με αποτέλεσμα να χαλάνε τα παξιμάδια... Πολύ καλύτερα να πέρνετε γερμανικά κλειδιά η κανονικά κλειδιά.
    Η αν θέλετε γαλλικό εγώ προτείνω αυτό της Knipex
    https://www.knipex.com/index.php?id=...00&artID=35204
    το οποίο είναι σαν σκύλα και πιάνει πολύ καλύτερα το παξιμάδι χωρίς να γλυστράει και χωρίς να το φθείρει. Το έχω πάρει και είναι απλά τέλειο και βγαίνει σε πολλά μεγέθη.
    Δυστυχώς αυτό με τα γαλλικά είναι αλήθεια! Θέλουν προσοχή!
    Αν προσέχεις όμως, δε χαλάνε τίποτα. Αν βάζουμε 8" ή 10" γαλλικό κλειδί σε 10αρίτσες βίδες, ε λογικό είναι χαλάσει η βίδα. Ειδικά αν δεν προσέχουμε και το χειριζόμαστε σα να είναι γερμανικό με σταθερά άκρα.
    Το κνιπεξάκι είναι φοβερό! Το έχω και εγώ και μπορώ να πω ότι είναι μία απ' τις καλύτερες και ακριβότερες επιλογές. Εκτός του ότι σφίγγει την βίδα μπορεί να δουλέψει και σαν καστάνια, δλδ να μην αφαιρείς το κλειδί επάνω απ' τη βίδα αλλά να το ανεβάζεις στην επόμενη πλευρά ανοίγοντας τις λαβές και έπειτα να τις ξανασφίγγεις για να γυρίσεις τη βίδα.
    Έχει όμως και αυτό τα αρνητικά του. Πρώτον η γωνία λαβής - κεφαλής και δευτερον οι λαβές πένσας που έχει το κάνουν ακατάλληλο κάποια σημεία, στα οποία ένα κανονικό γαλλικό ή γερμανικό θα χωρούσε κανονικά.
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Λιγο που διάβασα είδα να κυκλοφορούν πολλά γαλλικά κλειδιά. Η εμπειρία μου με αυτά είναι ότι κατά την εργασία ξεσφίγγουν και δεν πιάνουν σωστά με αποτέλεσμα να χαλάνε τα παξιμάδια... Πολύ καλύτερα να πέρνετε γερμανικά κλειδιά η κανονικά κλειδιά.
    Η αν θέλετε γαλλικό εγώ προτείνω αυτό της Knipex
    https://www.knipex.com/index.php?id=...00&artID=35204
    το οποίο είναι σαν σκύλα και πιάνει πολύ καλύτερα το παξιμάδι χωρίς να γλυστράει και χωρίς να το φθείρει. Το έχω πάρει και είναι απλά τέλειο και βγαίνει σε πολλά μεγέθη.
    Για καλά κλασικά Γαλλικά Irega και Bahco. Οι περισσότερες επώνυμες εταιρίες τέτοια έχουν με το δικό τους όμως logo.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς αυτό με τα γαλλικά είναι αλήθεια! Θέλουν προσοχή!
    Αν προσέχεις όμως, δε χαλάνε τίποτα. Αν βάζουμε 8" ή 10" γαλλικό κλειδί σε 10αρίτσες βίδες, ε λογικό είναι χαλάσει η βίδα. Ειδικά αν δεν προσέχουμε και το χειριζόμαστε σα να είναι γερμανικό με σταθερά άκρα.
    Το κνιπεξάκι είναι φοβερό! Το έχω και εγώ και μπορώ να πω ότι είναι μία απ' τις καλύτερες και ακριβότερες επιλογές. Εκτός του ότι σφίγγει την βίδα μπορεί να δουλέψει και σαν καστάνια, δλδ να μην αφαιρείς το κλειδί επάνω απ' τη βίδα αλλά να το ανεβάζεις στην επόμενη πλευρά ανοίγοντας τις λαβές και έπειτα να τις ξανασφίγγεις για να γυρίσεις τη βίδα.
    Έχει όμως και αυτό τα αρνητικά του. Πρώτον η γωνία λαβής - κεφαλής και δευτερον οι λαβές πένσας που έχει το κάνουν ακατάλληλο κάποια σημεία, στα οποία ένα κανονικό γαλλικό ή γερμανικό θα χωρούσε κανονικά.
    Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

    Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

    Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.
    2 ερωρησεις μιας και τα έχετε..
    Α)Το άνοιγμα τους είναι εφάμιλλο με την γκαζοταναλια cobra?
    B)Πρακτικά τι διαφορά έχουν με τις raptor->https://www.skroutz.gr/s/11982236/Kn...m-8741250.html

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

    Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.
    Κι εγώ μέχρι πρότινος δεν είχα κανένα έχοντας στο μυαλό μου αυτά που λες. Κάποιος όμως από εδώ μέσα λύσσαξε με τα γαλλικά και τι καλά που είναι και πόσο βολικά, έτσι είπα να πάρω 2 Favom. Μόλις τα επιθεώρησε τα απαξίωσε και τα είπε κινέζικα.
    Πάντως για να λέμε την αλήθεια σε κάτι υδραυλικά που έφτιαχνα στο σπίτι πολύ με βοήθησαν. Γενικά νομίζω ότι είναι εξυπηρετικά αλλά δεν αντικαθιστούν σε καμία των περιπτώσεων τα καλά γερμανικά ή τα καλά πολύγωνα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Επειτα απο εναν και πλεον αιωνα μετα την ανακαλυψη του, ΤΕΛΙΚΑ καταληξαμε στο συμπερασμα οτι το γαλλικο κλειδι ειναι ενα αχρηστο κλειδι και φυσικα να το πεταξουμε εφοσον εχουμε γερμανικα κλειδια που μας κανουν την δουλεια μας καλυτερα.
    Μαααααααλιστα, ευτυχως να λεω κιολας που βγηκα απο τον κοπο του ψαξιματος, γιατι σκεφτομουν να κανω αντικατασταση στο παλιο δικο μου γαλλικο και ελεγα να ποσταρω καμμια ερωτηση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Τα γαλλικά κλειδιά δεν είναι άχρηστα και επουδενί δεν είναι χαμένος κόπος η απόκτηση ενός.
    Πολλές φορές δεν ξέρουμε τι μέγεθος είναι η βίδα ή αν είναι σε ίντσες.
    Αν είσαι επαγγελματίας και σου φέρουν μοτέρ ή κάτι άλλο Αμερικανικής προέλευσης είσαι υποχρεωμένος να έχει σετ και σε ίντσες.
    Γιατί να μην έχεις
    ένα γαλλικό κλειδί αντί για μια σειρά από γερμανικά κλειδιά.
    Επίσης συμφέρει καλύτερα να πάρεις ένα μονωμένο γαλλικό κλειδί παρά μια Σειρά με μονωμένα κλειδιά.
    Αυτό που έχω δει είναι πως ένα καλό Γαλλικό κλειδί δεν χαλάει τις βίδες.
    Τα facom που τα δούλεψα αρκετά ήταν καλά αλλά έδειχναν Κινέζικα.
    Εγώ έχω ένα παλιό αγνώστου ταυτότητας το οποίο σε ελαφριά χρήση με.εχει βοηθήσει.
    Βέβαια όπου μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει γερμανικά κλειδιά, πολύγωνα ή καστάνια ας το κάνει.
    Υπάρχουν όμως και φορές που αυτό δεν γίνεται.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Επειτα απο εναν και πλεον αιωνα μετα την ανακαλυψη του, ΤΕΛΙΚΑ καταληξαμε στο συμπερασμα οτι το γαλλικο κλειδι ειναι ενα αχρηστο κλειδι και φυσικα να το πεταξουμε εφοσον εχουμε γερμανικα κλειδια που μας κανουν την δουλεια μας καλυτερα.
    Μαααααααλιστα, ευτυχως να λεω κιολας που βγηκα απο τον κοπο του ψαξιματος, γιατι σκεφτομουν να κανω αντικατασταση στο παλιο δικο μου γαλλικο και ελεγα να ποσταρω καμμια ερωτηση.
    Bahco και Irega είναι απ' τα καλύτερα που μπορείς να βρεις. Επέλεξε μη industrial μοντέλο καθότι έχει πιο λεπτά άκρα. Εσένα στη δουλειά σου θα σε βοηθήσει πολύ και το μοντέλο 8 ιντσών με άνοιγμα πάνω από 36μμ και λεπτά άκρα. Και οι δύο παραπάνω μάρκες έχουν τέτοια μοντέλα.

    industrial μορφή
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Irega.JPG 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	49,1 KB 
ID:	391968

    Λεπτότερα άκρα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpeg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	3,9 KB 
ID:	391969

    6 και 8 ίντσες με μεγάλο άνοιγμα.
    Οι πλαστικές λαβές αν θέλεις αλλάζονται ή αν δε σ' αρέσουν αφαιρούνται.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2018-01-08_16-04-44.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	391971
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atopos Προβολή μηνύματος
    2 ερωρησεις μιας και τα έχετε..
    Α)Το άνοιγμα τους είναι εφάμιλλο με την γκαζοταναλια cobra?
    B)Πρακτικά τι διαφορά έχουν με τις raptor->https://www.skroutz.gr/s/11982236/Kn...m-8741250.html
    A) Ναι περίπου. Το άνοιγμά τους μπορείς να το δεις απ' το σαιτ της κνιπεχ.
    Β) plier wrench και raptor είναι δυο διαφορετικά εργαλεία. Χρειάζονται διαφορετικό χώρο για να κινηθούν λόγο διαφορετικής γωνίας στην κεφαλή. Στο ραπτορ οι άκρες στις σιαγώνες δεν ενώνονται, οπότε δεν κάνει κάποιες εργασίες που μπορεί να κάνει το άλλο. Πχ να ισιώσεις την άκρη μιας λαμαρίνας κ.α.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Ναι το μόνο μειονέκτημα τους είναι αυτό για αυτό το λόγο έχω πάρει 2 μεγέθη για να μπορώ στα δύσκολα σημεία να κάνω την δουλειά μου με το μικρό. Διαφορετικά κλειδί κανονικό η γερμανικό κλειδί.

    Τα προβληματα με τα κλασσικά γαλλικά κλειδιά (όσο καλά και αν είναι) είναι τα εξής. α) αν το σφίξεις πολυ πάνω στο παξιμάδι ώστε να μην έχει τζογο και να σου χαλάει το παξιμάδι τότε δεν βγαίνει και δεν μπαίνει ευκολα στο παξιμάδι και σου σπάει τα νεύρα οπότε το αφήνεις λίγο πιο χαλαρό με αποτέλεσμα πολλές φορές να σου τρώει το παξιμάδι. β) είναι η τεχνολογία του τέτοια που όσο καλό και αν είναι έχει λίγο τζόγο ειδικά αν παλιώσει και φθαρεί λίγο αυτό το σπειροειδές που ρυθμίσει το μέγεθος τότε έχει πολύ τζόγο με αποτέλεσμα πάλι να σου χαλάει τα παξιμάδια. Προσωπικά πάντα γαλλικά κλειδιά έπαιρνα γιατί συμφέρουν μιας και με ένα γαλλικό καλύβεις πολλά μεγέθη παξιμαδιών και πιάνουν και πολύ λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη μέχρι που ανακάλυψα το knipex και τα γαλλικά που είχα τα χάρισα σε συγγκενείς μου. Δεν θέλω πλέον ούτε να τα βλέπω. Μου έχουν αχρηστέψει πάρα πολλά παξιμάδια.
    Αν δυο μεγέθη Γαλλικών κλειδιών μπορούσαν να αντικαταστήσουν τα γερμανικά και πολύγωνα δε θα υπήρχε συνεργείο με ολόκληρες συλλογές!
    Τα χειρίζεσαι λάθος (όπως φαίνεται). Αφού τα ρυθμίσεις στο επιθυμητό άνοιγμα, τα χειρίζεσαι σαν κλειδιά σταθερού άκρου, πράγμα που είναι λάθος.
    Πρώτον και κυριότερο, κανένα κλειδί με ανοιχτό άκρο (γαλλικό, γερμανικό, οτιδήποτε) δεν είναι για μεγάλες ροπές. (ειδικά σε μικρές βίδες). Ο κανόνας λέει πως όταν μπορείς να βάλεις πολύγωνο ή καρυδάκι θα βάλεις πολύγωνο ή καρυδάκι! Είναι το καλύτερο για τη βίδα, απλούστατα διότι πιάνει 6 γωνίες αντί για δύο. Το γαλλικό και το γερμανικό πιάνουν 2 γωνίες οι οποίες αρχίζουν να φθείρονται και μετά το κλειδί είναι εύκολο να "καβαλήσει" τις γωνίες και να τις χαλάσει. Ακόμα και το γερμανικό θα το κάνει αυτό, όχι μόνο το γαλλικό. Φυσικά όσο μεγαλύτερη η βίδα, τόσο δυσκολότερο είναι να γίνει κάτι τέτοιο.

    Στις μικρότερες βίδες τα γερμανικά κλειδιά έχουν πιο σφιχτές ανοχές απ' ότι στις μεγάλες. Δε γίνεται να ρυθμίζουμε το γαλλικό να μπαίνει και να βγαίνει στη βίδα εύκολα, επειδή έτσι μας βολεύει και να περιμένουμε ότι δε θα χαλάσει η βίδα. Ειδικά όταν το γαλλικό έχει και μεγάλο μήκος. Εμένα, στις μικρές βίδες, μ' αρέσει να έχω το δάχτυλο στο ρυθμιστή και να τον σφίγγω τέρμα όταν το βάζω στη βίδα και έπειτα να το χαλαρώνω λίγο για να του αλλάξω θέση και να το ξανασφίγγω. Στις μεγαλύτερες βίδες, το αφήνω λίγο λάσκα και δουλεύω κανονικά ελέγχοντας όμως που και που ότι δεν άνοιξε περισσότερο. (φαίνεται και κατά τη λειτουργία). Ποτέ δεν έχω χαλάσει βίδα με γαλλικό και να φταίει το κλειδί.

    Μπορεί να γαλλικά να έχουν το αρνητικό να χάνουν τη ρύθμισή τους αλλά στον αντίποδα τα γερμανικά έχουν το αρνητικό να φθείρονται και να χάνουν σιγά σιγά τις σφιχτές ανοχές τους. Τουλάχιστον με το γαλλικό μπορείς να μηδενίσεις τις ανοχές με μια μισοχαλασμένη βίδα, όταν δεν μπορείς να βάλεις καρυδάκι ή πολύγωνο.
    Έπειτα πολλές φορές θα χρειαστείς δυο ίδια γερμανικά ενώ μπορεί να έχεις ένα. Ή να συναντήσεις βίδα που δεν έχεις το κατάλληλο γερμανικό.

    Έχουν και τα γαλλικά τη χρήση τους και την χρησιμότητά τους.

    To plier wrench της knipex είναι ένα φανταστικό εργαλείο αλλά δε μπορεί να τα αντικαταστήσει πλήρως. Είναι σε μορφή πένσας με λαβές που ανοιγοκλείνουν και πρέπει να τις σφίγγεις. Οι λαβές μαζί με το χέρι που πρέπει να τις σφίγγει είναι πολύ πιο χοντρό σύνολο απ' το λεπτό στέλεχος ενός γαλλικού που μπορείς να το πιέσεις από την άκρη. Επίσης η γωνία σχεδόν 90 μοιρών που έχει το plier wrench το χρίζουν ακατάλληλο για κάποιες εργασίες όπως επίσης είναι ακατάλληλο για να το χρησιμοποιείς και ανάποδα. Έχει όμως και αυτό άλλα θετικά. Τη λειτουργία καστάνιας, το σφίξιμο επάνω στη βίδα κ.α.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για όσους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τη συζήτηση...

    το plier wrench (κλειδί πένσας?) είναι αυτό.

    http://www.knipex.com/index.php?id=1...8&groupID=1500

    Και το ραπτορ αυτό.

    http://www.knipex.com/index.php?id=1...504&artID=3160

    Απ' τις καλύτερες επιλογές σε γαλλικά κλειδιά.

    http://www.irega.es/en/products/adju...-wrenches.aspx
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/01/2018 στις 15:52.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Σχεδόν 50 ετών εργαλείο, 11εκ μήκος και 14χιλ άνοιγμα. Σε συνδυασμό με κάποιο σταθερό κλειδί έχει σφιξει κόντρα χιλιάδες παξιμαδια μέχρι 14χιλ(βλέπε ράφια Dexion). Το μονο που ζητάει είναι μια σταγόνα λαδι κάθε χρόνο.Οτι πρέπει για να συμπληρώνει μικρές συλλογές από καρυδακια όπως η Facom Nano με καρυδακια 1/4" έως 14χιλ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180108_184238.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	391995
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180108_184305.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	391996
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 08/01/2018 στις 18:32.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Πολύ μου άρεσε αυτό!

    Για δώστε και μια άποψη για τα μεγέθη που "χρειάζονται" (τα εισαγωγικά πάνε στο ότι τελικά όλα μπορεί να γίνουν χρήσιμα).

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Πολύ μου άρεσε αυτό!

    Για δώστε και μια άποψη για τα μεγέθη που "χρειάζονται" (τα εισαγωγικά πάνε στο ότι τελικά όλα μπορεί να γίνουν χρήσιμα).
    Εμένα δε μου αρέσει γιατί προεξέχει πολύ ο άξονας. Είναι διπλός για να μπορεί να χρησιμοποιείται και απ' τις δύο μεριές. Νομίζω ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα σε αρκετά σημεία, ενώ για σωλήνες θα κάνει μόνο πολύ "βασική" δουλειά. Τίποτα δε μπορεί να συγκριθεί με μια γκαζοτανάλια όταν είναι να πιάσουμε στρογγυλά αντικείμενα. Παρ' όλα αυτά η bahco έχει αυτό το σύστημα πολλά χρόνια τώρα οπότε φαντάζομαι ότι δουλεύει και εξυπηρετεί ίσως αρκετούς. Είναι ένα εργαλείο που προσανατολίζεται ίσως πιο πολύ σε υδραυλικούς αλλά ο υδραυλικός έχει πάντα σκύλες μαζί του. Ίσως προορίζεται για τον περιστασιακό μαστροχαλαστή που θέλει ένα ρυθμιζόμενο κλειδί με μεγάλο άνοιγμα για τις βίδες των υδραυλικών και για κανένα σωλήνα που και που. don't know. Ίσως είναι καλό και για χαλασμένες βίδες! Δεν το έχω δοκιμάσει.

    Το μέγεθος εξαρτάται από το τι δουλεύεις. Τα υδραυλικά έχουν πολύ μεγάλες βίδες οι οποίες δεν χρειάζονται πολύ σφίξιμο. Ένα 8" με μεγάλο άνοιγμα είναι μαστ. Τώρα αν θα πάρεις με το διπλό άκρο ή χωρίς αυτό είναι δική σου επιλογή. Σε αυτό που το άκρο δε γυρίζει ανάποδα, ο άξονας δεν προεξέχει τόσο. ίσα που βγαίνει έξω απ' το εργαλείο.

    Για γενικές εργασίες συνεργείου μπορεί να σου χρειαστούν όλα. Το 4" έχει μικρό μέγεθος κεφαλής, λεπτά άκρα και μικρό μήκος. Χωράει άνετα σε διάφορα σημεία και χρησιμοποιείται για βίδες μέχρι το 13 χωρίς πρόβλημα. Άνοιγμα μέχρι το 14 και κάποια μέχρι το 15.
    Το 6" είναι το πιο βολικό μέγεθος γιατί μπορεί να πιάσει τις περισσότερες βίδες μέχρι 19 ή 22 χωρίς να αποτελεί μεγάλο πρόβλημα αν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε με μικρότερες βίδες όπως 10αρίτσες. Για μένα είναι μαστ για ντουμπλαρίσματα ή για όσους έχουν σπαστμένα νούμερα σε γερμανικά κλειδιά.
    Το 8" είναι το πιο στάνταρ μέγεθος με μέγιστο άνοιγμα μέχρι 24 αλλά σε σχέση με το 6" βολεύει μόνο σε μεγαλύτερες βίδες. Για παράδειγμα ειναι πιο κατάλληλο απ' το 6" σε μια 19αρα βίδα λόγο μεγαλύτερου μήκους, αλλά με μικρές βίδες αποτελεί πρόβλημα λόγο όγκου.
    Το 10 και το 12 εχουν άνοιγμα μέχρι 30 μαχ και 36 αντίστοιχα (σε κάποιες μάρκες μέχρι 29 και 34) και μπορεί να φανούν χρήσιμα σε όσους έχουν μόνο τα βασικά νούμερα σε γερμανικά κλειδιά πάνω απ' το 22 ή σε όσους δεν έχουν καθόλου μεγάλα γερμανικά κλειδιά. Ελάχιστοι έχουν πχ 25 ή 28 σε συλλογές γερμανικών ενώ πολλοί δεν έχουν ούτε το 24 ή το 27 που είναι πολύ κοινά νούμερα και χρησιμοποιούνται πολύ.

    Πέρα απ' τα παραπάνω υπάρχουν και τα wide open που είπαμε παραπάνω τα οποία έχουν άνοιγμα πάνω απ' το 30 για το 6" και κοντά στο 40 για το 8".

    Κατά τη γνώμη μου αν κάποιος θέλει μόνο ένα η πιο ασφαλής λύση είναι το 8".
    Διαφορετικά το 6" σε συνδιασμό με ένα μεγαλύτερο 10 ή 12" είναι πολύ καλή λύση.
    Ή 6" stantar, 8" με μεγάλο άνοιγμα και ένα 10 ή 12 industrial για να λυγίζουμε και κανένα σίδερο που και που.

    * Για όσους μπερδεύονται με τις ίντσες, μία ίντσα 2,5cm περίπου, οπότε 6"=15cm και από κει τα νούμερα αυξάνονται κατά 5cm.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. S.o.s. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ.
    από beniamin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 22:12
  2. Εχασε κανεις κλειδια απο Bmw?
    από kostasnaoum στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 16:34
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 14:30
  4. Γαλλικα vol2
    από periklisk στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 09:42
  5. Γαλλικα vol1
    από afrotwin στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 19:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF