Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Καλώδια Εκκίνησης

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279

    Καλώδια Εκκίνησης

    Δεν ήξερα που να το βάλω και αποφάσισα να το βάλω εδώ.

    Θέλω να φτιάξω καλώδια εκκίνησης αυτοκινήτου από άλλο αυτοκίνητο. Τα εμπορίου δεν τα εμπιστεύομαι πλέον! Πού θα βρω καλές τσιμπίδες;

    Παρακαλώ για την μετακίνηση του παρόντος όπου ταιριάζει καλύτερα!

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Εγώ σκεφτόμουν για τσιμπίδα γείωσης ηλεκτροσυγκόλλησης αλλά αυτές νομίζω μια χαρά είναι!

    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πιο κάτω έχει και έτοιμα καλώδια που αν κρίνω απ' την τιμή τους ίσως σε ικανοποιήσουν. Εγώ πάντως που είχα ρωτήσει για καλώδια σκέτα, δεν ήταν καθόλου φθηνά. Νομίζω έχει και η παμ.επε στη θεσ/κη αλλά δε νομίζω να είναι δυσκολότερο να βρεις και στην Αθήνα.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    119 ευρωπαϊκά 3,5 μέτρα καλώδια??? Ρε άστονε τον μπούστη να ξεμείνει και να σπρώχνει για να το βάλει μπροστά που θα δώσω 119 για τον πόνο του άλλου. Ας φρόντιζε να ήταν φορτισμένος

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Όσο φορτισμένος και να είσαι αν αφήνεις το αυτοκίνητου έως και -17 με -20 τότε, τα δίνεις τα φράγκα και "ησυχάζεις".

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Εγώ σκεφτόμουν για τσιμπίδα γείωσης ηλεκτροσυγκόλλησης αλλά αυτές νομίζω μια χαρά είναι!

    Ευχαριστώ!
    οι τσιμπίδες γείωσης δεν παίρνουν αρκετά χοντρό καλώδιο για την δουλειά που θες.
    Φρόντισε να πάρεις καλώδιο με διατομή τουλάχιστον 10 χιλ. και άνω για να αποφύγεις δυσάρεστες "εκπλήξεις" όπως και δαγκάνες με καλής ποιότητας μονωτικά.
    Δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολα ζεσταίνονται (ΠΟΛΥ!) και λιώνουν τα μικρής διατομής αν πας να δώσεις/πάρεις ρεύμα σε 100άρες μπαταρίες....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μου έχει τύχει να προσπαθούμε να δώσουμε ρεύμα σε 12αρα μπαταρία (απ' τις μεγάλες), σε βάρκα και να μη παίρνει. Έφταιγαν τα καλώδια! Ήταν μάλλον πολύ λεπτά? Γιατί κομμένα δεν ήταν!
    Αν θέλεις να δίνεις ρεύμα στα πάντα χρειάζονται και τα καλώδια σωστής διατομής.

    Οι τιμές πάνε ανάλογα με τη διατομή και το μήκος.

    https://www.pam.gr/Ergaleia-Mhxanhma...nhtou-Forthgoy

    Καλό είναι να βρεις τσιμπίδες που να έχουν μόνωση σε όλο το σώμα, μη τυχών και ακουμπήσουν μεταξύ τους.

    Το διαχώρισα να το δει και κανένας που γνωρίζει περισσότερα για τέτοια πράγματα.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Σκεφτόμουν για καλώδια τύπου H01N2-D σε τουλάχιστον 35mm^2 (6,6mm διάμετρο) ή 50mm^2 (8mm διάμετρο) που βλέπω ότι χρησιμοποιούν στα έτοιμα καλώδια έως 1000A.
    Το θέμα είναι ότι καλώδιο βρίσκω εύκολα στα Γιάννενα, τσιμπίδες δεν ξέρω που να βρω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Έχω φτιάξει καλώδια εκκίνησης , αλλά τα υλικά τα πήρα από φίλο έμπορο και δεν ασχολήθηκα εγώ με προδιαγραφές κλπ.
    Αυτό που έκανα και μπορώ να σου συστήσω μετά από αρκετή χρήση, είναι να φτιάξεις καλώδια μεγάλου μήκους. Θα σε βολέψουν αφάνταστα.
    Τα δικά μου είναι περίπου 6,5m.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το προβλημα με τα καλωδια τροφοδοσίας (όπως και με ολες τις τερματικες συνδεσεις..) εντοπίζεται στην επιφανεια επαφης μεταξυ καλωδίου και τερματικού..

    Μπορεί η διάμετρος ενός καλωδίου να ειναι υπεραρκετή για το ρευμα που προορίζεται να περάσει αλλα η επιφάνεια σύνδεσης (termination grip area, Ελληνιστί..) να ειναι αρκετα μικρότερη, δημιουργώντας εκεί το πρόβλημα..

    Υ.Γ.
    Όπως διετείνετο, μεθ' επιτάσεως, η κυρα-Μόρφω (μάνα του αγροφύλακα με την Φλορετα στο χωριό μου..) η "κίνηση" των φορέων πλειονότητας σε εναν αγωγό (κοινώς ρευμα) ΔΕΝ ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένη στην ανηγμένη επιφανειά του (τα σκατο-ηλεκτρόνια έχουν την τάση να την κανουν και στριμώχνονται - οσο τους παιρνει - προς τα εξω, με αποτέλεσμα να υπάρχει traffic jam, ειδικα οταν ο αγωγός δεν ειναι απολυτα ευθύς.. - skin effect τόλεγε η μακαριτισσα, Θεός σχωρεστην..).
    Ο άντρας της, ο κυρ-Αγάπιος, που ήταν υπερμαχος της Ευκλείδιου Γεωμετρίας (και του πινειν αυστόλως, επίσης..) ορυόταν πως για να υπαρξει μια παραλληλη μετατόπιση κίνησης πρέπει οποσδήποτε να υπαρξουν δυο κάθετες αλλαγές φοράς στην κίνηση καθώς και ότι η επιφανεια επαφης μεταξύ κυλίνδρου και επίπεδου ειναι αδιάστατη (αλλα βολευόταν με καμιά ζωντοχήρα, οπότε δεν έδινε συνεχεια στο πραμα..)
    Συνεπικουρούμενου το γεγονότος της ευκολης διαβρωσης της επιφάνειας επαφης, αρα αύξησης της αντιστασής της, καταλήγουμε στο να ζορίζουμε το ρευματάκι να περασει και να ριχνουμε το κρίμα στην μπαταρία..
    (αφήνω κατα μερος την ενεργή επιφανεια επαφής των τσιμπίδων με τους πόλους γιατί ειναι μια περισσότερο πονεμενη περίπτωση..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το προβλημα με τα καλωδια τροφοδοσίας (όπως και με ολες τις τερματικες συνδεσεις..) εντοπίζεται στην επιφανεια επαφης μεταξυ καλωδίου και τερματικού..

    Μπορεί η διάμετρος ενός καλωδίου να ειναι υπεραρκετή για το ρευμα που προορίζεται να περάσει αλλα η επιφάνεια σύνδεσης (termination grip area, Ελληνιστί..) να ειναι αρκετα μικρότερη, δημιουργώντας εκεί το πρόβλημα..

    Υ.Γ.
    Όπως διετείνετο, μεθ' επιτάσεως, η κυρα-Μόρφω (μάνα του αγροφύλακα με την Φλορετα στο χωριό μου..) η "κίνηση" των φορέων πλειονότητας σε εναν αγωγό (κοινώς ρευμα) ΔΕΝ ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένη στην ανηγμένη επιφανειά του (τα σκατο-ηλεκτρόνια έχουν την τάση να την κανουν και στριμώχνονται - οσο τους παιρνει - προς τα εξω, με αποτέλεσμα να υπάρχει traffic jam, ειδικα οταν ο αγωγός δεν ειναι απολυτα ευθύς.. - skin effect τόλεγε η μακαριτισσα, Θεός σχωρεστην..).
    Ο άντρας της, ο κυρ-Αγάπιος, που ήταν υπερμαχος της Ευκλείδιου Γεωμετρίας (και του πινειν αυστόλως, επίσης..) ορυόταν πως για να υπαρξει μια παραλληλη μετατόπιση κίνησης πρέπει οποσδήποτε να υπαρξουν δυο κάθετες αλλαγές φοράς στην κίνηση καθώς και ότι η επιφανεια επαφης μεταξύ κυλίνδρου και επίπεδου ειναι αδιάστατη (αλλα βολευόταν με καμιά ζωντοχήρα, οπότε δεν έδινε συνεχεια στο πραμα..)
    Συνεπικουρούμενου το γεγονότος της ευκολης διαβρωσης της επιφάνειας επαφης, αρα αύξησης της αντιστασής της, καταλήγουμε στο να ζορίζουμε το ρευματάκι να περασει και να ριχνουμε το κρίμα στην μπαταρία..
    (αφήνω κατα μερος την ενεργή επιφανεια επαφής των τσιμπίδων με τους πόλους γιατί ειναι μια περισσότερο πονεμενη περίπτωση..)

    Αν όταν τα ακουμπάμε μεταξύ τους, κάνει το γνωστό τζικ-τζικ (όχι το άλλο το τικι-τίκι), είμαστε οκ?
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Οπότε τσιμπάς με ένα 50ρικο ένα σετ βαρέως τύπου (που και καλώδιο και δαγκάνα τούμπανο έχει) και ησυχάζεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Οπότε τσιμπάς με ένα 50ρικο ένα σετ βαρέως τύπου (που και καλώδιο και δαγκάνα τούμπανο έχει) και ησυχάζεις.
    Τούμπανα ειναι μονο τα @@ του κατασκευαστή, ρε Πανούλη..

    Ολα τα καλωδια εμπορίου ειναι γκριπαρισμενα με χειρόπρεσσα..

    Αν δεν βρείς μεγαλο κολλητήρι (απο αυτα που γανώναν τενεκεδες παλια) να περασεις μια στρωση καλάϊ και στο καλωδιο και στη λαβη της δαγκανας και ΜΕΤΑ να πρεσσαρεις τον ακροδέκτη, δουλεια δεν γίνεται..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Εεεε, εντάξει, εσύ μιλάς για μερακλίδικη δουλειά που είναι για καθημερινή χρήση (πχ εταιρία οδικής βοήθειας).

    Για άματερ με μια βάρκα στο χωριό και ένα αμάξι (χρήση 2-3 φορές το χρόνο) είναι καλύτερα από το να πάρεις από το πράκτικερ με 10-15 ευρώ και να θερμανθούν με το που τα ακουμπάς στους πόλους! (εννοώ μην τσιγκουνευτει κάποιος τα 20-30 ευρώ παραπάνω για καλά καλώδια).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα εκκίνησης σε Gilera Runner 200cc
    από anasdein στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 11:29
  2. Προβλημα εκκινησης
    από nikos force στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2008, 09:23
  3. Διακόπτες, καλώδια, ρεύματα...
    από Stergios69 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2007, 19:53
  4. Προβλημα με τα καλωδια στο FZ6n
    από +FoniaS+ στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2006, 17:04
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF