Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 87

Θέμα: Αλλαγες λαδιων μοτο συχνότητα και οξύτητα

  1. #31
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2018-03-14-15-55-27-009_com.adobe.reader.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	67,8 KB 
ID:	393967
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #32
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αφού είναι σωστό, τότε εκτός του engine oil να αλλάζεις και το gear oil στα διαστήματα που αναφέρει.
    Αν τα καταφέρεις πες μας και πως το έκανες!

    sanyang γτπκ.
    Ευκολακι....το χω...αλλάζοντας τα λαδια του μοτερ και μιας και τα gears ειναι μεσα στο μοτερ αλλάζεις και το gear oil ταυτόχρονα........εναλλακτικα για σιγουρια πετα και μισο μπουκαλι βαλβολινη μαζι με τα λαδια..δεν ξερεις ποτε......
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #33
    Δλδ μια sae140 βαλβολίνη μπορεί να έχει ίδιο ιξώδες με sae60 engine oil... σοκ.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ευκολακι....το χω...αλλάζοντας τα λαδια του μοτερ και μιας και τα gears ειναι μεσα στο μοτερ αλλάζεις και το gear oil ταυτόχρονα........εναλλακτικα για σιγουρια πετα και μισο μπουκαλι βαλβολινη μαζι με τα λαδια..δεν ξερεις ποτε......
    δεν το είχα σκεφτεί, τελικά είναι απλό!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Βρε ευχαριστως να βοηθησω αλλα το παραπανω ποστ ειναι ασχετο με αυτο στο οποιο εκανα παραθεση..

    Μίλησες για διαφορετικό "φιλμαρισμα" των λαδιων στο πιστόνι και αυτό εχει να κανει με την υποτιθεμενη διαφορά ιξωδους..
    (καμία απολύτως σχεση με την χαμηλοτερη θερμοκρασία λειτουργίας)

    Ενα λαδι 15W40 και ένα 15W50 συμπεριφερονται ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ σαν 15αρια σε χαμηλες θερμοκρασίες, οπότε το "φιλμαρισμα" θα ειναι το ίδιο..
    Αν παμε τωρα στην "κανονική" τους λειτουργια, υπαρχει μεγαλη πιθανότητα το "πραγματικό" ιξωδες τους να είναι περίπου το ίδιο (εκει αναφερόμουν με το ευρος ανοχων..), οπότε και το "φιλμάρισμα" να ειναι το ίδιο..

    Διαβασε λιγο το 7ο post εδω: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087 για να καταλαβεις για τι πραγμα μιλάω...
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 14/03/2018 στις 15:07.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Kάνω διάλλειμα διότι με έχεις βάλει σε σκέψεις λίγο και βλέπω οτι κάποια πράγματα έχω παραλείψει απο τις γνώσεις μου.
    Θα επανέλθω στην οξύτητα σε άλλο thread και μετά απο πολύ διάβασμα.
    Παραμένει απορία για την συχνότητα αλλαγών.
    Οι κύριοι απο πάνω να μην κοροιδεύουν γιατί απλά η sanyang @#@#$@ται....(Δεν φταίω εγώ μπάρμπα η μάνα μου δεν με έστειλε για κινέζικα όταν ημουνα μικρός, άντε να βγάλω άκρη τώρα τι και πώς )
    Τεο λες να έχει λάδι ξεχωριστά για το σασμάν;Πρωτοτυπία οι κινέζοι ρεεε!!!!!

    Υ.Γ. Ενδεικτικά....

    κοπυ πειστ απο μοτοτρίτη

    Οι δυο αριθμοί του Ιξώδους – Ελαφρώς πολύπλοκοι
    Οι δυο αριθμοί του ιξώδους (πχ. 10W-40) ΔΕΝ αντιπροσωπεύουν τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος, για τις οποίες ενδείκνυται το λάδι, όπως πολλοί εσφαλμένα πιστεύουν. Ο πρώτος αριθμός μας δείχνει το ιξώδες του λαδιού στους 0F, δηλαδή στους -17,8 Κέλσιου και μετριέται σε cP (Centipoise). Το W μας δείχνει ότι το λάδι είναι κατάλληλο για χειμώνα. Ο δεύτερος αριθμός μας δείχνει το ιξώδες του λαδιού στους 210F, δηλαδή στους 98,8 βαθμούς Κελσίου αλλά μετριέται σε cST (centistrokes). Έχουν δηλαδή διαφορετικές μονάδες μέτρησης!

    Τη συμβατική τιμή του ιξώδους την παίρνουμε στους 40 βαθμούς Κελσίου και μπορεί να είναι παρόμοια για πολλά λάδια διαφορετικών τιμών ιξώδους, πχ. ένα 5W40, ένα 10W30 και ένα 10W40 μπορεί στους 40 βαθμούς να έχουν παρόμοιο ιξώδες, αλλά πχ. το πρώτο στους 10 βαθμούς θα έχει σοβαρή υπεροχή ως προς τα άλλα δύο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_7.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	393969

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    πχ. το πρώτο στους 10 βαθμούς θα έχει σοβαρή υπεροχή ως προς τα άλλα δύο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_7.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	393969

    Γιατί?

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Για την "οξύτητα" δεν ακούω προτάσεις. Γιατί δεν βοηθάει κανένας;





    (Tsolia, πλάκα κάνω. Προφανώς εννοείς το ιξώδες. Την οξύτητα τη μετράμε στα ελαιόλαδα, επειδή τα τρώμε. Αν μπορείς άλλαξέ το.)

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Γιατί?
    Αυτό σε παραξενεψε εσενα, Πατερα..??

    Το οτι την τιμή του ιξωδους την παίρνουμε στους 40οC (και όχι στους 18οC που ισχύει ανανταν μπαμπανταμ..) επειδη έτσι του 'ρθε, το περναμε στο ντουκου..??

    H οτι δεν χαμπαριαζει απο διαφορες μεταξυ κινηματικου και δυναμικου ιξωδους και απλα θεωρει οτι τα cSt & cP ειναι "διαφορετικες" μοναδες μετρησης..??

    Το δε "centistrokes" το αφήνω ασχολιαστο...
    (γιατι προφανως αναφερεται σε υποεκατονταπλασια μοναδα μετρησης της εγκεφαλικης του εμβολης..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.... Στα 1000 αλλαγή λαδιών είναι πρωτοφανές...Θεωρώ ότι είναι τυπογραφικό λάθος. Προσπάθησε να το διασταυρώσεις...
    Στο sym του αδερφού μου το μάνιουαλ λέει κάθε 1000 κι έχει φωτάκι στο κοντερ που μόλις συμπληρωθεί χιλιάδα ανάβει κόκκινο. Κάνεις αλλαγή πατάς κουμπί σβήνει και μετά πάλι από την αρχή
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Αυτο ακριβως που λεει ο σαπιλας απο πανω δεν ειναι η σελιδα αυτη για το wolf αφου λεει για gear oil.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αυτό σε παραξενεψε εσενα, Πατερα..??

    Το οτι την τιμή του ιξωδους την παίρνουμε στους 40οC (και όχι στους 18οC που ισχύει ανανταν μπαμπανταμ..) επειδη έτσι του 'ρθε, το περναμε στο ντουκου..??

    H οτι δεν χαμπαριαζει απο διαφορες μεταξυ κινηματικου και δυναμικου ιξωδους και απλα θεωρει οτι τα cSt & cP ειναι "διαφορετικες" μοναδες μετρησης..??

    Το δε "centistrokes" το αφήνω ασχολιαστο...
    (γιατι προφανως αναφερεται σε υποεκατονταπλασια μοναδα μετρησης της εγκεφαλικης του εμβολης..)
    Εδώ πολλοί νομίζουν ότι οι αριθμοί του ιξώδους "αντιπροσωπεύουν τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος, για τις οποίες ενδείκνυται το λάδι"
    Σε επόμενα άρθρα θα εμβαθύνουν οι άνθρωποι...

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πόσες στροφές ανεβάζει το μοτορι;
    Με 1.7 λίτρα είναι λίγο δύσκολο να χρειάζεται αλλαγη κάθε 1000. Εκτός και αν ανεβάζει ενα σκασμός στροφές.
    Τα παπιά με 900 και 1000 μλ χωρητικότητα χρειάζονται ανά 1000 χλμ

  14. #44
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αυτό σε παραξενεψε εσενα, Πατερα..??

    Το οτι την τιμή του ιξωδους την παίρνουμε στους 40οC (και όχι στους 18οC που ισχύει ανανταν μπαμπανταμ..) επειδη έτσι του 'ρθε, το περναμε στο ντουκου..??

    H οτι δεν χαμπαριαζει απο διαφορες μεταξυ κινηματικου και δυναμικου ιξωδους και απλα θεωρει οτι τα cSt & cP ειναι "διαφορετικες" μοναδες μετρησης..??

    Το δε "centistrokes" το αφήνω ασχολιαστο...
    (γιατι προφανως αναφερεται σε υποεκατονταπλασια μοναδα μετρησης της εγκεφαλικης του εμβολης..)
    Όπως προείπα το κείμενο το πήρα copy-paste απο το μοτοτρίτη.Δεν πρόλαβα να το μελετήσω πλήρως και να το κατανοήσω.Δεν τα έχω βγάλει απο το κεφάλι μου μην βαράς εμένα!

  15. #45
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Όπως προείπα το κείμενο το πήρα copy-paste απο το μοτοτρίτη.Δεν πρόλαβα να το μελετήσω πλήρως και να το κατανοήσω.Δεν τα έχω βγάλει απο το κεφάλι μου μην βαράς εμένα!
    Δεν σε βαράει ρε συ, ο γέρος προσπαθεί (με ευγενικό, όντως, τρόπο) να σου πει ότι το έχεις κάψει τελείως

    Εμένα με 2,7L λάδι μοτέρ αν ήθελα αλλαγή κάθε 1000 θα έκοβα φλέβες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παντα με μοτο οτι και αν συμβει!
    από zefos1100xx στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2009, 19:12
  2. Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2007, 20:28
  3. Εκδρομη ΜΟΤΟ Λεπτομερειες και διαδρομη-χαρτες
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 15:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF