Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Τι έκανα λάθος;

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690

    Τι έκανα λάθος;

    Καλησπέρα σας,
    Είχα χτες το απόγευμα ένα ψευτοτρακαρισματακι το οποίο όμως με προβληματισε πάρα πολύ. Εξηγώ.
    Στη γέφυρα του Ευρώτα (πριν το χωριό Ευρώτας) μετά την Σπάρτη κινούμαστε αργά τύπου 40 χλμ μειώνοντας ταχύτητα γιατί από αυτή τη γέφυρα περνάνε εναλλάξ δεν χωράνε δύο οχήματα μαζί. Όποτε μπροστά μου στα τρία μέτρα φορτηγάκι κλούβα παλιό σταματάει. Πατώντας φρένο ΟΠΩΣ πατάω συνήθως εννοώ ούτε οποτομο, ούτε τέρμα, ούτε τίποτα παράξενο, πιάνει το abs με αποτέλεσμα να μη σταματήσω ποτέ παρά πάνω του.
    Το ευτύχημα ήταν ότι ήταν με ελάχιστα χιλιόμετρα οπότε ούτε βαθούλωμα δεν είχε και προφανώς δε χτυπήσαμε κανένας ούτε φυσικά έπαθε τίποτα η μηχανή.
    Το ερώτημα είναι τι έγινε και γιατί.
    Λεπτομέρειες. Ο δρόμος ναι ήταν γυαλί. Και? Τα λάστιχα από ταξίδι ( είναι ακόμα τα μαμά του NC κάτι Bridgestone) ζεστά. Η δύναμη που πάτησα το φρένο λογική. Είμαι σιγουρος 1000% ότι θα σταματούσα αν δεν έπιανε το ,abs. Τι συνέβη?
    Να πω εδώ πρώτη φορά οδηγώ μηχανή με abs. Και η ερώτηση αυτή έρχεται γιατί το μηχανάκι θα το έχω για καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα με βροχές και χιόνια και αν με ζεστά λάστιχα έστω σε γυαλί δρόμο αλλά στεγνό έγινε αυτό τοτε τι θα γίνει με βροχή κρύα λάστιχα και τους ωραίους δρόμους στην Αθήνα?
    Any tips are welcomed!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,
    Είχα χτες το απόγευμα ένα ψευτοτρακαρισματακι το οποίο όμως με προβληματισε πάρα πολύ. Εξηγώ.
    Στη γέφυρα του Ευρώτα (πριν το χωριό Ευρώτας) μετά την Σπάρτη κινούμαστε αργά τύπου 40 χλμ μειώνοντας ταχύτητα γιατί από αυτή τη γέφυρα περνάνε εναλλάξ δεν χωράνε δύο οχήματα μαζί. Όποτε μπροστά μου στα τρία μέτρα φορτηγάκι κλούβα παλιό σταματάει. Πατώντας φρένο ΟΠΩΣ πατάω συνήθως εννοώ ούτε οποτομο, ούτε τέρμα, ούτε τίποτα παράξενο, πιάνει το abs με αποτέλεσμα να μη σταματήσω ποτέ παρά πάνω του.
    Το ευτύχημα ήταν ότι ήταν με ελάχιστα χιλιόμετρα οπότε ούτε βαθούλωμα δεν είχε και προφανώς δε χτυπήσαμε κανένας ούτε φυσικά έπαθε τίποτα η μηχανή.
    Το ερώτημα είναι τι έγινε και γιατί.
    Λεπτομέρειες. Ο δρόμος ναι ήταν γυαλί. Και? Τα λάστιχα από ταξίδι ( είναι ακόμα τα μαμά του NC κάτι Bridgestone) ζεστά. Η δύναμη που πάτησα το φρένο λογική. Είμαι σιγουρος 1000% ότι θα σταματούσα αν δεν έπιανε το ,abs. Τι συνέβη?
    Να πω εδώ πρώτη φορά οδηγώ μηχανή με abs. Και η ερώτηση αυτή έρχεται γιατί το μηχανάκι θα το έχω για καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα με βροχές και χιόνια και αν με ζεστά λάστιχα έστω σε γυαλί δρόμο αλλά στεγνό έγινε αυτό τοτε τι θα γίνει με βροχή κρύα λάστιχα και τους ωραίους δρόμους στην Αθήνα?
    Any tips are welcomed!
    Μήπως όταν ενεργοποιήθηκε το ABS, άφησες ή διατήρησες την πίεση στο φρένο;

    Στα φρένα με ABS όταν αυτό ενεργοποιείται, πρέπει να πιέζουμε περαιτέρω (τέρμα, όσο πάει) την μανέτα ή το πεντάλ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Τίποτα δεν έκανες λάθος
    Σε πολλά σημεία η πρόσφυση απλώς είναι μηδενική και εντελώς εκτός οποιασδήποτε προδιαγραφής που μπορεί να υπάρχει σε κάποιο πολιτισμένο κράτος
    Η παρατεταμένη ζέστη και υγρασία μειώνει την τριβή στην άσφαλτο.
    Πιθανόν και κάποιο φορτηγό να έφτυσε και λίγο πετρέλαιο και εσύ να μην το είδες.

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ναι και εγώ αυτό θα έλεγα, μήπως όταν ενεργοποιήθηκε το ABS άφησες ασυνήδειτα τη μανέτα;
    Εξάσκησε το σε κάποιον ελεγχόμενο χώρο για να μη σου ξανασυμβεί στο δρόμο.
    Αν παρατηρήσεις κάτι παράξενο, θα πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία για έλεγχο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Σου έχει ξαναπιάσει το ABS, ξέρεις την αίσθηση που σου δίνει;
    Μήπως (ασυναίσθητα) όταν μπήκε το ABS αμόλησες τα φρένα;

    Εκτός από το γυαλόδρομο, παίζει να είχε και τίποτε άλλο κάτω (π.χ. λάδια);

    Αν δεν έπιανε το ABS παίζει να σου είχε μπλοκάρει το μπροστινό, να είχε διπλώσει και να είχες ξαπλώσει...

    Κάνε δοκιμή σε ελεύθερο χώρο για να επιβεβαιώσεις πως δεν έχεις θέμα με τα φρένα.

    ΥΓ: Πολύ σκατοσημείο εκεί, όντως...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Πιθανόν και κάποιο φορτηγό να έφτυσε και λίγο πετρέλαιο και εσύ να μην το είδες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Εκτός από το γυαλόδρομο, παίζει να είχε και τίποτε άλλο κάτω (π.χ. λάδια);
    Πολυ πιθανα σεναρια σε σημειο που τα αυτοκινητα μενουν σταματημενα περιμενοντας τη σειρα τους να περασουν τη γεφυρα. Υπαρχει χρονος να συσσωρευθει υγρο απο διαρροη καποιου οχηματος. Σκεψου πχ ποσο πιο βρωμικη ειναι η ασφαλτος μπροστα απο φαναρια.

    Εσυ μπορει να εισαι 1000% σιγουρος πως θα σταματουσες αλλα υπαρχει μια καλη πιθανοτητα το abs να σε γλιτωσε απο τα χειροτερα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    ...αν με ζεστά λάστιχα έστω σε γυαλί δρόμο αλλά στεγνό έγινε αυτό τοτε τι θα γίνει με βροχή κρύα λάστιχα και τους ωραίους δρόμους στην Αθήνα?
    Εκει θα σου ειναι ακομα πιο χρησιμο το abs.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    μηπως οταν "ζουληξες" δυνατα τα φρένα ήσουν οριακά κοντά στο κάρο;

    το abs αμολάει στιγμιαια τα φρενα και τα ξαναμαγκώνει για να μην μπλοκαρει ο τροχος...αν θεωρητικα ησουν τρομερα κοντα οταν ενεργοποιηθηκε τοτε αυτο το μικρο αμολημα σε εσπρωξε να ακουμπησεις την κλουβα.

    edit τωρα είδα οτι λες οτι ησουν τρια μετρα αποσταση...δεν ειναι λίγο αλλα ουτε και πολυ...με κακο οδόστρωμα, κλίση κατηφορικη, κουρασμενα φρενα απο στροφιλικι κτλ μπορει να γινει η μλκια..

    δεν νομιζω οτι εχει κατι το μηχανακι σου αν αυτό σε προβληματίζει.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #8
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Καταρχάς ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
    Όχι δεν άφησα τη μανέτα είχα δει σχετική συζήτηση που έγινε εδώ είδα και το βίντεο του χουντρα νομίζω κατάλαβα τη λειτουργία όποτε όχι δεν άφησα μανέτα.. λάδια η άλλο υγρό δεν είχε σταμάτησαμε με τον άνθρωπο εκεί οπότε έστω ασυναίσθητα έριξα. Μια ματιά στο δρόμο ήταν στεγνός.
    Το δοκιμάζω σχεδόν Από Την πρώτη μέρα το abs τόσο στο δρόμο όσο και σε χώμα οπότε έχω ας πουμε εξοικειωθεί με την ιδέα του. Το πίσω για παράδειγμα πιάνει για ψύλλου πηδημα. (Παρεμπιπτόντως δεν πάτησα καθόλου πίσω φρένο στο φρενάρισμα, από συνήθειες πες, απο το ξαφνιασμα πες αλλά δε πάτησα ξέρω ότι ίσως σταματούσα πιο νωρίς).
    Λέω ότι θα σταματούσα σίγουρα έχοντας βρεθεί σε κατάσταση με πολύ πιο ακραία φρένα χωρίς abs (με το cbr που είχα) σε παρόμοιους δρόμους.
    Απλά αυτό που με ενόχλησε ήταν ότι το ένιωσα ακαριαία με το που πάτησα φρένο. Όχι προοδευτικά τύπου πατάω φρένο και μπαίνει. Δε ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.. εκτός αν ήταν εντελώς συμπτωματικο εντελώς τυχαίο και ήταν να γίνει..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Καθαρά θέμα ελαστικού.Δυστυχώς στο είχα επισημάνει οτι δεν κάνουν για τίποτα τα μαμά λάστιχα.Οι περισσότεροι τα έχουν αλλάξει μετά το στρώσιμο.Με κακό λάστιχο και σε γυαλί δρόμο ειναι αναμενόμενο να αμολήσει το ABS.

    Το οτι πιάνει το πίσω για ψύλλου πήδημα ειναι καθαρή ένδειξη οτι το ελαστικό δεν πατάει καλά.Αν μιλούσαμε για άλλο μηχανάκι θα σου έλεγα οτι μπορεί να ειναι υπερευαίσθητο το abs αλλά επειδή το δικό σου το έχω οδηγησει κάποιες φορές δε διαπίστωσα κάτι τετοιο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Μήπως όταν ενεργοποιήθηκε το ABS, άφησες ή διατήρησες την πίεση στο φρένο;

    Στα φρένα με ABS όταν αυτό ενεργοποιείται, πρέπει να πιέζουμε περαιτέρω (τέρμα, όσο πάει) την μανέτα ή το πεντάλ.
    Χάρη τέρμα δεν ξέρω αν τη πάτησα αλλά σίγουρα άσκησα περισσότερη πίεση..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  11. #11
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ναι και εγώ αυτό θα έλεγα, μήπως όταν ενεργοποιήθηκε το ABS άφησες ασυνήδειτα τη μανέτα;
    Εξάσκησε το σε κάποιον ελεγχόμενο χώρο για να μη σου ξανασυμβεί στο δρόμο.
    Αν παρατηρήσεις κάτι παράξενο, θα πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία για έλεγχο.

    Παράξενο όπως? Ναι οκ αμα δω κάτι εμφανές εντελώς οκ αλλά τωτα είμαι και λίγο... Νουμπας. Ας πούμε συνέχισα το ταξίδι και παρατήρησα τίποτα που να.με προβληματίσει.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  12. #12
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καθαρά θέμα ελαστικού.Δυστυχώς στο είχα επισημάνει οτι δεν κάνουν για τίποτα τα μαμά λάστιχα.Οι περισσότεροι τα έχουν αλλάξει μετά το στρώσιμο.Με κακό λάστιχο και σε γυαλί δρόμο ειναι αναμενόμενο να αμολήσει το ABS.

    Το οτι πιάνει το πίσω για ψύλλου πήδημα ειναι καθαρή ένδειξη οτι το ελαστικό δεν πατάει καλά.Αν μιλούσαμε για άλλο μηχανάκι θα σου έλεγα οτι μπορεί να ειναι υπερευαίσθητο το abs αλλά επειδή το δικό σου το έχω οδηγησει κάποιες φορές δε διαπίστωσα κάτι τετοιο.
    Μπίλι αυτό σκέφτηκα από την πρώτη στιγμή γιατί ήδη μου κάνουν κάτι περίεργα.. αλλά σκέφτηκα Έλα ούτε 4000 χλμ δεν έχουν δλδ ανάθεμα.. πιστεύεις αλλαγή ελαστικών η απάντηση?
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #13
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πολυ πιθανα σεναρια σε σημειο που τα αυτοκινητα μενουν σταματημενα περιμενοντας τη σειρα τους να περασουν τη γεφυρα. Υπαρχει χρονος να συσσωρευθει υγρο απο διαρροη καποιου οχηματος. Σκεψου πχ ποσο πιο βρωμικη ειναι η ασφαλτος μπροστα απο φαναρια.

    Εσυ μπορει να εισαι 1000% σιγουρος πως θα σταματουσες αλλα υπαρχει μια καλη πιθανοτητα το abs να σε γλιτωσε απο τα χειροτερα.



    Εκει θα σου ειναι ακομα πιο χρησιμο το abs.
    Ρε παιδί μου ναι όντως Μπορεί να σε σώσει από χειρότερα συμφωνούμε ωστόσο με ταχύτητα με πτωτική ταση από τα 40 προς τα κάτω αυτό με πρόβληματισε. Δεν υπήρχε εμφανής λόγος να μη σταματήσω ακόμα και σε τέτοιες συνθήκες. Δεδομένο ότι δεν είχε λάδια η κάτι άλλο πέρα από την σκατοασφαλτο
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Δρόμος + λάστιχα ό,τι είπαν τα παιδιά από πάνω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Λεπτομέρειες. Ο δρόμος ναι ήταν γυαλί. Και? Τα λάστιχα από ταξίδι ( είναι ακόμα τα μαμά του NC κάτι Bridgestone) ζεστά. Η δύναμη που πάτησα το φρένο λογική. Είμαι σιγουρος 1000% ότι θα σταματούσα αν δεν έπιανε το ,abs. Τι συνέβη?
    !
    ΔΕΝ θα σταματούσες.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Μπίλι αυτό σκέφτηκα από την πρώτη στιγμή γιατί ήδη μου κάνουν κάτι περίεργα.. αλλά σκέφτηκα Έλα ούτε 4000 χλμ δεν έχουν δλδ ανάθεμα.. πιστεύεις αλλαγή ελαστικών η απάντηση?
    Μακράν.Φρέσκο μαλακό λάστιχο και θα δεις τη χαοτική διαφορά.Ευτυχώς να λες που δε θα τα κρατησεις κανα μήνα ακόμα που θα ξεκινήσουν τα πρωτοβρόχια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω.. τι κάνω λάθος;;
    από Viper4 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2012, 16:39
  2. Πού ήμουνα και τί έκανα;
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 01:14
  3. εξαέρωση - τι κάνω λάθος?
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 00:03
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 00:34
  5. Μαντέψτε τί έκανα την περασμένη Παρασκεύη
    από Tigas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF