Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Αλλαγή τσιμούχες μπροστινης ανάρτησης

  1. #1

    Unhappy Αλλαγή τσιμούχες μπροστινης ανάρτησης

    Καλησπέρα
    Εγιναν αλλαγη λάδια τσιμούχες γιατί είχαν ξεραθεί και έχανε απο το αριστερό καλάμι .

    Σε λιγότερο απο μήνα απο την αλλαγή και μετα απο περίπου 40 χλμ ξαναχάνει πάλι απο την αριστερή τι μπορεί να έχει πάει στραβά .

    Το μηχανακη πήγε σε μαστορα για το παραπάνω

    Πάντα όρθιοι συντροχοι
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.506
    Καλησπέρα.
    Το καλάμι σε τι κατάσταση είναι;Αν είναι πληγωμένο κάπου πολύ πιθανό να τις σκίζει.
    Όπως και να έχει δεν είναι λογικό και καλά θα κάνεις να μιλήσεις ξανά με τον μάστορα.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #3
    Καλησπέρα
    Εξωτερικα δεν δείχνει να έχει κάτι (δεν εχει πέσει δεν εχει τρακάρει)
    Εσωτερικά δεν ξέρω να σου πω αλλά την πρώτη αλλαγή την έκανε ο μαστορας βγάζοντας τις αρχικες τσιμουχες λαδια κτλ. πριν 20 -25 μέρες περίπου.
    Εχω κλείσει ήδη ραντεβού αλλά το συμβαινει που άκουσα με βάζει σε υποψιες αν θα πρέπει να ξαναπληρώσω
    Γενικά το μηχανακη έχει 36κ συνολο απο το 2011 και δεύτερο ντεπόζιτο δεν έκαψα απο τοτε που το πηρα απο την αλλαγή .
    Παίζει να έκανε 20-30 χιλιόμετρα !!
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  4. #4
    Συμβαίνει σου είπε;
    Μαλακίες λέει.
    Μην ξαναπληρώσεις, είναι πρόβλημα του πλέον.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.074
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sloumos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα
    Εξωτερικα δεν δείχνει να έχει κάτι (δεν εχει πέσει δεν εχει τρακάρει)
    Εσωτερικά δεν ξέρω να σου πω αλλά την πρώτη αλλαγή την έκανε ο μαστορας βγάζοντας τις αρχικες τσιμουχες λαδια κτλ. πριν 20 -25 μέρες περίπου.
    Εχω κλείσει ήδη ραντεβού αλλά το συμβαινει που άκουσα με βάζει σε υποψιες αν θα πρέπει να ξαναπληρώσω
    Γενικά το μηχανακη έχει 36κ συνολο απο το 2011 και δεύτερο ντεπόζιτο δεν έκαψα απο τοτε που το πηρα απο την αλλαγή .
    Παίζει να έκανε 20-30 χιλιόμετρα !!
    Ίδια ακριβώς ιστορία και με εμένα στο παλιό μηχανάκι.

    Αν δεν υπάρχει σοβαρή φθορά στις μπουκάλες που να ''σκίζουν την τσιμούχα'' (την καταλαβαίνεις με την αφή τέτοια φθορά που σου λέω, χαίδεψε ρομαντικά και παλιδρομικά τις μπουκάλες και αν έχει θα το καταλάβεις άμεσα) τότε έκανε μαλακία ο μάστορας.
    Αν πάλι έχει φθορά υπάρχουν κάποιοι που τις περνάνε με ρητίνη νομίζω
    The Dirty Harry.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    805
    Και φθορα να εχει παλι μαλακια εκανε ο μαστορας που δεν το ειδε/δεν σου το ειπε
    Αν οντως εχει θα πληρωνα μονο το κοστος για την
    επισκευη και οχι για εκ νεου αλλαγη τσιμουχων

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.295
    Συμβαίνει, δεν είναι δύσκολο δεν μπήκε καλά κάποια τσιμούχα.
    Αυτός φταίει αλλά μην τον κοντράρεις εξαρχής, βρείτε τρόπο να διορθωθεί.

  8. #8
    RobiXT
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    185
    Μερικές φορές δεν φταίνε οι τσιμουχες αλλά οι ξύστρες και σχεδόν πάντα χρειάζονται και αυτές αλλαγή..

  9. #9
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.JPG 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	39,4 KB 
ID:	453712

    Η μπουκάλα εχει φθορά και πληγωνει την τσιμούχα
    Σε ερώτηση μου αφου εισαι ο πρώτος που αλλάζει τσιμούχα πως γίνετε να είχε φθορά αλλα και φθορά να είχε πως και δεν το είδες αφου πριν 20 μερες εσύ την άλλαξες απάντηση δεν πηρα.
    Δεν ξερω τι έκανε το έτριψε μου είπε αλλα μπορεί να το ξανακάνει !!
    Δεν μου πήρε χρήματα..
    Ειμαι πλέον σε αναζητηση μηχανικού που να αναλάβει τα service και ότι ζημιά μπορεί να προκύψει στο bandit ,,,
    Αν έχετε κάποιον γνώστη που να μπορέσω να εμπιστευτω το μοτορι θα ήθελα την γνωμη σας ,
    Αν δεν θέλετε δημόσια υπάρχει και το pm ,,,
    Ευχαριστώ
    Παντα όρθιοι
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.752
    Για να είμαστε δίκαιοι, τη ζημιά στη μπουκάλα πιθανότατα να μην στην προκάλεσε ο μάστορας.
    Το ότι δεν την είδε αρχικά,ναι είναι ένα θέμα αλλά να δώσουμε το ελαφρυντικό. Το ότι δεν σου πήρε χρήματα,είναι προς τιμήν του.Αναγνωρισε μέρος της ευθύνης.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.818
    Αυτές στην φωτό, δείχνουν για σκουριές στο σίδερο που έχουν πετάξει το χρώμιο.

    Γράφω ''δειχνουν'' γιατί δεν είναι διαυγής η φωτό.

    Δεν είναι κάτι που έγινε πρόσφατα, έχει καιρό που έχει σκάσει έτσι.

    Με τρίψιμο, μπορεί να εξομαλυνθεί η επιφάνεια, και να δουλεύει χωρίς να χαλάει την τσιμούχα.

    ΑΛΛΑ, η σκουριά θα επανέλθει, η σκουριά φουσκώνει και αυξάνει τον όγκο, οπότε η μύτη που χαλάει την τσιμούχα θα επανέλθει, και μια φορά το εξάμηνο, θα πρέπει να το ψηλαφίζεις και αν έχει πετάξει πάλι, να το ξανακάνεις ένα τρίψιμο. Ειδικά αν η μοτοσυκλέτα ζει σε οξειδωτικό περιβάλλον, δλδ παρκάρει έξω και τρώει βροχές.


    Η οριστική λύση, είναι αλλαγή στα καλάμια.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 11/06/2024 στις 11:28.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    873
    Να βγάλεις τα καλάμια και να τα στείλεις για σκληρό χρωμιο κτλ είναι ασυμφορο, (το χω κάνει καποτε) οπότε κατά την ταπεινη μου αποψη ψάξε για μεταχειρισμένο μπροστινό και αφού βρεθεί και σου κάνει η τιμή έλεγξε καλά για παρόμοιες σκουριές και χτυπήματα προτού προχωρήσεις. Η ψωριλα στα καλάμια είναι δυστυχώς σπαστική ζημιά που αν ξεκινήσει μόνο χειρότερα πάει όσο το αφήνεις και τρως τα λεφτά σου σε τσιμουχες που κλαταρουν πολύ συντομα.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    759
    και εγω αυτο θα προτεινα να βρεις μεταχειρισμενο μπροστινο. Αυτο στη γλωσσα των μαστορων λεγεται "ψωριαση" και οσο περνανε τα χρονια τα καλαμια σου θα γινονται χειροτερα. Οποτε μεταχειρισμενα και θα χεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  14. #14
    RobiXT
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    185
    Θα πω μια βλακεία που σκέφτηκα τώρα σαν προσωρινή λύση,περνα διάφανο φιλμ στο καλάμι όπως αυτά που βάζουν σε πλαστικά και στα τζάμια για φίμε φαντάζομαι ότι θα δουλέψει..

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.295
    Σωτήρη δεν δουλεύει, το παρασύρει η τσιμούχα και αν καλύψεις όλο το καλάμι την λιώνει.

    To μόνο που λειτουργεί για καιρό είναι η αδιάβροχη εποξική της Bison και αντίστοιχες κόλες.
    Πετυχαίνει πυκνότητα (μόνο) ατσαλιού στα 30' και μπορεί να την φινίρει κάποιος με εμπειρία μηχανουργού.

    Πολύ προσοχή στην εμπειρία όποιου το προσπαθήσει.
    Είναι δύσκολος ο σωλήνας που πληγώνεται, είναι δύσκολο το υλικό της κόλας, είναι πολύ δύσκολο να φινιριστεί σωστά.

    Η δική μου τεχνική: καλύπτω το κτύπημα με φύλο βινυλίου. Ξυρίζω με νυστέρι υπό γωνία ακριβώς το σχήμα του κτυπήματος.
    Ζυμώνω την κόλα πολύ καλά και αφαιρώ απο αυτήν οτιδήποτε έχει το αρχικό χρώμα ενός από τα δύο συστατικά ή μοιάζει με πετραδάκι.

    Στοκάρω την ποσότητα που χρειάζομαι με το δάκτυλο κάθετα στον σωλήνα. Όχι περασιά όπως θα κάναμε στοκάροντας με σπάτουλα.
    Στο δεκάλεπτο ξυρίζω την ελάχιστη παραπάνω από το βινύλιο ποσότητα με ξυράφι, σαν να διορθώνω τον σωλήνα.
    Πιέσω την κόλα με το δάκτυλο (1-2kg) και εφόσον δεν κολλά τίποτα στο δάκτυλο την τρίβω με αυτό να γυαλίσει.

    Σε αυτή την φάση βλέπεις το βινύλιο - κόλα - βινύλιο τέλειο σαν τον σωλήνα.

    Σε 30'-40' φινίρω με πλακέ μικρή λίμα τυλιγμένη 400. μόλις γίνει ομοιόμορφη συνεχίζω με 600 ίσα ισα να περαστεί παντού
    και μετά 800. Σε όλη την διαδικασία προσέχω να αγγίζω ελάχιστα το βινύλιο. γίνεται όλο και πιο διαφανές με το 800
    που σταματάω μόλις το βινύλιο χαθεί στην περίμετρο του κτυπήματος και φωτίσει.
    Αν σταματήσω με το φώτισμα 0,3mm είναι καλύτερα από το να καθυστερήσω και φτάσει το 1mm.

    Όλες οι κινήσεις με λίμα 5mm διαγώνια. Ποτέ μόνο κάθετα στο σωλήνα ποτέ μόνο παράλληλα.

    Αφαιρώ το βινύλιο και με 1000 στην λίμα κάνω μερικές ακόμα.

    Με ένα ολόισιο καθαρό ξύλο πχ 1cm x 15cm του φοράω 1500 και κάνω μερικές μόνο παράλληλα με τον σωλήνα
    αλλά όχι πάνω κάτω. Ένα απο τα δύο και μετά με νέο τμήμα γυαλόχαρτου και λίγο πιο ελαφριά μερικές προς την άλλη μεριά.

    Σε όλη την διαδικασία έχω μια καινούρια λάμα από κοπίδι που χρησιμοποιώ για να βλέπω τι κάνω.
    Την ακουμπάω παράλληλα στο σωλήνα χτενίζοντας το σημείο που διορθώνω και μπορώ να βλέπω διαφορές σε δέκατα
    μπορεί και εκατοστά.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 12/06/2024 στις 19:00.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service μπροστινής ανάρτησης
    από LatanG στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2009, 01:00
  2. Προφόρτιση μπροστινής ανάρτησης
    από schumacher_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 19:04
  3. αλλαγη ρυθμισης πισω αναρτησης
    από b_bong12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 21:12
  4. Περί μπροστινής Ανάρτησης...
    από dio650gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 11:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF