Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Ερώτηση για F 650 Gs!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20

    Ερώτηση για F 650 Gs!!

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

    Καινούριος στο forum και υποψήφιος αγοραστής BMW F 650 GS ίσως και DAKAR(ίσως ομως και τίποτα από τα δυο)!Θα δίξει γιατι προς το παρόν την ψάχνω τη δουλειά.
    Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κάτι που σε πολλούς μπορεί να φανεί χαζό , για μένα όμως είναι σημαντικό.Μπηκα πρόσφατα στην ιστοσελίδα www.bikez.com , μια φαινομενικά σοβαρή σελίδα και παρατήρησα ότι το F 650 GS μέχρι το μοντέλο 2003 ζύγιζε "στεγνό"(dry weight) 193 κιλά , ενώ το επόμενο μοντέλο του 2005 (2004 δεν βγήκε ποτέ κατά τα λεγόμενά τους) ζύγιζε 175,4 κιλά (dry weight πάντα).Αυτό κατά πόσο ισχύει;Αν ισχύει , τι αλλαγές κάνανε οι μηχανικοί της BMW ώστε να είναι από μοντέλο σε μοντέλο 17.5 ολόκληρα κιλα (παιδιά νομίζω είναι πάρα πολλά);Και με τις επιδώσεις τι έγινε;Δεδομένου ότι ο κινητήρας ήταν πάντα ο ίδιος πώς είναι δυνατόν να έχουν και οι δυο μηχανές πάνω κάτω τις ίδιες επιδώσεις με σχεδόν 20 κιλά διαφορά;Ή μήπως το μικρότερο βάρος έγινε αποκλειστηκά και μόνο προς ώφελος της κατανάλωσης (αν και δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο);
    Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό τον παρακαλώ να μου απαντήσει ή αν κάποιος γνωρίζει κανα ποιο έγκυρο site από το www.bikez.com ας το αναφέρει εδώ!Ευχαριστώ!Ελπίζω να μη σας κούρασα!

  2. #2
    193 Κιλα μου φαινονται παρα πολλα...

    ας απαντησουν κατοχοι ή γνωστες...

    καλως ηρθες στην παρεα


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Καλημέρα παίδες!

    Δεν εννοούσα ότι τα 193 κιλά είναι πολλά!
    Εννοούσα ότι η διαφορά από μοντέλο σε μοντέλο είναι μεγάλη(17.5 κιλά).
    Όταν ανανεώνεται ένα μοντέλο και ειδικά στην περίπτωση της μπέμπας που δεν άλλαξε ριζικά η μηχανή απλά της έγινε , αυτό πώς το λένε , facelift τι σόι διαιτα της κάνανε και από που στο καλό της τα αφαιρέσανε τα 18 κιλά.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Όταν ανανεώνεται ένα μοντέλο , το πιο καινούριο είναι συνήθως από 1-2 μέχρι το πολύ 3 άντε 4 κιλά(και πολλά λέω) και στα test που του κάνουν στα διάφορα motoπεριοδικά το αναφέρουν σαν
    ΤΟ επίτευγμα των σχεδιαστών/μηχανικών της όποιας μάρκας.Τότε στην περίπτωση του F 650 GS τι έγινε;Θαύμα;

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από duckino
    Όταν ανανεώνεται ένα μοντέλο , το πιο καινούριο είναι συνήθως από 1-2 μέχρι το πολύ 3 άντε 4 κιλά(και πολλά λέω) και στα test που του κάνουν στα διάφορα motoπεριοδικά το αναφέρουν σαν
    ΤΟ επίτευγμα των σχεδιαστών/μηχανικών της όποιας μάρκας.Τότε στην περίπτωση του F 650 GS τι έγινε;Θαύμα;
    ε αυτο λεω κι εγω ρε φιλε, οτι τα 193 ισως ειναι λαθος και δεν

    εχουν πεσει τοσο πολυ τα κιλα της...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Κάτι άλλο που ανέφερα πιο πριν και δεν το σχολίασε κανείς!
    Κατά τα λεγόμενα του ίδιου site (bikez.com) έλεγε ότι δεν έχει κυκλοφορήσει μοντέλο F 650 GS το 2004.Αυτό ξέρει κανείς κατά πόσο αληθεύει;Κι αν είναι απλα μια παράληψή τους και έχει κυκλοφορήσει το συγκεκριμένο μοντέλο , έχει διαφορές στην εμφάνιση από το 2003;Π.χ. ... μήπως είναι το πρώτο που κυκλοφόρησε με το λογότυπο της BMW πάνω στους αεραγωγούς και όχι μπροστά απ' αυτούς;

  7. #7
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει! Η μηχανή ζυγίζει 177,20 κιλά στεγνή και 193 κιλά με γεμάτο ρεζερβουάρ λάδια ξύδια κλπ.

    Ακριβώς το ίδιο ζυγίζουν τα δύο τελευταία μοντέλα!

    Για περισσότερες πληροφορίες για δές στο www.bmw-motorrad.gr

    Τα δύο τελευταία μοντέλα:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vis_end_f650gsd_01.jpg 
Προβολές:	581 
Μέγεθος:	23,8 KB 
ID:	53106
    ΤΕΛΟΣ


  8. #8
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Και το προυγούμενο:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	573 
Μέγεθος:	26,9 KB 
ID:	53107
    ΤΕΛΟΣ


  9. #9
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Επίσης για δές προϋγούμενο thread:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=23620
    ΤΕΛΟΣ


  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Μάλιστα!Καλά το είχα φανταστεί.

    Thanks φίλε konti για τη βοήθεια!

    Μήπως ξέρει κανείς που φαίνεται , στην άδεια της μηχανής , τι μοντέλο είναι;Εννοώ φυσικά ημερομηνία παραγωγής της μοτοσυκλέτας και όχι ημερομηνία αγοράς της.Ρωτάω γιατι δεν νομίζω ότι γράφει π.χ. "model 2004".Μάλλον κάπως αλλιώς το καταλαβαίνεις αυτό!

  11. #11
    Γενικά για τα GS παίζει το site
    http://www.f650.com/ το οποίο έχει πλήθος τεχνικών πληροφοριών.
    Μπορείς να βρεις εκεί ότι φανταστείς για τα 2 μοντέλα που ψάχνεις.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Φίλε zanny σ'ευχαριστώ πολύ για το link , βρήκα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα για το F 650.'Ομως το τελευταίο μου ερώτημα δεν θα μπορούσε να απαντηθεί από κει , αφού αφορούσε τις ελληνικές άδειες μοτοποδηλάτων.
    Και πάλι όμως σε ευχαριστώ!

    Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που (πάνω στην άδεια) φαίνεται η χρονολογία παραγωγής της μηχανής;Ή μήπως αυτό μπορεί να το τσεκάρει κανείς με τον αριθμό πλαισίου επικοινονώντας με την αντιπροσωπία;

  13. #13
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από duckino
    Μάλιστα!Καλά το είχα φανταστεί.

    Thanks φίλε konti για τη βοήθεια!

    Μήπως ξέρει κανείς που φαίνεται , στην άδεια της μηχανής , τι μοντέλο είναι;Εννοώ φυσικά ημερομηνία παραγωγής της μοτοσυκλέτας και όχι ημερομηνία αγοράς της.Ρωτάω γιατι δεν νομίζω ότι γράφει π.χ. "model 2004".Μάλλον κάπως αλλιώς το καταλαβαίνεις αυτό!
    Στην άδεια γράφει μόνο "Ημ. 1ης ΑΔΕΙΑΣ", την ημερομηνία παραγωγής μπορείς να την δείς απ'τον αριθμό πλαισίου.

    Δες κι εδώ σχετικά με ημερομηνία κατασκευήs:

    http://www.moto.gr/forums.php?s=&thread=23553

    ΤΕΛΟΣ


  14. #14
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    http://www.moto.gr/forums.php?s=&thread=23553

    Έκανα μ@@@ια και δεν ανοίγει το post για δές:

    Aρχικά δημιουργήθηκε απο τον Oldman:

    Αριθμός πλαισίου
    Links και διευκρινήσεις για χρονολογία κατασκευής :

    http://www.analogx.com/cgi-bin/cgiv...arp086000001746

    http://www.autoinsurancetips.com/vin.htm

    http://www.angelfire.com/ca/TORONTO/VIN/VINcode.html


    ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ 17 ΑΡ.ΠΛΑΙΣΙΟΥ :
    ΤΑ 4 ΠΡΩΤΑ: MANUFACTURER ID .
    ΤΑ 4 ΕΠΟΜΕΝΑ: MODEL TYPE.
    TO ΕΠΟΜΕΝΟ: ENGINE TYPE.
    TO ΕΠΟΜΕΝΟ:CHECK DIGIT.
    TO EΠOMENO: MODEL YEAR.
    TO ΕΠΟΜΕΝΟ: PLANT ID .
    ΚΑΙ ΤΑ 6 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ: PRODUCTION NUMBER


    __________________
    ΤΕΛΟΣ


  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    20
    Μάλιστα!!

    Τότε θέλω γνώμες!

    Βρήκα από γνωστό φίλου μου στη Σαλόνικα , BMW F650 GS μοντέλο 2005(τσεκαρισμένο πλέον-thanks to konti) 4400χλμ με συναγερμο,κάγκελα,βαλίτσα,χούφτες στα 6500 ευρώ(ίσως να καταφέρω και κάτι καλύτερο λόγω μετρητού-έτσι λέω εγώ).Για τη μηχανή μου λέει ο φίλος μου ότι είναι άριστη , τα χιλιόμετρα είναι τα πραγματικά(εννοώ ότι δεν το 'χει "κατεβάσει" το κοντέρ) και τη δίνει λόγω έλιψης ρευστού .Βέβαια εννοείται ότι θα τη δω πριν το πάρω απόφαση.

    Τι κάνω λοιπόν;
    α.Είναι καλή περίπτωση αλλά κάνω υπομονή μήπως βρω κάτι καλύτερο.
    β.Είναι τσάμπα!Τ' αρπάζω πριν το τσιμπίσει κάνας άλλος.
    γ.Δεν το σκέφτομαι.Είναι πολύ ακριβό δεδομένου ότι το TRANSALP κάνει 6990 καινούριο και το v-strom ελαφρώς μεταχειρισμένο στην ίδια περίπου κατάσταση θα το βρω αρκετά φθηνότερα!

    Χρειάζομαι πραγματικά γνώμες ιδιοκτητών αλλά και γενικότερα
    "μηχανόβιων"(με την καλή ένια) που την έχουν ψάξει καλύτερα τη δουλειά!Από Δευτέρα λέω ν 'ανηφορήσω προς τη Σαλόνικα για να το δω!Να αναφέρω επίσης ότι το παλικάρι που την πουλάει λέει ότι έχει ήδη προτάσεις σ'αυτην τη τιμή και ότι απλά περιμένει κι εμένα λόγω φιλίας με το άλλο παιδί(Θα μου πεις: Αυτός πουλάει , ότι θέλει λέει).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πλαινεs βαλιτσεs για f 650 gs
    από KM1963 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2011, 09:43
  2. Ερώτηση για Sv 650
    από koufaloni στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2007, 12:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF