Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: θέλω μια γνώμη ατόμων με νομικές γνώσεις

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    θέλω μια γνώμη ατόμων με νομικές γνώσεις

    επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να σκοτώνονται απο κακοτεχνίες στους δρόμους και μετά να ακούω για αποζημιώσει στις οικογένειες, ρωτάω.....
    υπάρχει νομικό πλαίσιο που να στηρίξει μια ομαδική αγωγή εναντίον κάθε αρμόδιου φορέα που ευθύνεται για βεβαιωμένες κακοτεχνίες στους δρόμους με το σκεπτικό ότι αποτελούν καθημερινά απειλή για την σωματική μου ακεραιότητα?
    οι υπεύθυνοι δεν θέτουν εν γνώσει τους κάθε μέρα την σωματική μου ακεραιότητα σε κίνδυνο???δεν μπορώ να τους κάνω αγωγή για αυτό το λόγο όταν σαν έλληνας πολίτης πληρώνω τους φόρους ?πρέπει να σκοτωθώ για να με αποζημιώσουν??η καθημερινή έκθεση σε κίνδυνο δεν αποζημιώνεται???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: θέλω μια γνώμη ατόμων με νομικές γνώσεις

    προς administrators...
    δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω...αν νομίζεται μετακινήστε το εκεί όπου μπορεί να ανήκει θεματολογικά
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  3. #3
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Μπραβο φιλε zzr2005.

    +1000



    Αυτη θα ηταν και η ουσια αναφορας οποιουδηποτε προβληματος εδω μεσα,και οχι απλα να αναφερεται καποιο προβλημα,και ο καθενας να λεει πως του φαινεται η πως αισθανεται κτλ.

    Ομαδικη αγωγη.Πολυ ωραια ακουγεται.

    Εγω προσωπικα μονο με μια τετοια κινηση θα αισθανομουνα οτι προσφερω κατι στο συνολο των μοτοσκλετιστων και οχι μονο.

    Αν γινει καμια ομαδα ειμαι μεσα.(Για βοηθατε).

    Αντε να σας δω τωρα.



  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Μπραβο φιλε zzr2005.

    +1000



    Αυτη θα ηταν και η ουσια αναφορας οποιουδηποτε προβληματος εδω μεσα,και οχι απλα να αναφερεται καποιο προβλημα,και ο καθενας να λεει πως του φαινεται η πως αισθανεται κτλ.

    Ομαδικη αγωγη.Πολυ ωραια ακουγεται.

    Εγω προσωπικα μονο με μια τετοια κινηση θα αισθανομουνα οτι προσφερω κατι στο συνολο των μοτοσκλετιστων και οχι μονο.

    Αν γινει καμια ομαδα ειμαι μεσα.(Για βοηθατε).

    Αντε να σας δω τωρα.


    το θέμα είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να εξασφαλίσουμε δωρεάν νομικές συμβουλές (πληροφορίες για το ενδεχόμενο κόστος ή οποιουδήποτε είδους νομική βοήθεια) από κάποιους νομικούς που ενδέχεται να είναι κ μοτοσυκλετιστές...
    γιατί είναι σίγουρο ότι κανένας δεν διαθέτει χρήμα για να κυνηγήσει μια τέτοια υπόθεση ενάντια στο γραφειοκρατικό τέρας της Ελλάδας
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  5. #5
    φιλε τσαμπα δεν δουλευει κανεις. Το να προσφερυμε ολοι ενα 20αρικο για μια τετοια υποθεση ειναι υποχρεωση μας.

    Το θεμα ειναι αν μπορει να καταδικαστει ενας δημος για κακοτεχνιες επιβεβαιωμενες μεν χωρις τραυματια δε. Γιατι το να σκοτωνεται καποιος και μετα να παιρνει αποζημιωση ζητω που καηκαμε. Παντως τα Ελληνικα δικαστηρια ειναι για πολλες μπατσες και γενικα ειναι οσο σαπια ειναι και τα υπολοιπα τμηματα του δημοσιου τομεα.
    "Apolayste sti zwi,
    tin kathe gamimeni tis stigmi..."

    "Got a $5 head? Get a $5 helmet.''

  6. #6
    αδερφε πολυ καλα το εθεσες το θεμα.. απο τις κακοτεχνιες στους δρομους πχ λακουβες ανυψωματα κοντεβεις να εχεις ατυχημα καθε φορα που βγαινεις εξω.. την εχω γλιτωσει μεχρι σημερα ευτυχως... αλλλα πες μου σε παρακαλω καλο δρομο αδερφε που εχεις δει??? εγω πουθενα μεχρι σημερα.. κωλοδρομοι γεματοι λακουβες εχω τα ματια μου παντου στο δρομο αριστερα δεξια μπροστα παντου.. αυτο με τους δρομους εχει καταντησει αηδια.. ειναι και αυτα τα φρεατια της ευδαπ που ειναι βαθια και σκας μεσα και κοντεβεις να σκοτωθεις... και μετα αναρωτιεσαι μα καλα πως στραβωσε ετσι η ζαντα...
    zito i trella.....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε...αρχικα θα ειναι ενας δημος...μετα ισως χρειαστει να δημοσιοποιησουμε την κινηση αυτη ...κ παει λεγοντας..


    ειναι διαφορετικα οταν εχεις ενα συνολο διπλα σου να σε στηριχει σε τετοιες κινησεις απο το να εισαι μονος με το ελληνικο - αθανατο - δημοσιο.

    ερωτω ομως..μηπως τελικα βρουμε το μπελα μας ξεκινωντας τετοιες διαδικασιες ?

    κ μεχρι που ειμαστε , οσοι ειμαστε , ικανοι να φτασουμε ?

    λεω εγω τωρα..
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  8. #8
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Η δικηγόρος μου ασχολείται με τις υποθέσεις αστικού δικαίου και έχει αναλάβει ουκ ολίγες φορές υποθέσεις τραυματισμών , αποζημιώσεων κλπ.


    Θα την ρωτήσω τη Δευτέρα....

    ΑΛΛΑ έχω την αίσθηση ότι θα πάρουμε ένα ... κι ένα μύδι....

    πρέπει να έχει υπάρξει συμβάν (τραυματισμός, πτώση , ζημιά) για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νομικό πλαίσιο για κάτι τέτοιο... εννοώ από δήμους κλπ.

    Αλλιώς, ωραία, θα κάνουμε μια τι? καταγγελία, μήνυση, εξώδικο?
    σε κάποιον δήμο ζητώντας τι? αποζημίωση (σε ποιον?), να τα φτιάξουν (που εννοείται ότι είναι υποχρεωμένοι), τι?

    Μόνο στο ευρωπαικό δικαστήριο υπάρχει νομοθεσία για πρόθεση βλάβης νομίζω.... ποιος θα πληρώσει και θα περιμένει να φτάσει η υπόθεση (3-4 χρόνια μέχρι εκεί?)

    Εγω προς το παρόν προσπαθώ να βγάλω άκρη να ΜΗΝ πληρώνω την ΕΡΤ μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ...

    Μεγάλες συζητήσεις...Μικρές οι ώρες...

  9. #9
    GEORGE NO BRAKES Το avatar του/της SAM46
    Εγγραφή
    27/11/2004
    Μηνύματα
    210

    Re: θέλω μια γνώμη ατόμων με νομικές γνώσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να σκοτώνονται απο κακοτεχνίες στους δρόμους και μετά να ακούω για αποζημιώσει στις οικογένειες, ρωτάω.....
    υπάρχει νομικό πλαίσιο που να στηρίξει μια ομαδική αγωγή εναντίον κάθε αρμόδιου φορέα που ευθύνεται για βεβαιωμένες κακοτεχνίες στους δρόμους με το σκεπτικό ότι αποτελούν καθημερινά απειλή για την σωματική μου ακεραιότητα?
    οι υπεύθυνοι δεν θέτουν εν γνώσει τους κάθε μέρα την σωματική μου ακεραιότητα σε κίνδυνο???δεν μπορώ να τους κάνω αγωγή για αυτό το λόγο όταν σαν έλληνας πολίτης πληρώνω τους φόρους ?πρέπει να σκοτωθώ για να με αποζημιώσουν??η καθημερινή έκθεση σε κίνδυνο δεν αποζημιώνεται???

    μπορεις να κανεις την ιδια ερωτηση και εδω.
    κατι μπορει να ξερουν η να εχει ξανα ειπωθει

    http://www.bloka.gr/
    George no brakes

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


    ΑΛΛΑ έχω την αίσθηση ότι θα πάρουμε ένα ... κι ένα μύδι....

    πρέπει να έχει υπάρξει συμβάν (τραυματισμός, πτώση , ζημιά) για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νομικό πλαίσιο για κάτι τέτοιο... εννοώ από δήμους κλπ.

    Αλλιώς, ωραία, θα κάνουμε μια τι? καταγγελία, μήνυση, εξώδικο?
    σε κάποιον δήμο ζητώντας τι? αποζημίωση (σε ποιον?), να τα φτιάξουν (που εννοείται ότι είναι υποχρεωμένοι), τι?

    Μόνο στο ευρωπαικό δικαστήριο υπάρχει νομοθεσία για πρόθεση βλάβης νομίζω.... ποιος θα πληρώσει και θα περιμένει να φτάσει η υπόθεση (3-4 χρόνια μέχρι εκεί?)

    δεν νομίζω να μην υπάρχει την Ελλάδα νομοθετικό πλαίσιο που να προφυλάσει τους πολίτες από την έκθεση σε κίνδυνο...
    δεν ζητάω δικηγόρο να παραστεί τσάμπα...μέσω του φόρουμ ζητάω απλά την γνώμη ενός νομικού για το αν ευσταθεί σύμφωνα με τους νόμους η αγωγή (άσχετα με τις πιθανότητες να την κερδίσεις)
    φαντάζομαι ότι εφόσον δεν υπάρχει γεγονός μιλάμε για αγωγή...
    να σας πω πως το φαντάζομαι...ο καθένας φωτογραφίζει τις κακοτεχνίες στους δρόμους που περνά καθημερινά...και μετά από ένα μήνα τις ξαναφωτογραφίζει ώστε να αποδειχθεί ότι υπάρχει αμέλεια επί μακρό χρονικό διάστημα...αν είναι ανάγκη και τρίτη φορά μετά από 1 μήνα....
    κατόπιν στέλνει είτε εξώδικο στο δήμο προκειμένου να επισκευαστούν οι κακοτεχνίες είτε καταθέτει αγωγή...

    δηλάδή αν μπεις σε ένα σπίτι με σαφείς κακοτεχνίες δεν μπορείς να μηνύσεις τον εργολάβο για να τις επισκευάσει?πρέπει να περιμένεις να πέσει?
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  11. #11
    Το ελληνικό δίκαιο λειτουργεί βάσει νομοθεσίας (νόμοι του κράτους) και όχι νομολογίας (δεδικασμένο).

    Κατόπιν συζητήσεως με την αδελφή μου που είναι δικηγόρος σε τομέα που άπτεται του θέματος, αυτό που ισχύει στην πράξη, είναι ότι άν υπάρχει προηγούμενη απόφαση δικαστηρίου που να δικαιώνει οδηγό που π.χ. έπεσε στην λακούβα, έχω περισσότερες πιθανότητες να δικαιωθώ κι εγώ γιά την δικιά μου σαβούρδα.

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Δες μια και εδώ απο το ποστ του SF και κάτω... http://www.moto.gr/forums/showthread...2&pagenumber=5

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Δες μια και εδώ απο το ποστ του SF και κάτω... http://www.moto.gr/forums/showthread...2&pagenumber=5
    δεν εμπιστεύομαι τους κρατικούς μηχανισμούς....αυτοί έχουν φέρει τα πράγματα εδώ που είναι...μεταθέτουν αρμοδιότητες από τα υπουγεία, στους Δήμους και μετά στις Νομαρχίες για να μην έχει κανείς την ευθύνη...
    προτιμώ αν υπάρχει νομικό έρεισμα να στραφώ κατευθείαν κατά του υπευθύνου κ ότι γίνει....
    εξάλλου μονο με αγωγές πιστεύω ότι θα υπάρξει λύση στο πρόβλημα των δρόμων...αμα επιδικαστεί αποζημίωση σε κάποιον για το γεγονός ότι καθημερινά τίθεται η σωματική του ακεραιότητα σε κίνδυνο εν γνώσει των αρμοδίων τότε μόνο θα ενδιαφερθούν.....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2006, 15:56
  2. Μια γνώμη για παντελόνια;
    από The Martian στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 00:18
  3. Θέλω τη γνώμη σας
    από dodos_1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 17:16
  4. Θελω Την Γνωμη Σας!
    από aggelos_xr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 14:30
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF