Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT

  1. #1
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553

    ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT

    ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT

    Εδώ και καιρό έψαχνα το τι κράνος να αγοράσω. Η αναζήτηση για τιμές και προδιαγραφές με οδήγησε στα ARAI RX-7 CORSAIR και SHOEI X-SPIRIT. Ποιο όμως από τα δύο είναι καλλίτερο ;
    Όσο και αν έψαξα σαφή απάντηση δεν έβρισκα.
    Τελικά αγόρασα από j-helmet.com το SHOEI X-SPIRIT (X-11) Norrick tc-2 (μπλε-κόκκινο) το οποίο δεν ήταν ποτέ απόλυτα του γούστου μου (πολύ κραυγαλέο για το γούστο μου) αλλά το Daijiro tc-6 (μπλε-ασημί) memorial δεν μπορούσα να το βρω πουθενά.
    Η συμβίωσή μας κράτησε μόλις ενάμιση μήνα και κατόπιν λόγω ακριβώς του ότι δεν πολυγουστάριζα, το πούλησα και αγόρασα το αντίπαλο δέος………
    ARAI RX-7 CORSAIR Matsudo Cobra (υπάρχει και άλλο Matsudo σε χρώματα μπλε-φούξια που μοιάζει πολύ με το παλιότεροNakano καθώς έχουν τα ίδια ζωγραφιστά μάτια, αν και αν θυμάμαι καλά είναι ASTRAL-X) από Αγγλία αυτή τη φορά.
    Γενικά να πω ότι τα γραφικά των ARAI RX-7 CORSAIR μου αρέσουν περισσότερο από τα γραφικά των SHOEI X-SPIRIT.
    Μετά λοιπόν από την συμβίωση και με τα δύο μπορώ να κάνω κατά την άποψή μου ένα καλό συγκριτικό……………….

    ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ – ΠΡΩΤΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ
    Εδώ θα έλεγα ότι υπερτερεί το ARAI καθώς δείχνει πιο προσεγμένο στο φινίρισμα, αν και ταυτόχρονα δείχνει λιγότερο στιβαρό σαν κατασκευή.

    ΑΝΕΣΗ
    Και τα δύο είναι κορυφαία και σίγουρα εφαρμόζουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ πολύ ελαφρύ προβάδισμα θα έδινα πάλι στο ARAI,όμως αυτό στο δικό μου κεφάλι. Σε κάποιο άλλο κεφάλι μπορεί τα πράγματα να είναι αλλιώς, αν και θα έλεγα ότι το ARAI έχει περισσότερο χώρο για τα αυτιά.

    ΕΠΕΝΔΥΣΗ
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και στα δύο λίγο καλλίτερη θα έλεγα του ARAI (αμελητέα διαφορά), αφαιρούμενη και πλενόμενη και στα δύο.

    ΑΣΦΑΛΕΙΑ
    Εδώ δεν μπορώ να κρίνω αλλά καθώς είναι τα κορυφαία προϊόντα των δύο κορυφαίων εταιρειών νομίζω ότι αφού καλύπτουν τις ίδιες προδιαγραφές παίρνουν την ίδια βαθμολογία.

    ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ
    Ποιοτικά θα έλεγα ότι είναι ίδιες. Εκεί που διαφέρουν είναι στο βάλε – βγάλε. Εδώ το SHOEI υπερτερεί σαφώς καθώς η ζελατίνα στο ARAI μπαίνει και βγαίνει δύσκολα. Ένας πρωτάρης άνετα παθαίνει ένα καρδιακό επεισόδιο, με τα περίεργα κρατς και κρουτς που ακούγονται κατά την όλη διαδικασία. Εδώ να πούμε όμως ότι προσωπικά ακολουθώντας ΑΚΡΙΒΩΣ τις οδηγίες από το εγχειρίδιο δεν ζορίστηκα ιδιαίτερα. Μειονέκτημα ότι χρειάζεσαι τραπέζι για να πραγματοποιήσεις την αλλαγή με ασφάλεια.

    ΘΟΡΥΒΟΣ
    Σαφής υπεροχή του SHOEI καθώς είναι γενικά πιο αθόρυβο ακόμα και με ανοικτή τη ζελατίνα. Ειδικά με ανοικτή τη ζελατίνα το ARAI σφυρίζει ακόμα και σε μικρές ταχύτητες 50 χλμ. Με κλειστή τη ζελατίνα σταματάει το σφύριγμα και το επίπεδο θορύβου πέφτει αισθητά, λίγο πιο πάνω από το SHOEI.

    ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ
    Και εδώ υπάρχει υπεροχή του SHOEI σε ταχύτητες μέχρι 50-60 χλμ. Ποιο ψηλά θα έλεγα ότι εξομοιώνονται.

    ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    Στα πολλά 200+ με το FAZER (με φαίρινγκ) και τα δύο είναι απροβλημάτιστα, με ελαφρότατη υπεροχή του ARAI, τουλάχιστον με τα δικά μου κριτίρια και με το δικό μου μηχανάκι, το βρίσκω λιγότερο κουραστικό στον αυχένα.

    ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
    Θα έλεγα ότι το SHOEI X-SPIRIT είναι, μεταξύ των δύο, ελαφρά καλλίτερο κράνος. Κατ’ αυτόν τον τρόπο όμως μάλλον θα αδικούσα το ARAI RX-7.
    Απλά καθένας πρέπει να δοκιμάσει ποιο του κάθεται καλλίτερα στο κεφάλι και ποιο του αρέσει περισσότερο και να αποφασίσει.
    Το σίγουρο είναι ότι και τα δύο είναι κορυφαία και όποιο και να διαλέξει κανείς κάνει μια ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ του.

    ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!



  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
    Θα έλεγα ότι το SHOEI X-SPIRIT είναι, μεταξύ των δύο, ελαφρά καλλίτερο κράνος. Κατ’ αυτόν τον τρόπο όμως μάλλον θα αδικούσα το ARAI RX-7.
    Απλά καθένας πρέπει να δοκιμάσει ποιο του κάθεται καλλίτερα στο κεφάλι και ποιο του αρέσει περισσότερο και να αποφασίσει.
    Το σίγουρο είναι ότι και τα δύο είναι κορυφαία και όποιο και να διαλέξει κανείς κάνει μια ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ του.
    Σίγουρα υπάρχουν και οι φανατικοί ενός εκ των δύο εταιριών που κάποια στιγμή αλλαξοπίστησαν, πιστεύω οτι και τα δύο κορυφαία αυτά κράνη έχουν μικρές διαφορές ανάμεσά τους και όσα έχω ακούσει τόσο καιρό γι'αυτά, τα επιβεβαίωσες κι εσύ γι'ακόμα μια φορά.

    Πολύ καλό το ποστ σου


    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!
    +1 κι από μένα


Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο απο τα δυο?? (arai rx7 gp ή shoei x-spirit ll)
    από tai στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 09:52
  2. Arai Viper GT vs Shoei XR 1100
    από p@nos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 13:12
  3. ARAI X3 TOUR vs SHOEI HORNET DS
    από GEORGE-26 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2010, 16:27
  4. Arai tour x3 vs Shoei Hornet- ds
    από ktman710 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2010, 11:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF