Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Honda Cb1300 S Abs 2006

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Latino
    Εγγραφή
    02/11/2005
    Μηνύματα
    26

    Honda Cb1300 S Abs 2006

    κατ' αρχήν καλό μεσημέρι σε όλους!

    Γενικά να πω οτι είμαι λάτρης των naked μοτοσυκλετών. Είμαι κάτοχος ενός CB400 και επειδή η ώρα της αλλαγής μάλλον πλησιάζει άνοιξα αυτή την κουβέντα. Γενικά προσανατολίζομαι πάλι σε naked στο οποίο όμως θα πρσθέσω πιθανότατα κάποια aftermarket μάσκα-φερινγκ. εδώ έρχεται το μοντέλο για το οποίο θέλω να ακούσω γνώμες και το οποίο συνδιάζει αυτά που προανέφερα. Εντάξει δεν εννοώ οτι απλά επειδή συνδιάζει naked+μάσκα μου κάνει. Μου αρέσει σαν μηχανή, σαν σύνολο αισθητικής-τεχνικών χαρακτηριστικών.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τελικά τι χρήσεις συνδιάζει η συγκεκριμένη μηχανή?
    Είναι απαγορευτική για μέσα στη πόλη (απεχθάνομαι να κολλάω ανάμεσα απο αυτοκίνητα)? Έχω προσέξει οτι δεν έχει τον τρομερό όγκο για τα κυβικά του αλλά άλλο να τη βλέπεις σταματημένη άλλο να την οδηγάς.
    Για 1-2 ώρες εθνική θα με κουράσει? και καλά εμένα, τον συνεπιβάτη?
    Το μοτέρ είναι το ίδιο όπως στα παλιότερα μοντέλα?αν θυμάμαι καλά κυκλοφορεί κάποια χρονάκια το 1300. Είναι δανεισμένο απο άλλo παλιότερο μοντέλο της HONDA? Και αν ναι για τη χρονολογία μιλάμε? Σκοπός της ερώτησης είναι να καταλάβω π.χ. οτι φίλε το μοντέλο που λες έχει κινητήρα-τεχνολογία περίπου 8ετιας, 5ετιας κτλ.

    αυτά ρε παίδες. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lc99_1.gif 
Προβολές:	612 
Μέγεθος:	28,8 KB 
ID:	65793
    Έλα... και που είσαι?!!

  2. #2
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    έτυχε τη μέρα (την προηγούμενη εβδομάδα) που έκανα service στο CBF μου...

    να κάνει το πρώτο service στα 1000χλμ. στο συνεργείο μου το παρακάτω Cb1300 S Abs 2006 ...

    στο οποίο μόλις είχαν τοποθετήσει και ζελατίνα aftermarket....


    και γ@μώ τα εργαλεία.... αν έχεις τα γκαφρά πάρτο sans voir...


    [edit] μη κολλήσει κανείς στην ημερομηνία της φωτό... δεν την είχα ρυθμίσει [/edit]


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0068.jpg 
Προβολές:	588 
Μέγεθος:	63,6 KB 
ID:	65813

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Είναι πολύ καλή μηχανή, αν την πάρεις γι αυτό που ειναι, και σου κανει.

    Εχει τρομερή ροπή, λίγα άλογα αναλόγως, πολύ καλή θέση οδήγησης για βόλτες και γενικά το στήσιμό της είναι πιο πολύ βολτίσιο και λιγότερο σπορ.

    Μην ψάχνεις πόσων χρόνων ειναι η τεχνολογί ατης, ειναι η εξέλιξη του CB1000, δέκα χρόνια μετά. Στηρίζεται στην ροπή και οχι στην ιπποδύναμη στις ψηλές στροφές. Ετσι κι αλλιώς ούτε 9000 δεν πάει, δεν της χρειάζεται.
    Επίσης είναι βαριά κι εχει 2 αμορτισέρ.

    Προσωπικά μου αρέσει παρα πολύ, αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ να την πάρω. Το σκέφτηκα για το kawasaki ZRX1200 που μου αρέσει ακόμα περισσότερο, που ειναι ακόμα καλύτερο, γρηγορότερο, και πιο σπορ στο στήσιμο, και το εχουν και σε προσφορά σε πολύ καλή τιμή σήμερα (10.000).

    Πάλι δεν το πήρα γιατί ειναι βαρύ και εχει αίσθηση λίγο θωρηκτού.

    Τελικά πήρα Hornet 900 που τα κάνει όλα καλύτερα!! Εχει τη ροπή του τέρατος αλλά 30 κιλά πιο κάτω στο βάρος, και με πολύ πιο σπορ στήσιμο και πάει και στην πίστα μια χαρά.
    Με το CB και τα όμοιά του θα ζορίζεσαι στις κλειστές διαδρομές.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Latino
    Εγγραφή
    02/11/2005
    Μηνύματα
    26
    ευχαριστώ και τους 2

    Η χρήση που κάνω εγώ είναι:
    μέσα στη πόλη 70%
    αττική οδό ή εθνική για μικρές αποστάσεις 20%
    καλοκαίρι νησιά (με σπάνιους χωματόδρομους) 10%
    πίστα (αν και θα γούσταρα) 0%
    Βέβαια αν μεγαλώσω σε κυβικά θα αλλάξει λίγο η παραπάνω αναλογία.

    Σύμφωνα με τα παραπάνω συμφέρει το 1300? Καταλαβαίνω οτι δεν είναι η πλέον ενδεδειγμένη πρόταση, αλλά ικανοποιεί τουλάχιστον ή θα απογοητευτώ?
    Έλα... και που είσαι?!!

  5. #5
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Δε θα ήταν υπερβολή το CB1300 για χρήση 70% μέσα στην πόλη?
    Μην ξεχνάς ότι το κόστος κίνησης και συντήρησής του είναι... δράμα!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  6. #6
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
    Η χρήση που κάνω εγώ είναι:
    μέσα στη πόλη 70%
    αττική οδό ή εθνική για μικρές αποστάσεις 20%
    ........Σύμφωνα με τα παραπάνω συμφέρει το 1300?

    φίλε μη πάρεις 1300, εγώ θα σου έλεγα ούτε καν 1000 ....

    ένα 600 είναι αρκετό και πολύ κοντά σε αυτά που θες....

    κι εγώ πάνα-κάτω στα ίδια ποσοστά κυμαίνομαι...


    CBF600SA

    Hornet 600

    ER-5

    FZ6

    DL650 V-strom

    GSR600


    κάπου εκεί παίζεις... υπάρχουν βέβαια αρκετές άλλες επιλογές αλλά ξανασκέψου τι θες από τα παραπάνω κυβικά....


  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Latino
    Εγγραφή
    02/11/2005
    Μηνύματα
    26
    έχετε δίκιο ρε παιδιά, παραείναι μάλλον. απλά σκεφτόμουν να έπερνα μια μηχανή μεγάλου κυβισμού που θα τη γούσταρα πολύ (μα πολύ όμως) και να έβγαζα 20-30 χρόνια μαζί της που λέει ο λόγος. Γενικά δεν είμαι της φιλοσοφίας να αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι. Οπότε ας τα έχωνα να πάει στο δι@λο. Πιθανότατα να ξεκίναγα και άλλα ταξιδάκια με ένα τέτοιο εργαλείο και να τα έβγαζε τα λεφτά της.
    Παρόλα αυτά μάλλον πρέπει να πρυτανεύσει η λογική.

    Thanx όλους. Μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι!


    Έλα... και που είσαι?!!

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Για την πόλη είναι too much.

    Για την πίστα, κακώς εχεις βάλει 0%.
    Να πας να κάνεις το level1 του CSS και μετά τα ξαναλέμε.
    Κατα τη γνώμη μου πρέπει να το κάνουν ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΒΑΛΑΝΕ ΜΗΧΑΝΗ.
    Εγώ το εκανα μετα από πάνω απο 25 χρόνι αοδήγησης κι εγινα καλύτερος σε 1 μέρα....

    Επίσης αν θέλεις πολύ ροπή από χαμηλά και ανωτερο στήσιμο απο τα γυμνα 6000αρια, και Honda, και στρογγυλό φανάρι, υπάρχει και το Hornet 900!!!
    Ειναι τρομερή μηχανή, θα καταργηθεί συντόμως βέβαια, αλλά η τιμή είναι super. Εγω το πήρα 8650 μετρητα τον περασμενο Νοέμβριο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
    Γενικά δεν είμαι της φιλοσοφίας να αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι. Οπότε ας τα έχωνα να πάει στο δι@λο. Πιθανότατα να ξεκίναγα και άλλα ταξιδάκια με ένα τέτοιο εργαλείο και να τα έβγαζε τα λεφτά της.
    Παρόλα αυτά μάλλον πρέπει να πρυτανεύσει η λογική.

    Thanx όλους. Μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι!


    και γω οταν πηρα την πρωτη μηχανη αυτο έλεγα , θα παρω μια κ θα την κρατησω οσο παει, αλλα δυστυχως η ευτυχως φίλε μου δε γινεται , την μαθαινεις, κ θες κατι παραπανω, κανεις 2-3 καλα ταξιδια κ θες κατι άλλο , βγαινει κ το καινουργιο μοντελο κ κ@υλώνεις κ το θες, ασε ειναι να μην κολλήσεις το μικρόβιο κ κανεις την πρωτη κινηση, μετα σε παιρνει η μπαλλα, αλλα μια ζωη εχουμε. δε μαμιεται!!!!

    το 1300 ειναι καυλα, και γω το γουσταρω, αλλα γνωμη μου απο τα 400 κανε μια μεταβαση στα 600 , αραξε , μαθε κ μετα σκεφτεσαι την επομηνη κινηση που θα ξερεις καλυτερα τι χρειαζεσαι ...ελπιζω να βοηθησα, ακριβως κ εγω ετσι ημουνα κ κατεηξα στα 600, αν θες με ακους...

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Latino
    Εγγραφή
    02/11/2005
    Μηνύματα
    26
    ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

    sapila racing, ήμουν απλά ειλικρινής για το 0% στην πίστα γιατί δεν έχω μπει. Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα τουλάχιστον. Διαβάζοντας στο forum έχω πειστεί για την αξία του, αυτό είναι σίγουρο.
    ronin1, ίσως να έχεις δίκιο σε μεγάλο ποσοστό, απλά σκέφτομαι οτι πηγαίνοντας στα 600 θα το συνηθήσω-"βαρεθώ" πιο γρήγορα απο τα 900. και μετά τι? 900, 1100, 1300? κάπου μπαίνει και το οικονομικό. Αλλαγή σημαίνει χρηματική χασούρα, πολλές αλλαγές-πολλές χασούρες.

    σχετικά με το HORNET 900 πάντως έκανα μια βόλτα χθες το απόγευμα και σε κάποιο κατάστημα μου είπαν τιμή 9.100 ?. οτι πρέπει να δουν εαν υπάρχει στοκ στην αντιπροσωπεία. τα 8650 του sapila πάντως το θεωρώ άκρως δελεαστική τιμή και πολύ καλή περίπτωση.
    Έλα... και που είσαι?!!

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
    ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

    sapila racing, ήμουν απλά ειλικρινής για το 0% στην πίστα γιατί δεν έχω μπει. Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα τουλάχιστον. Διαβάζοντας στο forum έχω πειστεί για την αξία του, αυτό είναι σίγουρο.
    ronin1, ίσως να έχεις δίκιο σε μεγάλο ποσοστό, απλά σκέφτομαι οτι πηγαίνοντας στα 600 θα το συνηθήσω-"βαρεθώ" πιο γρήγορα απο τα 900. και μετά τι? 900, 1100, 1300? κάπου μπαίνει και το οικονομικό. Αλλαγή σημαίνει χρηματική χασούρα, πολλές αλλαγές-πολλές χασούρες.

    σχετικά με το HORNET 900 πάντως έκανα μια βόλτα χθες το απόγευμα και σε κάποιο κατάστημα μου είπαν τιμή 9.100 ?. οτι πρέπει να δουν εαν υπάρχει στοκ στην αντιπροσωπεία. τα 8650 του sapila πάντως το θεωρώ άκρως δελεαστική τιμή και πολύ καλή περίπτωση.
    Η τιμή καταλόγου είναι 9160, εγω την πήρα 8650 μετρητά.

    Εφ όσον δεν αγοράζεις με την 'μόδα' το Hornet 900 θα σε καλύψει πλήρως και για πολλά χρόνια.
    Αν το κάνεις βόλτα θ απας να το αγοράσεις! Προσοχή όμως, εγω περίμενα 4 μήνες για να πάρω το μοντέλο και χρώμα που ήθελα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Latino
    Εγγραφή
    02/11/2005
    Μηνύματα
    26
    οκ νόμιζα οτι όταν σου λέει μια τιμή εννοεί οτι είναι ντούκου. Οπότε στα μετρητά διαπραγματεύσε σε ένα βαθμό την τιμή.
    Thanks s.racing

    Τώρα μάλλον φαντάζομαι οτι μετά απο 1 χρόνο απο τον προηγούμενο Νοέμβριο που λες θα υπάρχουν κάποια πολύ λίγα κομμάτια και ίσως να μην υπάρχει όλο το χρωματολόγιο διαθέσιμο.
    Έλα... και που είσαι?!!

  13. #13
    To 1300 ειναι λιγο υπερβολη για την κινηση αλλα αμα σ'αρεσει χτυπα το.Ειχα ενα cbr1000 aero και μπορουσα να χωραω σχεδον παντου.Το μηχανακι χωραει οπου χωραει το τιμονι του.
    Δεν το βαριομουν ουτε με κουρασε ποτε.Μοναχα στο κεντρο το καλοκαιρι το ταλαιπωρεις αισθητα.Το μηχανακι βραζει.Τετοιο μηχανακι ομως ζηταει και τις πιο γρηγορες και πιο μακρινες διαδρομες για ξεμπουκωμα
    Για 1-2 ωρες εθνικη δε θα χεις επισης κανενα προβλημα ειτε παρεις το γυμνο ειτε το φαιρινγκατο.
    Φυσικα το φαιρινγκατο,εστω κι αυτο το μικρο κανει πολυ πιο ανετο το ταξιδι ,κι εγω το προτημω κι αισθητικα.
    Πιστευω οτι θα ειναι πολυ πιο απολαυστικο στην οδηγηση απο ενα xornet900 λογο χαμηλοστροφου και ροπης.Δεν πιστευω οτι εχεις κανενα προβλημα να πας απο απο τα 400 κυβικα στα 1300.Μιλαμε για πολυ φιλικο μοτερ και λιγα σχετικα αλλα υπεραρκετα αλογα.Πολυ μεγαλητερο προβλημα θα ειχες αν πηγαινες σε σουπερσπορτ 1000.Τα 600αρια τετρκυλινδρα ειναι ψοφια χαμηλα εχουν ιδια αλογα,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το 1300
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  14. #14
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Όταν λες 70% πόλη,
    αν εννοείς κέντρο σκέψου τη λύση να πάρεις και ένα παπί μαζί με το 1300

    Αν δεν παίζεις (πολύ) με το κέντρο είναι πιθανό να μην έχεις πρόβλημα
    (εκτός πάντα από το γεγονός ότι θα γράφεις με το θηρίο πολλά χλμ ετησίως με
    αποτέλεσμα συχνότερα έξοδα σερβις και φθορές)




    Αυτό το 1300 πάντως με το φαιρινγκ του είναι...κουκλί
    Ξέρω από βέσπα!

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της Latino
    Εγγραφή
    02/11/2005
    Μηνύματα
    26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
    Όταν λες 70% πόλη,
    αν εννοείς κέντρο σκέψου τη λύση να πάρεις και ένα παπί μαζί με το 1300

    Αν δεν παίζεις (πολύ) με το κέντρο είναι πιθανό να μην έχεις πρόβλημα
    (εκτός πάντα από το γεγονός ότι θα γράφεις με το θηρίο πολλά χλμ ετησίως με
    αποτέλεσμα συχνότερα έξοδα σερβις και φθορές)




    Αυτό το 1300 πάντως με το φαιρινγκ του είναι...κουκλί
    όχι καρακέντρο του θανατά. Κηφησίας απο Δροσιά εως ύψος Αμπελοκήπων. Γενικότερα η Κηφησίας μποτιλιάρει σε πολλά σημεία για όσους ξέρουν. Με το 400 δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι εξαιρετικά ευέλικτο. Και 2 φορές τη βδομάδα γλυφάδα απο Κατεχάκη. Άλλο μπ@ρδ#λο εκεί σε κάποια σημεία.
    όντως πολλά χλμ ετησίως και σίγουρα όχι με τον ιδανικό τρόπο για το 1300. Αρχίζω και το ξεχνάω μάλλον σιγά σιγά.
    Έλα... και που είσαι?!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda XR 400/650 2006 dallara
    από Zid στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 08:33
  2. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF