Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Αλκοόλ + Οδήγηση + Τεχνολογία

  1. #1

    Αλκοόλ + Οδήγηση + Τεχνολογία

    Το πιθανότερο είναι πως έχετε τύχει μεθυσμένους οδηγούς αυτοκινήτων στον δρόμο ιδίως Σάββατο βράδυ και ξημερώματα Κυριακής... Το φαινόμενο, όμως, δεν είναι μόνο ελληνικό. Τα ίδια συμβαίνουν ακόμη και στην Ιαπωνία, όπου οι "heavy drinkers" έχουν διπλασιαστεί τα τελευταία 30 χρόνια. Σύμφωνα με την πλέον πρόσφατη έρευνα του ιαπωνικού Υπουργείου Υγείας σχεδόν το 2% του πληθυσμού είναι αλκοολικοί.

    Είναι συχνό, επομένως, το φαινόμενο των μεθυσμένων ιαπώνων οδηγών και, ως εκ τούτου, υπάρχουν προτάσεις να αυξηθεί η ποινή φυλάκισης για την οδήγηση υπό την επήρεια μέθης από τα 3 στα 5 χρόνια και να διπλασιασθεί το πρόστιμο στα $8200.

    Πέραν αυτών, όμως, οι ιαπωνικές εταιρείες ανακάλυψαν την ευκαιρία στο πρόβλημα με αποτέλεσμα να σχεδιάζουν τα ανάλογα προϊόντα. Η Toyota, π.χ., θα βγάλει στην αγορά το 2009 αυτοκίνητο η μηχανή του οποίου θα σβήνει εάν διαπιστωθεί ότι ο οδηγός είναι μεθυσμένος. Αυτό θα γίνεται από ειδικούς αισθητήρες στο τιμόνι που θα μετράνε την ποσότητα του αλκοόλ στον ιδρώτα των χεριών του οδηγού. Σε περίπτωση που ο οδηγός φοράει γάντια, μια κάμερα που θα υπάρχει στο ταμπλό θα εξετάζει τη διαστολή της κόρης του ματιού ενώ κι ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου θα ελέγχει για "περίεργη" οδήγηση. Επίσης, η Nissan τεστάρει ένα μηχανισμό ανάλυσης της αναπνοής σαν αυτόν που χρησιμοποιεί η τροχαία στα αλκοτέστ στον οποίον ο οδηγός θα υποχρεούται πρώτα να φυσήξει για να μπορέσει να βάλει μπρος το αυτοκίνητο.

    Επιπλέον, οι δυο μεγαλύτερες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας της Ιαπωνίας, η NTT DoCoMo και η KDDI, εισήγαγαν στην αγορά κινητά τηλέφωνα με ενσωματωμένους αναλυτές αναπνοής τα οποία προωθούν κυρίως στις εταιρείες λεωφορείων και ταξί. Ο οδηγός φυσάει στο τηλέφωνο, αυτό αναλύει την ποσότητα αλκοόλ και στέλνει τις πληροφορίες στα κεντρικά μαζί με πληροφορίες για τη θέση του τηλεφώνου μέσω δορυφόρου.

    Επίσης, έχουν δημιουργηθεί διάφορες "driving agent" εταιρείες. Σε αυτήν την περίπτωση έρχονται δύο άτομα στο, π.χ., μπαρ που κάποιος τα πίνει, ο ένας μαζί με τον μεθυσμένο πηγαίνει μπροστά με το αυτοκίνητο της εταιρείας κι ο άλλος ακολουθεί με το αυτοκίνητο του τελευταίου. Σήμερα στην Ιαπωνία υπάρχουν περισσότεροι από 6000 driving agents.

    Πέρα από τους Ιάπωνες, όμως, και δη τους οδηγούς αυτοκινήτων εμείς, οι εν Ελλάδι μοτοσυκλετιστές, τι κάνουμε; Το ερώτημα είναι απλό: έχετε οδηγήσει ποτέ μηχανή υπό την επήρεια του αλκοόλ; Ποιες ήταν οι συνέπειες;

    Εγώ δυστυχώς το έχω κάνει μία φορά. Ήπια πολύ και γυρνώντας ξημερώματα στο σπίτι το σκούτερ που είχα τότε γλίστρησε -πολύ λίγο- στον γεμάτο γλίτσα λόγω ψιλόβροχου δρόμο, πάτησα μπροστινό από την ταραχή μου, έπεσα και σύρθηκα καμιά 20αριά μέτρα. Ευτυχώς πάντοτε φοράω προστατευτικό εξοπλισμό και δεν έπαθα τίποτα. Στο μηχανάκι σπάσανε κάποια πλαστικά μόνο.

    Do NOT drink and drive.
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  2. #2
    Βασικά δεν το λέω για μαγκιά αλλά έχει τύχει να οδηγήσω αρκετές φορές πιωμένος.Αν το ξέρω από πριν οτι βγαίνω για ξύδια δεν παίρνω την μηχανή,αλλά αν τύχει,πίνω λιγότερο.Αλλά η μηχανή γυρνάει πάντα μαζί μου

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591

    Re: Αλκοόλ + Οδήγηση + Τεχνολογία

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636

    Είναι συχνό, επομένως, το φαινόμενο των μεθυσμένων ιαπώνων οδηγών και, ως εκ τούτου, υπάρχουν προτάσεις να αυξηθεί η ποινή φυλάκισης για την οδήγηση υπό την επήρεια μέθης από τα 3 στα 5 χρόνια και να διπλασιασθεί το πρόστιμο στα $8200.

    ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΡΕ ??????????????

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    Βόριο Μέλος Το avatar του/της symvoulos
    Εγγραφή
    13/10/2006
    Μηνύματα
    124
    ΠΟΤΕ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΖΙ!!!!
    ΑΝ ΠΙΝΕΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ (ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΜΠΥΡΑ)
    ΒΡΕΙΤΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΣΠΙΤΙ
    ΤΟ ΚΑΚΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ
    ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΑΣΑ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ Μ@Λ@ΚΙΑ
    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ
    ΩΣ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ

  5. #5
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Και λίγα είναι το πρόστιμο..Βάλτους φυλακή!Ναι συμφωνώ πρέπει να γίνονται σωστότερα τεστ για το αλκοολ καθότι το ποσοστό δεν λέει από μόνο του τίποτα.Η αντοχή του καθενός είναι προσωπική.Αλλά πάρτε το απόφαση..ΜΗΝ ΠΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΤΕ.Τέλεια παύλα και λοιπά σημεία στίξης..Όπως το παίρνουμε απόφαση και φοράμε κράνος κλπ έτσι το παίρνουμε απόφαση και ΔΕΝ πίνουμε..
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  6. #6
    ολα τα ιδια λεγονται (μην πινετε κ οδηγειτε) αλλα οι μαλακιες συνεχιζουν να γινονται
    οποτε και κατανταμε γραφικοι
    ...appetite for destruction...

  7. #7
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Δυστυχώς φίλε μου τον μαλάκα πολύ εμίσησαν..την μαλακία ουδείς...και φαίνεται.
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Davelis
    ολα τα ιδια λεγονται (μην πινετε κ οδηγειτε) αλλα οι μαλακιες συνεχιζουν να γινονται
    οποτε και κατανταμε γραφικοι

    και στα αυτοκινητα που παιζει να εχουν το συστημα με το φυσημα στο κλειδι για την διαγνωση της καταστασης του οδηγου ολο και καποιος φιλος βοηθα η περαστικος στο να κανει την μαλακια και να οδηγησει ο μεθυσμενος!


  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Davelis
    ολα τα ιδια λεγονται (μην πινετε κ οδηγειτε) αλλα οι μαλακιες συνεχιζουν να γινονται
    οποτε και κατανταμε γραφικοι
    οποτε δε γαμιεται...ας σκασουμε ε?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    σαρδελες με μελι.... Το avatar του/της tassosrr
    Εγγραφή
    04/11/2005
    Μηνύματα
    130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    οποτε δε γαμιεται...ας σκασουμε ε?

  11. #11
    φουντα κοκα πρεζα αλκοολ
    ...appetite for destruction...

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Davelis
    φουντα κοκα πρεζα αλκοολ
    :a31:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    αν παω για ποτο με μοτο...

    πινω 1 ποτο κ γυρναω (μιλαμε για αποσταση 2-3 χλμ )

    επειδη ειμαι μεγαλος πότης, 1 ποτο κανω ενα διωρο να το πιω...

    μεχρι να πιω την επομενη γουλια δηλαδη, εχω ηδη φιλτραρει στο συκωτι την προηγουμενη...οποτε δεν εχω προβλημα...


    εαν παω για ποτο χωρίς μοτο, μπορει να φαω και κανα πατατακι...
    μιλαμε για μακρινος συγγενης του Ορέστη Μακρή...

  14. #14
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ Το avatar του/της mystik
    Εγγραφή
    14/05/2005
    Μηνύματα
    27
    Μηχανή και ποτό το ξέρουμε όλοι καλά ότι δεν πάνε μαζί

    ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΈΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ
    :
    NO FEARR

  15. #15
    Βόριο Μέλος Το avatar του/της symvoulos
    Εγγραφή
    13/10/2006
    Μηνύματα
    124
    ΟΧΙ ΟΛΟΙ!!!
    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ
    ΩΣ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2008, 19:17
  2. Αλκοόλ και οδήγηση
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2007, 06:05
  3. Οδήγηση και αλκοόλ
    από vangelis 64 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 16:07
  4. Γυναικεσ..και ΤεΧνολογια...
    από DUKASII στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:12
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF