Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Σπασμένο κάρτερ σε Multistrada 620

  1. #1
    GSR600 red arrow Το avatar του/της tomd
    Εγγραφή
    14/09/2006
    Μηνύματα
    47

    Σπασμένο κάρτερ σε Multistrada 620

    Στην αριστερή φωτογραφία φαίνεται η βάση οπού στηρίζετε το stand της μηχανής το οποίο βιδώνει στην ουσία πάνω στο καρτερ. Από αυτή τη βάση έχει ξεκινήσει το ράγισμα και εκτίνετε πιο κάτω στο καρτερ με αποτέλεσμα να έχει διαρροή λαδιών
    .
    Στην δεξιά φωτογραφία φαίνετε μια βάση πάνω από αυτή του stand η όποια έχει σπάσει στο κάτω αριστερό της μέρος.

    Όλα αυτά χωρίς να έχει πέσει η μηχανή από αυτή την πλευρά, αριστερά δηλαδή, και με μικρές ανώδυνες πτώσης, η τελευταία αρκετούς μήνες πριν την παρουσίαση της ζημιάς αυτής.
    Γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι γενικό πρόβλημα σε αυτό το μοντέλο καθώς το να τοποθετηθεί η βάση του stand πάνω στο καρτερ είναι αρκετά παράξενο σχεδιαστικά. Και επίσης, μπορεί αυτή η ζημία να καλύπτεται από την εγγύηση, περιμένουμε απάντηση από την αντιπροσωπία.

    Ευχαριστώ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	daucati.jpg 
Προβολές:	1476 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	110941
    GSR 600


  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177

    Re: Σπασμένο κάρτερ σε Multistrada 620

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
    Στην αριστερή φωτογραφία φαίνεται η βάση οπού στηρίζετε το stand της μηχανής το οποίο βιδώνει στην ουσία πάνω στο καρτερ. Από αυτή τη βάση έχει ξεκινήσει το ράγισμα και εκτίνετε πιο κάτω στο καρτερ με αποτέλεσμα να έχει διαρροή λαδιών
    .
    Στην δεξιά φωτογραφία φαίνετε μια βάση πάνω από αυτή του stand η όποια έχει σπάσει στο κάτω αριστερό της μέρος.

    Όλα αυτά χωρίς να έχει πέσει η μηχανή από αυτή την πλευρά, αριστερά δηλαδή, και με μικρές ανώδυνες πτώσης, η τελευταία αρκετούς μήνες πριν την παρουσίαση της ζημιάς αυτής.
    Γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι γενικό πρόβλημα σε αυτό το μοντέλο καθώς το να τοποθετηθεί η βάση του stand πάνω στο καρτερ είναι αρκετά παράξενο σχεδιαστικά. Και επίσης, μπορεί αυτή η ζημία να καλύπτεται από την εγγύηση, περιμένουμε απάντηση από την αντιπροσωπία.

    Ευχαριστώ.
    Η ζημια αυτη προκαλείται οταν το σταντ ζοριστεί περαν του φυσιολογικού.
    Συνήθως γίνεται αν εχει γίνει μετατροπή στο σταντ ωστε να μην κλείνει αυτόματα ( η από μόνο του δεν μένει ανοιχτό) , και εχει ξεκινησει με ανοιχτό σταντ.
    Άν το σταντ βρεί κάτω εν κινήσει, παθαινει αυτό ακριβως κι ας μην φαει τούμπα.
    Kαι το Honda VTR1000 ετσι είναι αν δεν κάνω λάθος.

    sorry αλλά δεν νομιζω οτι παίζει εγγύηση....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Και στο μονστερ η ίδια μ@λακία...

    Το σταντ πιάνει κατ' ευθείαν στο καρτερ...

    Ας μας πει ο Oldman αν στου Κώστα το μονστερ έπαιξε εγγύηση (χλωμό πάντως)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ας μας πει ο Oldman αν στου Κώστα το μονστερ έπαιξε εγγύηση (χλωμό πάντως)
    Εγγύηση γιοκ !!!

    (και λόγω χρονκής παρέλευσης ισχύος της και λόγω μορφής της ζημιάς - ατύχημα γαρ...)


    Ασφάλεια (αποζημίωση) ναι !!!


    Υ.Γ.
    Επειδή είναι ΜΕΓΑΛΟ το ποσόν, σίγουρα ΔΕΝ θα υπάρξει αντικατάσταση λόγω εγγύησης !!

    Μπορούν να ισχυριστούν ότι η ζημιά έγινε από υπερβολικό βάρος ή φόρτιση του σταντ...

    Μπορείς επισης να τους πεις να πάνε να κάνουνε sex με όλο τους το οικογενειακό δέντρο, γιατί ο οποιοσδήποτε στοιχειωδώς σοβαρός μηχανικός θα σχεδίαζε ένα stand που λυγίζει, σπάει, κόβεται και ΔΕΝ σκίζει το κάρτερ μαζί με το μισό μοτέρ !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    Μπορείς επισης να τους πεις να πάνε να κάνουνε sex με όλο τους το οικογενειακό δέντρο, γιατί ο οποιοσδήποτε στοιχειωδώς σοβαρός μηχανικός θα σχεδίαζε ένα stand που λυγίζει, σπάει, κόβεται και ΔΕΝ σκίζει το κάρτερ μαζί με το μισό μοτέρ !!!
    Μ αρέσει πως τα λες

    Συνηθως κολλιέται πάντως, με σχετική επιτυχία ...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    ...
    Μπορείς επισης να τους πεις να πάνε να κάνουνε sex με όλο τους το οικογενειακό δέντρο, γιατί ο οποιοσδήποτε στοιχειωδώς σοβαρός μηχανικός θα σχεδίαζε ένα stand που λυγίζει, σπάει, κόβεται και ΔΕΝ σκίζει το κάρτερ μαζί με το μισό μοτέρ !!!
    Ή ακόμα καλύτερα να σταματήσουν να πατεντάρουν τη Honδa γιατί, μόνο στους μεγάλους Ιάπωνες συγχωρούνται τέτοιες μ@λ@κίες... Και την επόμενη φορά να ρωτήσουν κανέναν Έλληνα πως να το φτιάξουν σωστά....




    :a14:

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Συνηθως κολλιέται πάντως, με σχετική επιτυχία ...
    Σε αλουμινένιο κάρτερ από Ducati ...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σε αλουμινένιο κάρτερ από Ducati ...???
    Oh yes

    Το εχω δεί επισκευασμένο σε 851 ενος φίλου (ναι κι αυτα ετσι είναι...) και ειναι ακόμα ΟΚ.
    Ειχε σπάσει στο Ducati Weekend 2006, αρα εχει περάσει και αρκετός καιρός.
    Αν θες λεπτομέρειες πες μου να ρωτήσω πως και τι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
    Ή ακόμα καλύτερα να σταματήσουν να πατεντάρουν τη Honδa γιατί, μόνο στους μεγάλους Ιάπωνες συγχωρούνται τέτοιες μ@λ@κίες... Και την επόμενη φορά να ρωτήσουν κανέναν Έλληνα πως να το φτιάξουν σωστά....:a14:
    Δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σας, κύριε....

    (τελικά, είστε περίεργη φάρα οι Ducatisti...)


    Αν κάποιος (μη κάτοχος) παρατηρήσει/επισημάνει κάποιο πρόβλημα στα Ducati, ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα ότι το κάνει με ειρωνική/περιπαικτική διάθεση ...!!!

    Προφανώς, όταν ανακατεύονται "τρίτοι" στο prive club σας χαλάει λίγο το macho/romantique image, αλλά αυτό - ούτως ή άλλως - έχει πάει "περίπατο" από την στιγμή που μπήκε ψεκασμός και υδραυλικός συμπλέκτης ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σας, κύριε....

    (τελικά, είστε περίεργη φάρα οι Ducatisti...)


    Αν κάποιος (μη κάτοχος) παρατηρήσει/επισημάνει κάποιο πρόβλημα στα Ducati, ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα ότι το κάνει με ειρωνική/περιπαικτική διάθεση ...!!!

    Προφανώς, όταν ανακατεύονται "τρίτοι" στο prive club σας χαλάει λίγο το macho/romantique image, αλλά αυτό - ούτως ή άλλως - έχει πάει "περίπατο" από την στιγμή που μπήκε ψεκασμός και υδραυλικός συμπλέκτης ...!!!
    Μακάρι να το καταλαβαίνατε αγαπητέ...
    Ίσως να είμαστε, όντως περίεργοι, ιδιαίτεροι και μη κοινωνικοί(αναφέρομαι σ'εμένα), όταν κάποιος περνάει απο την σελίδα για να μας υπενθυμίσει, οτι και καλά πάλι μπ@υρδέλο πήρατε(και όχι δεν είναι κομπλεξικός , γιατί εγώ κάθε μέρα το κάνω...). Να με συμπαθάτε που απάντησα και αντέδρασα όταν ήρθατε στο σπίτι μου να μου το πείτε οτι είναι ντάμι(εγώ φταίω που είμαι ανοιχτός και σας κάλεσα...) και να ευχαριστήσω, τον "αδελφό" που με καλή, αναμφισβήτητα , διάθεση, μας επισήμανε, χωρίς να έχει Ducati, εμάς που έχουμε, να τις αποφεύγουμε...





    :a14:

  11. #11
    σορυ άλα είδα φώς και μπήκα.......






    αφού ....................

    ΤΕ ΘΕΛΕ ΛΕΜΕ
    Αφου..........ΤΕ ΘΕΛΕ !!!!!!!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
    ...............

    ποιο ειναι το σπιτι σου?

    :hypnotize
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Orbitaga
    σορυ άλα είδα φώς και μπήκα.......






    αφού ....................

    ΤΕ ΘΕΛΕ ΛΕΜΕ
    :rotflmao:

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    ποιο ειναι το σπιτι σου?:hypnotize
    Αυτό ήθελα να το ρωτήσω και εγώ ...

    Υ.Γ.
    @dessert: Με το να εθελοτυφλούμε σε κάποια πράγματα, δεν κάνει το μηχανάκι μας καλύτερο (ούτε γρηγορότερο, ούτε ανετότερο, ούτε πρακτικότερο...).

    Στο φινάλε, δεν νομίζω να μπήκε κανείς και να άρχισε τα "γ@μιούνται τα Ducati και η Μπολώνια και ο Ταλιόνι".

    Αν πάλι θέλεις να μην μπαίνουν κάτοχοι άλλων "μιασμάτων", υπάρχει το Ducati club (σας δίνουν και καρτούλα, αν δεν απατώμαι...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αυτό ήθελα να το ρωτήσω και εγώ ...

    Υ.Γ.
    @dessert: Με το να εθελοτυφλούμε σε κάποια πράγματα, δεν κάνει το μηχανάκι μας καλύτερο (ούτε γρηγορότερο, ούτε ανετότερο, ούτε πρακτικότερο...).

    Στο φινάλε, δεν νομίζω να μπήκε κανείς και να άρχισε τα "γ@μιούνται τα Ducati και η Μπολώνια και ο Ταλιόνι".

    Αν πάλι θέλεις να μην μπαίνουν κάτοχοι άλλων "μιασμάτων", υπάρχει το Ducati club (σας δίνουν και καρτούλα, αν δεν απατώμαι...)
    Και πάλι δεν περίμενα να καταλάβετε...
    Τες πα.....
    Δεν μου λες αγαπητέ... Αν εμένα το μηχανάκι μου είναι το χειρότερο και τυγχάνει να υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο. Και τυγχάνει να έχουμε μια κατηγορία σε ένα φόρουμ για να τα λέμε. Και εσύ έχεις το καλύτερο μηχανάκι πάνω στον πλανήτη. Και τυγχάνει να το ξέρεις. Ποιος ο λόγος να περάσεις από εδώ να αφήσεις την ¨ξερή¨σου μου λες;;;;
    Τώρα όσον αφορά τα Ducati Club, πέραν της πάρα πολύ καλής δουλειάς που έχει κάνει ο Ταξιδευτής, δεν είμαι δεν ήμουν και δεν θέλω να είμαι μέλος κανενός άλλου club. Και όπως καταλαβαίνεις δεν γνωρίζω περι καρτών.Και ίσως και γι αυτό να επιμένετε και σ' αυτή την κουβέντα γιατί απ΄οτι βλέπω οι Ducatisti ξεκόψανε από το μαγαζί... Αλλά όταν θα πάρω γιαπωνέζικο και γίνω και εγώ ο καλύτερος. Θα κρατήσω και ένα εγχειρίδιο πρέπουσας συμπεριφοράς για να το μελετάω...




    :a14:

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια!!! Σπασμενο καρτερ σε Fz6!!!
    από memo74 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2009, 10:40
  2. Βοηθεια!!!!! Σπασμενο Καρτερ σε Fz6!!
    από memo74 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF