Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Keith Code DVD teaser.

  1. #1
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363

    Keith Code DVD teaser.

    Keith Code

    Ένα 15λεπτο με τα κύρια στοιχεία που αναλύονται στα βιβλία του Keith Code.

    Άν έχετε κάποιες παρατηρήσεις (εκτός από μερικούς βλάκες που δείχνει) και έχετε και όρεξη, ρίξτε'τες να γίνει καμιά συζήτηση.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  2. #2
    Banned Το avatar του/της crewdriver
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    60
    γενικα τα λεει πολυ αναλυτικα και καλα...ειδικα αυτο με την αντιληψη!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Πολύ καλό!
    Στο 8:00 λεπτό λέει ότι χρησιμοποιώντας μόνο το μπροστινό φρένο,μπορείς να την
    γλυτώσεις πρίν βγείς εκτός πίστας.
    Εννοεί οτι μπορείς απλά να κόψεις ταχύτητα και να στρίψεις,ή να μπείς στην στροφή με
    λίγο μπροστινό φρένο;Και άν γίνεται να μπείς με μπροστινό φρένο κατα πόσο εφαρμόζεις
    το γυροσκοπικό;Γίνεται αυτό φρενάροντας;
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  4. #4
    Παιδιά πάντως το DVD το έχω αν θέλετε να το δείτε όλο.

  5. #5
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
    να μπείς στην στροφή με λίγο μπροστινό φρένο;Και άν γίνεται να μπείς με μπροστινό φρένο κατα πόσο εφαρμόζεις το γυροσκοπικό;Γίνεται αυτό φρενάροντας;
    Καταλαβαίνω οτι άν έρθεις με πολλά δώσε φρένα (ή απλά κράτα τα μέσα στη στροφή)
    Τώρα άν θυμάσαι στα μαθήματα μας έλεγαν "κάνω γυροσκοπικό και μόλις πάρω κλίση ανοίγω γκάζι" Δηλαδή ουσιαστικά μπαίναμε λίγο φρεναριστοί. Οπότε και λίγο φρένο παραπάνω δε νομίζω οτι κάνει κακό αλλά όχι σε ακραίες κλίσης (δλδ εγώ μπορώ να τσαρουχώνω το φρένο )
    (Έτσι ή αλλιώς μας είπαν οτι και να γλιστρήσει το μπροστινό, κατά τη ΔΙΑΡΚΕΙΑ του γυροσκοπικού, δε τρέχει τίποτα.. αρκεί να δώσω το γκάζι τελειώνοντας)

    Το θέμα όμως είναι πως άν φρενάρεις (δε το σηκώσεις, αλλά πλαγιασμένος) και βγάλεις τη στροφή σημαίνει οτι 100% μπορούσες να πλαγιάσεις απλά περισσότερο, δλδ αφού σού έφτασε η πρόσφυση για φρενάρισμα θα σου έφτανε ακόμα περισσότερο (άν έχεις ανοιγόμενο γκάζι) για να πάρεις την κλίση που χρειάζεσαι.

    Βέβαια άλλο θέμα το να την σηκώσεις και να φρενάρεις δυνατά..
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ευχαριστουμε!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Εγώ νομίζω οτι μας είχανε πεί να τελειώνουμε με τα φρένα και μετά να''βουτάμε''.
    Δηλαδή και λίγο φρένο στην είσοδο δέν πειράζει έτσι; satel
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Καταλαβαίνω οτι άν έρθεις με πολλά δώσε φρένα (ή απλά κράτα τα μέσα στη στροφή)
    Τώρα άν θυμάσαι στα μαθήματα μας έλεγαν "κάνω γυροσκοπικό και μόλις πάρω κλίση ανοίγω γκάζι" Δηλαδή ουσιαστικά μπαίναμε λίγο φρεναριστοί. Οπότε και λίγο φρένο παραπάνω δε νομίζω οτι κάνει κακό αλλά όχι σε ακραίες κλίσης (δλδ εγώ μπορώ να τσαρουχώνω το φρένο )
    (Έτσι ή αλλιώς μας είπαν οτι και να γλιστρήσει το μπροστινό, κατά τη ΔΙΑΡΚΕΙΑ του γυροσκοπικού, δε τρέχει τίποτα.. αρκεί να δώσω το γκάζι τελειώνοντας)

    Το θέμα όμως είναι πως άν φρενάρεις (δε το σηκώσεις, αλλά πλαγιασμένος) και βγάλεις τη στροφή σημαίνει οτι 100% μπορούσες να πλαγιάσεις απλά περισσότερο, δλδ αφού σού έφτασε η πρόσφυση για φρενάρισμα θα σου έφτανε ακόμα περισσότερο (άν έχεις ανοιγόμενο γκάζι) για να πάρεις την κλίση που χρειάζεσαι.

    Βέβαια άλλο θέμα το να την σηκώσεις και να φρενάρεις δυνατά..
    μαλλον πρεπει να το ξαναπερασεις το σχολειο....

    το μπροστινο ποτε δεν προκειται να φυγει κατα τη διαρκεια του γυροσκοπικου.....
    η πριν θα ειναι η μετα....
    οχι οτι τα πιο πανω ειναι σωστα, αλλα λεμε......
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  9. #9
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    μαλλον πρεπει να το ξαναπερασεις το σχολειο....

    το μπροστινο ποτε δεν προκειται να φυγει κατα τη διαρκεια του γυροσκοπικου.....
    η πριν θα ειναι η μετα....
    οχι οτι τα πιο πανω ειναι σωστα, αλλα λεμε......
    Γιατί ρε..

    Σου λέω τί μας είπανε.. μπορεί να μας το είπαν για να μας καθησυχάσουν..

    Για δές ΕΔΩ

    Και στα άλλα σε τί διαφωνείς?
    Θεωρείς οτι άν έχεις αρκετή πρόσφυση για να φρενάρεις πάνω στη στροφή, δε θα έχεις αρκετή για να πλαγιάσεις?

    EDIT: Δεν εννοώ οτι θα φύγει απο το γυροσκοπικό.. αλλά απο την κλίση που μπορεί να πάρεις κατα τη διάρκεια του.. Τότε λοιπόν μπορεί να γλιστρήσεις αλλά δε θα πέσεις όταν ανοίξεις το γκάζι (αρκεί βέβαια η κλίση να μην είναι τόσο μεγάλη ώστε να μη σου φτάνει η προσφυση για το μπροστά ακόμα και όταν το ανοίξεις)
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  10. #10
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
    Εγώ νομίζω οτι μας είχανε πεί να τελειώνουμε με τα φρένα και μετά να''βουτάμε''.
    Δηλαδή και λίγο φρένο στην είσοδο δέν πειράζει έτσι; satel
    Αυτό μας είχαν πεί!!! Τελειώναμε με τα φρένα και ήμασταν με φρένο κινητήρα.

    Τώρα άν πειράζει λίγο φρένο στην είσοδο..
    Σίγουρα άν είσαι προσεχτικός δε θα υπάρχει πρόβλημα (στους αγώνες φρενάρουν στη μισή στροφή ) Αλλά καλύτερα ας το αφήσουμε αυτό για άααααλλα επίπεδα οδήγησης..

    Όντως satel
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Πολυ καλο βιντεο. Ξεχωριζω μερικα που μου εκαναν εντυπωση, το πιρουνι να λυγιζει οταν μπλοκαρε ο τροχος εμπρος.

    1. Αν καταλαβα καλα απο το βιντεο που ειδα προτεινει μεταξυ των αλλων η οδηγηση να γινεται πανω στη γραμμη που ηδη εχει γομμα λαστιχων απο τις αλλες μηχανες με σκοπο το προοδευτικο γλιστρημα.
    2. Τη καταστρωση σχεδιου για το τι γραμμες θα ακολουθησει κανείς.
    3. Τη συγκεντρωση της σκεψης στην οδηγηση και οχι στο μπορει να πεσω γιατι απασχολει τη σκεψη.
    4.Επισης η αναλυση των στροφων σε θετικης κλισης η αρνητικης κλισης ,ή σε αυτες που προοδευτικα κλεινουν και σε αυτες που προοδευτικα ανοιγουν το τοξο τους.
    5. Την ντανλοπ σαν εταιρεια με καλα λαστιχα,που την εχουμε ξεχασει λιγο με την Πιρελλι ,Μισελεν και Μπριτζεστον να κυριαρχουν.
    6.Την προσεγγιση της αναρτησης με τον τροχο να βρισκεται στον αερα .
    Κατα τα αλλα δεν μπορει να διαφωνησει κανεις με αυτα που λεει το βιντεο γιατι περισσοτερο θεματα βαζει παρα δινει ετοιμες λυσεις. Οπως πχ εκει στην θεση του σωματος που λεει οτι και η μια θεση σωματος αλλα και η αλλη ισως εχουν καποιες διαφορες.

  12. #12
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Πολυ καλο βιντεο. Ξεχωριζω μερικα που μου εκαναν εντυπωση, το πιρουνι να λυγιζει οταν μπλοκαρε ο τροχος εμπρος.

    1. Αν καταλαβα καλα απο το βιντεο που ειδα προτεινει μεταξυ των αλλων η οδηγηση να γινεται πανω στη γραμμη που ηδη εχει γομμα λαστιχων απο τις αλλες μηχανες με σκοπο το προοδευτικο γλιστρημα.
    2. Τη καταστρωση σχεδιου για το τι γραμμες θα ακολουθησει κανείς.
    3. Τη συγκεντρωση της σκεψης στην οδηγηση και οχι στο μπορει να πεσω γιατι απασχολει τη σκεψη.
    4.Επισης η αναλυση των στροφων σε θετικης κλισης η αρνητικης κλισης ,ή σε αυτες που προοδευτικα κλεινουν και σε αυτες που προοδευτικα ανοιγουν το τοξο τους.
    5. Την ντανλοπ σαν εταιρεια με καλα λαστιχα,που την εχουμε ξεχασει λιγο με την Πιρελλι ,Μισελεν και Μπριτζεστον να κυριαρχουν.
    6.Την προσεγγιση της αναρτησης με τον τροχο να βρισκεται στον αερα .
    2. Πολύ σημαντικό!!!! Πηγαίνοντας Αιγίνιο, είχα μπροστά μου φιλαράκι με παπί. Χωρίς να ανοίγω γκάζι στις ευθείς, πηγαίνοντας με μια ταχύτητα τον είδα να με αφήνει πίσω!! Με τις λάθος γραμμές που είχα απλά δε μπορούσα να πάω γρηγορότερα.. "δεν άφηνα τον εαυτό μου".

    3. Ώς συνέπεια αυτού, φαντάζομαι θα έχεις παρατηρήσει να μπαίνεις σε στροφές λίγο σφιγμένος, να το καταλαβαίνεις και μόλις χαλαρώσεις να νιώθεις ότι το μηχανάκι απλά.. πάει. Είναι κάτι που πρέπει δυστυχώς να διορθώσω.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Κατα τα αλλα δεν μπορει να διαφωνησει κανεις με αυτα που λεει το βιντεο γιατι περισσοτερο θεματα βαζει παρα δινει ετοιμες λυσεις. Οπως πχ εκει στην θεση του σωματος που λεει οτι και η μια θεση σωματος αλλα και η αλλη ισως εχουν καποιες διαφορες.
    Όντως, αλλά ουσιαστικά το βίντεο είναι διαφημιστικό για το DVD. O satel ίσως μπορέσει να μας διαφωτίσει. Στο βιβλίο που έχω διαβάσει (Άν κάποιος ψάξει τα βρίσκει σε torrents όλα τα βιβλία του) τα αναλύει καλύτερα και ακόμα καλύτερα στο "Twist of the wrist 2".
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Καταλαβαίνω οτι άν έρθεις με πολλά δώσε φρένα (ή απλά κράτα τα μέσα στη στροφή)
    Τώρα άν θυμάσαι στα μαθήματα μας έλεγαν "κάνω γυροσκοπικό και μόλις πάρω κλίση ανοίγω γκάζι" Δηλαδή ουσιαστικά μπαίναμε λίγο φρεναριστοί. Οπότε και λίγο φρένο παραπάνω δε νομίζω οτι κάνει κακό αλλά όχι σε ακραίες κλίσης (δλδ εγώ μπορώ να τσαρουχώνω το φρένο )
    (Έτσι ή αλλιώς μας είπαν οτι και να γλιστρήσει το μπροστινό, κατά τη ΔΙΑΡΚΕΙΑ του γυροσκοπικού, δε τρέχει τίποτα.. αρκεί να δώσω το γκάζι τελειώνοντας)

    Το θέμα όμως είναι πως άν φρενάρεις (δε το σηκώσεις, αλλά πλαγιασμένος) και βγάλεις τη στροφή σημαίνει οτι 100% μπορούσες να πλαγιάσεις απλά περισσότερο, δλδ αφού σού έφτασε η πρόσφυση για φρενάρισμα θα σου έφτανε ακόμα περισσότερο (άν έχεις ανοιγόμενο γκάζι) για να πάρεις την κλίση που χρειάζεσαι.

    Βέβαια άλλο θέμα το να την σηκώσεις και να φρενάρεις δυνατά..
    Δεν τα θυμασαι καλα!!!!!

  14. #14
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Δεν τα θυμασαι καλα!!!!!
    mako μήπως μπορείς να πείς που κάνω λάθος; Γιατί για να το λές και εσύ και ο gixxerpap κάποια μ@λ@κιΑ λέω...
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  15. #15
    Λοιπόν αναγκάστηκα και μπήκα με pstn (χρόνια το αποφεύγω) για να δω τις απαντήσεις.

    Απ'όσα έχω διαβάσει και από τα λιγότερα που έχω καταλάβει (δεν έχω τελειώσει το βιβλίο ούτε το dvd), το έχω ξεμπερδέψει με τα φρένα πριν την είσοδο στη στροφή έχει σχέση μόνο με τη συμπίεση του μπροστινού. Δηλαδή το φρενάρω - κατεβάζω - αφήνω φρένα - στρίβω θα πρέπει γίνει με μια χαλαρή και ομαλή κίνηση η οποία θα επιτρέψει στο μπροστινό όταν εσύ αφήνεις τα φρένα αυτό να συμπιέζεται από το γυροσκοπικό. Πάνω στην κλίση δε θα πατάς καθόλου φρένο.

    Στο σχολείο όλοι μας αφήναμε αρκετό χρόνο να περάσει ανάμεσα από το αφήνω φρένα και στρίβω. Μάλλον έτσι χάνεις χρόνο, δεν ξέρω αν και τι κερδίζεις σε επίπεδο καθημερινής ασφάλειας αλλά μέχρι να πετύχεις το σωστό θα περάσει καιρός.

    Και πάλι αυτά είναι μόνο αυτά που εγώ νομίζω ότι κατάλαβα σωστά. Θα υπάρχει και κάποιος πιο έμπειρος να φωτίσει το θέμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Keith Code!
    από tilo_wolff στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 21:30
  2. Keith Code και ελληνικοι δρόμοι
    από Alex_Under στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 08:37
  3. Keith Code 2003: The Epic Interview
    από free rider στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2005, 12:58
  4. Χρόνια Πολλά στην code!!!!
    από Alkis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 21:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF