Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Μέτρηση Θορύβου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2003
    Μηνύματα
    29

    Μέτρηση Θορύβου

    Καλή μέρα σε όλους.
    Πριν λίγες μέρες έκανα ένα μικρό ταξιδάκι στην Πελοπόννησο και είχα μια μικρή περιπέτεια!
    Σταμάτησα για βενζίνη και καφέ κάπου στο Κιάτο, επί της Ε.Οδού στο Macdonalts νομίζω.
    Βγαίνοντας στην ΕΟ, υπήρχε μπλόκο της τροχαίας, με σταμάτησαν και μου ζήτησαν την άδεια της μηχανής.
    Έγραφε 86 db, και μου ζήτησαν να κρατώ το γκάζι ανοιχτό στις 5.000 χιλ. στροφές.
    Η μηχανή μου, ένα KLR 650 του 2003 μοντέλο, με την εργοστασιακή εξάτμιση σε άριστη κατάσταση.
    Τους είπα, ότι η μηχανή, δεν διαθέτει στροφόμετρο και αυτοί έβαλαν ένα μεταλλικό μανταλάκι στο μπουζί, για να μετρά το δικό τους στροφόμετρο.
    Το στροφόμετρό τους, ψηφιακό, δεν μπορούσε να κρατήσει σταθερό αριθμό στροφών και από τις 1500, πήγαινε στις 5.000 και τούμπαλιν, χωρίς να μπορεί να σταθεροποιηθεί, παρότι εγώ στο μέτρο του δυνατού, κρατούσα το γκάζι σταθερό!
    Από το βαλιτσάκι τους με το όργανο αυτό του διαβόλου, έβγαλαν ένα μαραφέτι σαν μικρόφωνο και με τις οδηγίες του επικεφαλής , το τοποθέτησαν κάθετα προς την εξάτμιση, σε απόσταση περίπου 40 cm.
    Ως εκ θαύματος, η ένδειξη ήταν 124 db, καθώς το γκάζι το είχε αναλάβει ο επικεφαλής, γάτος με πέταλα και γκάζωνε την μηχανή, σε σημείο να ουρλιάζει!
    Κατάσχεση διπλώματος μου λέει για δυό μήνες ...και 200 ευρώ πρόστιμο!
    Να σας πω ακόμα, ότι ήταν φανερή η απειρία τους στην χρήση του συστήματος αυτού, αφού προσπαθούσαν να εργαστούν διαβάζοντας το εγχειρίδιο λειτουργίας από τα αγγλικά ...που προφανώς δεν γνώριζαν!
    Εκνευρίστηκα με το που άκουσα για αφαίρεση διπλώματος και του είπα ότι με 125 db, απογειώνονται τα μεγάλα αεροπλάνα, χρησιμοποιώντας όλη την ισχύ των κινητήρων τους!
    Είπα ακόμα ότι η εξάτμιση είναι η εργοστασιακή, κλειστού τύπου, που η kawasaki της δίνει μόλις 86 db!
    Η απάντηση ήταν << έχεις αφαιρέσει διαφράγματα >>! Μα είναι κλειστού τύπου απάντησα!
    Την άνοιξες με οξυγονοκόλληση ανταπαντά!
    Την βλέπετε ανοιγμένη ρώτησα? Την κόλλησες και την έβαψες απαντά! Ζήτησα να μου δείξουν το σημείο ανοίγματος και μου έδειξαν τις εργοστασιακές κολλήσεις στο πίσω μέρος της εξάτμισης!
    Η πλάκα είναι ότι η μηχανή, ΔΕΝ κάνει θόρυβο, δεν είναι πειραγμένη η εξάτμιση, δεν έχει σαπάκια, ούτε τρύπες!
    Επειδή δεν έβγαζα άκρη, ζήτησα να γράψω πάνω στην κλήση που θα μού έκοβαν τις παρατηρήσεις μου δηλαδή: Το στροφόμετρό τους δεν λειτουργούσε ώστε να δείχνει τις 5.000χιλ στροφές, γιατί στις 5.οοο και όχι στις 4.000χιλ? Μονοκύλινδρα, δικύλινδρα και τετρακύλινδρα όλα στις 5.000χιλ?
    Σε ποιά απόσταση κρατάνε το μαραφέτι? Εκ των υστέρων έμαθα 'οτι το κρατούν στους 90 πόντους και όχι στους 45!
    Επιπλέον δεν γνώριζαν καλώς την χρήση του οργάνου και ήταν φανερό, αφού πήγαιναν ψάχνοντας με το εγχειρίδιο στα αγγλικά!
    Μάζεψαν το εργαλείο στο βαλιτσάκι με την σύσταση του επικεφαλής, πήγαν λίγο παραπέρα, συσκέφτηκαν χαμηλόφωνα και κατόπιν ο επικεφαλής που λέει φύγε!
    Βιαζόμουν γιατί έπρεπε να πάω για κηδεία στο Αίγιο και να επιστρέψω με το βραδυνό καράβι στη Κρήτη αυθημερόν,γι` αυτό και προτίμησα να φύγω, χωρίς άλλα....
    Τί θα κάνατε βρε παιδιά στη θέση μου?
    Είναι λογικά όλα αυτά που συνέβκαν?

  2. #2
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    telika ekopsan klisi?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2003
    Μηνύματα
    29
    'Οχι βέβαια, αλλά θα μπορούσαν υποθέτω, να γράψουν 124 db!
    Και μετά?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    πεσ του ς

    ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΑΣΤΟΥΝ
    κοιτα αν δε σε γραψανε αστο να παει ,προφανως κατάλαβαν οτι εκανα μ...ια
    παντως αν σε εγραφαν θα τον επιναν στο δικαστηριο:smilea:

  5. #5
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Δεν εχεις το εργοστασιακο certificate για την εξατμιση οτι ειναι νομιμη ;;

    Σε ολες τις μηχανες με κλειστου τυπυ εξατμισεις πρεπει να υπαρχει και το απαραιτητο αποδεικτικο του κατασκευαστη.

    Αν δεν τοχεις μπορεις να το ζητησεις απο το κατασκευαστη.

    Αλλοιως εχουν καθε δικαιωμα να σε βγαλουν απο το δρομο αλλα οχι να σου κατασχεσουν την αδεια.

    Καλη τυχη !

  6. #6
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    1 Λαθος.Μονοκυλινδρο ...σαφως και οι 5000 rpm ειναι για οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ.

    Εαν εχει γινει μεταβιβαση το μηχανακι και εχει αλλαξει η αδεια στο μηχανακι ειναι ελλειπης.Συνηθως δεν αναγραφονται οι στοφες μετρησης ,τα db γραφονται αλλα πηγαινει
    ο μπατσος και σε γραφει με 5000 στροφες και προσπαθεις ν αποδεξεις οτι δεν εισαι μονοκυλινδρος ελεφαντας.


    2.Η καταγραφη του ηχου πρεπει να γινεται σε οσο τον δυνατο μη ηχογονο χωρο

    (Αποκλειεις δηλαδη ΟΛΟΥΣ τους κεντρικους δρομους)

    3, 45 μοιρες κλιση-αποφυγη καυσαεριων στο μικροφωνο λογω πιθανης λανθασμενης ενδειξης και 90 ποντους αποσταση.


    Λαβε υποψιν σου το γεγονος οτι με μετρησαν μπροστα στην ΓΑΔΑ .Λεωφορο Αλεξανδρας παρακαλω με 102db στις 5000 στροφες με KLR250 .

    Στα καπακια στο Υπουργειο συγκοινωνιων με βγαλανε 92 db.

    Συμπερασμα? Τους αφηνουμε και τα κανουν...Ενημερωθειτε αλλιως πλερωστε...
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εαν σε γράψουν απλά πας στο ΚΤΕΟ και σε μετράνε κανονικά όπως πρέπει. Εαν εκεί αποδειχθείς ΟΚ τότε δεν ισχύει πια η κλήση και τα πρόστιμα. Οι μετρήσεις στον δρόμο ακόμη και απο κάποιον που ξέρει πως να το κάνει δεν είναι ακριβείς λόγω περιβάλλοντος αλλα εαν γίνουν σωστά δίνουν μια τάξη μεγέθους της πραγματικότητας.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση...

    Εμένα με εχουν γράψει το 1995 με το SR500, 120 db στις 4825 στροφές, ενω ημουν μάλιστα νάυτης και δενμπορούσαν καν αν μου κόψουν κλήση και ενω το στροφόμετρο μου δεν δούλευε σωστα.
    Εκανα θόρυβο αλλά οχι και τόσο πολύ...
    Δεν υπέγραψα την κλήση και σε μιση ωρα ημουν στο υπουργείο για ηχομέτρηση με άλλη εξάτμιση...


    Εκεί δήλωσα πως το στροφόμετρο δεν λειτουργεί σωστά και πως πρέπει να χρησιμοπιήσουν το δικό τους. Αφού λοιπόν εβγαλε ο Μηχανολόγος (σκατα μηχανολόγος ηταν αλλά ετσι υπέγραψε) ενα κουτι απ αυτα τα τεράστια που ειχαμε στην Ηλεκτροτεχνία, το συνδεει και η βελόνα παει δεξια αριστερά από τέρμα σε τέρμα.
    Του λέω, 'γραψε οτι δεν λειτουργεί το στροφόμετρο'. Αυτό εμου λεει οτι δεν θα το γράψει αλλά θα μετρήσει με τη εμπειρία.
    Του λεω οτι ειναι Μηχ/γος Μηχανικός και θα τον καταγγείλω στο ΤΕΕ και νευρίασε μεχρι αφρίσματος.
    Τελικα πήρα εχα χαρτί που ελεγε 105 ευρω, και πήγα στο δικαστήριο.
    Σημειωτέον οτι η αδεια του SR500 δεν αναφέρει καν σταθμη db..

    Στο δικαστήριο η πρόεδρος κατ αρχήν εξεπλάγην που ενω ημου ναυτης μου εκοψαν κλήση, και μετα με αθωωσε αφού η μέτρηση από 120 πήγε στα 105 σε μισή ώρα...

    Τι να πει κανείς Eλλάς το μεγαλείο σου!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    δηλαδη αν σταματουσαν κανα κ7 με ακραποβιτς θα του ελεγαν μαρσαρε στις 13000 στροφες ? :rotflmao: :rotflmao:

    θα ηταν ικανω να δειξει πανω απο 200 db :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #10
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Εμένα δηλ που η άδεια μου δεν γράφει db μπορώ να κυκλωφορώ και χωρις εξάτμιση?

  11. #11
    GEORGE NO BRAKES Το avatar του/της SAM46
    Εγγραφή
    27/11/2004
    Μηνύματα
    210
    να προσθεσω και εγω καποιες παρατηρησεις

    1 βαση ευρωπαικης ενωσης πρεπει να εχει το σηματακι EU το ειχε?

    2 καθε δημοσιο υλικο εχει και το βιβλιαρακι του που γραφει τα παντα απο το ποτε αλλαξε μπαταριες μεχρι το οποιαδηποτε σερβις παιρνει το ειχε και αν ναι εχει συμπληρωθει?

    3 ποτε αλλαξε μπαταριες? αν ειναι με μπαταριες

    4 ποτε εγινε συντηρηση στο ''μικροφωνακι''

    5 ο χειριστης πρεπει να ξερει απ εξω ολες τις οδηγιες χρησης και οχι να ψαχνει εκεινη την ωρα πως δουλευει

    6 πρεπει να εχει και εγχειριδιο στα ελληνικα

    7 χτυπηματα πανω στην συσκευη δηλωνουν κακομεταχειριση αρα και αναξιοπιστια
    George no brakes

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Χωρις να μου εχει τυχει κατι παρομοιο

    Χωρις να εκνευρισουμε τα "οργανα¨" τους αφηνουμε να γραφουν οτι θελουν και απλα δεν υπογραφουμε/αποδεχομαστε τη κληση.

    Αντιστοιχα επραξα σε ρανταρ σε σημειο που δεν ειχε προειδοποιηση και απλα στο δικαστηριο αθωος


    Τα υπολοιπα στα δικαστηρια

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
    1 Λαθος.Μονοκυλινδρο ...σαφως και οι 5000 rpm ειναι για οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ.

    Εαν εχει γινει μεταβιβαση το μηχανακι και εχει αλλαξει η αδεια στο μηχανακι ειναι ελλειπης.Συνηθως δεν αναγραφονται οι στοφες μετρησης ,τα db γραφονται αλλα πηγαινει
    ο μπατσος και σε γραφει με 5000 στροφες και προσπαθεις ν αποδεξεις οτι δεν εισαι μονοκυλινδρος ελεφαντας.


    2.Η καταγραφη του ηχου πρεπει να γινεται σε οσο τον δυνατο μη ηχογονο χωρο

    (Αποκλειεις δηλαδη ΟΛΟΥΣ τους κεντρικους δρομους)

    3, 45 μοιρες κλιση-αποφυγη καυσαεριων στο μικροφωνο λογω πιθανης λανθασμενης ενδειξης και 90 ποντους αποσταση.


    Λαβε υποψιν σου το γεγονος οτι με μετρησαν μπροστα στην ΓΑΔΑ .Λεωφορο Αλεξανδρας παρακαλω με 102db στις 5000 στροφες με KLR250 .

    Στα καπακια στο Υπουργειο συγκοινωνιων με βγαλανε 92 db.

    Συμπερασμα? Τους αφηνουμε και τα κανουν...Ενημερωθειτε αλλιως πλερωστε...






    Ρε κάγκουρα το KLR βάραγε γιατί δεν είχε λάδια Πιο πολύ θόρυβο κάνει το μοτέρ σου από την εξάτμισή σου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Εμένα δηλ που η άδεια μου δεν γράφει db μπορώ να κυκλωφορώ και χωρις εξάτμιση?
    Αν δε το γραφει απο το τυπο μηχανης και τα στοιχεια της αδειας με ενα τυπο PDA μπορουν να δουν ακριβως τι ειναι το νομιμο.

    Αν δεν τοχουν στην ελλαδα καρτερει κι' ερχεται. :rotflmao:
    Ubi dubium ibi libertas

  15. #15
    Αν σε γραψουν και πας δικαστηριο συνήθως καταδικάζεσαι και ξέρεις γιατί.
    Γιατί ο κάθε μπάτσος μπορεί να πει οτι δεν είχες αυτή την εξάτμιση που παρουσιάζεις τώρα αλλά άλλη και γι αυτό και σε έγραψε! Άντε να αποδέιξεις το αντίθετο!
    Καλό είναι να μην σου τύχει!!






    (σπαμ ον)
    Τι φτιάχνεις εκεί κορίτσάκι??
    Μπάτσους!
    Και πώς τους φτιάχνεις??
    Με νερό άμμο και σκ@τα!
    (σπαμ οφφ)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιπεδα θορυβου σε Suomi
    από djcool στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2007, 01:30
  2. enduro επιπεδα θορυβου...
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 17:15
  3. περί ορίων θορύβου
    από zzr2005 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 17:47
  4. Η αντίστροφη μέτρηση ξεκινά...
    από McGyver στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 13:49
  5. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 17:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF