Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: αγορά μηχανής απο εξωτερικο

  1. #1

    αγορά μηχανής απο εξωτερικο

    ρε παιδιά ξέρετε καθόλου πόσο κοστίζει να κατεβάσει κανείς μια μοτοσυκλέτα απο Γερμανία ας πουμε? (εννοώ τελωνεία , φορους κλπ)

    και αν κάποιος δεν μπορεί να πάει ο ίδιος εκεί πως αλλιώς μπορει να το κάνει?

  2. #2
    Καλημέρα,
    'Εχω εκτελωνίσει την δική μου από Γαλλία, όπου και διέμενα όταν την αγόρασα. Μεγάλη βλακεία, αφού έτσι αποχωρίστηκα τις μικρές κίτρινες πινακιδούλες μου. Τέλος πάντων. Δεν ξέρω πως μπορείς να το κάνεις δίχως να παραστείς στην αγορά της, αλλά αν το κάνεις μόνος σου θα πρέπει:

    - Να δηλώσεις μία διεύθυνση στο εξωτερικό, ώστε να βγάλουν στο όνομα σου τις γερμανικές πινακίδες
    - Να κρατήσεις τα αποκόμματα εισόδου στην Ελλάδα (εισιτήριο πλοιου για επιβάτη και μηχανή)
    - Όταν φθάσεις στα σύνορα, στην Πάτρα πχ, θα πρέπει να ζητήσεις άδεια εισόδου. Προσοχή αυτά τα δύο χαρτάκια μπορούν να σε γλιτώσουν από κάποια έξοδα/πρόστιμα που θα πληρώσεις αν δεν τα έχεις. Εναλλακτική λύση είναι να την φορτώσεις στην Γερμανία και να την στείλεις με μεταφορική, προσκομμίζοντας το τιμολόγιο.
    - Και πρίν από όλα αυτά να πας στην υπηρεσία αξιών του τελωνείου (ή να τους πάρεις τηλέφωνο) για να ενημερώθεις ως προς το τέλος που καλείσαι να πληρώσεις για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα.

    Το τέλος υπολογίζεται μεν σύμφωνα με την αξία αγοράς, αλλά σε συνδυασμό δε με την τιμή χοντρικής της μηχανής στην ελληνική αγορά. Αν δεν την φέρεις οδικώς, μπορείς να την φορτώσεις με μεταφορική. Ενδεχομένως να υπάρχουν έμποροι ή εκτελωνιστές που ασχολούνται με αυτά.
    Αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να υπολογίζεις ένα 10% της αξίας αγοράς. Βέβαια, μπορείς να δηλωσεις χαμηλότερη αξία αν έχεις κάποια απόδειξή, αλλά και πάλι η τελική αξία μπορεί να γίνει βάσει της χοντρικής στην Ελλάδα μείον 5% για κάθε χρόνο κυκλοφορίας . Νομίζω πως η μείωση δεν μπορεί να ξεπεράσει το 25%, δηλαδή τα 5 χρόνια κυκλοφορίας, που σημαίνει πως μία μοτοσυκλετα του 2000 και του 2003 έχουν την ίδια μέιωση στην τιμή στην οποία υπολογίζεται το τέλος. Υπάρχει πιθανότητα τα παραπάνω στοιχέια να περιέχουν ανακρίβειες. Γι αυτό, πριν κάνεις ο,τιδήποτε, ενημερώσου στην υπηρεσία αξιών.

  3. #3
    εγω ενδιαφερομαι να κατεβάσω μοτο απο Γερμανία αλλά ποτέ δεν εμενα εκει.
    απλα είχα μπει σε ένα site www.mobile.de και βλέποντας ορισμένες ενδιαφέρουσες περιπτώσεις
    προσπαθούσα να καταλάβω πόσο θα στοιχίσουν πραγματικά.

  4. #4
    Αν έχεις κάποιο συγγενή ή φίλο εκεί φαντάζομαι πως θα μπορείς να την δηλώσεις στην διεύθυνση του, αλλιώς ίσως να πρέπει να περάσεις από κάποιο εκτελωνιστή ή έμπορο. Δεν ξέρω βέβαια αν η αγορά μοτοσυκλέτας από άλλο κράτος της Ε.Ε. προϋποθέτει να κάνεις ήδη φορολογική δήλωση σε αυτο.
    Βασικά ρώτησε κάποιον εκτελωνιστή, ή ακόμα και την υπηρεσία αξιών του τελωνείου. Αυτοί μπορούν σίγουρα να σου δώσουν πιο ακριβείς πληροφορίες, και πραγματικά δεν έχουν κανένα λόγο να σε αποτρέψουν από τέτοιου έιδους αγορά. Έτσι κι αλλιώς λεφτά για το κράτος ειναι και τα τέλη εκτελωνισμού.
    Η συγγεκριμένη ιστοσελίδα έχει όντως πολλές ευκαιρίες για μηχανές και αυτοκίνητα. Στην Γαλλία πάντως οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι 10-20% πιο χαμηλές από εδώ. Σε κάνει να σκεφτείς τί μερος της τιμής ενός οχήματος που πληρώνουμε είναι φόρος.

  5. #5
    Πάντως εαν μάθεις ενημέρωσέ μας αν και δεν νομίζω να γλυτώνεις πολλά.

    π.χ Ducati 749--->5450
    Βάλε φόρους , μεταφορική , ρίσκο για το τι κατάσταση είναι η μηχανή αντε να πάει στα 6300-6500 το πολύ.
    Ελλάδα με 7500 το βρήκες έτοιμο!!Ούτε τρεξίματα ούτε ρίσκο στο θέμα πως είναι(ιστορικό μηχανής) , Ελλάδα όπως και να το κάνουμε ακόμα και σε πατάτα να πας να πέσεις όλο και κάτι θα σου πεί ενας γνώστης ή ο μηχανικός σου.

    Αυτό που ξέρω είναι ότι συμφέρει τις εταιρείες που παίρνουν ποσότητα και συγκεκριμένα φορτηγά!!

  6. #6
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Καλημέρα!

    Πάντως γνωστός αγόρασε από το mobile.de BMW 1200 GS του 2005, 7500 euro.. την έφερε με μεταφορική (ελληνική νταλίκα στο τελωνείο - νομίζω Πάτρα) και την εκτελώνισε ο ίδιος (διαδικασία ένα χιλιάρικο περίπου)... την είχε ένα διάστημα και την πούλησε 9500 - 10000 μετά..

    Υ.Γ. Κανονικά ελληνικές πινακίδες



  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μια χαρά συμφέρει (για Ε.Ε.). Όχι και όλες οι περιπτώσεις βέβαια. Θέλει ψάξιμο αλλα βρίσκεις αρκετές ευκαιρίες.

    Βασικά ο εκτελωνισμός δεν είναι δύσκολος αλλα χρειάζεσαι ενα επίσημο χαρτί για την πώληση.

    - Εαν αγοράσεις από ιδιώτη τότε πρέπει να κάνετε ενα πωλητήριο που θα γράφει ότι ο Ταδε .... πώλησε στον Τάδε .... μια Ταδε μηχανή μοντέλο .... με αριθμό πλαισίου .... για Τοσα .... ευρώ. Αυτο θα πρέπει να το πάτε σε μια Ελληνική Πρεσβεία ή Προξενείο να το επικυρώσουν. Με αυτό και τα υπόλοιπα χαρτιά της μηχανής πας και το εκτελωνίζεις. Βασικά αυτό χρειάζεται για να πιστοποιηθεί το ποσό αγοράς καθώς και για να μην πληρώσεις ΦΠΑ αφού αγοράζεις από ιδιώτη.

    - Εαν το πάρεις από έμπορο τότε υπάρχει το τιμολόγιο αγοράς το οποίο έχει ΦΠΑ πληρωμένο στην Γερμανία ή σε όποια άλλη χώρα της Ε.Ε. οπότε δεν χρειάζεσαι την παραπάνω διαδικασία.

    - Εαν την φορτώσεις σε μεταφορική πρέπει να προσκομίσεις στο τελωνείο και το αντίστοιχο παραστατικό. Απο Γερμανία παίζει μεταφορά 200-250 ευρώ περίπου. Απο Αγγλία θέλεις γύρω στα 500 ευρώ.

    - Εαν την φέρεις οδικώς τότε στο τελωνείο που θα περάσεις τα σύνορα , σταματάς και τους ζητάς να σου δώσουν ενα χαρτί που αναφέρει την ημερομηνία που μπήκες με την μηχανή μέσα. Αυτό το προσκομίζεις αντί την φορτωτική στο τελωνείο.

    - Φόρους δεν έχεις και πάρα πολλούς. Γύρω στο 10-15% επί του ποσού αγοράς χοντρικά εκτός κι αν είναι πολύ καινούργιο μοντέλο οπότε μπορεί να πάει με τιμή καταλόγου. Ακόμη κι έτσι μπορείς να την δηλώσεις σαν τρακαρισμένη και βγάζοντας ότι μπορεί να βγεί από πάνω της να της μειώσεις πάρα πολύ την αξία. Το κάνουν όλοι οι εισαγωγείς μεταχειρισμένων. Φυσικά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να φανεί ότι την μετέφερες και δεν ήρθες οδηγώντας μέχρι εδώ. Μπορείς λοιπόν να ζητήσεις μια ψεύτικη φορτωτική, να πληρώσεις το ΦΠΑ και ενα μικρό ποσό στην μετφορική και να σου την δώσουν.

    Αυτά χοντρικά

  8. #8
    Καλά όλα αυτά, αλλά αν δεν μεσολαβήσει έμπορος-εισαγωγέας, δεν θα πρέπει να έχεις τρόπο να δήλωσεις κάποια μόνιμη διεύθυνση στην χώρα αγοράς της μοτοσυκλέτας;
    Για την φορολογική δήλωση μάλλον δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, αφού και σαν φοιτητής μπορείς να αγοράσεις μηχανή που σε κάποιες χώρες δεν μπαίνει στην δήλωση.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Μα τουρίστας είσαι εκεί, είδες ένα μηχανάκι και το αγόρασες. Δεν χρειάζεσαι μόνιμη διεύθυνση.

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις.

    ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ για να βγάλεις όμως στην χώρα που το αγόρασες πρέπει να δηλώσεις κάποια μόνιμη διεύθυνση εκεί.

    Αλλιώς το αγοράζεις, το βάζεις σε μια μεταφορική το φέρνεις και το εκτελωνίζεις.

    Λογικό δεν είναι?

  11. #11
    Στην περίπτωση αγοράς από ιδιώτη, η μεταβίβαση προϋποθέτει και έκδοση άδειας κυκλοφορίας και ασφάλειας στο όνομα σου. Γιατί απλά μία μεταχειρισμένη μηχανή έχει ήδη πινακίδες, οι οποίες θα πρέπει να περάσουν σε άλλα χέρια. Στην δική μου περίπτωση, η μεταβίβαση του VFR από άλλο ιδιώτη μου έδινε άλλο αριθμό κυκλοφορίας, ο οποίος έδειχνε και σε ποιο μέρος της χώρας έμενα.

    Να ρωτήσω κάτι που με απασχολούσε το πρώτο διάστημα που είχα φέρει την δική μου. Μπορούμε να κυκλοφορούμε με ξένες πινακίδες (άλλου κράτους Ε.Ε.) για περισσότερο από έξι μήνες; Απ'ό,τι έιχα διαβάσει σε ένα οδηγό της Ε.Ε., έχουμε αυτό το δικαίωμα, αλλά δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρο. Αν όντως μπορούμε, ποιες είναι οι προϋποθέσεις;

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μπορείς να κυκλοφορείς 6 μηνές (όχι απαραίτητα συνεχόμενους) για κάθε 12 μήνες. Μετά θα πρέπει να την εκτελωνήσεις την μηχανή, ή να την σφραγίσεις (ειδική διαδικασία) ή να την βγάλεις έξω για το υπόλοιπο του χρόνου.

    Το δύσκολο βέβαια είναι να έχεις πινακίδες και ασφάλεια από έξω.

    Αλλιώς λόγω του ότι τα σύνορα έχουν καταργηθεί και δεν σφραγίζονται πια διαβατήρια και κάρτες μπορείς κάθε έξι μήνες να πας σε ενα λιμάνι (πχ Ηγουμενίτσα) και όταν έρθει το πλοίο να πηγαίνεις στο τελωνείο να σου κάνουν ενα χαρτί που λέει την ημερομηνία που μπήκες με την μηχανή στην χώρα. Σε κάθε έλεγχο λοιπόν μπορείς να δείχνεις αυτό το χαρτί μιας και δεν υπάρχει πουθενά αρχείο που μπορούν να τσεκάρουν το πόσο διάστημα έχει πραγματικά η μηχανή στην χώρα.

  13. #13
    Δηλαδή αν δεν έχεις πάνω σου το χαρτί εισόδου και σε σταματήσουν, θα έχεις πρόβλημα;

    Για την ασφάλεια νομίζω ότι δεν υπάρχει ιδαίτερο πρόβλημα, αφού όλο και κάποιον φίλο θα έχεις εκέι (στην περίπτωση παλαιότερης διαμονής στο εξωτερικό) για να δηλώσεις την διεύθυνση του.

    Όσο για το καθεστώς περιοριμένης χρήσης (σφράγισμα κα ξεσφραγισμα απο την ΔΙΠΕΑΚ) είναι ταλαιπωρία και έχω την εντύπωση ότι ενέχει περιορισμούς ως προς την χρήση του οχήματος. Νομίζω πως δεν μπορεί να την κυκλοφορεί άλλος από τον ιδιοκτήτη, κτλ.

  14. #14
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    To ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ της μηχανής σημαίνει ότι δεν μπορεί να μετακινηθεί μέχρι να ξεσφραγιστεί. Απλά με αυτόν τον τρόπο δεν είσαι υποχρεωμένος να την βγάλεις έξω για το 6μηνο που πρεπει και απλά την έχεις εδώ σε αχρησία (επίσημη).

    Κανονικά και με τις ξένες πινακίδες μόνο εσύ πρεπει να την κυκλοφορείς. Μαλακία της Ελληνικής νομοθεσίας βέβαια όλο αυτό αλλα....

    Εαν σε σταματήσουν με ξένες πινακίδες και δεν είσαι ξένος υπήκοος (που δεν θα ασχοληθούν άλλο) και θέλει να σε γράψει τότε πρέπει εσύ να αποδείξεις με κάποιο τρόπο το διάστημα παραμονής εδώ. Βέβαια ακόμη και ξένος υπήκοος να είσαι, κανονικά μετά το 6μηνο θα πρέπει να την εκτελωνήσεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2008, 14:09
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 18:53
  3. Αγορα μηχανης απο εξωτερικο
    από fantacid στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 15:11
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF