Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 100

Θέμα: δε μπορώ να χαρώ τη μηχανή μου...

  1. #1
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112

    δε μπορώ να χαρώ τη μηχανή μου...



    Έχω πολλές φορές αποφασίσει να γράψω για το παρακάτω θέμα, αλλά πάντα το άφηνα στη μέση...

    Πριν αρχίσετε τα
    - το κείμενο είναι μεγάλο, ξαναρίχτα πιο απλά...
    - δε μας παρατάς ρε φίλε με τα προβλήματά σου...
    - με τη μηχανή που αγόρασες τι περίμενες;
    - ...

    Η πραγματικότητα (μου) έχει ως εξής...

    Εργάζομαι πολλές ώρες τη μέρα (10-14) και συχνότατα τα Σαββατοκύριακα (ή όταν δεν εργάζομαι προσπαθώ να συνέλθω)...

    Οπότε έχω ένα μόνιμο αίσθημα ότι δε χαίρομαι την οδήγηση ( και δεν έχει να κάνει με το GSR - ας μείνουμε στο θέμα )

    Στις λίγες περιπτώσεις που μπορώ πραγματικά να χαρώ τη μοτοσυκλέτα (κάποιο "ελεύθερο" ΣΚ, κάποιο ταξίδι) η φίλη μου δε χαίρεται το ίδιο...

    Βλέπετε για να ακολουθήσει οπουδήποτε προηγείται (ή έπεται...) ένας τεράστιος τσακωμός με την οικογένειά της που ανατριχιάζει και μόνο στην ιδέα του "δαίμονα - μοτοσυκλέτα"...

    Προτεραιότητά μου σίγουρα είναι να είμαι μαζί με τη φίλη μου (χωρίς συζήτηση - είναι από τους πιο σημαντικούς ανθρώπους στη ζωή μου), οπότε συνήθως υποχωρώ...

    ... και μπαίνω κατσούφης στο "κουτί"...

    Όταν πάμε κάπου με τη μηχανή αισθάνομαι ότι μου κάνει τη χάρη...

    Μέχρι τώρα δε (έχει κι άλλο, που πάτε; :ZZZ: ) μια και η τσέπη μου δεν είναι βαθιά και έχοντας δόση για τη μηχανή, ανάγκες εξοπλισμού και τα σχετικά της έξοδα trackdays, σχολεία ασφαλούς οδήγησης και άλλες ευχάριστες συναθροίσεις μου ήταν απαγορευτικές...

    Επιπλέον, κανένας φίλος/η δεν ανήκει στη συμπαθή συνομοταξία των σιδερόκωλων...

    Έτσι λοιπόν δεν ξέρω τι να κάνω:

    - Έχω δοκιμάσει να αποδεχθώ την κατάσταση και δε μπορώ...
    - Έχω σκεφτεί να πουλήσω τη μηχανή αλλά δε νομίζω να ηρεμήσω έτσι...
    - Προβληματίζομαι μήπως μια ειδική μοτοσυκλέτα, με περιορισμένο είδος χρήσης (πίστα ή χώμα) θα ήταν η λύση, ώστε να ξεκ@υλώνω, αφού δε μπορώ να βγάλω το διάολο από μέσα μου :rotflmao: (από τα 11 που πρωτοκαβάλησα το παπάκι μου, δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς δύο ρόδες)

    Η πίστα μάλλον αποκλείεται λόγω υψηλότατου κόστους, οπότε μένει το χώμα...

    ΑΛΛΑ:
    - που, πώς, πότε
    - μήπως παραμυθιάζομαι και θα μπω άδικα σε έξοδα;

    Όσοι έχουν ανάλογες "πικρές" εμπειρίες (ή καμιά καλή ιδέα) και δεν αγανάκτησαν με το μακροσκελές κείμενο παρακαλούνται να συμβάλλουν...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Συζήτησε το και δες εάν θα σας καλύπτει κάποιο τουριστικό δικάβαλλο, (του στυλ στρώμα) το οποίο θα το χαρείτε και οι δύο. Με αυτά που γράφεις, θεωρώ ότι δεν τείνεις σε μεγάλες συγκινήσεις (γκαζ΄!) αλλά θες να το κυκλοφορείς.

  3. #3
    Εύλογοι οι προβληματισμοί σου, όμως...

    την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Πάρε εντουράκι να βρείς την υγειά σου... όποτε θέλεις και μπορείς θα παίρνεις το μοτόρι σου και βουρ για το βουνό (με παρέα πάντα ...)

    για ρίξε ένα βλέφαρο εδώ


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Άλλαξε οπτική γωνία...

    Μη λες "δεν μπορώ να χαρώ τη μηχανή μου", αλλά "μπορώ να χαρώ τη μηχανή μου σπάνια"...

    Είναι το πρώτο βήμα, σιγά σιγά θα κάνετε και τα επόμενα...


  5. #5
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112
    Συζήτησε το και δες εάν θα σας καλύπτει κάποιο τουριστικό δικάβαλλο

    ... δεν είναι θέμα τύπου μοτοσυκλέτας, είναι της μοτοσυκλέτας γενικά ...


    Άλλαξε οπτική γωνία...

    ... δεν έχεις άδικο, αλλά ψάχνω την άκρη του νήματος δυο χρόνια τώρα...

    - αρχικά επένδυσα στο χρόνο
    - μετά το αποδέχθηκα (επιφανειακά...)
    - και τώρα σκέφτομαι ότι τζάμπα προσπαθώ, οπότε ψάχνω μια ατομική λύση...

    Και όπως καταλάβατε, όλα αυτά ξαναήρθαν στο φως με τη συζήτηση περί διακοπών...


  6. #6
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    αν δεν εχεις μοτοπαρεα δοκιμασε να πας εκδρομη με μια λεσχη φιλων μοτοσυκλετας και ισως ολα να ερθουν πιο ευκολα καιγια την φιλη σου αλλα και για σενα
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR
    Συζήτησε το και δες εάν θα σας καλύπτει κάποιο τουριστικό δικάβαλλο

    ... δεν είναι θέμα τύπου μοτοσυκλέτας, είναι της μοτοσυκλέτας γενικά ...


    Άλλαξε οπτική γωνία...

    ... δεν έχεις άδικο, αλλά ψάχνω την άκρη του νήματος δυο χρόνια τώρα...

    - αρχικά επένδυσα στο χρόνο
    - μετά το αποδέχθηκα (επιφανειακά...)
    - και τώρα σκέφτομαι ότι τζάμπα προσπαθώ, οπότε ψάχνω μια ατομική λύση...

    Και όπως καταλάβατε, όλα αυτά ξαναήρθαν στο φως με τη συζήτηση περί διακοπών...

    Ειναι δεδομενο οτι οταν ειμαστε σε μια σχεση "δινουν" και οι δυο.Για να μπορεσουμε ομως να "δωσουμε" θα πρεπει να εχουμε καποια πραγματα μονο για τον εαυτο μας ωστε να φορτιζουμε τις μπαταριες μας..Αυτο που προτεινω (αλλα το πιο σιγουρο ειναι οτι θα το εχεις σκεφτει) ειναι να κρατησεις την μηχανη για την παρτη σου..Απλα για να περνας λιγο χρονο μονος σου και να ερχεσαι στα ισια σου.Για να την ευχαριστηθεις δεν ειναι αναγκαιο να γραψεις τα χιλιομετρα.Απλα μια βολτα μεχρι τα Λιμανακια πχ το βραδυ φτανει (προσωπικη αποψη!).Οσο για την παρεα,και γω ημουν στην ιδια φαση...Αν πας σε μια συναντηση του φορουμ σιγουρα θα βρεις παιδια που θα κανεντε καλη παρεα!!Γμτ κριμα που δεν υπαρχει πλεον το gsr να σε ελεγα να την καναμε για βολτουλα!!
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  8. #8
    words, words, words......
    Εγγραφή
    14/12/2006
    Μηνύματα
    113

    Re: δε μπορώ να χαρώ τη μηχανή μου...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR



    Προτεραιότητά μου σίγουρα είναι να είμαι μαζί με τη φίλη μου (χωρίς συζήτηση - είναι από τους πιο σημαντικούς ανθρώπους στη ζωή μου), οπότε συνήθως υποχωρώ...

    ... και μπαίνω κατσούφης στο "κουτί"...


    Εδώ είναι ΟΛΟ το ζουμί της υπόθεσης.

    Κατά την προσωπική μου άποψη, σε κάποια πράγματα δεν υπάρχουν ημίμετρα και δεν γίνονται συμβιβασμοί. Με απλά λόγια, ή θα παρατήσεις την μηχανή ή θα παρατήσεις την γυναίκα (και κάθε γυναίκα που δεν θα έχει το ίδιο πάθος με εσένα - γιατί η μηχανή δεν είναι ένα μεταφορικό μέσο, είναι πάθος). Αλλιώς, θα είσαι μια ζωή μέσα στην γκρίνια (από την σύντροφό σου) και στο παράπονο ότι δεν έζησες έτσι όπως ήθελες. Θεωρώ ότι το πιο σημαντικό απ'όλα είναι να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις και έτσι όπως το θέλεις. Οπότε, θα πρέπει να επιλέξεις τί τελικά θέλεις, και τί είναι πιο σημαντικό για σένα.

    I've always thought
    that I would love to live by the sea
    To travel the world alone
    and live my life more simply
    I have no idea what's happened to that dream
    Cos there's really nothing left here to stop me

  9. #9
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ε καλα, αστηνε και λιγο μονη της κανα ΣΚ...δεν θα παθει τιποτα....(την γυναικα εννοω)



  10. #10
    Φιλαράκι σου απάντησαν λίγο πολύ οι αποπάνω...πάρε τη μηχανή σου όποτε μπορείς και κάνε λογκάδα ταξίδια μόνος σου για πάρτη σου.Μόνο έτσι θα την ευχαριστηθής...ένα τανκ μπαγκ με δυό σώβρακα και κάνα τ-σέρτ και δρόμο.Γυναίκες και λοιπά συναφή είναι περιτό βάρος και περιτό έξοδο σύν ότι βαριούνται γρήγορα και γκρινιάζουν...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    θα σου απαντησω οσο πιο απλα μπορω αλλα δυστυχως αυτα που θα πω θα ειναι σκληρα.


    πρεπει (δυστυχως) να διαλεξεις. μηχανη ή γυναικα.

    οσο και να προσπαθεις να το βγαλεις απο το κεφαλι της (και των δικων της) ΔΕΝ θα μπορεσεις, ποσο μαλλον αν ακολουθησει καμια πτωση..(φτου,φτου μακρυα απα μας).
    ο χαρακτηρας του ανθρωπου σε τετοια ηλικια δεν αλλαζει.
    παντα θα γινονται συμβιβασμοι ειτε απο την μερια σου (μπαινω στο κουτι και "σκαω" βλεποντας μοτοσυκλετιστες στον δρομο) ειτε απο την μερια της (ανεβαινω με φοβο και σφιγγω τα δοντια σε καθε στροφη και καθε ανοιγμα του γκαζιου)


    ειστε και οι 2 δυστυχισμενοι ετσι και δεν το ξερετε.
    τα κανετε ολα για τον αλλον και την αγαπη που (προφανως) εχετε αλλα το πραγμα ειναι βαθυτερο.

    το να φευγεις μονος σου ειναι ημιτελες (το ξερω και το εχ νοιωσει) θες να εχεις τον ανθρωπο σου μαζι, να μοιραστειτε την διαδρομη, τον προορισμο, τις αναποδιες..... την ΖΩΗ με την μηχανη.


    το να μπαινεις σε κουτι για μια ζωη (μαλλον- αυτο εσυ θα το πεις) σε καταδικαζει να κανεις κατι το οποιο δεν θες και ο συμβιβασμος για μεγαλο χρονικο διαστημα καταληγει σε απωθημενα.


    το να ανεβαινεις το βουνο και να ξεκ@υλωνεις ειναι μια λυση αλλα εξαρταται απο εσενα ποσο θα αντεξεις να κινεισαι μεσα στην κινηση,καλοκαιρι με το κουτι βλεποντας τους "αλλους" να ξεγλυστρανε....


    για μενα:
    1) αλλαξε την γυναικα με καποια που γουσταρει τις μηχανες
    2) βλεπε 1.

    υ.γ: εγω γενικα δεν ειμαι υποχωρητικος. αν εσυ εισαι και μπορεις να ζεις ετσι,αγορασε το καθαρο και λυσσα στο βουνο.



    ελπιζω να βοηθησα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Η μηχανή είναι ελευθερία.
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  13. #13

    Re: δε μπορώ να χαρώ τη μηχανή μου...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR
    :

    οπότε μένει το χώμα...



    Αστο αρχηγέ δεν θα στο πρότεινα.

    Εκεί είναι που θα χωρίσεις σίγουρα.

    Καλύτερα χώρισε απο τώρα και πάρε ότι γουστάρεις παρά να μπείς στο χώμα για να γλιτώσεις την μουρμούρα.


    Το χώμα είναι ναρκωτικούλι με περίεργες παρενέργειες.

  14. #14
    Φίλε μου, μπορεί να κατάλαβα λάθος, αλλά γράφεις ότι "πέφτει τσακωμός με την οικογένειά της". Αν η οικογένεια της κοπέλλας σου έχει πρόβλημα, αυτό αντιμετωπίζεται...

    Είτε με κάποιο ψέμα, είτε περνάς και την παίρνεις με το κουτί και μετά καβαλάτε την μηχανή...

    Το αληθινό πρόβλημα είναι η ίδια η κοπέλλα σου...

    Αν αυτή γουστάρει και δεν έχει πρόβλημα να πάει βόλτες μαζί σου, σίγουρα θα βρείτε κάποιο τρόπο να ξεγελάσετε τους δικούς της...

    Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με τη γυναίκα μου. Πριν δύο χρόνια με ένα παπί μας χτύπησε μία ΚΥΡΙΑ και συρθήκαμε στην άσφαλτο με αποτέλεσμα να γδαρθούμε ζωντανοί!!!

    Από τότε, είχε πρόβλημα.

    Αλλά από όταν πήρα καινούργια μηχανή, ξεπέρασε (κάπως) τον φόβο της και κάνουμε βόλτες και ταξίδια και όλα πάνε καλά (με λογικές ταχύτητες).

    Εγώ θα σου πρότεινα να συζητήσεις ΕΣΥ με την κοπέλλα σου, να της εξηγήσεις το πάθος σου για αυτή (για τη μηχανή ), και να βρείτε μία λύση οι δυό σας..

    Σαν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  15. #15
    Χώρισε τη μηχανή , η τη γυναίκα ....




    Κάντο πριν προλάβεις να παντρευτείς (την μηχανή η τη γυναίκα )


    No offence αλλά καμιά φορά δε συμβιβάζονται τα πάντα , άρα αφού δεν είναι διατεθειμένος να παραχωρήσει ο ένας στον άλλον λίγο ελεύθερο προσωπικό χρόνο η να μοιραστεί κοινά χόμπι ....



Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δε μπορώ να βρω
    από Road67 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 01:50
  2. πως μπορω να αλλαξω το nickname μου?
    από stratosZX10 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 20:58
  3. Γουστάρω τη μηχανή μου...
    από red_monster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 11:25
  4. μπορώ να "κάνω" τη ζελατίνα φιμε?
    από gtheof στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 11:28
  5. Δε μπορώ να το πιστέψω αυτό που έγινε.
    από bonepeeler στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF